Утвърждавам: Гергана Дрянска, Ширин Местан, Изпълнителен директор на Председател на



страница1/4
Дата21.12.2017
Размер1 Mb.
#37282
  1   2   3   4



Утвърждавам:
Гергана Дрянска, Ширин Местан, Изпълнителен директор на Председател на

Агенция за социално Държавната агенция за

подпомагане закрила на детето

МЕТОДИКА

ЗА УСЛОВИЯТА И НАЧИНА НА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА СОЦИАЛНАТА УСЛУГА „ЦЕНТЪР ЗА РАБОТА С ДЕЦА НА УЛИЦАТА”

ВЪВЕДЕНИЕ
1. ЦЕЛИ НА МЕТОДИКАТА

Настоящата методика има за цел да представи минималните изисквания за качество на услугата Център за работа с деца на улицата (ЦРДУ). С нея се определя задължителния минимум услуги и дейности, които трябва да се осигурят в Център за работа с деца на улицата и се задават минималните изисквания за качество на услугата, материална база, персонал и организация на дейностите. Тази методика е задължителна за центровете за работа с деца на улицата, които са разкрити като държавно-делегирана дейност.

Подробното описание на методологията, по която се предоставят услугите в ЦРДУ дава възможност на доставчиците на услугата да преценят необходимите ресурси, да създадат адекватна организация на работа, да осъществяват вътрешен контрол върху качеството и да създават система за подобряването му.

Методиката е предназначена да служи на общинските администрации и в качеството им на възложители, като им дава основа за предявяване на изисквания по отношение на обхвата и качеството на предлаганата услуга при провеждането на конкурси за избор на доставчик и при осъществяването на контрол върху качеството.

Детайлно разработените методика за работа и индикатори за оценка изпълнението на стандартите конкретизира изискванията на Наредбата за критериите и стандартите за социални услуги за деца по отношение на услугата ЦРДУ и задава точни критерии, по които органите, осъществяващи инспекции и контрол на качеството могат да оценяват качеството на предоставяните услуги, както и ефективността и целесъобразността на направените разходи в ЦРДУ.

Методиката гарантира правото на ползвателите активно да участват в избора на услуги, като им дава възможност да преценят дали услугата, която се предлага, отговаря на техните потребности, а също и дали получават качествена услуга.

Настоящата методика е разработена в съответствие с изискванията на Закона за закрила на детето (ЗЗД), Закона за социалното подпомагане (ЗСП) и Правилниците за прилагането им, както и на Наредбата за критерии и стандарти за социални услуги за деца. Методиката е разработена на базата на широко обсъждане в мултидисциплинарна група, включваща представители на Министерство на труда и социалната политика (МТСП), Агенцията за социално подпомагане (АСП), Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), доставчици на услуги, НПО. Методиката е консултирана и с ползватели на услугите на дневни центрове за деца на улицата.
2. ДОСТАВЧИЦИ НА СОЦИАЛНАТА УСЛУГА «ЦЕНТЪР ЗА РАБОТА С ДЕЦА НА УЛИЦАТА»

Центърът за работа с деца на улицата е услуга в общността, която се разкрива на база на оценка на специфичните характеристики на децата в общността и потребностите от социални услуги на потенциалните ползватели.

Доставчици на социалната услуга ЦРДУ могат да бъдат общини, физически лица, регистрирани по Търговския закон, юридически лица, лицензирани по чл. 43б от Закона за закрила на детето. ЦРДУ разкрити като държавно делегирана дейност се управляват от кмета на общината, на чиято територия се намират. Кметът на общината може да възложи управлението на ЦРДУ, след провеждането на конкурс по реда на Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане. В конкурсите могат да участват доставчици на социални услуги, които са лицензирани от председателя на ДАЗД и са вписани в регистъра на АСП.
ГЛАВА 1 СЪЩНОСТ НА УСЛУГАТА


  1. Определение

ЦРДУ e комплекс от социални услуги, свързани с превенция на попадането на деца на улицата и отпадане от училище, социална рехабилитация и интеграция на деца, живеещи трайно или частично на улицата, чрез индивидуална работа с детето и неговото семейство, семейно консултиране и подкрепа, медицински и санитарно-хигиенни услуги, ограмотяване на децата, обучение в родителски умения (§ 1, ал. 1, т. 31 от Допълнителните разпоредби на ППЗСП).
1.1. Социалната услуга ЦРДУ включва:

ЦРДУ предоставя защита и грижа за детето, съобразно индивидуалните му потребности и в неговия най-добър интерес, като основните задачи на центъра са:



  • Социална работа за възстановяване и укрепване на връзките между децата и техните семейства и подкрепа за справяне с конфликти и кризи в семейните отношения.

  • Осигуряване на базовите потребности на детето – хранене, облекло и обувки според сезона, санитарно-хигиенни услуги.

  • Осигуряване на здравна и дентална помощ и подкрепа, съдействие за достъп до здравната мрежа и доболнично лечение, съдействие на семейството за осигуряване на лекарства, медицински изследвания и специализирани прегледи/консултации на децата.

  • Психологическа подкрепа на децата и техните семейства.

  • Училищна подкрепа – ограмотяване, подготовка за училище, алтернативни обучителни програми, подкрепа в образователния процес на децата ученици, професионално ориентиране и пред-професионална подготовка.

  • Организиране на свободното време и създаване на условия за индивидуална изява на способностите на всяко дете.

  • Мобилна работа (социална работа на терен), за идентифициране, локализиране на децата на улицата, предоставяне на изнесени услуги, насочване към ЦРДУ.

  • Консултиране, придружаване, посредничество на детето, както и на неговите родители, друг законен представител на детето и/или членове на разширеното семейство.

  • Административни услуги – оказване съдействие на децата и техните родители при издаване на документи за самоличност, за записване в училище, при търсене на работа (за децата над 16 г. и за родителите), съдействие при контакти с институции.


1.2. Срок за предоставяне на услугата

ЦРДУ е социална услуга в общността, която се предоставя съобразно индивидуалните потребности на конкретното дете и на членовете на неговото семейство, за срок не повече от една година.


1.3. Капацитетът на ЦРДУ е от 15 до 30 деца и се определя в зависимост от потребностите на общината или региона.
2. Цели

Основна цел на услугата ЦРДУ е да осигури закрила и защита на децата на улицата чрез извеждането им от уличната среда, осигуряване на подкрепа за отглеждане на детето в сигурна и стабилна семейна среда, предоставяне на дневна грижа и осигуряване на условия за равен достъп на всяко дете до цялостната мрежа от здравни, социални и образователни услуги и придобиване на социални умения.

Пребиваването в ЦРДУ цели още:


  • Осигуряване на безопасна и защитена среда за стимулиране на личностното, физическо и душевно развитие на всяко дете.

  • Задоволяване на основните потребности на детето и създаване на условия за неговото нормално развитие, съобразно възрастта и интересите му.

  • Предотвратяване на социалната изолация на децата от улицата.

  • Превенция на противообществените и криминални прояви на децата на улицата;

  • Защита на децата на улицата от всякакви форми на експлоатация на труд и насилие, включително и трафик.

  • Възстановяване и/или укрепване на взаимоотношенията и връзката между децата и техните семейства.

  • Подготовка и осъществяване на интегриране на детето в семейна и/или близка до семейната среда.


3. Целеви групи

Основни ползватели на комплекса от услуги и грижи в ЦРДУ са деца на улицата, идентифицирани като неглижирани, за които е установена липса на родителска или друга заместваща я грижа и контрол. Те могат да бъдат деца, които:

- Пребивават на улицата епизодично или за различни периоди - сами, придружавани от възрастен и/или в неформални групи. Това са деца, които прекарват деня си на улицата, въвлечени са в различни най-тежки форми на труд1, но вечер се прибират в дом.

- Живеят и работят на улицата – самостоятелно и/или в неформални групи. Това са деца, които изцяло са прекъснали своите връзки със семейната си среда и са развили устойчиви навици за “уличен начин на живот”.


Ползватели на ЦРДУ могат да бъдат деца на улицата, които:

- са избягали от дома си или специализирана институция, в която са били настанени;

- са необхванати от образователната система или отпаднали от нея деца в предучилищна и училищна възраст;

- скитат, упражняват различни тежки форми на детски труд и/или водят начин на живот, който създава условия на риск от увреждане на физическото, психическото, нравственото, интелектуалното или социалното им развитие;

- са жертва на злоупотреба, насилие, експлоатация или всякакво друго нехуманно, унизително отношение или наказание в или извън семейството му;

- употребяват инхаланти и/или други упойващи вещества.


Конкретните възрастови граници на ползвателите в ЦРДУ се определят в зависимост от потребностите на общината или региона.

Дейностите по подготовка на социално реинтегриране в семейна и/или близка до семейната среда на детето, ползвател на услугата ЦРДУ, изискват Центърът да работи не само с конкретното дете, което го посещава, но и с родителите, с членове на разширеното семейство и други значими за детето хора. Поради това ползвател на услугите в ЦРДУ е и семейството/близкото обкръжение на детето.


4. Основни принципи на работа в ЦРДУ

  • Поставяне на висшия интерес на детето в центъра на работата.

  • Индивидуален подход на интервенциите при работа по случай.

  • Толерантност и съобразяване с характеристиките на всяко дете по отношение на пол, възраст, етнически произход, религиозни, културни и езикови особености.

  • Работа в екип и междуинституционално сътрудничество.

  • Доброволност за ползване на социалните услуги, предоставяни в ЦРДУ.

  • Партньорство между екипа на центъра и ползвателите на услугите и договорен модел на работа.

  • Уважение към личността на всяко дете, зачитане на неговото достойнство и гарантиране на участието му при решаване на всички въпроси, свързани с ползването на услугите в Центъра.

  • Поверителност.


Глава ІІ. Развитие на случая в Център за работа с деца на улицата
Стандарт 1: Вход към услугата
Центърът за работа с деца на улицата има ясни процедури и критерии за прием на дете в услугата.
Резултат: Центърът за работа с деца на улицата предоставя услуги на деца, които живеят и/или работят на улицата и поради това съществува риск за живота, здравето и правилното им физическо и психическо развитие.



    1. ЦРДУ предлага услуги на деца и техните семейства, които:

      1. Попадат в гореописаните целеви групи.

      2. Имат желание да посещават центъра и да сътрудничат на екипа за постигане целите на работата.


1.2 Начини на постъпване:

1.2.1. Чрез насочване от О”ЗД”

- При постигнато съгласие с родителите (или законните преставители на детето) за ползване на услугата ЦРДУ, по предложение на водещия случая социален работник от отдел “Закрила на детето” (О”ЗД”), съгласувано от началника на О“ЗД”, директорът на Дирекция ”Социално подпомагане” (Д”СП”) по местонахождение на детето издава Направление за ползване на социална услуга в Центъра за работа с деца на улицата, съгласно чл.20, ал.2 от ППЗЗД. Същото включва и срока на социалната услуга. Направлението се придружава от набор от документи, включващ социален доклад, план за действие и допълнителни документи по случая.

- При отказ за сътрудничество от страна на родителите, попечителите, настойниците или лицата, които полагат грижи за детето (или ако те са неизвестни), директорът на Д”СП” издава заповед по чл.20 ал.4 т.1 от ППЗЗД, която се придружава с набор на документи, включващи социален доклад, план за действие и допълнителни документи по случая.


1.2.2. Чрез мобилна работа на улицата от екипа на ЦРДУ

- При мобилна работа и откриване на деца на улицата, ЦРДУ уведомява незабавно О”ЗД”. ЦРДУ подава писмен сигнал до О”ЗД” не по-късно от 24 часа, като прилага констативни протоколи от работата на мобилния екип. ЦРДУ продължава предоставянето на услуги на детето до оценяване на случая и изготвяне на План за действие от О”ЗД”;

- Срокът за събиране на първоначална информация и оценяване на сигнала е 10 дни от получаването му в Д”СП”. При установен риск за детето се открива случай и се определя водещ случая социален работник, който извършва оценяване на случая в рамките на 4 седмици от получаването на сигнала в Д”СП”. Водещият случая изготвя План за действие. При необходимост за ползване на социалната услуга ЦРДУ, съгласувано с началника на О”ЗД”, предлага на директора Д”СП” да издаде направление/заповед за ползване на услугата. При липса на потребност за ползване на услугата ЦРДУ, О”ЗД” уведомява писмено Центъра, подал сигнала, в едномесечен срок.

- При постъпване на сигнал за дете от друга община, О”ЗД” при Д”СП” уведомява О”ЗД” по адресна регистрация на детето, като едновременно предприема действията по ППЗЗД за проверка на сигнала и прилагане на мерки за закрила.


1.2.3.Чрез институции, граждани и самозаявили се ползватели

- При постъпване на сигнал, довеждане на дете в центъра от представители на институции и граждани или по инициатива на самото дете, ЦРДУ уведомява О”ЗД” и договарят съвместни действия. ЦРДУ подава писмен сигнал до О”ЗД” не по-късно от 24 часа. ЦРДУ продължава предоставянето на услуги на детето до оценяване на случая и изготвяне на План за действие от О”ЗД”;

- Срокът за събиране на първоначална информация и оценяване на сигнала е 10 дни от получаването му в Д”СП”. При установен риск за детето социалният работник открива случай и извършва оценяване на случая в рамките на 4 седмици от получаването на сигнала в Д”СП”. Водещият случая изготвя План за действие. При необходимост за ползване на социалната услуга ЦРДУ той предлага, съгласувано с началник О”ЗД”, предлага на директор Д”СП” да издаде направление/заповед за ползване на услугата. При липса на потребност за ползване на услугата ЦРДУ, О”ЗД” уведомява писмено Центъра, подал сигнала.

- При постъпване на сигнал за дете от друга община, О”ЗД” при Д”СП” уведомява О”ЗД” по адресна регистрация на детето, като едновременно предприема действията по ППЗЗД за проверка на сигнала и прилагане на мерки за закрила.


1.3. Процедура по прием в ЦРДУ.

1.3.1. При насочване на дете от О”ЗД” водещият случая социален работник инициира среща със социален работник от ЦРДУ, детето и родителите, на която страните се запознават и се обменя допълнителна информация. Срещата се осъществява преди приема на детето в ЦРДУ.



1.3.2. Всеки доставчик изготвя процедура по прием на дете, независимо от това дали детето е насочено от О”ЗД” или е постъпило по друг начин, която описва стъпките при приема и задълженията на персонала. Тя включва:

  • Запознаване с Дневния център, услугите, които се предоставят, Правилника за вътрешния ред, Дневния режим, представяне и запознаване с останалите ползватели.

  • Отваряне досие на детето, което включва приемателен протокол и документацията от О”ЗД”/информацията получена от детето и/или придружаващо лице.

  • Първичен медицински оглед.

  • Интервю и първоначална оценка.

  • Предоставяне на първоначални хигиенни услуги – къпане, обезпаразитяване, преобличане, пране и др.

1.3.3. В Центъра за работа с деца на улицата случаят се въвежда в “Регистър на ползвателите”.
1.4 Документация при прием на дете в ЦРДУ:

  • Направление/заповед от О”ЗД”.

  • Подробен социален доклад.

  • План за действие.

  • Копие на допълнителни документи.

  • Приемателен протокол


1.5 ЦРДУ може да откаже прием на дете при принудително спиране на функционирането на обекта от компетентните органи.


Индикатори за изпълнение

Източник на информация

За всяко дете, ползващо услугите на ЦРДУ, има попълнени документи за прием и открито досие

Регистъра на ползвателите

Всяко дете, което ползва услугите на ЦРДУ е включено в Регистъра на ползвателите

Регистър на ползвателите

За всяко дете вписано в регистъра на ползвателите има издадено направление/заповед, социален доклад и план за действие.

Личното досие на ползвателя

Има разработена писмена процедура за прием на дете, която е в съотвествие с настоящата Методика

Писмена процедура






Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница