Уважаеми господин председател



Дата15.08.2018
Размер30.53 Kb.
#78743
Отговор на питане от Николай Петков и Павел Гуджеров – народни представители от ПГ на ГЕРБ, относно политиката по осъществяване на дейностите по Държавната профилактична програма и Програмите за надзор и ликвидиране на болестите по животните и двойният стандарт при провеждане на пролетните прегледи на пчелните семейства

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,

ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПЕТКОВ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГУДЖЕРОВ,
Тарифата по чл. 46в от Закона за ветеринарномедицинската дейност с цените, по които се заплаща труда на регистрираните ветеринарни лекари по изпълнение на мерките по Държавната профилактична програма и Програмите за надзор и ликвидиране на болести по животните е одобрена с Постановление на Министерски съвет № 184 от 4 юли 2014 г., обнародвано в Държавен вестник бр. 57 на 11 юли 2014 г. Основното забавяне за приемане на тарифата се дължи на съпротивата от страна на Български ветеринарен съюз. Съюзът предяви искания за твърде завишени цени на предоставените услуги, надхвърлящи възможностите на държавния бюджет.

Факт е, че до края на м. април 2014 г. са извършени само 1 958 бр. прегледа за американски гнилец и 575 бр. прегледа за нозематоза от регистрираните ветеринарни лекари.

На основание чл. 46 ж от Закона за ветеринарномедицинската дейност при необходимост изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните може да издаде заповед и да разпореди на ветеринарните лекари, работещи в системата на Агенцията да извършат прегледите .
С оглед на изложеното до тук, Министерството на земеделието и храните и Българската агенция по безопасност на храните са предприели всички необходими мерки, така че да не се допусне пчеларите в България да бъдат ощетени, поради забавеното приемане на тарифата.

Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните издава заповед на 9 май 2014 г., с цел да се даде възможност на производителите на пчелен мед да кандидатстват по програма „de minimis”, чийто срок за кандидатстване беше от 12 май до 23 май 2014 г. С тази заповед се разпорежда на официалните ветеринарни лекари от системата на Агенцията да извършат безплатни прегледи на пчелните семейства. Това важи за случаите, в които регистрираните ветеринарни лекари, упражняващи ветеринарномедицинска практика са отказвали да предоставят тази услуга. През пролетта на 2014 г. от официалните ветеринарни лекари на Българската агенция по безопасност на храните са извършени 86 хил. 226 бр. прегледи на пчелни семейства, които са удостоверени с протоколи и са вписани в дневниците на пчелините. След изтичане на крайния срок 23 май 2014 г., в който пчеларите могат да кандидатстват по програма „de minimis“, заповедта от 9 май 2014 г. на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните е отменена.

Разходите за извършване на профилактичните прегледи, вземането на проби при съмнение за гнилцови заболявания и лабораторните анализи са за сметка на Държавен фонд „Земеделие”. Фондът заплаща труда на регистрираните ветеринарни лекари на база сключен договор за обслужване със собствениците на пчелни семейства и на акредитираните лаборатории. При сключен договор с регистриран ветеринарен лекар услугата за пчеларите е безплатна.

По отношение на възстановяване на разходите на пчеларите, които сами са си плащали прегледите, трябва да се знае, че съгласно чл. 10, т. 1, буква „б” от Регламент № 1857 от 2006 г. на Комисията „помощта се предоставя в натура посредством субсидирани услуги и не може да включва директни плащания на парични суми към производителите”.

Съгласно т. 5 на Раздел І от Указания за прилагане на схемата, допустимите за подпомагане разходи са от датата на публикуване на тарифа за таксите от Министерски съвет. Допустимите разходи са до размера на утвърдения от Управителния съвет на фонда максимален годишен бюджет на помощта, като се спазва разпределението на помощта по направления.

За да бъде заплатен положения труд на регистрираните ветеринарни лекари, които са извършили пролетни прегледи през 2014 г., Българска агенция по безопасност на храните и Държавен фонд „Земеделие” в момента работят по сключване на споразумение. Споразумението е с цел извършените преди датата на приемане на тарифата услуги по Държавната профилактична програма и Програмата за надзор на болести да бъдат съответно заплатени. След сключване на споразумението ще има яснота по всички въпроси.



БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница