Утвърждавам ген. Директор



страница1/3
Дата25.10.2018
Размер3.49 Mb.
#98150
  1   2   3
«А С А Р Е Л М Е Д Е Т» АД – ГР. ПАНАГЮРИЩЕ

Рег. № 93-00-680/17.01.2012 г.




УТВЪРЖДАВАМ

ГЕН. ДИРЕКТОР:


/инж. Д. Николов/

Дата: .......................




ТЕХНИЧЕСКО ЗАДАНИЕ


ЗА РАБОТЕН ПРОЕКТ

ОТНОСНО: Изготвяне на Работен проект за изграждане на обект Циклично-поточна технологична линия /ЦПТ 3/ за трошене и транспорт на руда от р-к „Асарел” до „Корпус едро трошене” на Обогатителната фабрика, с максимално използване съоръженията на ЦПТ І за извоз на откривка, с производителност 3000 т/час.
І. СЪЩЕСТВУВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ

Рудник “Асарел” разработва едноименно находище на медно-пиритна руда по открит начин. Годишната производителност по руда за обогатяване е 13,5 мил. тона, като се предвижда да достигне до 15 мил. тона.

В момента добивните работи са достигнали на дълбочина 230м /кота 705/ от нивото на промплощадката, която е на средна кота 935. По разработените идейни варианти за развитие на рудника в дългосрочен план се предвижда дъното на рудника да достигне кота 405. През 2012г. предстои изготвяне на нов работен проект за дългосрочно развитие на рудника.

Транспортът на руда се осъщестява с автосамосвали Белаз 75131 с товороподемност 130 тона. Средното транспортно разстояние до „Корпус едро трошене” /КЕТ/ на Обогатителната фабрика е 3 000м, като с годините то се увеличава.

Следвайки най-добрите световни практики и на база изготвена и утвърдена ТИО е взето решение за оптимизиране на транспортната схема за извоз на откривка и руда в рудник „Асарел”, което да осигури възможност за по-висока производителност на рудничната техника, намаляване на транспортните разстояния и поддържане на по-ниски оперативни разходи в дългосрочен план.

В изпълнение на тази задача през 2011г. бе пусната в експлоатация нова Циклично-поточна технологична линия /ЦПТ ІІ/ за извоз на откривка с производителност 5000т/час. Работещата от 2000г. ЦПТ І за откривка (с производителност 3000 т/час) бе спряна и с изключение на Пулустационарния трошачен корпус /ПТК/ демонтирана и консервирана, с цел използването й за трошене и транспорт за руда.

Едновременно с това, през 2011г. бе изготвен Идеен проект и приет Вариант 3(ОР-2ЕД) за изграждане на ЦПТ за трошене и извоз на руда от р-к „Асарел” до „Корпус едро трошене” на Обогатителната фабрика с максимално използване съоръженията на вече спряната от работа ЦПТ І за извоз на откривка и технико-икономическа оценка за избор на вариант, за вземане на инвестиционно решение.
ІІ. ПРЕДМЕТ И Цел на задачата

Предмет на задачата е да се изготви работен проект за строителство, рехабилитация, преместване и монтаж на оборудване от спряната от работа ЦПТ І за извоз на откривка, за трошене и транспорт на руда от рудник “Асарел” до Обогатителната фабрика „Асарел”с производителност 3000 т/час и 15 мил. т/година.

Работният проект да се изработи на основание максимално използване на съществуващото оборудване на ЦПТ І и да бъде съобразен с вариант №3 (ОР-2ЕД) на приетия Идеен проект, с определеното място за строителство на ПТК, трасета за изграждане на транспортьорите, техническата и технологична връзка със съоръженията на Обогатителната фабрика, съществуващите условия на работа.

При изготвяне на работния проект да се вземат предвид приетия идеен проект, констатациите и решенията на протокол от 29/11/2011г. за приемане на идейния проект, както и всички предоставени от Възложителя данни за демонтираното оборудване и данни за рехабилитация на съоръжения и инсталации от спряното ЦПТ за откривка. Подробно описание на спряната система е представено в приетия Идеен проект.

Съгласно приетия идеен вариант Новата система за руда – ЦПТ ІІІ се състои от следното оборудване:

a. един полустационарен трошачен комплекс на кота трошачка 750 и кота на изсипване 768, включващ:

- приемен метелен бункер с вместимост от 300тона;

- пластинчат питател;

- вибрационно сито;

- конусна трошачка;

- изземваща лента;

- мостови кран;

- хидравличен чук за негабарити;

- пулт за управление;

- металдетектор;

- автоматична лентова везна.

б. един стационарен лентов транспортьор No.1, изграден от к. 750 до к.915.

в. един разтоварващ транспортьор № 2, изграден върху естакада до бункер-буфера при КЕТ.

г. един бункер-буфер, изграден до сградата на КЕТ, с вместимост не по-малко от 2 500 т.

д. подземната транспортната система за връзка на бункер-буфера с ПС-тата на ОФ след него, с използване на два пластинчати питателя.

е. обезпрашителна, оросителна и противопожарна системи.

г. една електроразпределителна система.

д. една автоматизирана система за управление.

ІІІ. ОБЕМ НА УСЛУГАТА

Обемът и стойността на строителството, рехабилитацията, преместването и монтажа за изграждане на подобектите на ЦПТ за руда да бъдат определени в Работен проект, съобразен с изискванията на действащите Български закони, наредби, стандарти, нормативи, правилници и инструкции за безопасни и здравословни условия на труд, противопожарни и екологични норми.

За начало на системата да се счита ПТК (вкл. площадката за разполагане на всички съоръжения и инсталации), а край на системата – реверсивните ленти ПС3 и ПС4 в Покрит склад.

Работният проект да се изготвя по подобекти:



  • ПТК на ЦПТ за руда;

  • Трасе, лентова транспортна система и естакада на ЦПТ за руда;

  • Бункер-буфер и технологичната връзка на ЦПТ за руда с КЕТ;

  • Реконструкция на ленти ПС1 до ПС 4 - след одобрение на анализа и обследването от Възложителя до Покрит склад включително;

  • Частите геодезия, ИГХГ, външно ел.захранване, автоматизация, екология и ПБЗ да се разработят общо за целия обект.

Особено важен елемент в работния проект е реконструкцията на ленти ПС1 и ПС2 (от 1800t/h на 3000t/h), както и реверсивни ленти ПС3 и ПС4 (3000t/h) с последващите от това реконструкции по необходимите части. Предвид факта, че тази реконструкция не е разглеждана в идейния проект за целите на работния проект, първо да се извърши обследване на възможностите с предложение до Възложителя за избор на проектно решение. След неговото одобрение да се извърши реалното проектиране и завършване на работния проект.

Потоците от ЦПТ и от КЕТ да бъдат разделени до „Покрит склад”.

Да се изготвят необходимите технически решения за съвместната работа на КЕТ и ЦПТ 3 с необходимите съоръжения и автоматизация, като се синхронизират потоците от КЕТ и ЦПТ с оглед синхрона в работата им за шихтоването на рудата. Да се изготви технологична схема за съвместната работа на КЕТ и ЦПТ до входа на „Покрит склад” (вкл. реверсивните ленти ПС3 и ПС4).
Обемът на услугата включва:

3.1. Проучване и анализ на минно-техническите, инженерно-геоложки и хидрогеоложките условия за изграждане.

3.1.1. За изграждане на ТПК, на транспортьори №№.1 и 2, естакадата и площадката на бункер – буфера до КЕТ да се извърши проучване и анализ на минно-техническите, инженерно-геоложки и хидрогеоложките условия и приемат необходимите решения за постигане на дълговременни устойчиви площадки, трасета и откоси в районите на изграждане на съоръженията.

Да се даде решение за отводняване на съоръженията с използване на изградената водоотливна система и спазване на екологичните норми.

3.2. Място и устройване на ПТК на ЦПТ ІІІ за руда:

3.2.1. ПТК и трасето на ГЛТ №1 да се разположат в югоизточната част на рудника при максимално отработване до краен контур по Вариант Б среден. За първоначално ориентировъчно място на монтаж на ПТК за руда да се приеме хор. 750, с кота на изсипване 768. Проектът да даде необходими минимални обеми изкопни работи за достигане на предложения контур, както и количество руди блокирани в дълбочина.

3.2.2. ПТК да се устрои като полустационарен, аналогично на сегашното му изпълнение, т.е. с монолитни бетонни фундаменти, без метални понтони, без метални разтоварни рампи, без надграждане на бункера.

3.2.3. Бункерът да се укрепи аналогично на досегашното изпълнение - с Г-образни бетонни стени, позволяващи изсипване от две страни. Укрепването на откосите в зоната на приемния бункер и трошачката да се извърши с бетонни стени, като „затварянето” на бункера и трошачката се извърши в Г-образна форма (както на старата площадка). Подходът към бункера да се осигури челно и от югоизточната страна (към борда). Северозападната страна да остане открита, както при старата площадка.

3.2.4. Да се даде проектно решение на въпросите от списъка с тесни места и най-вече ликвидиране на просипите от котата на изсипване към долните нива на модул 1, както и осигуряване на технология за механизирано почистване на просипите от и около модул 2.
3.3. Лентова транспортна система на ЦПТ ІІІ за руда:

2.3.1. В работния проект да се заложи работа с два транспортьора и естакада до директен бункер - буфер на входа на КЕТ. Транспортьорите да се изградят с открита лентова транспортна система:



  • транспортьор №1 – к. 750 – 915;

  • разтоварващ транспортьор №2, изграден върху естакада до бункер-буфер до КЕТ.

3.3.2. При работното проектиране да се използуват в максимална степен наличните съоръжения, металоконструкции и консумативи.

3.3.3. При проектирането да се осигурят необходимите проходи за автотранспорт, при транспортната схема с осигуряване на нормален достъп до ПТК и бункерите на КЕТ.



3.4. Технологичната връзка на ЦПТ ІІІ за руда с КЕТ:

2.4.1. Да се изгради бункер-буфер, катосе използват в максимална степен наличните възможности за увеличаване капацитета над 2 500 t., като се приема най-удачният вариант за мястото на неговото изграждане.

3.4.2. Да се приеме максимално опростена технологична връзка от бункер-буфера до ГТЛ ПС1 и ПС2, само с два питателя, осигуряващи работата на ПС1 и ПС2 по логиките „И/ИЛИ” (едновременна работа на ПС1 и ПС2, както и свободен избор за работа на едната или другата). Изборът на логика следва да става само с пуск и стоп на съответния питател, т.е. без прекъсване на товаропотока, за каквито и да било премествания или превлючвания.
3.5. Демонтаж, оценка, рехабилитация и подобрения.

Изпълнителят да включи проектни решения за изпълнение на следните подобрения:



Бункер

  • ново решение за покриване на фугата между бункера и бетоновата стена;

  • конструктивно решение и изпълнение на горния ръб на подпорните стени.

Пулт за управление

За ликвидиране на вибрациите да се премести пулта за управление извън металната конструкция на ПТК (решение като при ЦПТ-ІІ). Да се разработи проект за нова отделна конструкция и всички комуникации към пулта. Пултовете за управление да отговарят на нормативните изисквания на факторите за работната среда - прах, шум, вибрации, микроклимат и др.



Магнит и метален детектор

Да не се монтира магнит над разтоварващата лента, като се използва съществуващия метал детектор.



Обезпрашителна и оросителна системи

Да се проектират обезпрашителна и оросителна системи, които да покриват екологичните стандарти и изискванията за безопасност и здраве.


ІV. Съдържание на Работния проект по части

Работният проект трябва да осигури необходимата документация за успешното изграждане на обекта. Разработените проектни материали и детайли не трябва да предизвикват колебание или неразбиране от страна на изпълнителя.

Всички части от работния проект да отговарят на изискванията на Наредба № 4 от 21.05.2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти.

Изпълнителят е необходимо да извърши геодезическо и техническо заснемане в сградата на КЕТ, разположението на съоръженията и инсталациите в нея, транспортната система от КЕТ до Покрит склад и подготовка на становище, вкл. конструктивно, съоръженията и инсталациите в Покрит склад, Претоварен възел 1 и Задвижна станция. Техническото заснемане по части машинно-технологична, електро и автоматизация за Покрития склад не включва инсталациите и съоръженията под бункерите.

В обхвата на Работния Проект да се включат части, съгласно Приложение №1 към заданието.
V. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ ПРЕДОСТАВЯ НА ИЗПЪЛНИТЕЛЯ:

- Геодезическа снимка на терените за проектиране площадка за ТПК и трасетата на транспортьорите.

- Геодезическа снимка на площадката на КЕТ на ОФ и моментното състояние на минните работи с граници на Контур Б среден.

- Списък на наличното оборудване на ЦПТ за откривка и налични конструктивни чертежи.



- ПУП.

- Идеен проект за изграждане.


VІ. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ОФЕРИРАЩИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ

6.1. Цената на проекта да бъде оферирана в Лева, без ДДС, изготвена и конкретизирана съгласно Наредба № 1 за определяне минималните цени в инженерното проектиране и съответните методики, за отделните проектни разработки, с цел по-пълна съпоставимост.

6.2. Офертата да съдържа Работна програма с подробно описание на дейностите от заданието и таблица за изпълнение на задачата, включваща мероприятия за изпълнение, срок за изпълнение. В работната програма да се оформят проектите по части по подобекти: „ПТК”, „ГЛТ 1”, „ГЛТ 2”, „Бункер-буфер”, „КЕТ”, „ПС1 и ПС2, тунел и естакади”, Задвижна станция”, „Претоварен възел 1”, „Покрит склад, ПС3 и ПС4” и други ако е необходимо.

6.3. Общо цената на проекта да бъде представен по задачи съгласно Техническото задание в следния формат:




Задача


Човeко-часове

Часова

ставка

Стойност, лева, без ДДС

1.

Проект, проучване и анализ на минно-техническите, инженерно-геоложки и хидрогеоложките условия за изграждане.











2.

Извършване геодезическо и техническо заснемане в сградата на КЕТ, разположението на съоръженията и инсталациите в нея, транспортната система от КЕТ до Покрит склад и подготовка на становище, вкл. конструктивно, съоръженията и инсталациите в Покрит склад, Претоварен възел 1 и Задвижна станция – идейни решения











3.

Част Геодезия










4.

Част Минно-технологична










5.

Част Машинно-технологична и конструктивна










6.

Папки за узаконяване на съоръжения с повишена опасност







Интегрирани в цената

7.

Част Архитектурна










8.

Част Цветово оформление екстериорно и интериорно, вкл. технологично оборудване







Интегрирани в цената

9.

Част Пътна, вкл. организация и безопасност на движението










10.

Част Конструктивна, вкл. КМД фаза










11.

Част Генплан и вертикална планировка










12.

Част Електроснабдяване, Електротехническа и електрообзавеждане










13.

Част Външно, площадково и вътрешносградно ВиК










14.

Част ОВиК










15.

Част КИП и А, телекомуникационна система










16.

Част ПБЗ










17.

Част Пожарна безопасност, вкл. съгласуване с РСПАБ










18.

Част Авариен и евакуационен план, вкл. съгласуване с РСПАБ










19.

Част Mероприятия по опазване на околната среда и водите







Интегрирани в цената

20.

Изготвяне на инструкция за експлоатация







Интегрирани в цената

21.

Програми за 72-часови проби при експлоатационни условия на всички самостоятелни инсталации







Интегрирани в цената

22.

Подготовка на Технически задания за доставка на технологично, нестандартно оборудване и материали







Интегрирани в цената

23.

Проектни решения обезпечаващи ремонтните дейности







Интегрирани в цената

24.

Изготвяне на подробно количествени сметки и спецификации







Интегрирани в цената

25.

Изготвяне на Генерална сметка










26.

Размножаване проектите в общо 7 /седем/ оргинални хартиени екз. и 1 магнитен (CD)







Интегрирани в цената

27.

Изработка на екзекутиви в общо 3 /три/ оргинални хартиени екз. и 1 магнитен (CD).







Интегрирани в цената

28.

Обща стойност на проекта, ЛЕВА без ДДС:













Авторски надзор и техническа помощ ч.ч. и часова ставка













Общо за задачата










29.

Максимална гаранция „Добро изпълнение” в % от общата стойност на проекта










30.

Начин на плащане:













- аванс % от общата стойност на проекта













- схема за разплащане










31.

Неустойки %



























Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница