Утвърдил: Директор : правилник



страница1/3
Дата19.11.2018
Размер0.52 Mb.
#105780
  1   2   3
Детска Градина „Десислава“, Град Пловдив, Район „Тракия“

Ул. „Цар Светослав Тертер“ №3; тел.032 68-23-52; 032 68 24 59;

e- mail : desislava@bg.plovdiv.bg


Утвърдил:

Директор :

ПРАВИЛНИК

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ДЕТСКА ГРАДИНА

ДЕСИСЛАВА“


Учебна 2018/2019 година
Приет на ПС с Протокол № 1 /18.09.2018год.

ГЛАВА ПЪРВА
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл.1. Този правилник определя функциите, организацията, управлението и финансирането на детската градина; правата и задълженията на участниците в образователния процес /деца, учители, директор, др. педагогически специалисти и родители/, както и взаимодействието между тях; правата и задължения на другите работещи в детската градина.

Чл.2. (1) Детска градина "Десислава" е общинска и ползва имот, публична общинска собственост.

(2) Тя се преобразува и закрива със заповед на кмета на община Пловдив, след решение на Общинския съвет.

(3) ДГ "Десислава" е юридическо лице, с официален адрес и седалище: гр. Пловдив, ул. „Цар Светослав Тертер “ №3.

(4) В ДГ е въведена системата на делегиран бюджет, като директорът е третостепенен разпоредител с бюджетни кредити със самостоятелна бюджетна сметка към район “Тракия“ - община Пловдив.

(5) Делегираната част са всички разходи по единната бюджетна класификация, с изключение на данък сгради и такси за битови отпадъци и разходи за храна от местна дейност с изключение на детските градини ползващи услуга по ежедневно приготвяне и доставка на храна, които са неделигирана част.

(6) Текущите ремонти и капиталови разходи oт местна дейност се извършват след одобрение на кмета на община Пловдив или упълномощен от него ресорен заместник-кмет, съгласно Решение № 130, взето с протокол №5 от 31. 03. 2016 г. на Общински съвет – Пловдив.



Чл.3. ДГ "Десислава" има право на:

1. Символи и ритуали, в съответствие с принципите на националната идентичност и култура, както и свое униформено облекло и други отличителни знаци

2. Собствен кръгъл печат

3. Банкова сметка

4. Данъчен номер и шифър по Булстат

5. Самостоятелно разпореждане с бюджетните си средства

6. Определяне организацията, методиката и средствата на обучение, възпитание и социализация на децата

7. Да участва в национални и международни програми и проекти, подпомагащи дейността на процеса на обучение, възпитание и социализация на децата в детската градина.



Чл.4. (1) ДГ "Десислава" е институция в системата на предучилищното и училищно образование, в която се отглеждат, възпитават, социализират и обучават деца

от две годишна възраст до постъпването им в първи клас в съответствие с държавния образователен стандарт за предучилищно образование.

(2) Официалният език в системата на предучилищното и училищно образование е българският.

(3) Предучилищното образование в ДГ "Десислава" е светско и не се допуска налагането на идеологически и/или религиозни доктрини.

(4) В детската градина не се допуска дискриминация или привилегии, основани на раса, народност, пол, етнически и социален произход, вероизповедания и обществено положение.

Чл.5. ДГ " Десислава " създава условия за цялостното развитие на детската личност и придобиване на съвкупност от компетентности – знания, умения и отношения, необходими за успешното преминаване на детето към училищното образование.

Чл. 6. ДГ " Десислава " осигурява подкрепа за личностно развитие на децата, като разработва и прилага политики за подкрепа за личностно развитие на детето и изграждане на позитивен организационен климат, утвърждаване на позитивна дисциплина и развитие на общността на детската градина /чл. 174 от ЗПУО/.

Чл.7. ДГ " Десислава " носи отговорност за:

1. Прилагането на държавния образователен стандарт за предучилищно образование, както и за прилагането на държавните образователни стандарти, кореспондиращи с функционирането на детската градина.

2. Създаването на условия за опазване на живота и укрепване здравето на децата по време на обучението и възпитанието им на територията на детската градина и при организирани от детската градина дейности, извън територията й.

З. Законосъобразното изразходване на бюджетните средства и опазване на материално-техническата си база .

4. Извършване на дейности и прояви, които противоречат на законите в страната, ограничават правата и свободата на личността или нарушават учебно-възпителния процес.

ГЛАВА ВТОРА
ОРГАНИЗАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ НА ДЕТСКАТА ГРАДИНА
I. ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОБУЧЕНИЕТО, ВЪЗПИТАНИЕТО И СОЦИАЛИЗАЦИЯТА НА ДЕЦАТА

Чл.8. (1) Предучилищното образование в ДГ " Десислава " се осъществява при целодневна, почасова и/или самостоятелна организация, като са сформирани 7 групи на целодневна организация, с капацитет 187 деца, разпределени както следва:

1.първа възрастова група – 1 групи;

2. втора възрастова група – 2 групи;

3. трета подготвителна възрастова група – 2 групи;

4. четвърта подготвителна възрастова група – 2 група.

(2) В ДГ предучилищното образование се организира в учебна година с продължителност 12 месеца, която включва учебно време от 15 септември до 31 май на следващата година и неучебно време – извън този период.

(3) В ДГ педагогическото взаимодействие се организира в основни форми /педагогически ситуации/ и допълнителни, които са извън педагогическите ситуации, съгласно интересите и потребностите на децата.

(4) В случай на разместване на почивните дни през годината на


основание чл. 154, ал. 2 от Кодекса на труда обявените почивни дни са
неучебни, съответно обявените работни дни са учебни за децата.

Чл.9 (1) Целодневната организация в ДГ осигурява възпитание, социализация, обучение и отглеждане на децата в рамките на 12 астрономически часа на ден през учебната година до постъпването им в I клас .

(2) В целодневната организация в учебно време се редуват както основна, така и допълнителни форми на педагогическо взаимодействие, а в неучебното време без педагогически ситуации - само допълнителни форми, като се осигуряват и:

1. условия и време за игра, почивка, включително следобеден сън;

2. условия и време за хранене - сутрешна закуска, обяд и две

задължителни подкрепителни закуски - между сутрешната закуска и обяда и между обяда и вечерята;

3. дейности по избор на детето.



Чл.10 (1)Почасовата организация се организира за отделното дете в групите за целодневна организация, в рамките на 3 последователни астрономически часа на ден и само в учебно време. В една група може да се включат не повече от 2 деца на почасова организация, над максималния брой деца, съгласно разпоредбите на чл. 60, ал.1 и ал. 2 от ЗПУО.

(2) Почасовата организация се осъществява само през учебното време.

(3) В почасовата организация се организират основна форма, а ако
продължителността на престоя на детето позволява - и допълнителни форми
на педагогическо взаимодействие, като се осигуряват условия и време за
игра, почивка и дейности по избор на детето.

(4) Почасовата организация не се отнася до дейностите, които се


организират като допълнителна услуга по отглеждане на децата по чл. 68 от
Закона за предучилищното и училищното образование.

Чл.11 (1) Самостоятелната организация включва обучение, възпитание и социализация на детето, извън групата и организирано от родителя, и проследяване постиженията на детето от детската градина в началото и края на учебното време /15 септември – 31 май на следваща година/.

(2) Постиженията на детето в съответствие с чл. 28, ал. 2, възпитавано, социализирано, обучавано и отглеждано при самостоятелна организация, се определят от учители в детската градина в началото и в края на учебното време.

(3) За провеждане на дейността по ал. 3 родителите осигуряват присъствието на детето в определен от детската градина ден и час.
(4) Дете, включено в самостоятелна организация, което в края на учебното време не постига очакваните резултати от възпитанието,обучението и социализацията определени за всяка възрастова група по образователни направления от следващата учебна година се включва в целодневна, полудневна/ при осъществяване на такъв вид организация в ДГ/ или почасова организация на предучилищно образование по избор на родителите.

Чл.12 (1) В детската градина се обучават, възпитават и социализират и деца със специални образователни потребности, като броят им в една група е до 3 деца./чл. 192 от ЗПУО/.

(2) Подкрепата за личностно развитие осигурява подходяща физическа, психологическа и социална среда за развиване на способностите, уменията и индивидуалните образователни потребности на децата. Тя е обща, съобразно чл. 178, ал. 1 от ЗПУО и допълнителна, съгласно чл. 187 от ЗПУО.



Чл.13 Детската градина осъществява дейности по превенция на тормоза и насилието, както и дейности за мотивация и преодоляване на проблемното поведение, които са израз на общата воля и на координираните усилия на всички участници в образователния процес /чл.185 ал.1 от ЗПУО/.
ІІ. ПРИЕМАНЕ, ЗАПИСВАНЕ,ПОСТЪПВАНЕ, ПРЕМЕСТВАНЕ И ОТПИСВАНЕ НА ДЕЦА да добавя новото решение
Чл.14. (1) Приемането, записването, преместването и отписването на децата в

ДГ " Десислава " до 31.12.2016г. се осъществява при спазване регламентите на Методиката за приемане чрез централизирано класиране на децата в общинските детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община Пловдив, приета с Решение № 294, взето с Протокол № 14 от 02.08.2012 г.  и изменена и допълнена с Решение № 441, взето с Протокол № 23 от 18.12.2013 г. на Общински съвет - Пловдив, в сила от 01.04.2014 г., Решение №206, взето с Протокол №11 от 21.06.2017г. на Общински съвет - Пловдив

(2) Приемането, записването, преместването и отписването на децата в ДГ " Десислава " от 01.01.2017 г. се осъществява Наредба за условията и реда за записване, отписване и преместване на деца в общинските детски ясли и градини на територията на община Пловдив, приета с Решение № 338, взето с протокол № 13 от 28.07.2016г. на Общински съвет – Пловдив, Решение №206, взето с Протокол №11 от 21.06.2017г. на Общински съвет - Пловдив

(3) При подадено заявление/Приложение №4 с посочени аргументи от родителите и след преценка и решение от общинска администрация се допуска ново кандидатстване при запазване на мястото в посещаваното детско заведение до класиране на детето в друго детско заведение.

(4) Приемът в почасова организация е извън системата за централизиран прием и се осъществява от детската градина, въз основа на заявление от страна на родителя, с копие от удостоверение за раждане на детето и по следните критерии:

- настоящият адрес на детето е в административния район на детската градина;

- поредността на подаденото заявление.

- деца с по-големи (по-малки) брат/сестра, когато двете деца едновременно ще посещават съответното детско заведение

(5) Дете със СОП се приема в съответната възрастова група, при условие, че не се надвишава определения максимум съгласно чл.192 от ЗПУО- до три деца в група.

(6) Приемът в самостоятелната организация е извън системата за централизиран прием и се осъществява от детската градина, въз основа на заявление от страна на родителя и при спазване на изискванията на чл. 18, ал. 1 от Наредба №5 от 03.06.2016г. за предучилищното образование.

(7) Децата се отписват oт детската градина, както следва:

1.подадено от родителя заявление с изразено желание за отписване на детето;

2. децата от яслените, първа, втора възрастови групи се отписват от детските заведения и при отсъствие за период по-дълъг от два месеца, без уведомяване от родителите, с изключение на тези от подготвителна група;

3.неплащане на дължимата месечна такса за ползване на ДГ два поредни месеца, с изключение на тези от подготвителна група

4.записано дете, което не е постъпило в ДГ по неуважителни причини, до един месец от посочената дата в Приложение №3 на Методиката за приемане чрез централизирано класиране на децата в общинските детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община Пловдив /до 31.12.2016г./ и Наредбата за условията и реда за записване, отписване и преместване на деца в общинските детски ясли и градини на територията на община Пловдив, след 01.01.2017г.

Чл.15. Приемането на деца от подготвителна група от друго детско/учебно заведение се извършва с удостоверение за преместване.

Чл.16. Класирани деца на служители в детското заведение се приемат в групи, различни от групата, в която работи родителят.

Чл.17.(1) При постъпване на детето в ДГ» Десислава » , родителят /настойникът/ трябва да представи медицинските документи, посочени в чл. 4, ал.2 от т.2 до т.6 вкл. от Наредба № 3/5.02.2007 г. за здравните изисквания към детските градини.

(2) При деца със специални образователни потребности, алергии, хронични и наследствени заболявания представят консултация със съответния специалист за адекватна реакция на медицинската сестра при нужда.

(3) Деца, на които медицинската сестра не е удостоверила редовността на медицинските документи, не се приемат в групите.

(4) Деца, боледуващи от вирусни инфекции и провеждащи лечение с лекарства, не се приемат до пълното им оздравяване и представена медицинска бележка.

(5) При отсъствие на детето от ДГ за повече от 10 дни се представя медицинска бележка от личния лекар за липса на контакт със заразно болен, а при отсъствие за повече от 30 дни по епидемични показания се представя еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни чревни бактерии. При отсъствие за повече от 2 месеца-еднократен отрицателен резултат за чревни паразити (съгласно Наредба № 5 от 2006 г. за диагностиката, профилактиката и контрола на местните паразитози (ДВ, бр. 40 от 2006 г.) и Наредба № 3/5.02.2007 г. за здравните изисквания към детските градини на МЗ)

(6)В група в детската градина се приемат за обучение, възпитание и социализация до 3 деца в група със специални образователни потребности.

Чл. 18. Родителите са задължени да подготвят детето си за предстоящото включване в първа възрастова група на детската градина. Необходимо е детето да има елементарни навици за самообслужване /обличане, събличане, хранене, ползване на тоалетна/;

Чл.19. Родителите(настойниците) предоставят актуална информация за връзка и се задължават при промяна на адрес и телефон, своевременно да уведомят детската градина, а при промяна в семейното положение, касаещо попечителството на детето, представят необходимите документи.

Чл. 20. Родителите на приетите деца, които ще ползват преференции при плащане на таксата, попълват декларация и предоставят необходимата документация;

Чл. 21. (1) В ДГ " Десислава " приемането и предаването на деца става лично между родител /настойник/ и учител/дежурен служител от ДГ. При неспазване на изискването детската градина не носи отговорност за детето.

(2) В ДГ времето за сутрешен прием на децата, които са на целодневна организация е от 7.00 до 8.30 ч., а времето за изпращане е от 16.30 до 19.00 ч. Изключение от часовия интервал за прием се допуска по уважителни причини при условие, че родители предварително са уведомили учителите на групата или директора. При необходимост от по – късно предаване на детето, само при предварително информиране, учителите изчакват родителите. При неподадена информация от родителите, след 19 ч. на централния вход на ДГ се оставя информационна бележка за местонахождението на детето.

(3) Децата, които са на почасова организация в детската градина се приемат в 9.00 ч. и се изпращат в 12.00 ч.

(4) Вземането на дете на обяд се разрешава само по уважителни причини, като родителят попълва декларация за датата и часа на вземането на детето.



Чл.22. Преместване на дете от една група в друга група на детската градина става при наличие на свободни места, заявено от родителя желание и положителна резолюция от началника на отдел «Образование».

Чл.23. При напускане /преместване/ на дете се уведомяват учителите на групата, директора,ЗАС. Задължително се прави проверка за неизплатени такси. Ако няма такива, на родителите /настойниците/на детето се предава медицинския картон, заверен и приключен от медицинската сестра на детското заведение.

ІІІ. ПОДГОТВИТЕЛНА ГРУПА
Чл. 24. Задължителното предучилищно образование се осъществява в трета и четвърта подготвителна възрастова група.

Чл. 25. Децата, приети в подготвителните възрастови групи и подлежащи на задължително предучилищно образование се вписват в Книгата за подлежащите на задължително обучение деца до 16 год. възраст и се отразяват в базата данни в Списък-образец 2.

Чл. 26 (1) В 14-дневен срок преди края на учебното време, учителят на съответната подготвителна група установява готовността на детето за училище, като отчита физическото, познавателното, езиковото, социалното и емоционалното му развитие.

(2) Детската градина издава удостоверение за задължително предучилищно образование за децата от подготвителните възрастови групи в края на предучилищното образование, в срок до 31 май на съответната учебна година.

(3) Удостоверението описва готовността на детето за постъпване в първи клас, като може да се правят и препоръки за насърчаване и мотивиране за участие на детето в допълнителни дейности и/или за включването му в допълнителна подкрепа за личностно развитие.

Чл. 27. (1) Децата от подготвителните възрастови групи могат да се преместват в други детски градини през цялата учебна година, при заявено желание от страна на родителите/попечители.

(2) За преместването директорът на ДГ издава удостоверение за преместване, което се регистрира в дневник за изходяща кореспонденция на ДГ, описва се в дневника на групата и в Книгата за подлежащите на задължително обучение деца до 16 год. възраст.



Чл.28.(1) Децата от подготвителните групи, записани в целодневна и почасова организация, могат да отсъстват само по здравословни или по други уважителни причини, удостоверени с документ от компетентен орган, както и по семейни причини.

(2) Отсъствията на децата по семейни причини през учебно време е допустимо за не повече от 10 дни за съответната учебна година с предварително писмено уведомяване от страна на родителите.. Извън тези случаи, отсъствие на децата от подготвителните групи е допустимо и за времето на ваканциите, определени в училищното образование за съответната година със заповед на министъра на образованието и науката.



(3)Заявление за отсъствие на детето по семейни причини се приема, когато е подадено най-малко един ден по-рано и заведено във входящия дневник. Допустими са забавяния само при непредвидено възникнал здравословен и/или друг проблем и при спазване изискванията за информиране до 8.30ч.в първия ден на отсъствието.
ІV. ТАКСИ

Чл. 29. Размерът и редът за плащане на таксите за дете в ДГ са съобразно Н а р е д б а за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Пловдив (Изм. и доп. с Решение № 8, Протокол № 1 от 23.01.2018 г. и Решение №41, взето с протокол №3 от 15.02.2018 г. на Общински съвет- Пловдив) и във връзка със Заповед № 18 ОА 524/ 20.03.2018 г. на кмета на община Пловдив.

(1)Месечната такса за целодневни групи се формира по следния начин:





Такса за ползване ДГ

Месечна такса за 1 дете

1

Месечни Такси за ползване на целодневни групи в ДГ яслени и за 3- и 4 годишни деца

50 лв, формирана сумарно от два компонента както следва:

-20лв Постоянна част, независеща от посещаемостта на детето и от преференциите по чл.24 от Наредбата;

-30лв Пропорционална част, в зависимост от посещаемостта на детето, при запазване преференциите на чл.24 от Наредбата.

2

Месечни Такси за ползване на целодневни групи в ДГ за деца 5г. и 6г.

48 лв , дължима пропорционално на присъствените дни, при запазване преференциите на чл.24 от Наредбата.


Чл.30(1) Размерът на пропорционалната част от дължимата месечна такса се намалява по реда и при наличието на условията посочени в чл.33 от ПДДГ



(2)Съгласно чл.23а от Наредбата не се заплаща такса / постоянна част и променлива част/ за:

1. деца на родители, единият или двамата от които са загубили 71 и над 71 % от работоспособността си;

2. деца пълни сираци, деца на неизвестни родители, децата на загинали при производствени аварии и природни бедствия, децата на загинали в изпълнение на служебния си дълг;

3. децата с хронични заболявания, физически и сензорни увреждания, удостоверени с експертно решени на ТЕЛК, ДЕЛК или НЕЛК, когато посещават масово или детско заведение;

4. третото и следващите деца на многодетни родители, когато са

отглеждани в едно семейство.В случаите, в които макар и навършило пълнолетие, лицето продължава своето средно образование, поради което няма възможност да работи, за да се издържа само, се приема за „дете”.

5. деца, които е предприета мярка за закрила по чл.4,ал.1 т.5 и т.6 от Закона за закрила на детето-предоставяне на социални услуги резидентен тип и настаняване в специализирана институция.

(3)Съгласно чл.23б (1) от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Пловдив не се заплаща постоянна част от таксата в случай, че в детското заведение се извършват ремонтни дейности за период по-дълъг от 15 дни в рамките на един месец



(4)Съгласно чл.23б (2)Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Пловдив, в случаите , когато за целия календарен месец юли и/или август детето няма да посещава ДГ, същото се освобождава от заплащане на такса изцяло за съответния месец/и. За ползване на тази преференция, родителите / настойниците следва да подадат заявление до директора на детската градина в срок от 5/пет /работни дни преди края на месеца, предшестващ месеца, през който детето ще отсъства.

(5)Таксата, която заплащат децата от целодневните групи за предучилищна подготовка на 5-годишни и 6-годишни деца, включва само разходите за дейности по хранене, съгласно чл. 26а(1 ) от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Пловдив

Чл.31. Не се заплаща пропорционална част на таксата за времето, през което детето не е посещавало детска градина.

Чл.32. (1)Размерът на пропорционалната част от таксата за ползване на целодневни групи в ДГ яслени и за 3- и 4- годишни деца и размерът на таксата за ползване на целодневни групи в ДГ за 5 и 6 годишни деца.се заплаща с 50 на сто намаление за следните категории:

1. деца на родители, един или двамата от които са студенти в редовна форма на обучение , докторант/и или специализанти;

2. деца с един родител-дете с починал родител или родител с отнети родителски права, дете с неизвестен баща, дете със самотна майка-осиновителка или дете със самотен баща-осиновител;

3. деца, настанени в приемни семейства;

4. деца, ползващи социална услуга в Звено „Майка и дете“

(2) Когато две деца от едно семейство са приети в едно или различни детски заведения, за всяко от децата се заплаща следната такса:

1. за първото дете, ако е :

- в яслена група или 3-4 годишно - сумарна такса, формирана от постоянната част и 50% от размера на пропорционалната част на дължимата месечна такса ;

- 5 или 6 годишно - 50% от размера на дължимата месечна такса посочена в т.3 на част I на Приложение 3 от Наредбата – 48 лева, пропорционално на присъствените дни;

2. за второто дете, ако е:

- в яслена група или 3-4 годишно- сумарна такса, формирана от постоянната част и 50% от размера на пропорционалната част на дължимата месечна такса ;

- 5 или 6 годишно - 50% от размера на дължимата месечна такса посочена в т.3 на част I на Приложение 3 от Наредбата- 48 лева, пропорционално на присъствените дни;

(3) Когато три и повече деца от едно семейство са приети в едно или различни детски заведения се заплаща следната такса:

а) за първото дете, ако е :



- в яслена група или 3-4 годишно –такса, формирана сумарно от постоянната част и 50% от размера на пропорционалната част на дължимата месечна такса;

- 5 или 6 годишно - 50% от размера на дължимата месечна такса посочена в т.3 на част I на Приложение 3 от Наредбата- 48 лева, пропорционално на присъствените дни;

б) за второто дете, ако е:

– в яслена група или 3-4 годишно - такса, формирана сумарно от постоянната част и 25% от размера на пропорционалната част на дължимата месечна такса;



- 5 или 6 годишно - 50% от размера на дължимата месечна такса посочена в т.3 на част I на Приложение 3 от Наредбата- 48 лева, пропорционално на присъствените дни;

в) за третото и следващи деца на многодетни родители, отглеждани в едно семейство - не се заплаща такса.В случаите, в които макар и навършило пълнолетие, лицето продължава своето средно образование, поради което няма възможност да работи за да се издържа само, следва да се приеме за „дете”.



Чл.33. По отношение на дете,за което има наличие на две или повече основания за преференциално заплащане на месечна такса се прилага само едното от тях, посочено от родителя/настойника.

Чл.34. (1) При ползване на преференциите, родителите/настойниците подават декларация до директора на ДГ, с приложени документи, доказващи правото на съответната преференция, при постъпване на детето и при промяна на обстоятелствата При наличие на две или повече основания за преференциално заплащане на месечната такса се прилага само едното от тях, посочено от родителя/настойника.

(2) Заплащането на намаления размер на таксата или освобождаването от таксата започва от началото на месеца, следващ месеца на подаване на декларацията.



Чл.35.(1) При преместване на дете от яслена група или 3- 4- годишно ( от първа или втора възрастова група) в друго детско заведение в рамките на текущия месец, родителите заплащат:

1. постоянната част на таксата в детското заведение, в което детето е постъпило първоначално.

2. пропорционалната част от дължимата месечна такса, съобразно броя на посещаваните дни в детското заведение.

(2) Директорът издава служебна бележка, удостоверяваща платената такса.



Чл.36. Таксата, която заплащат децата от целодневните групи за предучилищна подготовка на 5- и 6- годишни деца, не включва разходите за подготовка на децата за училище.

Чл. 37. (1)За почасово ползване на ДГ от деца на възраст 3 - 4 години, се заплаща такса определена в Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на община Пловдив.

Чл.38 (1) Таксата се начислява след спазване всички нормативни изисквания за отчитане присъствието на децата в дневниците, като:

1. Сведение за броя на присъствените дни на децата за месеца се дава от учителя на групата до първо число на следващия месец на ЗАС , като с подписа си удостоверяват верноста на подадените данни .

(2) ЗАС сравнява и засича данните от дневниците със заповедна книга за храна, брой хранодни и месечен оклад за детската градина Представените в срок медицински бележки се пазят, освен като медицински, но и като финансов документ.

Чл. 39. (1) Събирането на такси се извършва от ЗАС , срещу издадена квитанция и по банков път в сметката на ДГ» Десислава ».

(2) Родителите заплащат дължимата такса не по-късно от десето число в ДГ или по банков път на сметката на ДГ " Десислава ", като до 10-то число на месеца, следващ месеца, за който се дължат, таксите се внасят в бюджетната сметка на община Пловдив.

(3) При незаплащане на таксата в определения срок от родителите, се начисляват лихви съобразно курса на БНБ за деня -1/365 част.

Чл.40.(1). След 10-то число ЗАС разпечатва и запознава със справката за неплатени такси директора и учителите по групи.

(2). Неплатилите родители биват приканени да заплатят дължимите такси чрез пряк разговор, телефонен разговор,с писмена покана, по имейл на родителите .

(3). С писмена „Покана за доброволно плащане”, която при нужда се изпраща по пощата като препоръчано писмо с обратна разписка.

(4). При незаплащане на дължимата месечна такса за ползване на детска градина два поредни месеца децата се отписват от детската градина.

(5) При нормативни изменения, касаещи начина на плащане, детската градина се ангажира своевременно да информира родителите за настъпилите промени.

V. СЪДЪРЖАНИЕ НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ В ДЕТСКАТА ГРАДИНА
Чл. 41. ДГ " Десислава " полага основите за учене през целия живот, като осигурява среда за физическото, познавателното, езиковото, духовно-нравственото, социалното, емоционалното и творческото развитие на децата, отчитайки значението на играта в процеса на педагогическото взаимодействие

Чл. 42. (1) Процесът на предучилищното образование в ДГ е подчинен на прилагането на програмна система като част от стратегията за развитието на детската градина, в съответствие с ДОС за предучилищно образование, която се приема с решение на педагогическия съвет.

(2) Програмната система е цялостна концепция за развитието на детето с подходи и форми на педагогическо взаимодействие, подчинени на обща цел.

(3) Програмната система създава условия за придобиване на компетентности като очаквани резултати по всяко от 7-те образователни направления /Български език и литература; Математика; Околен свят; Изобразително изкуство; Музика; Конструиране и технологии; Физическа култура/; отчита спецификата на детската градина и съответства на интересите, възможностите и възрастовите характеристики на децата.

Чл. 43 Програмната система включва 4 основни компоненти: подходи и форми на педагогическо взаимодействие; разпределение на формите на педагогическо взаимодействие; тематично разпределение за всяка възрастова група; механизъм на взаимодействие между участниците в предучилищното образование.

Чл. 44. Учебните помагала и познавателните книжки са дидактическо средство за овладяване на компетентностите по образователните направления, посочени в ДОС за предучилищното възпитание, като за децата от първа и втора възрастови групи се закупуват от бюджета на ДГ /местни дейности/, а за децата от подготвителни възрастови групи - от бюджета на ДГ /държавни дейности/.

Чл. 45.(1) Съгласно Чл.19 от Наредба №5 от 3 юни 2016 година за предучилищното и училищното образование за децата, посещаващи детската градина, при заявено желание на родителите и срещу заплащане може да се осигурят условия за организиране на педагогически дейности, които не са дейност на детската градина.

(2) Дейностите се извършват извън времето за провеждане на основните форми на педагогическо взаимодействие и се организират при спазване на указанията на отдел „Образование“ за организиране и реализиране на допълнителни педагогически дейности.

(3) Детското заведение предлага и развлечения и забавления извън влизащите в дневния режим- театрални, куклени и циркови представления от външни професионални актьори- срещу заплащане от родителите.

Чл. 46. (1). В хода на предучилищното образование постиженията на всяко дете се отразяват в портфолио, което съдържа всички важни и значими за децата данни, обстоятелства, материали – основна информация за детето, постиженията му в детската градина по образователните направления, постиженията на детето при включването и участието му в допълнителните дейности, организирани от детската градина и от доставчици на допълнителни услуги, интересите и заложбите на детето и тяхното развитие, както и др. данни, касаещи всички аспекти от развитието му./чл. 35 от Наредба №5 от 03.06.2016г. за предучилищното образование/

(2). С оглед осигуряване на приемственост в образователно – възпитателния процес, при завършването на четвърта подготвителна възрастова група, портфолиото на детето се предава на родителите му.


VI. РАБОТНО ВРЕМЕ
Чл. 47. (1). Детската градина работи целогодишно на петдневна работна седмица от 06.30 до 19.00 часа.

(2) Детската градина работи с деца:

1. от 7.00 до 19.00 часа – групи в ДГ/ първа, втора, трета подготвителна , четвърта подготвителна възрастови групи/
Чл. 48. (1) Работното време на служителите е регламентирано в ПВТР на ДГ.

(2) Работното време на директора е от 8.00 ч. до 16.30 ч., с почивка от 12.00 ч. до 12.30 ч.; приемни дни – вторник, и четвъртък от 8.00 – 10.00 ч.

(3) Работното време на мед.сестра е както следва:

от 7.30 – 16.00 ч.с почивка от 12.00 до 12.30 часа


(4) Работното време на учителите е както следва:

От 7.00 до 19.00часа


І смяна от 7.00 – 13.30 ч.

ІІ смяна от 12.30 – 19.00ч.


(5) Учителите работят с деца, при спазване на регламента на чл. 15, ал. 5 от Наредба

№ 5 от 03.06.2016г. за предучилищно образование, като работят съвместно с децата в часовия интервал от 12.30 до 13.30 ч.



(6) Работното време на служител „ЗАС” и снабдител е от 7.30 ч. до 16.00 ч., с почивка 12.00 – 12.30 ч. и от 12.30ч.-13.00 часа.

(7) Работното време на помощник-възпитатели : Първа смяна 6.30- 15.00ч. с почивка 13.30- 14.00ч.; Втора смяна 10.30- 19.00ч. с почивка 13.30-14.00ч.

(8) Работно време кухня: 6.00- 14.30 часа с почивка 12.00-12.30.часа

(9) Работно време РПС: 7.30- 11.30 часа

(10) Родители, служители и др. могат да изискват издаване, от страна на детската градина ,на документи - служебни бележки, удостоверения, УП и др. след подадено от тяхна страна заявление. Документите се изготвят от служител ЗАС или друг, определен от директора на детската градина, в двудневен срок от подаване на заявлението.
VII. ЕЖЕДНЕВЕН ПРИЕМ, СФОРМИРАНЕ НА СБОРНИ ГРУПИ, ХРАНЕНЕ
Ежедневен прием

Чл.49 Организацията на престоя на децата е съобразена с изискванията за безопасни условия на отглеждането, възпитанието и обучението им, както и със спецификата на детската градина.

(1)Децата се приемат:

1. от учителката , пом.възпитателката, дежурен служител в групи в ДГ/ първа, втора, трета подготвителна , четвърта подготвителна възрастови групи/ сутрин от 7.00ч. до 8.30 и се предават до 19.00ч. лично на родителите или упълномощени от тях пълнолетни членове или близки на семейството, които са посочени в подадена за целта декларация;

(2)Сутрешният прием на децата приключва до 8.30 часа. Не е разрешено родителите или настойниците да нарушават със закъснения логическата последователност на режимните моменти.

(3)При всякакви промени в графика на посещение на детето в детската градина, родителите са задължени да уведомят педагогическия/мед. персонал най-малко един ден предварително или до 8.30ч. сутринта.

(4)Прием на дете се отказва при видими симптоми на здравословно неразположение- температура, хрема, кашлица, зачервено гърло, болки в корема, разстройство, обриви, възпаление на очите и др., като при последващ прием се изисква бележка от личния лекар за здравословното състояние на детето.

(5) Приемът на дете, издадено със здравословни проблеми, се извършва с бележка от личния лекар, че детето е здраво и може да посещава детска градина.

(6) При възникване на здравен проблем родителите са длъжни в най-кратък срок да се явят в детската градина или да осигурят близък, който да се погрижи за детето, като повторното му връщане става само с представяне на медицинска бележка от лекар.

(7)Родителите са длъжни да информират учителите и мед. лице за заболявания, които изискват по- специален подход – алергии, диабет, епилепсия, ОВИ и заразни заболявания ; при инфекциозно заболяване представят писменото известие от личния лекар веднага на мед. лице.

(8)Забранява се внасянето на дребни играчки, модули от строители, мозайки, химикали и други остри и опасни предмети, като родителите се задължават да проверяват раниците и джобовете на децата си.

(9)Забранява се носенето от децата на мобилни апарати ,бижута и други ценности. Персоналът в ДГ не носи отговорност за липсата и повреждането им.

(10) На родителите се забранява да съхраняват в гардеробчетата на децата лекарства, включително витамини, сиропи, капки за нос, хомеопатични таблетки, дъвки и хранителни добавки .

(11)Не се допускат провеждането на продължителни и лични разговори на учителите/мед.сестри с родителите. Консултации за деца с родителите се осъществява от учителя втора смяна във времето от 18.00-19.00часа

(12)Забранява се достъпът на родители /настойници/ до помещенията на детските/яслените групи: занимални и спални от съображения за сигурност и хигиена в сградата.

(13)Достъп на родители /настойници/ е позволен само след предварителна договорка с учителите/мед. сестри по групи и директора.

(14)Снимането на децата в групата по време на празници и развлечения, както и качването на снимки във сайта на ДГ и във фейсбук страницата става само след попълнена и подписана от родителя декларация за съгласие.

(15) Забранява се снимането и качването на снимки с деца, чийто родители са изразили несъгласие за същото.

(16)Родителите се отнасят към директора за всички проблеми, въпроси и предложения ,които не са в компетентността на учителите/мед.сестри.

Сформиране на сборни групи

Чл.50. (1)Сборни групи се сформират при :



  1. Ваканционни периоди определени от МОН

  2. При аварии и други непредвидени ситуации.

  3. Намаляване броя на децата в групите под нормативно определената посещаемост.

  4. Отсъствие на учител и невъзможност да се осигури заместник.

(2)При възможност се спазва възрастовия признак на разпределение на децата.
Хранене
Чл.51 . (1) В детската градина храненето се организира съобразно изисквания на Наредба № 2 от 7 март 2013 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 0 до 3 години в детските заведения и детските кухни на МЗ /Обн. ДВ. бр.28 от 19 Март 2013г./, Наредба № 6 от 10.08.2011г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в ДЗ на Министерството на здравеопазването и Наредба № 9 за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в ДЗ и училищата.

(2) Храната се приготвя по Сборник Рецепти на деца до 3 годишна възраст Сборник Рецепти от 3-7 годишна възраст, одобрени от Министерство на здравеопазването.

(3) Седмичното меню се изготвя всяка сряда от комисия в състав: медицинска сестра, снабдител и готвач, при спазване на изискванията за пълноценно, балансирано и здравословно хранене на децата в ДГ, и се утвърждава от директора. Менюто е задължително за изпълнение. Подмяна се допуска само след съгласуване с Директора.

Седмичното меню се публикува на сайта на Системата за централизиран прием.

(5) От дневното меню се заделят проби, които се маркират и съхраняват в хладилник при t 0 – 40 С в продължение на 48ч.

(6) Отговорност за качеството, количеството и влагането на продуктите в храната носи готвачът.

(7) Контрол върху качеството на храната се осъществява от директора и мед. сестра.

(8) В случаите, в които детето е взето на обяд, на родителя се дава следобедната закуска.

(9) При постъпване на дете с хранителна или друга алергия :

1. изисква се от родителите документ, който е издаден от лекар специалист- удостоверяващ съответната алергия;

2. ДГ създава условия при необходимост за храненето на тези деца;

3. Мед.сестра информира учителките на групата и пом.възпитателите/детегледачите/, а при тяхно отсъствие- заместникът за специфичните особености на детето/децата от групата с хранителна или друга алергия;

4. Мед.сестра дава точни и ясни указания на кухненския персонал при необходимост от приготвяне на храна за тези деца.

5. В случай на невъзможност за осигуряване на подходяща храна и при желание на родителите, след писмено разрешение от ОДБХ- гр.Пловдив, в ДГ може да се внася приготвена от родителите храна /писмо с изх.№15ВК1653/15.10.2015г. на община Пловдив/.

(10) В ДГ» Десислава » се използват храни, които отговарят на изискванията за качество и безопасност съгласно Закона за храните и подзаконовите нормативни актове по неговото прилагане. Храните се придружават с документи, доказващи тяхната безопасност, съгласно действащото законодателство. При доставките се следи за качеството на приеманите продукти или за изписания на опаковката срок на годност е при най-малкото съмнение за негодност за консумация на продукта, същият се отделя и се връща на фирмата доставчик.

(11)Не се допуска внасянето на хранителни продукти, от персонал и родители, за консумация от децата.

(12) Изключение се допуска при организиране на празници и рождени дни, при следните условия:

1. внесените продукти са пакетирани;

2. внесените пакетирани продукти не се консумират в ДГ .
VIII. МЕДИЦИНСКО ОБСЛУЖВАНЕ
Чл. 52. Медицинското обслужване се осъществява от медицинско лице, съгласно Наредба №3 /27.04.2000г. за здравните кабинети в ДЗ и училищата и Н№3/05.02.2007 на МЗ за здравите изисквания към ДГ.

Чл. 53. Задълженията и отговорностите на медицинското лице са регламентирани в длъжностната характеристика, утвърдена от кмета на район “Тракия” и в Правилника за вътрешния трудов ред на ДГ.

Чл. 54(1) В ДГ “ Десислава ” е обзаведен здравен кабинет, съгласно приложението на Наредба № 3 от 27. 04. 2000г.

(2) В здравния кабинет се осъществяват дейности по профилактика и промоция на здравето на децата .

(3)Дейността на здравния кабинет се осъществява от медицинска сестра, която осъществява следните дейности:

1. провежда профилактични дейности за предотвратяване или ограничаване на рисковите фактори в детската градина;

2. наблюдава физическото развитие и определяне на физическата дееспособност на децата;

3. приема, проверява и съхранява медицинските документи на децата от ДГ, регистрира здравното и имунизационно състояние на децата в градината;

4. води и съхранява документацията на здравния кабинет;

5. организиране и провеждане на профилактични и противоепидемични дейности за предотвратяване възникването и ограничаване разпространението на заразните и паразитните заболявания в детската градина;

6. медицинската сестра изготвя анализ на здравословното състояние на обслужваните от нея деца;

7. системно наблюдават физическото и нервно – психическо развитие на децата;

8. работи в постоянен контакт с родителите;

9.контролират хигиената в детската градина и приготвяне на храната съобразно изискванията на РЗИ, като ежедневно пробват храната, присъстват на влагането на продуктите и на разпределението на готовата храна;

10.отговарят за състоянието на здравните книжки на персонала както и за изпълнение на препоръките на РЗИ;

11. контролират изпълнението на санитаро-хигиенните и РЗИ изисквания и обучава помощния персонал.

12.следи да не се приемат деца с температура, повръщане и при видими симптоми на здравословно неразположение – хрема, кашлица, зачервено гърло, обриви, разстройство и при заразно заболяване изолират карантинираните групи и деца, като не допускат сливане; 13.организира здравното възпитание на деца и родители;

14.Изисква от родителите лична здравно-профилактична карта, в която личният лекар отразява здравното състояние на детето.Следи за спазване изискването да не се дават на децата лекарства, внесени от родителите;

15. даването на каквито и да било специфични лекарствени средства на нуждаещи се деца, се осъществява само от мед.лице, след поискано от родителите съгласие;

16. В детското заведение се оборудва спешен шкаф с медикаменти за оказване на неотложна медицинска помощ, с пряк отговорник мед.сестра;

Чл. 54(1) Хигиенно състояние:


  1. Контролът върху работата на помощния персонал се извършва от директора на детското заведение, от медицинския персонал и от учителките по групи.

  2. Помощник-възпитателите/детегледачките пряко участват във възпитателния процес, а именно при поддържане на високо ниво на хигиена в цялото детско заведение; в моментите на хранене;при изпълнение на поставените цели за възпитаване на здравна култура и навици за самообслужване у децата.

  3. Помощник-възпитателите/детегледачките ежедневно извършват хигиенизиране и дезинфекция според изискванията на РЗИ и да се съобразяват с предписанията по задължителния медицински контрол извършван от медицинската сестра на детското заведение.

(2) На територията на детската градина пушенето е абсолютно забранено.
IX. ПОМОЩНО–ОБСЛУЖВАЩ ПЕРСОНАЛ

Чл. 55. Правата и задълженията на помощно - обслужващия персонал се определят съгласно КТ, длъжностните характеристики и ПВТР на детската градина.

Чл. 56. Работниците и служителите от ДГ имат право да се сдружават в сидикални организации и съюзи за защита на своите интереси в областта на труда и социалното

осигуряване.




Каталог: uploads -> documents
documents -> Прокуратура на република българия
documents -> Наредба №6 от 18 септември 2009 Г. За определяне на прилежащата площ към сгради в режим на етажна собственост в квартали с комплексно застрояване
documents -> Доклад за прилагането на закона и за дейността на Прокуратурата и разследващите органи през 2007г
documents -> И-57/24. 04. 2001 г. Искане от главния прокурор на република българия
documents -> И-145/2002 г. София, 25. 10. 2002 г. До Конституционния съд на Република България
documents -> Наредба №3 от 24 октомври 2014 г за условията и реда за водене на регистрите при международно осиновяване и даване на съгласие от министъра на правосъдието
documents -> Прокуратура на република българия
documents -> За да изпълнява задълженията си, прокуратурата трябва да има съответните правомощия изказване на Главния прокурор на Република България никола филчев пред Асоциацията на прокурорите в България
documents -> Обяснителна записка относно: Изпълнението на бюджета на цдг „Таня Савичева” към 30. 06. 2016г


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница