Утвърждавам: димитър сичанов кмет на район „панчарево“ и председател на районния съвет по сигурност и управление при бедствия г. План



Дата11.01.2018
Размер255.34 Kb.
#43842









  1. с. Панчарево, ул. „Самоковско шосе” № 230, тел. 97-60-502, 97-60-545


УТВЪРЖДАВАМ:

ДИМИТЪР СИЧАНОВ

КМЕТ НА РАЙОН „ПАНЧАРЕВО“

И ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РАЙОННИЯ

СЪВЕТ ПО СИГУРНОСТ И

УПРАВЛЕНИЕ ПРИ БЕДСТВИЯ

..................2013 г.


ПЛАН
ЗА

ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО НА РАЙОН „ПАНЧАРЕВО”

ПРИ БЕДСТВИЯ – ЧАСТ ІV
ЯДРЕНИ АВАРИИ И ТРАНСГРАНИЧНО

ЗАМЪРСЯВАНЕ
2013 г.

гр. София



СЪКРАЩЕНИЯ
АЯР - Агенция за ядрено регулиране (бивш КИАЕМЦ);

ГКПП - Граничен контролно-пропускателен пункт;


ИЙЛ - Източник на йонизиращо лъчение (източник);

МААЕ - Международната агенция по атомна енергия;

РАВ/М - Радиоактивни вещества/материали;

РАО - Радиоактивни отпадъци;

ЯМ - Ядрен материал;
ДЕФИНИЦИИ
Авариен персонал” са предварително подбрани квалифицирани и обучени лица (персонал), които имат задължения за предприемане на действия за ограничаване и намаляване на последствията от аварията съгласно аварийния план и е възможно да получат аварийно облъчване.

Деконтаминация (дезактивация)” е отстраняване или намаляване на нивото на радиоактивно замърсяване с физични или химични средства.

Изходен ядрен материал” е: уран, съдържащ смес от изотопи в съотношения, срещащи се в природата; обеднен уран; всяко от горепосочените вещества във формата на метал, сплав, химическо съединение или концентрат; материал, съдържащ едно или няколко от изброените вещества с концентрация и в количества, превишаващи установените в нормативен акт стойности.

Източник на йонизиращо лъчение (източник)”/ИЙЛ/ е вещество или устройство, което може да причини облъчване с йонизиращи лъчения, включително чрез отделяне на радиоактивни вещества .

Йонизиращо лъчение (лъчение)” е пренос на енергия под формата на частици или на електромагнитни вълни с дължина на вълната по-малка или равна на 100 nm (с честота равна или по-голяма от 3.1015 Hz), които могат директно или индиректно да образуват йонни двойки. Ултравиолетовото и инфрачервеното лъчения, видимата светлина и радиовълните, включително СВЧ и УВЧ, не са йонизиращи лъчения.

Компетентен държавни орган” са национални органи, определени със закон с пълномощия за контрол на физическата защита, радиационната защита на хората и на околната среда и на безопасността на източниците на йонизиращи лъчения.

Мерки за повишаване на аварийната готовност” са действия на органите на изпълнителната власт, на местната администрация и на лицензианта

и титулярят на разрешение, целящи периодично да преглеждат и оценяват адекватността на аварийни план и всички необходими технически средства и системи за аварийно реагиране, както и да осигурят, че членовете на аварийния екип периодично преминават обучение за прилагане на аварийния план, съответните процедури и инструкции и за работа с предвидените технически средства, както и периодично участват в аварийни тренировки и аварийни учения.

Нелегален трафик” е всяко преднамерено пренасяне (или преместване) на радиоактивни материали, в това число и ядрени материали, основно през международните граници без необходимите разрешения от компетентните органи, с цел последваща нелегална продажба, използване, съхранение или по-нататъшно транспортиране.

Незаконно преместване” е всяко непреднамерено не лицензирано получаване, притежаване, използване или пренасяне (преместване) на радиоактивни материали, в това число и ядрени материали.

Неотложни аварийно-възстановителни работи” са дейности, предприемани от аварийния персонал при авария, насочени към ограничаване (локализиране) и ликвидиране на аварията, спасяване на живота и опазване здравето на персонала и населението, намаляване на размерите на щетите на околната среда и на материалните загуби, включително прекратяване на вредното действие на радиацията.

Радиоактивно вещество” е вещество (материал), съдържащо нестабилни атомни ядра, които при превръщането си излъчват йонизиращо лъчение.



Специален ядрен материал: е плутоний-239, уран-233, уран, обогатен с изотопите U-235 или U-233, и всякакъв друг материал, съдържащ един или няколко от изброените радионуклеиди.

Ядрен материал” е изходен материал, специален ядрен материал и други материали, определени с акт на Министерския съвет.



Планът за действие при възникване на ядрена авария или трансгранично замърсяване с радиоактивни вещества е съставна част от Плана за защита на населението на район „Панчарево“ при бедствия.

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Планът за действие описва целите, задачите и процедурите за осигуряване на ефективно, квалифицирано и адекватно реагиране при радиационна авария (радиоактивно замърсяване) засягащо Столична община – район „Панчарево“. Той конкретизира действията на органите на изпълнителната власт и на местната администрация за защита на населението, животните и за опазване на околната среда.

Планът за действие е предназначен да се използва в случаите, когато са изпълнени критериите за въвеждане на същия, както и при провеждане на учения и тренировки.

Основание за разработване на плана:

Планът за организиране защитата на населението и фирмите от националното стопанство при радиационни аварии се разработва на основание и в изпълнение на изискванията на чл.19, т.2 на Правилника за организацията и дейността по предотвратяване и ликвидиране на последствията при бедствия, аварии и катастрофи приет с ПМС № 18 от 23.01.1998 година и Указания № 04.18-23 от 18.01.2006 година на Заместник Министър – Председателят и Министър на държавната политика при бедствия и аварии.

При изпълнението на настоящия план задължително се спазват изискванията на радиационната защита и на:


  • Закона за безопасно използване на ядрената енергия (обн.ДВ бр.63/28.06.2002 г.);

  • Наредба за аварийно планиране и аварийна готовност при ядрена и радиационна авария (обн. ДВ бр. 71/13.08.2004 г.)

  • Наредба за основните норми за радиационна защита (обн.ДВ бр.73/20.08.2004 г.);

  • Наредбата за безопасност при управление на радиоактивните отпадъци (обн. ДВ бр.72/17.08.2004 г.);

  • Наредбата за радиационна защита при дейности с източници на йонизиращи лъчения (обн. ДВ бр.74/24.08.2004 г.);

  • други закони и подзаконови нормативни актове в областта на ядрената енергия и радиационната защита.


Обхват на плана:

В обхвата на настоящия план се включва радиационна авария, имаща потенциално или реално въздействие на територията на района, възникнала при:

а. Авария в АЕЦ “Козлодуй”;

б. Авария с трансграничен превоз на радиоактивни вещества;

в. Аварии с радиоактивни източници, включващи:


  • откриване на безстопанствен ИЙЛ;

  • превоз на радиоактивни отпадъци (РАО) и / или ИЙЛ;

  • използването на ядрени и радиоактивни материали за терористични цели, саботажи и др.;

  • регистриране на нелегален трафик на ГКПП или на територията на района;

  • умишлено радиоактивно замърсяване на публични места, питейни водоизточници, хранителни продукти и потребителска продукция;

  • падане на сателит с ядрен реактор или с ядрени вещества на борда и/или ИЙЛ;

  • пожар с наличие на ИЙЛ;

  • откриване на медицински симптоми от облъчване с радиация на лица от населението;

  • оказване на помощ в обект, използващ източник на йонизиращо лъчение;


Цели на плана:

  1. Организиране на дейностите на органите на изпълнителната власт и на местната администрация и създаване на ефективни организация и процедури за координация и взаимодействие между тях за действие при радиационна авария (радиоактивно замърсяване), целящи:

  • провеждането на неотложни аварийно-възстановителни дейности в случай на радиационна авария;

  • постигане максимална ефективност на управлението и ограничаването на аварията и ликвидиране на последиците от нея;

  1. Поддържане на устойчиви връзки за оперативно уведомяване и обмен на информация при радиационна авария (радиоактивно замърсяване), между компетентните национални органи и общинската администрация.

  2. Намаляване на риска, ограничаване и ликвидиране на последствията от радиационната авария за населението и околната среда.

  3. Информиране на населението при радиационна авария и недопускане всяването на паника.


Общи положения при анализ на радиационния риск
Радиационният риск се анализира от компетентните органи по радиационна защита – АЯР и МЗ. При необходимост се иска допълнителна експертиза от водещи експерти по радиационна защита в страната.
Критерии за въвеждане на плана за действия
1. За начало на изпълнението на задачи по този план се счита времето на получаване на информация, доказана по технически път и/или посредством измерване, че има наличие на ИЙЛ (радиоактивен материал), чието местонахождение не съответства на нормите и правилата за радиационна защита и безопасност.

2. Като критерии за въвеждане на плана в действия, се счита:

- показанието на дозиметричния прибор, при което мощността на дозата е десет пъти над естествения (природен) радиационен гама-фон (0,12-0,14 микросиверта/час);

- резултати от спектрометрични анализи, показващи наличие на радиоактивни вещества в проби от околната среда над допустимите норми;

- откриването на предмети, опаковки, контейнери, маркирани със знаци за радиационна опасност и/или с надписи за радиоактивност, включително и в случаите на липса на отклонения над естествения (природен) радиационен гама-фон;

3. В случаите, когато при извършване на радиационен контрол или радиационни измервания на произволно място и товар, са регистрирани от 3 до 9 (от три до девет) пъти повишения над естествения радиационен гама-фон, се предприемат действия от регионалните структури от ДАГрЗ и МОСВ за изясняване на причините за повишаването. При констатиране на повишен естествен радиационен фон, товарът се освобождава и се съставя протокол за дозиметрични измервания.




Планът съдържа три раздела

Раздел І – Действия при авария в АЕЦ “Козлодуй”;

Раздел ІІ – Действия при авария с трансграничен превоз на радиоактивни вещества;

Раздел ІІІ – Действия при аварии с радиоактивни източници

РАЗДЕЛ І
ДЕЙСТВИЯ ПРИ АВАРИЯ В АЕЦ „КОЗЛОДУЙ“


  1. ОБЩИ ХАРАКТЕРИСТИКИ И ИЗВОДИ, ПРОИЗТИЧАЩИ ОТ ПРОГНОЗАТА ПРИ ОБЩА РАДИАЦИОННА АВАРИЯ,

При работа на номинална мощност в зоната на ядрения реактор се получават повече от 200 радиоактивни изотопа с период на полуразпадане от няколко секунди до 380 000 години, чиято обща активност може да надвишава 11,1 х Е+19 бекерела и зависи от типа на съоръжението.

При тежка авария около 20% от активността на ядреното съоръжение ще бъде изхвърлена в околната среда и при подходяща посока на вятъра, от мястото на аварията към София - район “Панчарево”, ще се получи радиоактивно замърсяване и повишение на радиационния фон на територията на общината (района), които ще бъдат право пропорционални преди всичко на количеството на падналите валежи до момента на спиране на изтичането на РАВ/М от авариралата установка.

Очаква се мощността на еквивалентната доза в равнинната част да достигне 2 микросиверта на час, а по високите части и билата на планините - до 10 микросиверта на час, т.е. ще бъде замърсена цялата територия на района.

Радиационните дози, получени от населението вследствие на аварията, се определят от външното и вътрешното облъчване.

Очаква се въздействието на различните начини на облъчване, според техния принос за една година след аварията, да бъде както следва:

- Доза от външно бета и гама облъчване при преминаване на радиоактивния облак - до 10 микросиверта;

- Доза от вдишване на различни радионуклеиди с изключение на плутония - до 160 микросиверта;

- Доза от вдишване на плутония - до 50 микросиверта;

- Доза от вдишване на горещи частици - до 10 милисиверта;

- Доза от гама радиация от земната повърхност и различните местни предмети (главно цезий-134 и цезий-137) - до 60 милисиверта;

- Вътрешно облъчване от употреба на храна, замърсена с радиоактивни вещества - до 10 милисиверта.




  1. РЕД ЗА ДЕЙСТВИЕ

При получаване на сигнал за авария в АЕЦ ”Козлодуй” или при повишаване на радиационния фон над 0,5 микросиверта на час, Столичният съвет за сигурнаст и управление при бедствия и неговите органи въвеждат плана в действие и създава условия за привеждане на района за работа и живот при повишена радиация, като се стреми да намали до минималното възможно ниво облъчването на населението на гр. София чрез вземане на оптимални решения в зависимост от конкретната радиационна обстановка.

Цялата дейност по защитата от радиация на населението на територията на района се провежда под ръководството на Районния съвет за сигурност и управление при бедствия (РСС и УБ).

Необходимите предварителни разпореждания от ДАГЗ-МВР и АЯР се отнасят за всички държавни органи и фирми, които имат отношение към защитата на населението при повишена радиация. Режимът за поведение на населението се предоставя на средствата за масово осведомяване, като се актуализира в зависимост от конкретната радиационна обстановка.

На територията на района има нискофонов автоматичен прибор за измерване на радиационния фон и два преносими прибора РР-51М за ръчно измерване на радиоактивното замърсяване. В гр. София има 5 лаборатории за извършване на прецизен анализ на радиоизотопния състав на храни и питейни води.

Задачите за изпълнение и практическите мерки за намаляване на облъчването на населението до най-ниското възможно ниво, което е разумно да се постигне са:

- оповестяване и привеждане в готовност на силите и средствата, като се използват всички средства за свръзка на територията на района.

- незабавно оповестяване на населението чрез Националната система за ранно предупреждение и оповестяване (НСРПО), като и с предимство по всички местни средства за масова информация, независимо от съобщенията по националните медии;

- радиационно наблюдение на територията на района от постоянно развърнатите и допълнителните постове за радиационно наблюдение и оповестяване. За да се създаде вярна представа за радиационния фон във всички зони на района, както и да се открият евентуални радиационни петна, може да се извършва разузнаване с автомобили по преценка на ръководството на РСС .



Защита на населението се провежда в следните основни насоки:

  • укриване на хората в затворени помещения;

  • защита на дихателните органи и кожата с мокри кърпи, респиратори, противогази, плащ-наметала и др.;

  • йодна профилактика - приемане на таблетки с калиев-йодид;

  • защита на питейната вода;

  • защита на хранителните продукти;

  • деконтаминация на околната среда;

  • оповестяване на режима за поведение на населението с оглед намаляване на облъчването до най-ниското възможно ниво, което може да се постигне.

Решенията за укриване, защитата на дихателните органи и кожата и йодната профилактика се вземат на базата на критериите, залегнали в Наредба за основните норми за радиационна защита – ДВ бр. 73/20.08.2004 година. Намаляване на облъчването се постига и чрез спиране и ограничаване на масовите мероприятия на открито, като митинги, спортни състезания, увеселения, къпане и спортуване в открити водни басейни и излети във високите части на планините.

Йодна профилактика се провежда само по указания на Министерството на здравеопазването. Защитата на питейната вода се извършва чрез изключване на откритите планински водохващания, ако замърсяването на водата надхвърля определените допустими норми, лабораторен контрол на питейната вода и херметизиране на останалите водоизточници и водоподаващи съоръжения. По решение на СС и УК критичните групи от населенито се снабдяват с предимство с чиста минерална вода и безалкохолни напитки. При извънредно тежка обстановка фирма "Софийска вода" АД развръща пунктове с водоноски за снабдяване с питейна вода.
Защитата на хранителните продукти се извършва чрез:

- спиране и забрана на консумацията на хранителни продукти и съставки, които съдържат радиоактивни изотопи над пределно допустимите норми;

- разреждане на радиоактивните хранителни продукти при преработката им с нерадиоактивни с оглед спадане на общата активност до нормата;

- използване на специални технологии на преработка на суровините за намаляване на съдържанието на радионуклеиди в готовия хранителен продукт;

- херметизация на производствени помещения, складове и магазини;

- преминаване към херметични опаковки при производството и др.



Дезактивацията на околната среда включва следните мероприятия:

- окосяване на зелените площи на територията на населените места в района и незабавно изнасяне на откоса извън границите на проектната застройка;

- почистване и дезактивация на местата, където концентрацията на нуклеиди е по-висока;


  • периодично измиване на улиците и площадите.


Защитата на животните и растенията е от съществено значение за намаляване на съдържанието на радиоактивни изотопи в хранителните продукти и включва:

- въвеждане на режим на оборно отглеждане и хранене на животните, особено млекодайните;

- провеждане на специални режими на торене, пръскане и обработка на почвата с цел намаляване на съдържанието на радиоактивни елементи в плодовете, зеленчуците, житните и бобови култури и фуражите;

- лабораторен контрол на селскостопанската продукция;



  • херметизация на складовете и работните помещения и други.


ИЗВОДИ:

- Най-тежка обстановка на територията на района ще се създаде, ако тя попадне в следата на радиоактивния облак при надпроектна (7-ма степен по скалата на "ИНЕС") авария в АЕЦ „Козлодуй“.

- Замърсеността на земната повърхност, местните предмети, храните, фуражите и питейната вода с РАВ/М силно ще се влияе от количеството на падналите валежи, силата и посоката на вятъра и ще се различава в зависимост от надморската височина на обектите;

- На територията на района няма ядрени съоръжения, но поради усиления трафик, без да се спазват изискванията за превоз на опасни товари, не може да се изключи вероятността и възможността от радиоактивно замърсяване вследствие на произшествие или катастрофа с транспорт превозващ РАВ/М.




  1. СИЛИ И СРЕДСТВА ЗА ДЕЙСТВИЕ СЛЕД РАДИАЦИОННА АВАРИЯ В АЕЦ ”КОЗЛОДУЙ”

Задължения по реагирането в случай на радиационна авария (радиоактивно замърсяване) имат:

  • Агенцията за ядрено регулиране (АЯР);

  • Министерството на вътрешните работи (МВР) и СДВР;

  • Министерството на здравеопазването (МЗ) и Регионален център по здравеопазване - София;

  • Министерство на околната среда и водите и РИОСВ;

  • Министерството на финансите (МФ) чрез Агенция “Митници”:

  • Министерството на икономиката (МИ);

  • Държавното предприятие за РАО (ДПРАО);

  • Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ) – БАН, при необходимост се свиква за изследване на ядрена материал.

Изброените организации действат в съответствие със своите аварийни планове.





  1. УПРАВЛЕНИЕ

Общото ръководство на мероприятията се осъществява от Председателя на РСС и УБ. Управлението се осъществява от работното място на съвета – в заседателната зала в сградата на районната администрация – с. Панчарево, ул. „Самоковски шосе” № 230, или от пункта за управление на района в училището на с. Бистрица.

В мястото на радиационната авария се обособява зона за аварийно планиране.

Ръководството на мероприятията по защитата в Столична община, районите, кметствата и обектите от националнато стопанство се осъществява от техните ръководители.




  1. ОСИГУРЯВАНЕ НА МЕРОПРИЯТИЯТА

След получаването на сигнала за радиационна авария или при повишение на радиационния фон над 0,40 микросиверта на час постовете за радиационно наблюдение и оповестяване преминават на непрекъснат режим на измерване на гама радиационния фон.

Радиационният контрол на радиоактивната замърсеност на хранителните продукти се извършва чрез вземане на проби от органите на РИОКОЗ, РВМС, РИОСВ и изпращането им за изследване до съответните лаборатории. Проби от плодовете и зеленчуците се вземат и от областна дирекция "Земеделие и гори”- София.

Метеорологичната информация се получава от НИМХ на БАН и ДАГЗ-МС. Тя включва метеорологични бюлетини, прогнози за времето и данни за посоката и скоростта на приземния и високия вятър, валежите и състоянието на атмосферните слоеве.

Информационното осигуряване се осъществява чрез събиране и регистриране на данните от измерванията на пробите, радиационния фон и другата необходима информация от ССС.

Медицинското осигуряване се извършва съгласно указания на Министерство на здравеопазването в зависимост от конкретната обстановка и се изпълнява от неговите структури.

Материално-техническото осигуряване на защитните мероприятия има за цел осигуряване на хранителни продукти и питейна вода за населението от района. При необходимост се организира доставяне на допълнителни количества безалкохолни напитки, минерална вода и храни, както и миещи препарати и сапун.

Осигуряване на обществения ред се извършва от органите на 8-РУП – СДВР. При конфискуване и унищожаване на радиоактивно замърсени хранителни продукти и осигуряване на задължителните мероприятия по укриване на населението, полицията осигурява обществения ред, като патрулира със индивидуални средства за защита или с автомобили със затворени стъкла.

При радиационна авария се използва НСРПО и наличната свързочна система на МВР, МО, стационарната телефонна мрежа на „БТК”-АД, МРУД София и другите мобилни оператори. Съобщенията за режима на поведение и мерките за защита се излъчват по всички средства за масова информация.

Деконтаминацията (дезактивацията) се провежда в следните направления:

- намаляване на количеството прах в околната среда;

- премахване на предмети и обекти, които са силно замърсени;

- повишаване на личната и обществена хигиена с оглед недопускане на прекомерно запрашаване и оттам замърсяване на повърхността на тялото и дрехите на хората.



Не се допуска извършване на деконтаминация (дезактивацията) чрез изгаряне на радиоактивно замърсените продукти и предмети.

Намаляването на облъчването се постига и чрез ограничаване на достъпа на радиоактивното замърсяване до човешкото тяло чрез спиране и ограничаване на масовите мероприятия на открито като: митинги, спортни състезания, къпане и спортуване в открити водни басейни и излети във високите части на планините. Работещите и пребиваващите в условия на голямо запрашаване използват средства за защита на дихателните органи и се къпят и сменят работните си дрехи след всеки работен ден. Транспортните средства се уплътняват и херметизират, като вентилацията в тях се извършва само принудително, а не през отворените прозорци, като се вземат мерки за обезпрашаване на подавания въздух.

Цялата дейност по защитата от облъчване на населението от района при радиационна авария с пренос на радиоактивни вещества се провежда под ръководството на ССС и РСС.

Областния съвет за сигурност и управление при бедствия (ОСС и УБ) ръководи дейността при радиационно замърсяване и отдава разпореждания на постоянните обектови комисии и другите държавни органи на територията на областта. Неговите решения са задължителни за горепосочените органи.





  1. ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ

Извършва се основно за обмяна на информация за радиационния фон и съдържание на радионуклеиди между Съвета за сигурност при БАК, АЯР, РИОСВ, РИОКОЗ, СД-ДВСК и др. за оказване на помощ и при формирането на разузнавателни дозори за измерване на радиационния фон, вземане на проби за анализ и набелязване на неотложни мероприятия. РСС и УБ получава указания и информация от ПОблК чрез ССС.


РАЗДЕЛ II
ДЕЙСТВИЯ ПРИ АВАРИИ С ТРАНСГРАНИЧЕН ПРЕНОС

НА РАДИОАКТИВНИ ВЕЩЕСТВА


  1. ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ТРАНСГРАНИЧЕН ПРЕНОС НА РАДИОАКТИВНИ ВЕЩЕСТВА

На територията на Европа има 207 действащи атомни електроцентрали и още над 100 обекта използващи ядрени технологии и материали. При авария в някой от тях, свързана с изхвърляне на РАВ в атмосферата и при неблагопрятна за нашата страна метеорологична обстановка е възможно част от замърсените радиоактивни въздушни маси да достигнат и замърсят части от територията на страната, областта и района. Такива бяха авариите в АЕЦ „Чернобил“ – 1986 г. и в АЕЦ „Фокушима“ – 2011 г.

Такава аварийна ситуация може да има много сериозни последствия извън площадката на авариралата атомна централа, хранилище за отработено ядрено гориво, изследователски център или завод за преработка на ядрено гориво.

Авария в такива обекти, разположени на повече от 600 километра от Р.България, не предполага предприемането на неотложни защитни мерки, като например евакуация или укриване.

Въпреки това, аварията може да има сериозно въздействие върху хранителната верига, в някои случаи изискващо контрол на национално ниво за храните и водоизточниците .

Възможно е да има влияние и индиректно, чрез вноса на храни и суровини от страни, които са били замърсени, от граждани, живели в засегнатите страни и от възможно замърсени транспортни средства, преминали през засегнатите

страни.


  1. ВЪЗМОЖНИ РАДИАЦИОННИ ПОСЛЕДСТВИЯ ОТ ТРАНСГРАНИЧЕН ПРЕНОС НА РАДИОАКТИВНИ ВЕЩЕСТВА

В зависимост от конкретните метеоролгични условия в момента на аварията на замърсяване може да бъдат изложени различни части от територията на района, както и в различна степен.

Това налага вземането на мерки за осигуряване на радиационна защита на населението в случай на трансграничен пренос на радиоактивни вещества.

- Оповестява се населението за аварията чрез НСРПО и средствата за масова информация, като се разясняват мерките и поведението му при трансграничното радиоактивно замърсяване.

- Преминава се в режим на непрекъснато измерване на системите за радиационен контрол.

- Създава се необходимата организация за извършване на йодна профилактика на населението (при необходимост и по разчет).

- Извършва се анализ на водата, хранителните продукти, фуражите и др. (в лабораториите по гамаспектрометричен анализ).

- Осигурява се жизнената дейност на населението и се създават практически умения за живот в условията на радиоактивно замърсяване, като консумиране на консервирани храни и фуражи, пиене на минерална вода, спазване на личната хигиена на дома и населеното място, преминаване на специален режим на пречиствателните станции, неизползване на открити водоеми и др.


1. Ред за въвеждане на плана и отговорности
След възникване на трансграничен пренос на радиоактивни вещества който заплашва района на София, със заповед на кмета на СО и председател на ССС и УБ се въвежда Плана на СО за действие при радиационна авария. По разпореждане на Председателя на РСС и УБ се въвежда в действие и Плана на район „Панчарево“ за действие при радиационна авария.

Плановете на обектитеот критичната инфраструктура на територията на СО се въвеждат в действие от съответните ръководители по разпореждане на Председателя на ССС и УБ.

Столичния съвет за сигурност провежда санитарно-защитни, ветеринарно-санитарни и растително защитни мероприятия за защита на населението и националното стопанство при възникване на трансграничен пренос на радиоактивни вещества.

Редът за вземане на решение за прилагане на защитни мерки на населението е определен в правилника за организацията и дейността по предотвратяване и ликвидиране на последствията при бедствия, аварии и катастрофи (ПМС 18/98 г.) и Наредбата за аварийно планиране и аварийна готовност при ядрена и радиационна авария. (ДВ бр. 71/13.08.2004 г.).


2. Ред на действие, отговорности и специфични задължения.
2.1. Ред на действие:

  • получаване на съобщение за аварията от дежурния по ССС и УБ;

  • оповестяване на членовете на РСС и УБ, както и дежурните в обектите от критичната инфраструктура (деривация „Искър“, водопречиствателните станции и др.);

  • свикване заседание на РСС и УБ;

  • получаване на данни за посоката и разпространение на радиоактивния облак;

  • получаване на информация за количествата на изхвърлените РАВ, продължителността на изхвърлянето, радионуклеидния състав;

  • РСС и УБ и обектовите съвети набелязват спешни и дълготрайни мероприятия за защита на населението, служителите и обектите от националното стопанство;



    1. Отговорности:

  • Районният съвет за сигурност създава оперативна група, която осъществява връзка между отделните ведомства, приема информация от постовете за радиационното наблюдение и оповестяване, организира събирането на данни от различни източници, тяхното обработване, анализиране и предоставяне на специализираните органи за правилното организиране и практическото прилагане на защитните мероприятия;

  • Изпълнява указанията на Министерството на здравеопазването за раздаване на таблетките с калиев йодид и следи за правилното им прилагане;

  • РИОСВ дава информация за радиационния гама-фон и следи за радиационното състояние на околната среда и водите чрез своите лаборатории, следи за замърсяванията на околната среда и дава информация за замърсяванията на Оперативната група на ССС.

  • Областна дирекция “Земеделие и гори” прави оценка на обстановката следи замърсяването с радионуклеиди на почви, води, храни и животинска продукция, препоръчва мерки за защита на животните и селскостопанската продукция;

  • СДВР - предотвратява създаването на паника сред населението, следи за спазване на обществения ред, подпомага дейността на оперативните групи, следи за недопускане на спекулации с храна.

  • Регионалното управление на далекосъобщенията - осигурява непрекъсната връзка за нуждите на Съветите за сигурност чрез изграждане на директни канали.

  • Оперативна група на РСС организира оповестяване на населението за настъпилата аварийна обстановка, разясняване мерките за защита и поведение при радиоактивно замърсяване, събиране информация за радиационния фон от постовете за радиационно наблюдение и оповестяване, контрол за замърсяването на води, храни, мляко, фуражи, докладва на Председателя на Съвета за сигурност за състоянието в района.


РАЗДЕЛ III


“ДЕЙСТВИЯ ПРИ АВАРИИ С РАДИОАКТИВНИ ИЗТОЧНИЦИ”


  1. Възможни аварии с източници на йонизиращо лъчение /ИЙЛ/.

Авариите с ИЙЛ обхващат широк диапазон, като включват намерени радиоактивни източници или материал, замърсени площи и предмети, загубени или липсващи ИЙЛ, ИЙЛ без защита, аварии в лаборатории, промишлени или изследователски обекти.



    1. РАВ/М, под формата на закрити ИЙЛ, се използват в широк диапазон в промишлеността, медицината, изследователската и учебната дейност. Тези източници се използват при радиотерапия и в нуклеарната медицина, в промишлеността при сонди, нивомери, дебеломери, плътномери и влагомери, антистатични устройства, осветителни тръби, както и в пожароизвестителните датчици.

Аварийни ситуации възникват, когато има пропуск в контрола на радиационната безопасност на мястото на използване на ИЙЛ (например оставен извън защитния контейнер). Най-голямата опасност от сериозни увреждания за хората при тези източници идва от незащитен източник с висока активност.

Освен опасността от външно облъчване, повредените ИЙЛ от всякакъв вид и големина могат да доведат и до облъчване на населението и/или замърсяване на околната среда. В резултат на пожар или разпръскване от вентилацията, може да се предизвика и замърсяване на въздушни маси с радиоактивни аерозоли. Последствията могат да включват сериозни кожни изгаряния от бета-лъчението и вътрешно замърсяване, което потенциално да доведе до сериозни здравни проблеми и дори до смърт.


1.2. Замърсяването с алфа-лъчители, като например плутоний и америций е специален случай при категоризирането на авариите. Аварии от този тип могат да възникнат например при транспорт на радиоактивен материал, при захранване с плутоний на сърдечни стимулатори, или при незаконен трафик на радиоактивни материали. Плутоният е много опасен при инхалиране и е труден за детектиране със стандартно използваната апаратура за детектиране. При действия в аварийни ситуации, включващи наличие на източник на плутоний трябва да се вземат и допълнителни предпазни мерки.
1.3. Изгубени, откраднати или поставени на погрешно място ИЙЛ са специален случай при авариите с радиоактивен материал. Опасността за населението ще зависи от общата активност на източниците. Трябва да се отчита фактът, че източникът може да бъде притежаван от хора, които не познават неговата природа и опасността от него и които могат, боравейки с него да го разрушат и да причинят радиоактивно замърсяване. В някои случаи хората могат да бъдат изложени на много високи стойности на облъчване или да бъдат замърсени с такова вещество.

Издирването на изгубени източници с апаратура за радиационен мониторинг е ефективно за високоенергетичните гама-източници, т.е. източниците използвани в промишлената радиография и медицинска радиотерапия. Ефективността на търсенето ще зависи от чувствителността на радиометричната апаратура, общата активност на източника и защитата му. Апаратурата с високообемни кристали от натриев йодид дава възможност за регистриране на лъчение от източник от няколкостотин метра разстояние, освен ако източникът не е в своя защитен контейнер.


1.4. Уредите, създаващи йонизиращо лъчение, основно рентгенови лъчи или ускорители на частици също широко се използват в промишлеността, медицината и научните изследвания. Мощността на дозата, създавана от тях е много по-висока от тази, създавана от всички други радиоактивни източници, които се използват. От друга страна, радиационното излъчване от тези устройства се прекратява когато те са изключени от електрическото напрежение или напълно разредени - следователно аварии могат да възникнат при погрешно включване или чрез активираните части на ускорителите или облъчваните мишени.
1.5. В света ежедневно се извършват хиляди транспортни операции, свързани с транспорт на ИЙЛ или РАВ/М. Всички форми на транспорт, т.е. автомобилен, железопътен, въздушен и воден са използвани в различна степен. Транспортираните обекти са в широк диапазон и включват продукти на ядрената индустрия (ядрени боеприпаси, ядрено гориво и радиоактивни отпадъци), радиографски източници за промишлеността, радиотерапевтични източници за медицината, технологични устройства, съдържащи радиоактивни източници и някои потребителски продукти (пожароизвестителни датчици).
1.6. Падане на спътник захранван с ядрена енергия - източници на ядрена енергия се използват за захранване на спътници и на сонди за изследване на космическото пространство. Особен интерес представлява плутония, като компонент на радиоизотопните термоелектрически генератори и на отоплителните елементи. Спътниците може да съдържат и радиоактивни материали под формата на малък ядрен реактор. Авариите с падане на такива спътници не са много вероятни, но съществува възможност за аварийно падане при загуба на контрол върху космическото средство и въздействие върху земната повърхност, свързано с разпръскване на радиоактивност.
2. Уведомяване в случай на авария с ИЙЛ

При аварии с радиоактивни източници, трафик на ядрен материал или лабораторни инциденти задължително се уведомяват АЯР и оперативния дежурен на ”Гражданска защита”.

В случаите с трафик на ядрен материал и кражба на ИЙЛ задължително се уведомява НСБОП, под чието ръководство се извършва огледа и ликвидиране на аварийната ситуация.
3. Действия в случай на намерен ИЙЛ, нелегален трафик на РАВ/М, лабораторни инциденти, разпръснати ИЙЛ или радиоактивно замърсяване на площи.

Степента на риска в такива случаи зависи от природата и активността на ИЙЛ, които първоначално може и да са неизвестни. При ликвидиране на аварийната ситуация се изпълняват следните стъпки:



  • Уведомява се Аварийният център на АЯР и оперативния дежурен на ”Гражданска защита” за аварията;

  • Проверява се верността на сигнала и се събира първична информация за вида на източника и координатите на аварията (инцидента);

  • Приоритетно спасяване на лица, претърпели поражения – чрез евакуация от мястото и оказване на медицинска помощ на пострадалите;

  • Изолиране на източника или замърсяването;

  • Извършване на радиационен контрол в района на инцидента;

  • Ограничаване на разпространението на замърсяването.

При случай на незаконен трафик на РАВ/М, кражба на ИЙЛ и други криминални причини за създаване на аварийна ситуация, ръководството на дейностите се поема от НСБОП.
4. Действия при падане на спътник, захранван от ядрена енергия

Аварийните ситуации при падане на спътник, захранван от ядрена енергия са малко вероятни, но е необходимо да бъдат отчетени, поради голямото повърхностно замърсяване, което могат да причинят. В околоземното пространство кръжат няколко десетки хиляди сателита и останки от космически кораби. На стотици от тях има радиоактивни материали или ядрени реактори, които са потенциални завърсители на повърхността на Земята.

При загуба на контрол върху движението на спътника държавата-собственик уведомява Международната агенция за атомна енергия. Тя от своя страна уведомява страните за потенциалната опасност и съобщава данни за траекторията и вероятния район на падане.

Изпълняват се указанията на ПКЗНБАК-МС за организиране на аварийно-спасителни дейности при евентуално падане на отломки на територията на страната.


ПРИЛОЖЕНИЕ:

  1. План за раздаване на таблетките калиев йодит - 2 листа.

  2. Инструкция за прилагане на таблетките калиев йодит - 2 листа.


ИЗГОТВИЛ:

СЕКРЕТАР НА РСС и УБ НА РАЙОН „ПАНЧАРЕВО“

И СТАРШИ ЕКСПЕРТ ПО ОМП И УБ:

инж. Владимир Стоименов



СЪГЛАСУВАЛИ:

ЗАМ. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РСС и УБ И

ЗАМ. КМЕТ НА РАЙОН „ПАНЧАРЕВО“:

Стефка Ризова


СЕКРЕТАР НА РАЙОН „ПАНЧАРЕВО“

инж. Иван Иванов




Каталог: images -> Planove za zashtita
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> Утвърждавам: димитър сичанов
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> На отговорниците за сборните евакуационни пунктове и сборните пунктове за животни
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> Димитър сичанов кмет на район „панчарево“
Planove za zashtita -> Столична община – район „панчарево”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница