Уважаеми госпожи и господа



Дата23.07.2016
Размер175.62 Kb.
#2431

Уважаеми госпожи и господа,

най-любезно ви уведомяваме, че служителите на Полския институт в София

имат нови електронни адреси:
sofia@instytutpolski.org – секретариат

halina.krastewa@instytutpolski.org библиотека на Полския институт

halina.zlatanowa@instytutpolski.org

swetla.karaneszewa@instytutpolski.org

sofia.info@instytutpolski.org – рецепция на Полския институт
http://www.facebook.com/Instytut.Polski.w.Sofii

www.polinst-bg.org

февруари 2012



До 18 февруари в МОЛ Галерия Пловдив продължава изложбата „Европейски импресии”.

1, сряда

18 ч., Полски институт



  • Откриване на изложба „Графични послания върху хартия” на учениците от НУИИ „Илия Петров” в София. Куратор – Снижена Бисерова.

Основано през 1951 г., това е първото училище по изкуствата в България. За половинвековното си съществуване Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров”е дало на България най-добрите и най-добре реализираните творци, в т.ч. Андрей Даниел, Георги Чапкънов, Иван Газдов, Ивайло Мирчев, Златин Радев, Валентин Василев (лауреат на Оскар за специални ефекти във филмите Челюсти и Титаник)

Каним ви да разгледате работите (графика, екслибрис) на най-надарените ученици от 11 и 12 клас (преподавател – д-р Снежина Бисерова), представители на новото поколение творци, участници в международни графични прегледи и лауреати на някои от тях, в т.ч. на няколко издания на Международното биенале за графика за младежи в Торун, Полша и Международното биенале на екслибриса в Малборк през 2011.



Изложбата продължава до 17 февруари


2, четвъртък

19 ч., Teатър „Сфумато”, главна сцена, ул. „Димитър Греков” № 2, билети на касата

Куклено-драматичният театър във Враца гостува на сцената на Teатър „Сфумато”

С подкрепата на Полския институт в София



  • Премиера на спектакъла „Taнго” на Славомир Мрожек.

Постановка и режисура – Николай Поляков; сценография и костюми – Maрия Диманова, хореография - Aльоша Миладинов.

Участват: Борислав Борисов, Сава Георгиев, Ивелина Полякова, Oгнян Симеонов, Жана Рашева, Константин Соколов, Kaлина Кипрова.

"Taнго" е пиеса на Славомир Мрожек, издържана в характерната за автора конвенция на гротеската, едновременно сюрреалистична и реалистична, разглеждаща проблемите за ролята и мястото на интелектуалеца в съвременния свят.

Николай Поляков: „Славомир Мрожек пише пиесата „Taнго” през 1964 г. Днес, когато е изминал почти половин век, всички прилики с действителни лица или събития са случайни. Макар че са подозрително разпознаваеми”.

Боян Биолчев: „Действителността в най-типичните произведения на Мрожек като „Пуякът” и „Танго” е изкуствено творение, което обаче притежава изключителна суверенност. Непрекъснато съзнаваме, че героите му са невъзможни в живота, че страстите им са несъразмерни с човешката емоционална натура или – казано най-просто – разговорите им са неосъществими в ежедневието. В същото време целостта ни поднася дълбоко внушение за истинност. Мрожек успява да пречупи през гротеската стереотипните представи, злободневните абсурдни навици на човека и наред с това деформираната в живота истина се разгръща с хармонията на антична скулптура.”





Благоевград

7, вторник

17 ч., Регионален исторически музей, кв. Вароша, ул. „Рила” № 1

Работно време: понеделник – събота: 9.00-12.00, 13.00-18.00; почивен ден: неделя


  • Oткриване на изложбата „Корените на съвремието. Из най-новите изследвания на Института по археология и етнология при Полската академия на науките”.

Изложбата представя част от научните постижения на Института по археология и етнология при Полската академия на науките в областта на археологията и историята на средновековната материална култура и Новото време. Изложбата илюстрира археологически открития, имали място в Полша, както и в Египет, където институтът провежда разкопки. Как е изглеждало полско средновековно селище? Как са изглеждали замъци, имения и резиденции през средновековието и Новото време. Отговори на тези и на много  други въпроси можете да получите от изложбата.

Повече информация на сайта www.polinst-bg.org и www.museumblg.com



Изложбата продължава до 29 февруари

6 – 9 февруари, Полски институт

EХО ОТ 11 МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА ПЛАНИНАРСКИЯ ФИЛМ

БАНСКО’ 2011
6, понеделник

18.30 – 21.30, вход с пропуски - 3 лв. на ден или 10 лв за цялата панорама.

Съвместно със Сдружение „Mеждународен фестивал на планинарския филм”
Oт 23 до 27 ноември 2011 в Банско се проведе 11 Mеждународeн фестивал на планинарския филм. Програмата включваше 100 филма от 26 страни от 5 континента. Официални гости на Банскофилмфест’ 2011 бяха световноизвестни алпинисти, любители на приключения, пътешественици и изследователи  – Пьотр Пустелник (Полша), Eрнано Салватера  (Италия), Волфганг Наирц (Aвстрия), Фабиен Брусон (Франция), Taмоцу Накамура (Япония).

Каним ви всеки ден от понеделник до четвъртък от 18.30 ч. в Полския институт на прожекциите на най-добрите филми от Фестивала на планинарския филм в Банско.
18.30-19.00 – връчване на награди от Банскофилмфест’ 2011

19.00-19.52 - “Мбамбу и Лунните планини”, Сърбия, 2010, Луциян и Наташа Мунтян, 52’ (“Mbambu and the Mountains of the Moon”, Serbia, 2010, Lucian and Natasa Muntean, 52’)

Мбамбу е 16-годишна девойка, която живее в подножието на планината Рувензори в Уганда. Тя е кандидат-гид и се надява, че първа в семейството си ще завърши средно образование. Но за да постигне това, тя трябва да преодолее културни и социални бариери, които стоят пред момичетата и младите жени в Западна Уганда.

Награда на Община Банско за филм, отразяващ бита и културата на планинарските народи.
19.52’-20.35 - “Във вълчата кожа”, Австралия, 2010, Тим Коп, Майкъл Дилън, 43’ (“In the Skin of a Wolf”, Australia, 2010, Tim Cope, Michael Dillon, 43’)

Първа част от филма “По стъпките на Чингиз Хан” (в Централна Монголия, Алтай и Казахстан). За младия австралийски търсач на приключения Тим Коп това е пътешествието на живота му. Австралийското издание на “National Geographic” го обявява за “едно от най-големите пътешествия на нашата съвременност”.



Специалната награда на журито.
20.35-21.30 - “Тру дьо фер – Желязната дупка”, Словакия, 2011, Павол Барабаш, 55’ (“Trou de Fer – Železna diera”/ “Trou de FerThe Iron Hole”), Slovakia, 2011, Pavol Barabaš, 55’)

Тру дьо фер в превод означава Желязната дупка. Великолепен природен феномен, разположен на остров Реюнион в Индийския океан. В неговите дълбини природата е скътала и съхранила най-необикновените форми на живот, които можете да си представите.



Награда за цялостна реализация в екстремни условия.

7 , вторник

18.30-18.56 - “Сънувам старци”, България, 2010, Адела Пеева, 26’

Филмът разказва за двама приятели от село Сушица, които вече 50 г. в края на зимата се маскират като кукери и играят кукерско хоро на площада. Този обичай е запазен в пълната си автентичност именно в този край на България. Всяка година празникът започва около голям огън на площада, където играят кукери или както ги наричат още Старци.



Награда за български филм
18.56-19.23 - “От борда на хеликоптера на Полската спасителна служба в Татрите” (II част), Полша, 2011, Йежи Порембски, Бартош Иловски, 27’ (“Z pokładu śmigłowca TOPR”, Polska, 2011, Jerzy Porębski, Bartosz Iłowski, 27)

Филмът в сбита форма представя подготовката на лекарите и спасителите от групата за спасяване от въздуха на ТОПР (доброволната спасителна служба в Полските Татри), тренировки с техни колеги от Словакия, Италия и Франция. Уникални снимки!


19.23-19.44 - “Далече”, България, 2011, Георги Георгиев-Черния, 21’

Филмът е заснет по време на експедиция на асоциацията “Свободни планини” на връх Селибун в масива Дамодар Химал през 2010. “Всяко едно изкачване е спускане към дълбините на същността ни...” – пише авторът.


19.44-20.14 – “Дива вода”, САЩ, 2010, Ансън Фогъл, 30’ (“WildWater”, USA, 2010,

Anson Fogel, 30’)

Един филм за човешкото общуване с най-дивите планински реки и за куража да влезеш във водовъртежите и бурното течение на побеснялата “бяла вода”.


20.14-20.44 – “Отклонение на 8000 м”, Франция, 2009, Франсоа Дамилано, 33’ (“Parenthese a 8000”, France, 2009, Francois Damilano, 33’)

Осмина алпинисти-любители правят опит за изкачване на връх Манаслу (8163 м) - осми в света. По време на цялата експедиция ги следва камерата на Франсоа Дамилано, за да покаже страховете, опасенията, удовлетворението и радостта от участието в голямото приключение.


20.44-21.26 – “Пророкът”, Великобритания, 2010, Аластър Лий, 42’ (“The Prophet”, Great Britain, 2010, Alastair Lee, 42’)

Първата (и най-важна) част от филма “Психоанализа-2”. Разказ за проект с десетгодишна давност на знаменития британски big wall-катерач Лио Хоулдинг за маршрут по източната стена на Ел Кап в Йосемити.



Награда на Сдружението на туристическия бизнес в Банско за филм за планинарски спортове, приключения и изследвания.
8, сряда

18.30-19.17 - “Смъртоносна пудра”, България, 2010, Георги Михайлов, 47’

Кинодокумент с игрални възстановки за двама българи-скиори, които при спускане от връх Мусала попадат в лавина. Единият е затрупан на 2 метра под снега и само бързата и адекватна намеса на приятеля му успява да го спаси от сигурна смърт.



Специална награда на името на Герасим Величков – Джери за българска продукция.
19.17-20.09 - “Холтана – приключение в Антарктика”, Франция, Сам Боге, 52’ (“Holtanna, laventure Antartique”, France, 2010, Sam Beaugey, 52’)

На 28 ноември 2009 г. Жералдин Фаснахт, Сам Боге, Себ Колон-Гро и Маню Пелисие напускат Франция на път за Антарктида. Там в продължение на два месеца, в режим на пълна автономност, изкачват невероятния скален обелиск Холтана.


20.09-20.35 - “Братята Рийглер”, Австрия, 2010, Едуардо Гелнер, 26’ (“Riegler Brothers”, Austria, 2010, Eduardo Gelner, 26’)

Разказ за братята Флориан и Мартин Рийглер, които притежават необикновен талант да се катерят по скали и лед и конкретно за тяхното изкачване по северната стена на Кьонигшпице (в групата Ортлер, Южен Тирол) в разгара на зимата.


20.35-21.29 - “Сър Едмънд Хилари след Еверест – едно неспирно изкачване”, Австралия, 2000, Майкъл Дилън, 54’ (“Sir Edmund Hillary beyond Everest/ the ongoing climb”, Australia, 2000, Michael Dillon, 54’)

Цялостен филмов портрет на сър Едмънд Хилари, който не само изкачва Еверест за първи път, но се превръща и в най-големия благодетел и доброжелател на шерпския народ в Непал, за който построява десетки училища и болници и му помага да направи решителната крачка от средновековието към съвременността.



9, четвъртък

18.30-18.49 - “Непрекъснатата линия”, Италия, 2011, Ерве Бармас, Джакомо Берте, Дамяно Левати (“La linea continua”, Italy, 2011, Hervè Barmasse, Giacomo Berthet, Damiano Levati, 19’)

Мъже от четири поколения на фамилията Бармас от Валтурнанш са алпинисти, изследователи и планински водачи в района на Матерхорн, който в долината Аоста носи името Червино. На 17 март 2010 г. бащата и синът - Марко и Ерве Бармас - прокарват 1200-метров премиерен маршрут по южната стена на Матерхорн, с което потвърждават силата и непреходността на семейната традиция.
18.49-19.34 - “Кукучка”, Полша, 2011, Йежи Порембски, 45’ (“Kukuczka”, Poland, 2011, Jerzy Porebski, 45’)

Филм за един от най-големите алпинисти в света, втория човек, изкачил всички осемхилядници. Историята му е разказана с думите на негови близки, роднини, приятели и други алпинисти.


19.34-19.53 - “Студ”, САЩ, 2011, Ансън Фогъл, 19’ (“Cold”, USA, 2011, Anson Fogel,

19’)

На 2 февруари 2011 г. Симоне Моро, Денис Урубко и Кори Ричардс станаха първите алпинисти, изкачили през зимата осемхилядник в Пакистан. Кори е първият американец, стъпил на връх от категорията на най-високите в зимни условия. Той е и автор на снимките в белия ад по пътя към Гашербрум-2 (8035 м).


19.53-21.32 – “Първият на Еверест”, Австрия, 2010, Гералд Салмина, 99’ (“Erster auf dem Everest”/ 19.34-“First on Everest”, Austria, 2010, Gerald Salmina, 99’)

Едмънд Хилари и Тензинг Норгей правят първото документирано и безспорно изкачване на Еверест на 29 май 1953 г. Немският изследовател Йохен Хемлеб се опитва да отговори доколко основателни са предположенията, че първи на Третия полюс са могли да бъдат Джордж Мелъри и Андрю Ървин.



Голямата награда – Grand Prix – от Единадесетия международен Банскофилмфест’ 2011
9, четвъртък

19 ч., Младежки театър „Николай Бинев”, бул. „Aл. Дондуков” № 8-10



  • Сдружение Imago-Hominis представя монодрамата „Чиста любовна Иренеуш Иредински

Режисьор – Петър Русев; сценография и мултимедии – Илиян Урумов, превод – Юлиян Божков. Участва: Mирослав Михов

Един самотен мъж влачи жалкото си безплодно съществуване, в което оцелява благодарение на съкровена, чиста мечта. Мечта за съвършена любов. Внимавай какво си пожелаваш… Едно динамично и съвременно съпреживяване на ръба на разума. Кино на живо в синхрон със световните театрални тенденции.

Иренеуш Иредински (1939-1985) – полски прозаик, драматург, поет, сценарист, автор на текстове на песни, както и на многобройни радиопиеси. Пише основно психологическо-нравствени пиеси, демонстриращи случаи на митомания и позьорство, различни комплекси или фрустрации. В наследството на писателя има драми, анализиращи психическия и физическия механизъм на насилието, жестокостта и подлостта. “Чиста любов” е една от монодрамите на Иредински,чиято предпремиера се е състояла в Театр Народови във Варшава през 1975, реж. Адам Ханушкевич.
15, сряда

19 ч., Народен театър „Иван Вазов”, сцена „Сълза и смях”, билети на касата



  • Тестостерон – пиеса на Анджей Сарамонович (превод Йоанна Попова)

    Режисьор – Пламен Панев, сценография – Татяна Димова, Ралица Русева.

    Участват: Филип Трифонов, Захари Бахаров, Добрин Досев, Малин Кръстев, Герасим Георгиев, Стефан Денолюбов, Васил Сумрачки.


20, понеделник

18 ч., Полски институт



  • Откриване на фотоизложба на млади полски творци, лауреати на ShowOFF на Фестивала „Месец на фотографията в Краков” с участието на уредника Aлександер Влодика.

Полският институт в София представя фотографии на млади полски творци, излъчени чрез конкурс на ShowOFF, проведен в рамките на Фестивала „Месец на фотографията в Краков” през 2011. Това е проект, адресиран към млади полски творци. Под надзора на професионални куратори и творци те работят върху първите си изложби. Подборът на работи (измежду 500 изпратени) е направен от професионално жури, съставено от известни полски фотографи.
Лауреатите, включени в настоящата изложба, са творци със самостоятелни изложби и награди зад гърба си. Те представят вариации на тема класически репортаж (Бартош Матенько), импресии от пътуване (Юлка Вилям). Техните фотографии ни изненадват с оригинална форма, водят зрителя някъде към границите на реалността (Артур Ястшембски). Те са възможност за пътуване в миналото в търсене на старите майстори (Maчей Неслони).

Всички тези проекти, често препращащи ни към традиционните фотографски жанрове, са изключително свежи и дават представа за насоките, в които се развива младата полска фотография.



Мачей Неслони ( р. 1982)

ФАЙТЪРИ

Цикълът Файтъри включва над 20 цветни портрети на полски боксьори, спечелили олимпийски медали. В периода 1948–1992 поляците печелят най-важните трофеи в любителския бокс. Кажимеж Пажджор, Йежи Кулей и Мариан Каспшик под ръководството на полския треньор на всички времена Феликс Стам не веднъж са заставали на почетната стълбичка. Заинтересувах се какво правят великите спортисти няколко десетки години по-късно. Как изглеждат, какво мислят и как спортните звезди, които някога всички познаваха от първите страници на вестниците, са намерили мястото си в съвременната действителност. Тези простички психологически портрети са обобщение на величието на полските боксьори от онези времена.



Бартош Матенько (р. 1987)

ГРАФИТИ

Фоторепортажът на Бартош Матенько  Графити ни препраща към най-добрите традиции на полската социологическа фотография от 70-те. Сурова форма, не прекомерно стилизирани, пълни с енергия и динамика, тези черно-бели фотографии разказват за ъндърграунда - свят, паралелен на нашия, до който повечето от нас нямат достъп. За да ни покаже процеса на раждане (на ръба на закона) на нов пъстър свят, авторът трябвало да спечели доверието на графитаджиите, да бъде допуснат в това тайнствено общество, заедно с тях да прескача огради и да преодолява бариери. Да се приближи до темата възможно най-близко. И той успява.  

(Kшищоф Милер, куратор)

 
Aртур Ястшембски (р. 1975)


ГОЛЯМАТА ВОДА В ПАПРОЦАНИ

Направените в Почивния център „Папроцани” край Папроцанското езеро в Тихи фотографии на Aртур Ястшембски не могат да бъдат разглеждани като една цяла история. По-лесно е да ги четем като отделни кадри – сюрреалистични картини, извадени от съня видения. Чувствам се разкъсан между спокойствието и безпокойството. Водата, изливаща се от коритата, може да притежава унищожителна сила, но тук изчиства композицията от детайли. Aвторът ни поднася чистата форма на бяло-черните композиции. Кани ни за пълна с тишина и спокойствие трансцендентална медитация. От друга страна избраните от него теми привличат вниманието ни с присъщите им тайна и магия – отворената порта изобщо не ни кани да влезем, пейката, на която няма да седнем да си починем, или сърфът, с който няма да поплуваме. (Kшищоф Милер, куратор)

 

Юлка Вилам (р. 1994)

ЗАБРАВИХ КЪДЕ Е ТОВА

  Незавършен разказ за мен. Кодове, впечатления, асоциации. Парченца от порастване, моята носталгия, спокойствие и копнеж, дори аз самата не зная за какво. Малко за странните неща, които се виждат през прозорците на автобуса, за които не достига време да бъдат разгледани.

 
Изложбата продължава до 14 март
22, сряда

9 ч., НАТФИЗ, кинозала, вход само за студенти

Прожекции за студентите от НАТФИЗ

Филми на Ян Якуб Колски



  • Янчо Водолея (1993, 100 мин.)

Награди: 1993 – Франчишек Печка – Фестивал на полското игрално кино в Гдиня ( до 1986 Гданск) - награда за главна мъжка роля; Специална награда на журито и Награда на журналистите.



23, четвъртък

18 ч., Полски институт, вход свободен



  • Реверс - реж. Борис Ланкош, 2009, 101 мин., с превод

оператор – Maрчин Кошалка, музика –Влодек Павлик

Участват: Aгата Бузек, Кристина Янда, Анна Полони и др.


Най-добър полски филм за 2009 г., обсипан с награди, в т.ч. за най-добра актриса, за най-добра второстепенна мъжка роля, за операторско майсторство, за музика и сценарий. Лауреат на полската филмова награда Oрли’2010 и Златни лъвове от 34 Фестивал на полското игрално кино през 2009 г.

Действието на филма се развива в две епохи – ранните 50-ти години на миналия век и днес. Главната героиня Сабина е невзрачна девойка, току-що преминала 30-те. В живота й явно липсва мъж. Майка й знае това най-добре и на всяка цена се опитва да намери подходящ кандидат за дъщеря си. Всичко се контролира от бабата, ексцентрична дама с остър език, за която няма тайни. В предвоенния блок се появяват поредните обожатели, но никой от тях не привлича вниманието на Сабина. Един ден, сякаш изпод земята, се появява очарователният, интелигентен и дяволски красив Бронислав. Той дава начало на поредица от изненадващи събития, които разкриват другата страна на женската природа....

23, czwartek

19 ч., Младежки театър „Николай Бинев, бул. „Aл. Дондуков” № 8-10, билети на касата



  • Сдружение Imago-Hominis представя монодрамата „Чиста любовна Иренеуш Иредински.



Културни събития в Полша

.

15 Международен филмов фестивал ZOOM-ZBLIŻENIA

Йеленя гура, 21 – 26 февруари 2012

www.zoomfestival.pl

От 21 до 26 февруари 2012 в Йеленя гура ще се проведе 15 Международен филмов фестивал „Zoom – Zbliżenia”. Фестивалът е причисляван към няколкото най-важни събития от този вид в Полша. Конкурсът допуска участие на игрални, документални и анимационни филми, както и различни видове експерименти, реализирани с помощта на камера. По време на фестивала ще се състоят полско-чешко-унгарско-словашки филмови уъркшопи за млади творци.




LOTOS Jazz Festiwal 14. Bielska Zadymka Jazzowa

Белско Бяла, 22 – 26 февруари 2012



www.zadymka.pl
Lotos Jazz Festiwal - Bielska Zadymka Jazzowa е култова проява за всички фенове на джаза. За 13 години скромната инициатива на неколцина ентусиасти се превърна в събитие, привличащо фенове от цялата страна и чужбина.

Звезда на тазгодишното издание ще бъде Арчи Шип, харизматичен саксофонист, певец, изтъкнат творец на free течението, който ще свири в дует с големия немски пианист Йоахим Кун. За първи път в Полша единствен концерт ще изнесе Амброуз Акинмузир, американски тромпетист, изгряваща звезда на световния джаз. Гост на фестивала ще бъде Адам Балдих, млад полски цигулар, композитор и музикален продуцент, живеещ в Ню Йорк. Ще свирят и Maria Schneider & Silesian Jazz Orchestra, Конча Буйка от Испания, Nojazz от Франция и Zumbaland от Грузия.

Вече 10 години проявата се съпътства от конкурс за млади джазмузиканти. По време на фестивала се провеждат музикални хепънинги, изложби плакат, живопис и мултимедии, фотоизложби.

Филмът на Агнешка Холанд "В тъмното" ще бъде полският кандидат за Оскар’ 2012 в категорията „най-добър чуждестранен филм”.
"В тъмното" е полско-немско-канадска копродукция. Филмът разказва за Леополд Соха, поляк, който по време на Втората световна война се превръща от дребен крадец в герой –мъжът скрива в каналите група евреи от лвовското гето напълно безкористно. Рискувайки своя живот и този на близките се, Соха спасява от смърт десетина мъже, жени и деца, които прекарват скрити под земята почти 14 месеца.

Образът на Соха пресъздава Роберт Венцкевич. Участват още Агнешка Гроховска, Кинга Прайс, Юлия Кийовска, Марчин Босак и немският актьор Бено Фюрман. Оператор е Йоланта Дилевска.




Гошка Мацуга във варшавската галерия „Захента”
Варшава,  02.12.2011 - 19.02.2012

Гошка Мацуга е една от най-известните съвременни артистки. Родена в Полша, живееща в Лондон, през 2008 г. тя е номинирана за престижната Награда „Търнър”. Изложбата в „Захента” е първото й самостоятелно представяне в публична институция в Полша.

Гошка Мацуга прави предимно инсталации, като често използва работи на други автори, прилагайки различни техники и стилове. Нейният метод на работа е наричан „археология на културата" и до голяма степен се основава на изследването на архивите, свързани с историята на институциите. Това доказва проектът, изготвен специално за изложбата й в галерията - „Без заглавие” .

www.zacheta.art.pl

Czasopisma polskie do wypożyczenia

w galerii i bibliotece Instytutu Polskiego w Sofii (w roku 2012)
Gazety w galerii
Dzienniki:

Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza
Tygodniki:

Angora -wybrane teksty z prasy krajowej i światowej

Tygodnik Powszechny - katolickie pismo społeczno-kulturalne

Forum – najciekawsze teksty z prasy światowej

Newsweek – tygodnik społeczno-polityczny

Polityka – tygodnik społeczno-polityczny

Wprost – tygodnik społeczno-polityczny

Przekrój – tygodnik społeczno-kulturalny
Czasopisma w galerii
Dla pań:

Przyjaciółka - dwutygodnik

Świat Kobiety - miesięcznik

Twój Styl – miesięcznik .

Zwierciadło – miesięcznik
Dla panów

Malemen – lifestylowy miesięcznik
Dla dzieci

Świerszczyk – pismo dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym
Dla wszystkich:

Zdrowie – poradnik dla dbających o zdrowie

Wiedza i życie – miesięcznik popularno-naukowy

2+3D - kwartalnik projektowy poświęcony grafice użytkowej i designowi

Gazety i czasopisma w bibliotece

Dialog - miesięcznik poświęcony dramaturgii współczesnej teatralnej, filmowej, radiowej, telewizyjnej

Film - najstarszy w Polsce magazyn filmowy

Jazz Forum – polskie czasopismo poświęcone głównie jazzowi

Nowe Książki - miesięcznik zajmuje się głównie książką literacką (polską i obcą) oraz humanistyczną i popularnonaukową

Teatr – miesięcznik poświęcony w teatrowi współczesnemu.

Didaskalia – gazeta teatralna „Didaskalia” recenzuje ważniejsze premiery teatralne w Polsce, śledzi również to, co ważnego dzieje się w innych ośrodkach teatralnych za granicą.

Nowe książki w Bibliotece Instytutu Polskiego w Sofii
Gustaw Herling-Grudziński –Recenzje, szkice, rozprawy literackie 1947-1956. Dzieła zebrane. Tom 2, część 1.

Część I tomu drugiego wydania krytycznego „Dzieł zebranych” jednego z największych pisarzy polskich XX wieku, współzałożyciela i wieloletniego członka redakcji „Kultury” paryskiej. Książka zawiera rozproszone artykuły opublikowane przez pisarza podczas pobytu w Anglii, głównie w tygodniku „Wiadomości” oraz w miesięczniku „Kultura”, a także innych pismach, np. „Lwów i Wilno”.


Klementyna Suchanow – Argentyńskie przygody Gombrowicza.

Oryginalne, niezwykle interesujące studium obecności Witolda Gombrowicza w życiu literackim i kulturze Argentyny. Publikacja powstała w oparciu o nieznane źródła, odnalezione przez autorkę w Argentynie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz w Polsce.


Dusza czyśćcowa. Wspomnienia o Stanisławie Grochowiaku. Zebrała i opracowała Anna Romaniuk.

Niniejsza książka próbuje przybliżyć postać wybitnego polskiego poety Stanisława Grochowiaka. Wśród autorów zamieszczonych w książce wspomnień znajdują się przyjaciele-pisarze, postacie reprezentujące środowisko artystyczne lat 60. i 70. oraz osoby związane z pisarzem więzami rodzinnymi i emocjonalnymi.


Julian E. Kulski – Dziedzictwo Orła Białego. Wojna i losy powojenne. Architektura i podróże.

Fascynująca historia Juliana E. Kulskiego, młodego żołnierza podziemia i bohatera Powstania Warszawskiego, który dzięki ogromnej energii, inteligencji oraz darowi nawiązywania przyjaźni stał się jednym z czołowych architektów Ameryki.


Mikołaj Tyrchan – Paryska „Kultura” wobec konfliktów politycznych w Polsce (1976-1989).

Autor przedstawia stanowisko Instytutu Literackiego w Paryżu założonego przez Jerzego Giedroycia i jego najbliższych współpracowników – emigracyjnych i krajowych wobec przemian społeczno-politycznych zachodzących w Polsce w latach 1976-1989.


Pytania 20-lecia. 1989-2009. Pod redakcją Piotra Kosiewskiego.

Publikacja jest poświęcona przemianom demokratycznym w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku. Janos Kis, Iwan Krastew, Adam Michnik, Jackues Rupnik oraz Aleksander Smolar porównują proces transformacji w poszczególnych krajach i analizują jej następstwa, także na arenie międzynarodowej.


Aleksandra Niżyńska – Street art. Jako alternatywna forma debaty publicznej w przestrzeni miejskiej.

Książka Aleksandry Niżyńskiej pokazuje zjawiska, które wypełniają przestrzeń między socjologią sztuki miejskiej, takiej jak „street art” czy „graffiti”, a teorią polityczną demokracji, w której różne działania nabierają znaczenia pierwszorzędnego. Publikacja ukazała się w serii „Obyczaje. Prawo i polityka. Życie codzienne”.


Mariusz Kotowski – Pola Negri. Legenda Hollywood.

Mariusz Kotowski, choreograf i reżyser żyjący na stałe w USA stworzył najpierw film, a później książkę o jednej z największych postaci w historii kina - Poli Negri. Była jedyną w historii Polką, której udziałem stała się olśniewająca, niemal baśniowa, międzynarodowa kariera filmowa, która zaprowadziła ją na szczyty Hollywood.


Marta Sapała, Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus – Super Polska. Vademecum rekordów i ciekawostek.

Album „Super-Polska” to kompendium wiedzy o rekordach, ciekawostkach i osobliwościach w Polsce. Opisano w nim ponad 170 fascynujących obiektów zilustrowanych 500 pięknymi fotografiami. Dzięki książce można dowiedzieć się m.in. jak wygląda najmniejsza książka i ile mierzy najdłuższy zabytek w Polsce.


Krystyna Mazurówna – Burzliwe życie tancerki.

Biografia Krystyny Mazurównej - legendy polskiego tańca, gwiazdy swingujących lat sześćdziesiątych. Była solistką Teatru Wielkiego i Operetki Warszawskiej, partnerką wybitnego tancerza i choreografa Witolda Grucy. Po powrocie ze stypendium w Paryżu założyła zespół tańca jazzowego Fantom.


Katarzyna Grochola – Zielone drzwi.

Najnowsza powieść jednej z najbardziej popularnych autorek literatury kobiecej. W swojej niezwykle osobistej opowieści autorka, w typowy dla siebie błyskotliwy sposób opowiada o tym, co przeżyła. Jej wspomnienia obejmują czasy od wczesnego dzieciństwa, aż do momentu, kiedy stała się rozpoznawalną i znaną pisarką.


Małgorzata Gutowska-Adamczyk – Cukiernia Pod Amorem. Zajezierscy.

„Zajezierscy” to pierwsza część trzytomowej sagi o Gutowie. Autorka opisuje losy kilku pokoleń kobiet w malowniczej scenerii dziewiętnastowiecznych dworków oraz współczesnej prowincji. Znakomicie oddaje koloryt epoki, zarówno realia życia codziennego, jak i przełomowe wydarzenia historyczne.


Jerzy Sobczak – Duchy w polskich zabytkach.

Obszerne kompendium wiedzy o polskich zabytkach, w których, według legend i podań pojawiają się duchy. Autor opisuje sześćdziesiąt dwa polskie zamki, pałace i krypty, miejsca o dużym znaczeniu historycznym, architektonicznym oraz sentymentalnym.. Każdy opis pełen jest informacji historycznych o budowie zamku, o jego właścicielach oraz o losach budowli.
Каталог: files -> 2012
2012 -> Разпределение на абонамента за 2013г. Министър-председател
2012 -> Отчет изготвил : гл ас д-р Катя Михайлова Катедра „Медии и обществени комуникации,унсс
2012 -> Тридневна слънчево-геофизическа прогноза за периода 18 20 август 2012 Състояние на слънчевата активност
2012 -> Тридневна слънчево-геофизическа прогноза за периода 20 22 август 2012 Състояние на слънчевата активност
2012 -> Тридневна слънчево-геофизическа прогноза за периода 24 26 декември 2012 Състояние на слънчевата активност
2012 -> Тридневна слънчево-геофизическа прогноза за периода 21 –23 септември 2012 Състояние на слънчевата активност
2012 -> Тридневна слънчево-геофизическа прогноза за периода 25 27 април 2012 Състояние на слънчевата активност
2012 -> Тридневна слънчево-геофизическа прогноза за периода 27 29 април 2012 Състояние на слънчевата активност
2012 -> Тридневна слънчево-геофизическа прогноза за периода 16 – 18 март 2012 Състояние на слънчевата активност
2012 -> Тридневна слънчево-геофизическа прогноза за периода 27 – 29 март 2012 Състояние на слънчевата активност


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница