Увод в психологията



Дата01.10.2016
Размер34.16 Kb.
#11068

Код. Наименование на учебната дисциплина

Увод в психологията

Титуляр на курса:

доц. д-р Людмила Андреева



Характер на дисциплината

Задължителна дисциплина



Образователно-квалификационна степен

Бакалавърско ниво



Година

Първа


Семестър

Първи


Кредити


Часове

30 часа лекции



Характер на обучението

Редовно обучение – лекции



Методи на оценяване

Писмен изпит – тест с множествени отговори



Език на обучението

Български




Цели на курса

Целта на курса е да въведе студентите в областта на психологията, да ги запознае с някои от основните задачи, които ще бъдат поставени пред тях в процеса на следването, да ги запознае с базисните принципи на критичното мислене, да опише двете основни форми на научно изследване, използвани от психолозите: наблюденията и експерименталните изследвания. Основно ударение се поставя върху развитието на научен скептицизъм и практикуването на критично мислене, което не се изчерпва с „критикарстване“, а с научна оценка на доказателствата, т.е. развитие на интелектуалните умения, които не позволяват на изследователите да бъдат лековерни и да приемат псевдонаучни твърдения или абсурдни идеи като научни истини.


Предварителни изисквания

Няма
Съдържание на дисциплината (анотация и теми)


1. Практически въпроси, свързани с работата на студента. Видове тестове: есеистични и със закрити въпроси. Подготовка за изпит. Писане на доклади и реферати. Използване на планове: изследователски, работни, формални. Писане на „теза“ при зададена и незададена тема. Добри и лоши тези. Използване на доказателства: добра и лоша употреба на доказателства. Цитатите като специален вид доказателства. Цитиране и документиране на източници в научен текст. Плагиатство. Подходяща и неподходяща употреба на чужди думи и идеи. Плагиатството и Интернет.
2. Психологията и човешката природа. Що е психология? Професионална и академична психология. Основни научни принципи: емпиризъм, скептизицъм, наблюдения. Уклон към потвърждение. Отношение психика–тяло. Биологично познание. Еволюционен подход към човешката психика.
3. Обясняване на психиката и поведението. Що е теория: всекидневни и научни теории. Критерии за разграничаване на добрите и лошите теории. Теоретични подходи.
4. Проверка на теориите. Лични преживявания: възприятия, съвпадения. Изследвания на случаи. Корелационни изследвания. Що е причина? Достатъчни условия. Необходими условия.
5. Наука и псевдонаука. Емпирични изследователски методи: теория и наблюдения. Изследователска среда. Психологически ефекти в изследователската работа: ефекти на парадигмата, ефекти на наблюдателя, ефекти на експериментатора. Етични проблеми на изследванията. Разграничаване на науката от псевдонауката.
6. Научни нагласи и логически грешки. Научни нагласи: детерминизъм, вяра, че проблемите имат решения, пестеливост, научна манипулация, прецизност, уважение на парадигмите, уважение към силата на теоретичната структура, готовност за промяна на мнението, лоялност към реалността, неприемане на суеверието и автоматично предпочитание към научното обяснение, жажда за познание, отлагане на преценката, осъзнаване на предварителните допускания, способност за диференциране на фундаменталните от нерелевантните понятия, уважение към вероятностите и статистиката, разбиране, че познанието има граници на толерантност, емпатия към човешката природа. Осемнадесет логически грешки. Често срещани езикови модели. Характеристики на шарлатанските твърдения.
Препоръчвана литература

Станович, К. (2010). Нека мислим правилно за психологията. София: Изток-Запад.


Допълнителна литература

Сиймън, Д. Д., Кенрик, Д. Т. (2002). Психология. София: НБУ.

Айзенк, Х., Айзенк, М. (2005). Наблюдение на психиката: защо се държим по начина, по който го правим? София: Лик.

Христоматия по социална психология. София: Дилок, 2007 г.

http://www.intropsych.com/index.html

http://webhome.idirect.com/~kehamilt/psy1.html

http://www.chem1.com/acad/sci/pseudosci.html

http://www.its.caltech.edu/~dg/HowScien.pdf

http://chronicle.com/cgi2-bin/printable.cgi?article=http://chronicle.com/free/v49/i25/25b00701.htm

http://www.studygs.net/scimethod.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Empiricism

http://en.wikipedia.org/wiki/Skepticism

http://www.counsel.ufl.edu/brochure.asp?include=brochures/test_anxiety.brochure


Условия за допускане до изпит

Няма.
Конспект



Тестът покрива само темите, които са застъпени в учебната програма.

Начин на формиране на оценката

Семестриалната оценка е равна на оценката, получена от студентите на теста със закрити въпроси в края на семестъра.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница