Увод значение на международния маркетинг в съвременните пазарни условия



Дата28.10.2018
Размер76.18 Kb.
#102761
МЕЖДУНАРОДЕН МАРКЕТИНГ
ПРЕГОВОР – основни задачи пред маркетинга

УВОД

Значение на международния маркетинг в съвременните пазарни условия

За първи път международния маркетинг като понятие се споменава през 17 век в т.н. Френска континентална Школа.

Интензивно развитие ММ достига след Втората Световна война. Наблюдават се следните етапи в развитието:


  • 30-те години на 20-ти век – инвазия на американски капитали в Европа и света и усвояване на американски практики в мениджмънта и маркетинга на фирмите

  • 80-те години на 20-ти век – интернационална дейност под влияние на нарастващата конкуренция; по-висок стопански и политически риск

  • 90-те години на 20-ти век – промените на пазарите в Източна Европа водят до реинтеграция на страните в международните пазари


ОПРЕДЕЛЕНИЕ
Международния Маркетинг обхваща всички видове маркетингови дейности, планирани и осъществявани за целите на ефективна бизнес дейност на една фирма на международните пазари.

Успешния международен маркетинг ефективно съчетава маркетинговото планиране, информационното од.сигуряване, изработването на маркетинг програми, финансовото осигуряване и прилагането на системи за анализ и контрол.



Чрез международния маркетинг се оптимизират ресурсите на формата, тъй като се изпълняват задачи извън границите на страната, които в повечето случаи носят по-висока ефективност.


ХАРАКТЕРНИ ОСОБЕНОСТИ
Международната маркетингова дейност се провежда в повече от една страна и това обуславя характерните особености:

  • необходими са повече средства и повече усилия за извършване на маркетингови проучвания в отделните страни. Защото на всеки пазар потребителят трябва да се разглежда като „уникален“ - носи своите различия – културни, социални и т.н.

  • преминаването на държавни граници налага оформяне на голям обем документи и спазване на нормативни правила – граничен и митнически контрол, вносно-износен и валутен режим; санитарен, ветеринарен и фитосанитарен контрол.

  • Разстоянието между отделните държави обичайно са по-големи – по-високи логистични разходи, допълнително време за доставка, застраховки и др.

  • при международните сделки поне една от страните се разплаща в чужда за нея валута – поражда валутен риск, по-високи банкови разходи за преводи, повече време за банковите транзакции

  • политически условия и ограничения

    • политичска стабилност – Политическата стабилност е изключително важен фактор, когато става дума за износ, който е свързан с дългосрочен кредит или големи инвестиции. При очакване на политически промени например се предпочита директен износ вместо дългосрочни инвестиции + бързо конвертиране на приходите.

    • нормативни ограничения – квоти, забрани и др.политически фактори

    • местна бюрократична сестема – вничателно проучване на цялата веригя и установяване на взаимоотношения със съответните институции и лица и положителен имидж на фирмата


КЛАСИФИКАЦИЯ НА МЕЖДУНАРОДНИТЕ ПАЗАРИ
според териториялния обхват

  • континентални

  • интерконтинентални

  • глобални


според степен на зрялост на пазарните отношения

  • развити пазари

  • нововъзникващи пазари

  • други пазари


според предмета на търговия международните пазари се разделят на

  • международни стокови пазари

  • международни валутни пазари

  • международни фондови пазари

  • международни кредитни пазари


според достъпа за проникване и характера на действащия пазарен механизъм

  • свободен пазар – този, при който в най-пълна степен се реализира механизмът на свободната конкуренция. Основните пазарни фактори са Търсенето и Предлагането.

  • Затворен (регламентиран) пазар – основава се на регламентирани дългосрочни споразумения между две и повече страни

  • привилегирован пазар – тези пазари осигуряват облекчен достъп на определени партньори


според типа конкуренция

  • полиполистичен пазар – броят на участниците е голям и преобладават дребните и средни фирми

  • олигополистичен пазар – броят на участниците е малък, а в някои случаи ограничен. Преобладават средните и големи фирми.

  • Монополистичен пазар – броят на участниците е много малък, преобладават големите фирми

ТЕНДЕНЦИИ НА МЕЖДУНАРОДНИТЕ ПАЗАРИ
ГЛОБАЛИЗАЦИЯ – все повече се засилват процесите на интензивно сътрудничество в международен мащаб в дейности като

  • движения на капитали

  • създаване на международни пазари

СТАНДАРТИЗАЦИЯ на продуктите – Многонационалните компании са заинтересовани от създаването на продукти за всички пазари, на които присъстват. Тъй като притежават големи пазарни дялове там, те могат да наложат своите стандарти в съзнанието на потребителите. Това би довело до намаляване на разходите за производство.

СЪЗДАВАНЕ НА НОВА ИНФОРМАЦИОННА СРЕДА ВЪВ ФИРМАТА – Благодарение на новите технологии фирмите са в състояние да набират, сортират и анализират цялата им необходима информация в реално време. Това позволява своевременна реакция на пазарните промени.
Ключов момент е да се открият специфичните конкурентни предимства на фирмата, които ще увеличат шансовете за успех на международния пазар. Анализът обхваща


  • материални активи – капитали и достъп до нови ресурси, производствени мощности и пр.

  • Нематериални активи – търговски марки, технологии, дистрибуционна мрежа, добри практики, лоялни клиенти и др.


ИЗБОР НА ЦЕЛЕВИ ПАЗАР

Компанията ще направи своя избор като анализира



  • търсенето и предлагането на потенциалните външни пазари

  • конкуренцията

  • пазарния потенциал

  • пригодността на продукта (на продуктовото портфолио) и плана за иновации във фирмата

целта е да се прецени кои са най-добрите маркетингови възможности на чуждестранния пазар пазар, които да се разработят с нашия продукт или с негови модификации. Ако очакваният обем, който може да поеме пазара, е достатъчно голям е възможно определена модификация да се превърне в стандартно изделие за този пазар. Така фирмата ще може да реализира желаните нива на печалба от дейността си на този чужд пазар.
Пазарна ниша: това е частта от пазара, която най-точно отговаря на фирмената продукция и в която компанията има най-много конкурентни предимства. Това е частта от пазара, в която фирмата ще придобие водещи позиции и ще реализира основната част от печалбата си.
Пазарен прозорец: това е сегметът, в който има незадоволено потенциално потребителско търсене. Тенденцията е пазарният прозорец да се превърне в последствие в пазарна ниша.

ОСНОВНИ НАЧИНИ ЗА НАВЛИЗАНЕ НА ЧУЖДИ ПАЗАРИ
ЧРЕЗ ИЗНОС НА КРАЙНА ПРОДУКЦИЯ

    1. директен износ чрез търговска фирма от страна на производителя

    2. директен износ чрез местен за пазара агент или дистрибутор

    3. директен износ чрез дъщерна фирма на производителя – търговско представителство

Според това кога и къде преминава собствеността върху стоките:



  • търговски агенти

  • дистрибутори

  • търговско представителство

ТЪРГОВСКИ АГЕНТИ: Те набират информация на пазара и поръчки, окозват различни маркетингови услуги, в повечето случаи подготвят и подписват договорите от името на производителите / доставчиците и по принцип не придобиват собственост върху стоките.


Търговските агенти на практика заместват търговските структури на производителя, когато той не желае по никакъв начин да се занимава с тази функция. Агентите по доставка обслужват другата страна по канала, като работят на дългосрочни договори и извършват цялата необходима маркетингова проучвателна работа, за да намерят най-добрите участници и оферни.
Брокери и комисионери – работят на краткосрочни договори.

ДИСТРИБУТОРИ


Консигнатори: Те са независими дистрибутори, които осъществяват дистрибуцията по поръчка на производителя или друг посредник. Те не придобиват собственост, а само сключват сделки, т.е. Работят от свое име, но за чужда сметка. Получават възнаграждение като комисионна в процент от реализираната сделка. Взаимоотношенията на страните се уреждат с договор за консигнация, който определя условията и правилата за поведение на конигнаторите – предоставено количество, срок за продажба, продажна цена, комисионно възнаграждение и пр. При консигнацията стоката се доставя на консигнатора, който поддържа складове, магазини, търговски работници и урежда продажбата.
Дистрибутори при непреките канали за реализация (Независими Дистрибутори): Към тях се причисляват посредниците, които придобиват право на собственост върху продуктите и извършват операциите по канала от свое име и за своя сметка. Т. Реализират приходи като разлика между покупната и продажната цена.

ТЪРГОВСКО ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО


Търговското представителство не е нов провин субект, различен от чуждестраннотот лице.

Търговското представителство няма право да извършва стопанска дейност. Той действа от чуждо име и за чужда сметка.

ТП може да рекламира дейността на представляваното от него чуждестранно лице като не може да извършва търговска дейност.

НЕПРЯК ИЗНОС


    1. продажба на лицензи

    2. предоставяне на технолотия, ноу-хау

    3. франчайз договори

    4. промишлено коопериране

    5. др.



ЗАДГРАНИЧНИ ИНВЕСТИЦИИ

    1. създаване на собствено производствено предприятие

    2. купуване на местна фирма

    3. създаване на съвместно предприетие (джоинт венчъл) чрез изграждане на нова или купуване на дялов капитал в съществуваща компания

Специалистите по маркетинг трябва да оценят комплексно предимствата и недостатъците на всеки от тези начини за навлизане и да представи на ръководството резултатите от анализа с предложение за следващите стъпки за действие.




ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЕ ЗА НАЧИНА НА НАВЛИЗАНЕ НА ПАЗАРА
за да вземе решение за вида на навлизане на чуждестранния пазар трябва да се обсъдят и съобразят основните външни и вътрешни фактори. Еднозначно решение и точна формула за това няма. За всяка стокова група и всеки целеви пазар се налага отделен комплексен анализ по посочените фактори.

ФАКТОРИ:


  1. външни фактори, които изтичат от целевия пазар

    1. потенциал на пазара – малък / голям

    2. наличие / липса на фирми с монополно положение

    3. маркетингова инфраструктура – слаба / добра

    4. разходи за производство – ниски / високи

    5. политика на вноса – либерална / с ограничения

    6. политика на инвестициите – либерална / с ограничения

    7. транспортни разходи

    8. развитие на икономиката – интензивно / стагниращо

    9. културни различия

    10. политически риск

    11. финансов риск

    12. др.




  1. външни фактори, произтичащи от условията в собствената страна

    1. вътрешен пазар – малък / голям

    2. положение на вътрешния пазар – наличие на конкуренция и др.

    3. производствени разходи

    4. експортна политика – подпомагане на износа / рестрикции

    5. др.




  1. Вътрешни за фирмата фактори

    1. продуктово портфолио – стандартна продукция, гама от модификации

    2. възможност за адаптиране на продукта към новия паза

    3. ресурси – големи / ограничени

    4. стадий от ЖЦП

    5. маркетингов опит в компанията

    6. специфика на продукта – нужда от сервиз, резервни части, продуктът се имитира лесно .....

    7. др.





Каталог: wp-content -> uploads -> 2010
2010 -> Регионален инспекторат по образованието – бургас съюз на математиците в българия – секция бургас дванадесето състезание по математика
2010 -> 7 клас отговори на теста
2010 -> Закон за ветеринарномедицинската дейност /извадка/ в сила от 02. 05. 2006 г
2010 -> Регионален инспекторат по образованието – бургас съюз на математиците в българия – секция бургас дванадесето състезание по математика
2010 -> Закон за здравето /извадка/ в сила от 01. 01. 2005 г
2010 -> Закон за радиото и телевизията /извадка/ Отразена деноминацията от 07. 1999 г
2010 -> Закон за храните /извадка
2010 -> Регионален инспекторат по образованието – бургас съюз на математиците в българия – секция бургас десето състезание по математика
2010 -> Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите /извадка/ в сила от 03. 10. 1999 г. Отразена деноминацията от 05. 07. 1999 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница