Уважаеми дами и господа, добро съботно утро, Уважаема госпожо Колониас



Дата15.08.2018
Размер18.07 Kb.
#79471
Уважаеми дами и господа, добро съботно утро,

Уважаема госпожо Колониас,

Уважаеми господин Белишки-добре дошли на Вас и Вашите колективи в Несебър!

Г-н Белишки,

сякаш вчера беше тази наша среща на представителите на фондация “А. Г. Левентис” и общината, когато г-н Карагеоргиос, световен учен, човек с голямо сърце и невероятно чувство за хумор, радвам се да кажа голям приятел на Несебър, ни даде идеята за тази среща между Фондация “А. Г. Левентис”, Българския национален комитет на ИКОМОС, Нацационалният комитет на ИКОМОС Гърция и днес тя е факт.

Темата на научния симпозиум е: “Византийските църкви”.
- Още в края на ХІХ век известният познавач на българското минало и неговите паметници Константин Иречек изразява мнението, че най-голямото съкровище на Несебър са неговите църкви. През годините те често са били обект на изследване от видни наши и чужди учени. И до днес не е загубила значението си монографията на арх. Александър Рашенов, написана още през 1932 г., в която той прави най-задълбоченото изследване на несебърската църковна архитектура.

Според една местна легенда само на малката площ на полуострова църквите са били повече от четиридесет. Специалистите наброяват по име двадесет и седем. До днес съхранени и реставрирани са десет. Но не толкова цифрата е важна. Основното е, че и до днес те дават цялостна представа за характера и постиженията на църковното строителство през Средновековието и са нагледен учебник по църковна архитектура и живопис.


- Преди всичко заради паметниците на средновековната църковна архитектура през 1983 година, Старият Несебър беше включен в Списъка на световното културно наследство към ЮНЕСКО. От построените през вековете църкви е останала малка част, но и те са достатъчни, за да създадат представа за едно изумително по характера и постиженията си църковно строителство, което на една толкова малка площ може би няма равно на себе си като прецедент в целия свят.

Днес ние ще имаме възможност по време на тази научна среща да научим повече за историята, особеностите и най-новите методи за съхраняване на това неоценимо богатство.

Радвам се, че днес наред с научните доклади в следобедните часове на деня ще се срещнем отново тук с децата на Несебър и местните хора, за да говорим за опазването на културното ни наследство, за живота в един такъв град, за отговорностите към децата ни.

Щастието ми щеше се да е пълно, ако между нас беше г-н Карагеоргиос, който вярвам днес е много весел и се смее по своему детски и безгрижно, защото неговата поръка за среща в Несебър между ИКОМОС България и Гърция, се е осъществила.



Пожелавам на всички ползотворна работа за голяма мисия - опазването на нашия Несебър!

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница