В ъ п р о с н и к за държавен изпит на бакалаври от спец. “Публична администрация”



Дата14.01.2019
Размер102.95 Kb.
#110058
В Ъ П Р О С Н И К
ЗА ДЪРЖАВЕН ИЗПИТ НА БАКАЛАВРИ

ОТ СПЕЦ. “ПУБЛИЧНА АДМИНИСТРАЦИЯ”


Икономика на публичния сектор

1. Публичният сектор в смесената икономика. Характеристики на съвременния публичен сектор и особености, отличаващи го от частния сектор. Обхват и структура на публичния сектор.

2. Икономическа роля на публичния сектор. Икономическа необходимост от публичния сектор. Видове пазарни провали и мерки на публичния сектор за коригирането им. Икономически функции на държавата и цели на държавната намеса. Дефекти на държавната намеса.

3. Публичният сектор като гарант за осигуряване на публични и мериторични блага. Особености на чистите публични блага, смесените публични блага и мериторичните блага. Реализиране на функциите възложител, финансиращ и доставчик. Алтернативни схеми за разпределение на трите функции между публичния и частния сектор.

4. Разпределение, ефективност и благосъстояние. Роля на публичния сектор за постигане на ефективност и справедливост. Парето ефективност и Парето подобрения. Доходно неравенство и бедност. Зависимост между справедливостта и ефективността. Принцип на компенсацията на Калдор-Хикс.

5. Публичният бюджет като инструмент за постигане на ефективност, справедливост и стабилност на икономическото развитие. Особености на приходната и разходната система на публичния сектор. Данъчно облагане, ефективност и справедливост. Разходи за стоки и услуги и икономическа ефективност. Преразпределителна политика, трансферни плащания и справедливост.

6. Ефективност на публичните разходи: анализ „разходи – ползи“. Методи за анализ и оценка на публични програми и проекти. Критерии за оценка ефективността на публичните разходи, използвани при метода „разходи-ползи”. Проблеми и особености при прилагането на метода „разходи-ползи”.

Основи на публичната администрация

1. Публична и частна (бизнес) администрация – сходства и различия.

2. Функции на публичната администрация. Същност и класификация на функциите. Административна власт – характеристика. Компетентност на държавните органи. Държавна власт – понятие и характерни черти.

3. Форми за управление и организация на държавата. Държавна организация на Република България. Политическо и обществено устройство.

4. Административен апарат и административни органи. Видове и структура на административните органи. Правителство, Министерски съвет, министерства.

5. Държавна служба и държавен служител. Понятие за държавна служба и държавен служител. Видове държавни служители. Права, задължения и отговорности на държавните служители.

6. Административно-териториално устройство. Областта - административна единица за провеждане на национална политика. Общината като единица за осъществяване на местното самоуправление. Общинска собственост и общински финанси. Кметът – орган на изпълнителната власт.

7. Общинска администрация. Общински съвет.



Териториално и селищно устройство

1.Териториалното устройство – фактор за управление на административно-териториалните единици в България

2. Видове схеми за пространствено развитие на териториите

3. Видове устройствени планове за развитие на населените места

4. Ролята на изпълнителната власт за възлагане и одобряване на устройствените планове

5. Публични услуги реализирани от местната изпълнителна власт свързани с приложение на кадастъра

6. Устойчиво управление на урбанизираните територии

Европейски политики и институционална система на ЕС

1. Създаване и развитие на ЕС. Институции на ЕС.

2. Търговска политика на ЕС: принципи, форми и ограничения.

3. Конкурентната политика на ЕС – същност, цели, принципи. Основни аспеки на конкурентната политика на ЕС.

4. Обща аграрна политика на ЕС – същност, цели и принципи. Етапи в развитието на ОАП. Ограничителни режими.

5. Политика на ЕС в областта на храните. НАССР – същност, еволюция, принципи и етапи на приложение. Обща политика на ЕС в областта на риболова – същност, цели и принципи.



Основи на публичното право

1. Конституция – понятие, белези и видове. Конституционно развитие на Република България. Конституционен съд.

2. Органи на държавна власт. Народно събрание. Президент на Република България. Министерски съвет.

3. Местни органи на изпълнителна власт и самоуправление. Областен управител. Кмет на общината, кметове на райони и кметства. Общински съвет

4. Административни актове – определение, белези, условия за издаване. Действие и недействителност на административните актове. Видове административни актове. Производство за издаване, изпълнение и обжалване на индивидуални административни актове.

5. Административно нарушение – определение, елементи, административно отговорни лица. Административно наказание – определение, цели и видове. Ред за установяване на административни нарушения и за налагане на административни наказания. Административно наказващи органи.

6. Престъпление - определение и елементи на престъплението. Обстоятелства, които изключват престъпния характер на деянието. Стадии на престъплението и съучастие в престъпление. Основни състави на престъпления против стопанството и собствеността.

7. Наказание – определение, цели на наказанието и видове наказания. Наказателно отговорни лица.



Публични финанси

1. Въведение в теорията на публичните финанси. Основания за държавно финансиране на икономически и социални дейности. Функции на публичните финанси. Организация на публичната финансова система. Публичен (обществен) избор. Публични блага. Външни ефекти.

2. Публични разходи и разходни програми. Дефиниране и значение на публичните разходи. Класификация на публичните разходи. Модели за растежа на публичните разходи. Държавни разходни програми – теоретични основи и практика.

3. Данъчни приходи на публичния сектор. Източници и структура на приходите на публичния сектор. Принципи на данъчното облагане. Данъчно облагане и икономическа ефективност. Данъчна система на Република България – характеристики и организация. Данъчна администрация.

4. Бюджет и бюджетна система. Понятие и характеристика на бюджета. Принципи за изграждане на бюджета. Бюджетна система - характеристики. Бюджетен процес. Методи на бюджетно планиране. Особености на местните бюджети. Роля на бюрократа.

Регионално планиране и програмиране

1. Същност и задачи. Предимства и ограничения на плановата дейност. Модели за планиране.

2. Прогнозиране – същност, видове, етапи на прогнозиране. Методи за прогнозиране.

3. Ситуационно и кризисно планиране.

4. Регионализация. Теории за регионално развитие. Растеж, фази, фактори.

5. Финансиране на регионалното планиране. Финансиране от национални източници. Външно финансиране.

6. Програмиране – същност. Оперативни програми. Методика за разработване на проекти.

Управление на публични услуги

1. Система на социалните дейности и социални услуги. Система на социалните услуги в България. Управление на социални домове.

2. Световни системи на здравеопазване – същност и класификации. Системата на здравеопазване в България. Специфични особености на управлението на публични лечебни заведения. Лечебните заведения в пазарни условия

3. Култура и изкуство – същност и видове. Културни и творчески индустрии. Модели за управление на изкуствата по света. Система за управление на културата в България.



Стратегическо управление в публичния сектор

1. Стратегическо мислене и стратегически решения. Етимология, еволюция, същност и съдържание на понятието „стратегия”. СБЕ. Класификация на стратегиите. Същност и етапи в процеса на стратегическо управление. Отговорности в стратегическото управление

2. Целева ориентация на организацията. Визия: същност и ограничителна рамка. Мисия на организацията: същност, елементи и видове. Цели на организацията: същност и характеристика. Класификация на целите и критерии за добри цели

3. Външна среда на организацията. Същност и видове. Методи и техники за анализ на външната среда на организацията. Конкуренцията в бизнеса: същност и природа. Модел на М. Портър за петте сили, които действат в конкурентна среда. Изследване на конкурентите: етапи и идентифициране

4. Вътрешна среда: същност и характеристики. Методи и техники за анализ и оценка на вътрешната среда. Конкурентоспособност на организацията и продуктите (услугите): същност и оценка. Конкурентно предимство: същност, източници и видове. Конкурентна позиция на организацията. Видове конкурентни позиции. Конкурентно поведение на организацията – същност и видове. SWOT анализ: същност, цел и характеристики

5. Видове стратегии. Стратегии на растеж. Защитни стратегии. Стабилизационни стратегии. Бизнес стратегии. Функционални стратегии: същност и видове.

6. Стратегически избор. Внедряване на стратегията: същност и етапи Контрол и оценка на стратегията

Управление на човешките ресурси в публичния сектор

1. Възникване и развитие на теорията и практиката по УЧР – исторически преглед. Цели, роли и функции на УЧР. Модели за УЧР.

2. Проектиране и анализ на труда – същност, предмет, необходимост, цели, подходи и техники при проектирането и анализа, длъжностна характеристика и схематичен профил на качествата.

3. Набор и подбор на човешките ресурси в публичния сектор – същност, предмет, необходимост и цели, етапи на набора и подбора.

4. Обучение и кариерно развитие на човешките ресурси в публичния сектор – същност, предмет, необходимост и цели, управление обучението на човешките ресурси, управление на кариерното развитие.

5.  Оценка и възнаграждение на човешките ресурси в публичния сектор – същност на оценяването, изисквания и методи за оценяване, същност, предмет и цели на възнаграждението, системи за заплащане, компоненти на системата за заплащане, психологически системи за мотивиране.



Публичен и частен избор

1. Методи за вземане на публичния решения. Основни методи на публичен избор. Принципи за вземане на публични решения (сравнителен анализ). Избор на оптимален метод на публичен избор. Теорема за невъзможността на Кенет Ароу.



2. Икономически анализ на поведението на избирателя. Мотиви за участие на избирателите в публичния избор (политически и икономически подход). Рационално невежество и рационална апатия (въздържания от гласуване). Теорема за медианния избирател. Последици.

3. Манипулиране на публичния избор. Търговия на гласове. Групи по интереси. Преследване на политическа рента. Последици от манипулирането на публичния избор.

4. Представителна демокрация и публичен избор. Същност, функции и цели на партиите. Обществени предпочитания и политическа конкуренция. Партийни коалиции.

5. Икономически анализ на бюрокрацията. Същност и характеристики на бюрократичната система. Икономически анализ на бюрократичните цели и поведението на бюрократите (модели на Уилям Нисканен и Патрик Дънливи). Механизми за контрол върху бюрата и бюрократите.



Мениджмънт на публичните инвестиции

1. Икономическа необходимост от съвременната държава. Публични блага и публичен избор.

2. Бюджет и бюджетен  процес. Данъчно облагане и икономически избор. 

3. Фискална децентрализация.

4. Оценка на проекти в публичния сектор. Анализ разходи-ползи

Управление на проекти и еврофондове

1. Роля и значение на екипа в управлението на публичните проекти. Същност на екипа. Роли в екипа. Формиране на екипи.

2. Същност и структура на публичните проекти. Характерин особености. Основни изисквания и елементи на публичните проекти.

3. Фази на публичния проект. Жизнен цикъл на проекта. Връзки и взаимодействия между фазите.

4. Инструментариум за разработване и управление на публични проекти. Дърво на целите, логичска рамка, SWOT анализ, експертно-аналитичен метод, графици на Гант.

Комуникации и връзки с обществеността

1. Eволюция на управленските комуникации: Определение за управленска комуникация. Комуникациите при научен и административен подход на управление. Теория на моста. Комуникациите при поведенски и ситуационен подход на управление.

2. Характеристика на комуникационния процес: Елементи на комуникационния процес. Разновидности на комуникациите в организацията. Комуникационни мрежи.

3. Междукултурни различия: Значение на понятието „култура”. Митове за междукултурните различия. Измерения на Хофстеде за междукултурните различия.

4. Ефективно слушане: Видове слушане. Бариери пред ефективното слушане. Техники за ефективно слушане.

5. Презентационни умения: Видове презентации. Етапи при изготвяне на презентация. Похвати за привличане на вниманието. Убеждаваща комуникация.



ПРИМЕРНА ЛИТЕРАТУРА ЗА ПОДГОТОВКА


  1. Василева, Л. Единен европейски пазар. София: УНСС, 2011

  2. Зафирова, Цв. Българският бизнес и ЕС. Учебник с казуси. Варна: Геа Принт, 2013

3.Зафирова, Цв. Управление на публичния сектор. Варна: Наука и икономика, 2018

4.Зафирова, Цв., Д. Серафимова, Б. Митев. Стратегически аспекти на развитието на лечебните заведения в Община Варна в конкурентна среда. Варна: Наука и икономика, 2011

5.Зафирова, Цв. Индустриите в културата и устойчивото развитие на съвременните общини //Годишник, СА Свищов, бр.СХVII, 2014

6.Зафирова, Цв. Ролята на публичните институции за повишаване конкурентоспособността на българското филмово производство //Годишник на НБУ, т.8, 2013, c. 1-65

7.Зафирова, Цв. Стратегическите кризи в българските висши училища и възможностите за преодоляването им //Българско списание за образование, СУ „Климент Охридски”, бр.1, 2014, c.61-79

8.Зафирова, Цв. Управление на читалищата в периода на криза// Сб. Мениджмънт и предприемачество, ТУ-Пловдив, 2012

9.Duncan, W., P. Ginter, L. Swayne. Strategic Management of Health Care Organizations. Blackwell, 2013.

10. Hughes, O. Pubic Management and Administration: An Introduction. Palgrave MacMillan, 2012

11.Varbanova, L. Strategic Management in the Arts. Routledge, 2013.

12.Зафирова, Цв. Стратегическо управление. Варна: Наука и икономика, 2017

13.Панов, Т., Панова, М. Стратегическо управление. София: УИ „Кл. Охридски”, 2010

14.Паунов, М. Стратегии на бизнеса. София: УНСС, 2012.

15.Johnson, G., Whittington, R., Scholes, К. Exploring Strategy. Text and Cases. Prentice Hall, 2011

16.Johnson, G., Scholes, К., Whittington, R., Exploring Corporate Strategy. Text and Cases. Prentice Hall, 2008

17.Hill, C., Jones, G. Strategic Management: An Integrated Approach. Cengage learning, 2012.

18. Pearce II, J., Kluyver, C. Strategy: A View From the Top. Prentice Hall, 2012.

19.Rothaermel, F. Strategic Management: Concepts. McGrey Hill,, 2014.

20.Thomson, A., A. Strikland III. Crafting and Executing Strategy: Concepts and Reading. McGrey Hill, 2015

21.Коцев, Цв. и др. Публични финанси. Варна: Стено, 2008.

22.Владимирова, Т., Найденов, Л. Местни финанси. Варна: Стено, 2011.

23.Герчева, Св. Данъчна политика. Варна: Стено, 2010.

24.Калинков, К и Господинова,А. – Териториално устройство –Варна, Изд.”Наука и икономика”, Икономически университет-Варна, 2013

25.Калинков,К. и Господинова,А. – Урбанистика-Варна, Изд.”Наука и икономика”, Икономически университет-Варна, 2016

26.Джеров,Ал. и др. –Кадастър, имотен регистър и удтройство на територията, София-изд.”Сиби”, 2008



27.Ковачев, Ат. –Териториално устройство-София, Изд.”Пенсофт”,2003




Каталог: Uploads -> katedra su@ue-varna.bg -> Stop upr
Stop upr -> В ъ п р о с н и к за държавен изпит на магистри от спец. “Мениджмънт”
Stop upr -> В ъ п р о с н и к за държавен изпит на магистри по “мениджмънт”
Stop upr -> В ъ п р о с н и к за държавен изпит на магистри от спец. “Бизнес администрация” Диагностика и развитие на фирмата
Stop upr -> В ъ п р о с н и к за държавен изпит на бакалаври от спец. “Мениджмънт” Теория на управлението
Stop upr -> В ъ п р о с н и к за държавен изпит на бакалаври от спец. “Мениджмънт” Теория на управлението
Stop upr -> Бакалаври списък на студентите, които ще се явяват на комплексен държавен изпит /писмен/, спец. “Мениджмънт” 24. 06. 2016 г., 00 ч., зала 323 I комисия
Stop upr -> Бакалаври списък на студентите, които ще се явяват на комплексен държавен изпит /писмен/, спец. “Мениджмънт” 07. 09. 2015 г., 13. 00 ч., зала 128 I комисия
Stop upr -> Бакалаври списък на студентите, които ще се явяват на комплексен държавен изпит /писмен/, спец. “Мениджмънт” 24. 06. 2015 г., 00 ч., зала 323 I комисия
Stop upr -> В ъ п р о с н и к за държавен изпит на магистри от спец. “Мениджмънт” Управление на персонала


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница