Утвърждавам : председател / Проф. В. Димитров/ вътрешни правила



Дата24.03.2017
Размер206.8 Kb.
#17683
УТВЪРЖДАВАМ :

ПРЕДСЕДАТЕЛ

/ Проф. В. Димитров/

ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА

за правата и задълженията на потребителите

на компютърната и информационната среда

на Сметната палата

(в сила от 01.07.2010 г.)

София, 2010 г.

I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Настоящите вътрешни правила определят правата, задълженията и отговорностите на потребителите на единната компютърна и информационна среда на Сметната палата (СП) с изключение на потребителите, ползващи мрежи и системи, в които се създава, пренася и обработва класифицирана информация.

(2) Потребители на компютърната и информационната среда на СП са всички органи и служители на Сметната палата, както и лицата, ползващи компютьрните ресурси на СП на друго основание.

(3) Отдел „Обща канцелария и информационно обслужване” (ОКИО) отговаря за прилагането на съгласувани и единни технологични решения за компютърната и информационната среда на СП.

Чл. 2. (1) Всички работни станции се включват в единната локална мрежа на СП. Изключение правят работните станции на отдел „Сигурност на информацията „.

(2) С цел защита на системния и приложния софтуер, компютърната мрежа и защита на работните документи на служителите, всички ползватели на локалната компютърна мрежа на СП имат само потребителски права върху персоналните си компютри и строго дефинираните им мрежови ресурси.

(3) На компютрите се правят типови инсталации на програмни продукти в зависимост от изпълненията на служебните задължения на служителите и съобразно притежаваните към момента налични лицензи.

(4) Допълнителен софтуер може да бъде инсталиран само след утвърдена от главния секретар заявка във връзка с възникнала служебна необходимост, като се следи за чистота от гледна точка на лицензите, авторските права и липса на конфликт с останалите приложения.

Чл. 3. Целта на тези вътрешни правила е да гарантира ефикасното използване на компютрите и останалата офис техника, да гарантира, че служителите ще използват предоставените им компютри и интернет връзка в съответствие с изпълнението на служебните им задължения и само за тази цел, да предотврати възможно застрашаване на целостта на информацията.
II.ПРАВА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ

Чл. 3. Всеки потребител има право на оборудвано с персонален компютър работно място и може да използва в своята работа софтуера, собственост на СП.

Чл. 4 (1) За всеки потребител се създава "акаунт" (валидно потребителско име и парола), осигуряващ му идентификация и достъп до персоналния компютър и мрежовата среда на СП.

(2) Потребителското име и паролата (акаунт) се създава от експерт - информационно обслужване, след информиране от прекия ръководител на потребителя, и се предоставят лично на него.

Чл. 5. (1) Всеки потребител има право на персонален служебен e-mail адрес и име към т.нар. „служебна електронна поща" (******@bulnao.government.bg) на СП, те се съхраняват на мейл сървер - bulnao.government.bg, които е защитен с мейл протектор, предотвратяващ спам, спайуеър и т.н. зловреден код. Персоналният електронен адрес в структурата на Сметната палата се образува от първата буква от името на потребителя и фамилията му, разделени с точка и изписани на латиница. При вече съществуващо такова потребителско име се добавя буква от името на потребителя или други знаци.

(2) При прекратяване на основанията за ползване на потребителски права и след получаване на съобщение адресът се заличава.

Чл. 6. Всеки потребител има право на достъп до служебна информационна страница на СП, достъпна от всеки компютър чрез интернет браузър на адрес http://www.bulnao.government.bg, където е предоставена полезна служебна информация за служителите на Сметната палата.

Чл. 7. Всеки одитор има право на достъп до правните информационни системи (APIS, CIELA), Наръчник за одитната дейност на СП и интранет портала, когато е извън ресурсите на мрежовата среда на СП, чрез интернет браузер на адрес https://212.122.175.10

Чл. 8. За всички възникнали въпроси във връзка с използването на компютърната техника и информационните системи потребителят има право да се обръща към съответните отговорници „информационно обслужване” в отдел ОКИО, съгласно заповеди № 141 от 27.05.2009 г и № 152 от 08.06.2009 г. (Приложение № 1 и № 2).

Чл. 9. Всички потребители имат право на достъп до интернет при изпълнение на присъщите им служебни задължения или за други цели в интерес на СП.

III.ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ

Чл. 10. Компютърната техника се предоставя на потребителя с инвентарен картон от служител на дирекция „Финансово - счетоводни дейности, управление на собствеността и човешките ресурси” (ФСДУСиЧР), изпълняващ длъжността счетоводител - домакин на СП, който регистрира техническите и счетоводните параметри на техниката и експерти на отдел „ОКИО” предприемат необходимите действия за включването му като потребител в мрежата на СП. Всеки потребител отговаря за поверените му устройства и е длъжен да ги ползва по следните правила за експлоатация:

1. Включването на свързана компютърна конфигурация става задължително към един разклонител и към съответната специализирана електроинсталация. Да не се включват други електрически уреди (радиатори, електрически печки, климатици и т.н.) към контактите или разклонителите, захранващи компютърната техника.

2. За правилно охлаждане на устройствата, в близост и върху тях да не се поставят книги, хартия, дрехи, саксии с цветя и други вещи, като преносимите компютри да се поставят върху равна и права повърхност за оптимално охлаждане. Устройствата да не се преместват от определените им места.

3. Да не се допуска попадане на чужди тела и течности в устройствата. В близост до устройствата и върху тях не трябва да се слагат съдове с напитки и хранителни продукти. Да не се поставят устройства по первазите на прозорците и други рискови места. При възникване на инцидент или повреда потребителят веднага следва да изключи устройството от електрическото захранване и да уведоми незабавно в отдел „ОКИО”.

4. В края на работния ден компютърът да бъде изключен чрез старт менюто, използвайки бутона „Shut down”.

5. Да не използва копирната хартия втори път след като веднъж вече същата е минала през лазерен принтер или копирна машина.

6. Устройствата следва да се поддържат чисти. Почистването е задължение на съответния потребител. За почистване не трябва да се използва спирт и други агресивни препарати, които могат да повредят повърхностите. Особено внимание да се обръща на екраните на мониторите - за целта може да се използва мека кърпа (която не оставя власинки), след като устройствата се изключат от електрическото захранване.

7. Да не се допуска прегъване, спъване и стъпване върху свързващите кабели. Да не се изключват свързващите кабели при прекъсване на работния процес, включително при прекратяване на трудовото правоотношение със СП.

8. Служителите на отдел „ОКИО” разполагат компютърната техника по оптимален начин след съобразяване с техническите и материалните ресурси и възможности на работното помещение и работното място.

9. При промяна на местонахождението на техниката, отдел „ОКИО” предприема необходимите действия по включване и настройка след като потребителят или негов пряк ръководител е уведомил за предвидените промени.

10. За отстраняване на възникнали проблеми, диагностика и поддръжка на системите да се оказва съдействие на системните администратори от отдел „ОКИО”, включително с осигуряване на физически и отдалечен достъп до компютъра с всички необходими пароли. Ако това са пароли на директория с ограничен достъп, те се обслужват само от технически лица, имащи съответния допуск за работа с такава информация.

11.Е-mail адресите в СП са само за служебна цел. Достъпът до електронната поща се осъществява чрез Outlook Express или Microsoft Outlook. Не е препоръчително да се отварят съобщения, за които предварително потребителят не е уведомен или са получени от неизвестен подател с неясно заглавие или неизвестен интернет сайт. Такива съобщения трябва да се изтриват незабавно. Старите съобщения, които вече не са необходими за изпълняването на служебните задължения, трябва периодично да се изтриват. По-важната информация от получените съобщения трябва да се премества в отделни файлове върху диска на персоналните компютри.

12. Паролата трябва да съдържа минимум 6 знака в комбинация от латински малки букви и цифри.

13. Периодично (не по-рядко от веднъж на всеки 3 месеца) всеки потребител да си прави личен архив на магнитен носител (CD, DVD) с работните файлове , като магнитният носител да бъде защитен с парола и да се съхранява на място с ключ.

14. В случай на по-продължително отсъствие на служителя от работа (командировка, отпуска, болнични, обучение или др.), офис техниката, която ползва, трябва да се изключва и от контактите.

15. В случай на майчинство или болнични над 3 месеца преносимата техника да се върне на счетоводител - домакина на СП.

16. При напускане на служител от СП, експерт на отдел „ОКИО” чрез заверка удостоверява с подпис в обходния му лист, че извършва деактивация на потребителския му акаунт, в резултат на което се спира достъпът до всички документи в работния му компютър и до електронната служебна електронна поща.

17. Потребителски акаунт на напуснал служител от СП може да бъде активен до 30 календарни дни от датата на напускането с права само за четене на кореспонденцията в случаите, когато служителят е водел служебна кореспонденция с външни организации. За целта е необходимо разрешението на главния секретар на СП.

18. Потребителите на периферна техника (принтер, копирна или мултифункционална машина) са длъжни при изхабяване на тонер касетата или барабана на съответната машина да попълнят заявка по образец (Приложение № 4 и № 5 ) с искане за нов консуматив до главния секретар. Изхабеността на тонера или барабана се удостоверява чрез проверка и се декларира с подпис от експерт – информационно обслужване в отдел „ОКИО”, а за териториалните поделения – със заявка с обосновка за изразходвания вече тонер по образец (Приложение № 6) и докладна записка, адресирана до главния секретар с искане на вече изразходван барабан.

Чл. 11. (1) Потребителят няма право:
1. да изпраща файлове по-големи от 10 Mb, ползвайки служебната електронна поща;

2. да използва web-базирани e-mail адреси за извършване на служебна кореспонденция;

3. да използва служебните e-mail адреси за извършване на регистрации в различни интернет сайтове, освен ако това не се изисква за пряко изпълнение на служебните задължения;

4. да преинсталира служебния си компютър. Преинсталация на компютъра на потребителя се извършва при необходимост и по преценка на експерти – информационно обслужване от отдел „ОКИО”;

5. да отваря и променя конфигурациите на компютъра и другите устройства;

6. да внася и включва в локалната мрежа техника, която не е собственост на СП без представени документи за статута и собствеността й, като своевременно информира писмено главния секретар;

7. да инсталира или позволява на друго лице инсталирането на софтуер и хардуер на компютъра, освен на служители от отдел „ОКИО” или придружени от тях лица;

8. да променя настройките в хардуерния SETUP на компютъра (BIOS), системните настройки на операционната система, потребителския интерфейс и конфигурацията на компютъра без съгласието на системния администратор, отговарящ за работното място. Това се отнася и за поставянето на пароли в хардуерния SETUP (BIOS) на компютъра, както и всичко друго, което би могло да ограничи действията на администратора в случай на отсъствие на потребителя;

9. да ограничава по някакъв начин работата на софтуера за управление на работните станции и антивирусната защита;

10. да отваря, чете, променя или изтрива компютърни файлове на други служители освен създадените от него. Разрешение за това може да даде съответният потребител при наличието на основателна причина;

11. да осигурява достъп до комуникационните шкафове на трети (външни) лица без присъствието на експерт – информационно обслужване от отдел „ОКИО”;

12. да предоставя достъп на външни лица до компютърната техника в работните помещения на СП, с изключение на лица по сключен договор за поддръжка.



(2) За да се следи за изпълнението на задълженията по ал. 1, може да се наложи извършване на специализирана проверка на компютрите. С цел осъществяване на техническата поддръжка може да се наложи преглед на съдържанието на файловете в компютрите. Това става с разрешение от главния секретар.

Чл. 12. При прекратяване на трудовото правоотношение със СП в обходния лист на потребителя се получава подпис от:

1. служител на дирекция „ФСДУСиЧР”, изпълняващ длъжността счетоводител -домакин на СП, и експерт „информационно обслужване”, с които се удостоверява, че предоставената техника е върната изцяло и в пълна изправност за сградата, намираща се на ул. „Екзарх Йосиф” № 37, а за териториалните поделения и сектори - подпис на изпълняващия длъжността домакин, като удостоверяването на изправността на техниката да е след включване на съответната машина и установяване, че работи (стационарният или преносимият компютър да зареди операционната система; принтер, копирна или мултифункционална машина да може да отпечати вид документ);

2. съответния пряк ръководител, който удостоверява, че е приета служебната информация в електронен вид (вкл. файлови пароли), с която е работил потребителят.

Чл. 13. Всеки потребител е отговорен за действията, извършени в компютърната среда на СП с неговото потребителско име и парола. За целта:

1. Потребителят трябва да използва само своето потребителско име и лична парола и не следва да ги предоставя на друго лице от съображения за сигурност на информацията, намираща се в компютъра му и в информационните системи, до които има достъп;

2. Потребителят няма право да прави или подпомага опити за неразрешен достъп до мрежови ресурси, информация и бази данни, компютри и други устройства на СП или други звена на държавната администрация (използване на чуждо потребителско име/парола; физически достъп до компютър, на който в момента е оторизиран друг потребител; да се възползва от съществуващи пропуски в сигурността на операционните системи, протоколите или приложния софтуер, позволяващи неоторизиран достъп, както и чрез други средства и похвати). Потребителят е длъжен да уведоми веднага отдел „ОКИО” за забелязан неоторизиран достъп;

3. Потребителят не трябва да отваря файлове от дискета или други електронни носители (CD, DVD, Flash memory и др.) преди да е извършена проверка за наличие на вируси. Абсолютно е забранено задействането на изпълними модули, програми и макроси от документни файлове, получени по електронната поща, преди да са проверени за наличие на вируси, независимо от това кой и защо ги изпраща;

4. Потребителят няма право да ползва мрежата за каквито и да било извънслужебни цели (личен бизнес, рекламни цели), както и служебния достъп до интернет за използване на т.н. продукти за услуги, свързани със забавления, игри, спорт, гледане на филми и други дейности, несвързани със служебните задължения;

5. Потребителят няма право да използва каквито и да е софтуерни и хардуерни средства за реализация на комутируема връзка към работна станция или сървър без изрични указания от отдел „ОКИО”, които се издават на основание на писмено разрешение, в които изрично се описват целите, задачите и обхвата на това разрешение;

6. Потребителят няма право да използва интернет за нарушаване на правата върху интелектуалната собственост чрез разпространение на информация, програмно осигуряване или документи със защитени авторски права;

7. Потребителят няма право да генерира ненужен трафик от съобщения, да разпространява данни или програми, които могат да нарушат работата на останалите потребители, да изпраща големи файлове или множество файлове в некомпресиран вид.



Чл. 14. Всеки потребител носи лична отговорност за съхранението и защитата на файловете и информацията, съхранявани на локалния твърд диск на компютъра, предоставен му за служебно ползване. На потребителя се препоръчва да спазва следните правила:

1. да създава име на работните документи (файлове) с латински букви. В случай, че имената на файловете са с букви на кирилица, може да се възпрепятства възстановяването им при възникване на такава необходимост, включително и на файловете, които са съхранени с коректни имена на латиница;

2. периодично да изпълнява процедура по запаметяване и архивиране на файловете, които обработва, за да предотврати загубата на данни от прекъсване на захранването или други непредвидени обстоятелства;

3. при напускане на работното място да изключва компютъра си;

4. за изпращане на съобщения и файлове в рамките на СП да използва т.нар, "служебна електронна поща";

5. архивирането на служебна електронна поща и служебни данни се осъществява самостоятелно от служителите на електронни носители (CD, DVD), с изключение на данни, съдържащи класифицирана информация; които се обработват и съхраняват съгласно Закона за защита на класифицираната информация в регистратурата за класифицирана информация на Сметната палата.

6. унищожаването на архив на сървърите се извършва чрез изтриване на информацията от базата с данни. Унищожаването се документира с протокол от комисия в тричленен състав, състояща се от администратора, помощник администратора на мрежата на СП и от ръководителя на съответното отделение или административно звено, което е генерирало информацията, подлежаща на унищожаване. Протоколът се изготвя в два езкземпляра, по един екземпляр за администраторите и за ръководителя, съгласно Приложение № 3. Периодичността за унищожаване на архива е на основание периода за съхранение на съответните документи, а тези, за които няма определен срок на съхранение, се унищожават през период от 5 години.

Чл. 15. При неспазване на задълженията и правилата за работа с компютърната система, посочени в тези вътрешни правила, потребителите носят дисциплинарна и имуществена отговорност в съответствие с действащото законодателство.

IV. Компютърно осигуряване на СЛУЖИТЕЛИТЕ В СП
Чл. 16. (1) При възникнала необходимост от закупуване на офис техника и друго комуникационно оборудване за нуждите на СП e необходимо ръководителят на съответното звено да изпрати обосновани писмени искания към главния секретар на СП, като посочи целта, натовареността и заетостта на исканата техника;

(2) Офис техника и комуникационно оборудване се закупува след провеждане на конкурс по ЗОП или съгласно НВМОП. В конкурсната комисия задължително участват служители на отдел „ОКИО”;

(3) Копие от договора и други документи към него се изпращат в отдел „ОКИО” за подпомагане проследяването на изпълнението му;



(4) Доставяната офис техника се осчетоводява като собственост на СП от служители на дирекция „ФСДУСиЧР”, които при необходимост са подпомагани от експерти „информационно обслужване” на отдел „ОКИО”;

Чл. 17. Разпределението на наличната офис техника в СП се осъществява по разпореждане на главния секретар или от председателя на Съвета по информационни технологии, по предварително изготвено предложение от отдел „ОКИО” или заявки от съответното звено;

Чл. 18 (1) При необходимост от изнасяне на офис техника във външна сервизна база се съставя приемателно-предавателен протокол в 2 (два) екземпляра, подписан от представителя на сервизната фирма и служител от дирекция „ФСДУСиЧР”. Копие от изготвения протокол се предоставя на охраната на „Служебния вход” и на други длъжностни лица при поискване. Изисква се констативен протокол от фирмата, която ще извърши сервизните дейности. След приключване на ремонтните дейности офис техниката се връща обратно на съответния служител в СП, а представителят от отдел „ОКИО” оформя одобрения протокол за ремонтни дейности, проследява и съдейства за придвижването на други финансови документи, свързани със заплащането на вложените компоненти и труд в техниката от сервизната фирма и подписва представената фактура от изпълнителя в качеството му на получател. Всички комплектовани документи се предоставят в оригинален вид в отдел „Финансови – счетоводни дейности и човешки ресурси” при дирекция „ФСДУСиЧР” за изплащане на отбелязаната цена.

(2) Не се разрешават самостоятелни опити за поправка на принтери и копирна техника, работата на външни лица с наличната копирна и принтерна техника, както и техни опити за отстраняване на възникнали проблеми, смяната на тонер касети и отстраняването на заседнали листове;

(3) При сключен договор от страна на СП за сервизно обслужване на офис техниката с определена фирма и/или в случаите когато техниката е в гаранционен период, служителите от отдел „ОКИО” предприемат необходимите действия, съгласно заложените клаузи и в сроковете, предвидени в подписания договор;

(4) При наличие на данни за небрежно отношение към техниката се съставя констативен протокол от специализирана фирма за сервиз;

(5) При доказана с констативен протокол от оторизиран сервиз небрежност, длъжностното лице, което е причинило повредата, заплаща ремонта.

Чл. 19. (1) При предоставяне на новозакупена от СП офис техника и друго комуникационно оборудване за нуждите на териториални поделения (ТП) на СП, се уведомяват ръководителите на ТП за условията на гаранционната поддръжка на предоставената техника и се предоставя списък на оторизираните от изпълнителя по договора сервизи на територията на страната, към които трябва да се обръщат при възникнала необходимост;

(2) За гаранционна офис техника или комуникационно оборудване констативният протокол трябва да бъде издаден от оторизираните от изпълнителя по договора сервизи на територията на страната, с оглед запазване на условията по договора.

(3) Отдел „ОКИО” изготвя становища до главния секретар на СП във връзка с постъпилите в СП писма относно целесъобразността на препоръките в констативните протоколи, издадени от сервизните фирми;

(4) При наличие на данни за небрежно отношение към техниката се съставя констативен протокол от специализирана фирма за сервиз, като длъжностното лице, което е причинило повредата, заплаща ремонта.;

Чл. 20 Не се допускат външни лица в сървърните помещения в сградата на Сметната палата, помещаваща се на ул. „Екзарх Йосиф” № 37, с изключение на техници от оторизирани фирми и то само придружени от експерт на отдел „ОКИО”, а за осигуряване на достъп до комуникационните шкафове, помещаващи се в териториалните поделения и секторите към тях, оторизираните лица трябва да бъдат придружавани от старши специалист – касиер и деловодител.

V. Програмно И КОМУНИКАЦИОННО осигуряване на сЛУЖИТЕЛИТЕ в СП

Чл. 21. В отдел „ОКИО” се съхраняват закупените за нуждите на СП инсталационни носители на програмни продукти. При необходимост определен продукт да бъде инсталиран на работния компютър на служител, той подава заявка, след което експерт от отдела предприема необходимите действия за изпълнението на техническите процедури.

Чл. (21) СПИСЪК НА СТАНДАРТНО ИНСТАЛИРАН СОФТУЕР НА ВСЕКИ КОМПЮТЪР, ВКЛЮЧЕН В КОМПЮТЪРНАТА МРЕЖА НА СП:

  1. Операционна система: MS Windows 7 Enterprise 32 bit I 64 bit/MS Windows VISTA /Windows 2000/ Windows XP Professional/Windows 2003 Server;

  2. Офис пакет Мicrosoft Office 2007/2003 /2000/ XP;

  1. Програма за кирилизация и правописна проверка;

  2. Програма за антивирусна защита;

  1. Софтуер за разпечатване на изображения във формат ".pdf"

  2. Интернет браузър: Mozilla Firefox 3.0 или Internet Explorer 7.0 или по-високи версии;

  1. Правно-информационни системи като Сиела и Апис;

  2. TEAMMATE (за одитния състав);

  3. ACL(за одитния състав);

  4. SPSS(за одитния състав);

Забележка: Посоченият софтуер може да бъде променян в съответствие с осъвременените нови версии и изисквания към компютърната система.

VI. ЗАКЛЮЧИТЕЛНА ЧАСТ
Чл. 22 Лицата, ползващи служебна техника, подписват писмена декларация по образец - приложение № 7. Декларацията се съхранява в личното кадрово досие

Вътрешните правила за правата и задълженията на потребителите на компютърната и информационната среда на Сметната палата са утвърдени със Заповед №116 от 22 юни 2010 г. и влизат в сила от 1 юли 2010 г.

Приложение № 1

Заповед № 141 от 27 май 2009 г.
Приложение № 2

Заповед № 152 от 08 юни 2009 г.


.............

................

................

................

Приложение № 3

ПРОТОКОЛ

за унищожаване на архивна информация на сървърите

в Сметната палата
Днес, ........................................., комисия в състав:



  1. ........................................................................./име и длъжност/,

  2. ........................................................................./име и длъжност/,

  3. ........................................................................./име и длъжност/,

унищожи чрез изтриване на информацията от базата с данни .............................(пише се обемът на информация МВ/GB /TB).

Информацията съдържа следните данни:



  • ................................................................................................. /вид на документа/;

Дата, година: Подписи на членовете на комисията:




  1. ................................................

/име и длъжност/
2. ..................................................

/име и длъжност/


3. ..................................................

/име и длъжност/



Приложение № 4


З А Я В К А
ЗА ПОДМЯНА НА ИЗРАЗХОДВАН ТОНЕР ЗА ПРИНТЕР/ КОПИРНА МАШИНА/ МУЛТИФУНКЦИОНАЛНО УСТРОЙСТВО

Моля да бъде подменен тонерът за принтер/копир/МФУ в

(марка и модел )

стая № на

(отделение, административно звено, териториално поделение)
Проверил изхабеността на тонера:

(име, фамилия и длъжност)



подпис
Дата на подмяна на тонера

Име, фамилия и подпис на служителя, ползващ принтер/копир/МФУ



Директор на дирекцияАдминистративна дейност”:






. .20 г.

Приложение № 5


З А Я В К А
ЗА ПОДМЯНА НА ИЗРАЗХОДВАН БАРАБАН ЗА ПРИНТЕР/ КОПИРНА МАШИНА/ МУЛТИФУНКЦИОНАЛНО УСТРОЙСТВО

Моля, да бъде подменен барабан за принтер/копир/МФУ в

(марка и модел )

стая № на

(отделение, административно звено, териториално поделение)
Проверил изхабеността на барабана:

(име, фамилия и длъжност)



подпис
Дата на подмяна на барабана .

Име, фамилия и подпис на служителя, ползващ принтер/копир/МФУ


Директор на дирекцияАдминистративна дейност”:






. .20 г.

Приложение № 6
ОБОСНОВКА

ЗА ИЗРАЗХОДВАН ТОНЕР ЗА ПРИНТЕР, КОПИРНА ИЛИ МНОГОФУНКЦИОНАЛНА МАШИНА

Тонер за принтер ,

(модел на принтер, копирна или многофункционална машина)
капацитет на тонера в брой страници

(вписва се от експертите-информационно обслужване на отдел „ОКИО”, според модела на тонера)


в стая № на

( териториално поделение, сектор)


Дата на подмяна на тонера
Име, фамилия и подпис на одитора/служителя, ползващ принтера

Тонерът е използван за:
(за разпечатване или копиране на одитни доклади, служебна кореспонденция, служебни справки и други, като се посочва точният брой страници на всеки документ)





..............20.....година Административен отговорник на ИРМ:


..........................................................................................................................................................................

(име, фамилия и длъжност)



Приложение № 7


ДЕКЛАРАЦИЯ

Подписаният (ата )..................................................................................................................

ЕГН ............................., длъжност..............................., отделение / териториално поделение............................................................................................................................,

отдел ........... ........................ дирекция.................

към Сметната палата на Република България

ДЕКЛАРИРАМ:


Запознат/а съм с Вътрешните правила за правата и задълженията на потребителите на компютърната и информационната среда на Сметната палата и със задължението да ги спазвам.

Дата: Подпис:





Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница