Утвърждавам, ректор: (проф д. ик н. Стати Статев)



Дата25.02.2018
Размер63.57 Kb.
#59298


София 1700, Студентски град “Христо Ботев”,




София 1700, Студентски град “Христо Ботев”,
ФАКУЛТЕТ „МЕЖДУНАРОДНА ИКОНОМИКА И ПОЛИТИКА“

КАТЕДРА “МЕЖДУНАРОДНИ ОТНОШЕНИЯ”



УТВЪРЖДАВАМ,
РЕКТОР:

(проф. д.ик.н. Стати Статев)

КВАЛИФИКАЦИОННА ХАРАКТЕРИСТИКА

ОБЛАСТ НА ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ: (3) СОЦИАЛНИ, СТОПАНСКИ И

ПРАВНИ НАУКИ
ПРОФЕСИОНАЛНО НАПРАВЛЕНИЕ: (3.3) ПОЛИТИЧЕСКИ НАУКИ
ОБРАЗОВАТЕЛНО-КВАЛИФИКАЦИОННА СТЕПЕН: БАКАЛАВЪР
СПЕЦИАЛНОСТ: МЕЖДУНАРОДНИ ОТНОШЕНИЯ:
СРОК НА ОБУЧЕНИЕ: 4 години (8 семестъра)
София, 2014 година

След продължително прекъсване у нас от 1976 г. е възстановено специализираното професионално обучение - специалност Международни отношения, по Учебен план, отразяващ богатото наследство на Свободния университет в подготовката на български кадри за нуждите на страната и четиридесетилетната традиция на преподаването и изследванията в УНСС; отчита се опита на най-добрите европейски и американски университети. В специалността "Международни отношения" се подготвят специалисти с интегрален профил за дипломатическа, консулска, обща външнополитическа и външноикономическа, и международна дейност.

Програмата, разработена съобразно държавните изисквания за ОКС „Бакалавър“, предлага на студентите комплекс от общи, професионални и специални знания и умения с политически, юридически, икономически, управленски и хуманитарен характер; в обучението са включени и съвременни информационни технологии и чуждоезиково обучение, с което се гарантира усвояването на ефективни международни практики и опит. Придобитите знания и практически умения са предпоставка за стабилно кариерно развитие и утвърждаване на младите хора с предпочитания към политическата и дипломатическа практика, държавното управление, международни организации и европейското обединение. Предоставена е възможност за обогатяване на знанията и уменията на базата на участия в практики и стажове в национални и международни институции.

След втората година на обучение студентите, по реда и условията на УНСС, могат да изучават и да се дипломират и по втора специалност висше образование; или да продължат образованието си в европейски и американски университети. Учебният план позволява взаимно признаване на документи и мобилност на студентите за изучаване на отделни дисциплини и в други европейски университети в рамките на следването. (Приети и одобрени са учебен план и програми, съобразени с въвеждането на кредитната система като част от единното общеоевропейско пространство на висшето образование). Съдържателно курсът на обучение е съобразен също с изискванията на работата в сферата на: националния и международния бизнес, управлението във външната и световната политика и икономика, регионалните, евроинтеграционните и световните институции, неправителствения сектор.



Основна цел на програмата: Бакалавърската програма предлага високо конкурентна подготовка по утвърдени международни академични стандарти, по международни отношения и външна политика – политическа култура, солидни аналитични и професионални умения, свидетелство за което е успешната професионална реализация на всички завършили специалността.

Основни направления на знанията и уменията:

Курсът предоставя подходящо подбрани и логично обвързани познания от няколко основни направления, респективните дисциплини:



  • обща политическа теория, вкл. теория на международните отношения и външната политика;

  • историческа еволюция, приоритети и механизми на външната политика на ред важни държави, вкл. българската;

  • методи и техники за политологичен анализ;

  • съвременно състояние на регионални и глобални проблеми, вкл. методи и техники за третиране на спорове и конфликти;

  • европейското обединение в своето многообразие и институционални форми;

  • проблеми на националната, регионалната и международната сигурност.

Форма и продължителност на обучението: редовна (само), 4 години (осем семестъра). Обучението се осъществява от единствената Катедра Международни отношения; създадена през 1976 г. – която в резултат на своето дългогодишно развитие разполага с утвърдени преподаватели и изследователи в областта на международните отношения (история и теория), външната политика, политическите анализи, националната и международната сигурност.

Прием (държавна поръчка; общия ред и условия на УНСС):

1. ЕПИ - Тест на УНСС

2. Изпит по английски, испански, немски, френски, руски език (един от)

Форма на завършване: Държавни изпити – три - по Първи и Втори чужд език, и по Специалността (Международни отношения и външна политика).

Съдържание на бакалавърската програма:

Учебното съдържание е структурирано в блокове Университетски и Факултетни учебни дисциплини за Професионално направление “Политически науки” и Специални учебни дисциплини за специалност “Международни отношения”. Студентите могат да профилират познанията си - планът съдържа редица избираеми дисциплини, покриващи различни по-тесни техни професионални ориентации; специално внимание е отделено и на националните - българските, регионалните - югоизточно-европейските, и европейските, включително интеграционните, аспекти на проблематиката. Предлагат се също и голям брой свободно избираеми (например, Политическа психология, Теория и практика на международните преговори, Проблеми на икономическата сигурност, Външнотърговска политика на България, Превантивна дипломация) и факултативни (например, Международни финанси, Дипломатическа служба) дисциплини.

Специалните дисциплини са: Международни спорове и конфликти, История на международните оттношения, Теория на външната политика, Външна политика на САЩ, Външна политика на европейски страни, Дипломатическо и консулско право, Теория на международните отношения, Международна и национална сигурност, Сравнителен анализ на теории за международните отношения, Външна политика на България, Външнополитичски анализ и прогнозиране.

В рамките на специалността са обособени регионални специализации -

- „Европейска” (Централна и Източна Европа в съвременната политика, МИО и бизнес в Европа, България в Европейското сътрудничество) и

- „Балканска” (Политическа история и Външна политика на Балканските страни, Етномалцинствени и национални проблеми на Балканите, Регионално сътрудничество в Югоизточна Европа), както и функционална специализация

– „Глобално управление и публични политики” (Глобални рискове, Международна политическа икономия, Неоикономика и глобална икономика, Оценка на управлението и анализ на въздействието на политиките).

В процеса на обучението си студентите придобиват умения за сравнителен анализ на политически процеси и събития, на международни спорове и конфликти, усвояват методи, средства и техники за анализ и за външнополитическо прогнозиране.



Извънаудиторна заетост: Участие в специализирани студентски организации (САИМО), клубове, студентски и други конференции, семинари, майсторски класове на изтъкнати български и чуждестранни преподаватели, политици и държавни управленци, семинари, летни школи, проекти и др.

Практики и стажове:

Стаж във Външно министерство, стаж по избор на студентите в други политически, държавни и общински структури, звена и отдели, в администрацията на Народното събрание и Президентството, представителства на международни организации, СМИ. Възможност за студентска мобилност по програми за международен обмен на студенти по програма "Еразъм" и други програми за мобилност.



Компетенции (сфери на реализация):

Завършилите специалността могат да работят във всички звена и институции по проблемите на международните отношения и външната политика на страната, както в държавния, така и в частния сектор - като:



  • служители, външнополитически експерти и съветници в централни държавни органи;

  • служители в Министерството на външните работи и неговите структури у нас и в чужбина - посолства, консулства, културни служби и др.;

  • референти и анализатори в българските ведомства за сигурност и отбрана;

  • изследователи в научни институти и преподаватели във висши училища;

  • външнополитически коментатори и експерти в международните отдели на масмедиите;

  • специалисти в отделите за международна дейност на държавни учреждения, недържавни, нестопански публични организации, търговски камари, митници, вносно-износни дружества, както и в представителства на транснационални корпорации, фирми със смесено участие;

  • служители в структурите на Европейския съюз и други международни организации и институции у нас и в чужбина.

Настоящата Квалификационната характеристика е приета на заседание на Катедра „Международни отношения“ от 04.02.2014 г., на заседание на ФС на Факултет „Международна икономика и политика“ от 04.02.2014 г. и от АС на УНСС на ………2014 г.


РЪКОВОДИТЕЛ КАТЕДРА:

(проф.д-р Георги Генов)



ДЕКАН:

(проф. д-р Антоанета Василева)




Идентификация на статуса: ОДНК_7.1.3-1/ Версия 01/Изменение ____/____________; стр. __/__

Ниво на достъп: □ общодостъпен □ за служебно ползване □ поверителен □ секретен




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница