В ъ п р о с от проф дин Станислав Станилов народен представител от Парламентарната група на партия “Атака” На основание чл. 90, ал.



Дата05.02.2018
Размер23.79 Kb.
#54461
ЧРЕЗ

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
ДО

МЕГЛЕНА КУНЕВА

ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР –ПРЕДСЕДАТЕЛ

ПО КООРДИНАЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ

ПОЛИТИКИ И ИНСТИТУЦИОНАЛНИТЕ

ВЪПРОСИ И МИНИСТЪР НА

ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
В Ъ П Р О С
от проф. дин Станислав Станилов

народен представител от Парламентарната група на партия “Атака”


На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл.91 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание внасям въпрос
ОТНОСНО: Публичното обсъждане на наукометричните критерии

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО КУНЕВА,


Съществена част от реформата във висшето образование и науката е въвеждане на национални наукометрични критерии за научните степени и академичните длъжности. Академичната общност отдавна иска подобна промяна. Министерството на образованието и науката предложи необходимите промени в Закона за развитие на академичния състав в Република България, а народните представители ги гласуваха на второ четене в Комисията по образованието и науката.

Конкретните показатели за всяко отделно професионално направление трябва да бъдат включени в правилника за приложение на закона. Знаем, че по формални причини, той може да бъде публикуван в „Държавен вестник” едва след приемането на закона. По тази причина се създава известно безпокойство в академичните среди, че неизвестни чиновници от министерството могат да включат произволни критерии и да затруднят процедурите през първите няколко години от прилагането на новите законови правила.

Ресорният заместник-министър докладва в комисията: „… ние сме почти готови с тях, просто няма как правилникът да излезе преди закона”. Това обаче не пречи готовият проект да бъде публикуван за обществено обсъждане много по-рано. В тази връзка синдикатите напомниха разпоредбата на чл. 45 от Указ № 883 за прилагане на Закона за нормативните актове, който установява, че проектът на акта по прилагане на закона се изготвя заедно със Законопроекта и се приема в срока на влизане на закона.

Други мои колеги народни представители също смятат, че ние трябваше да разполагаме с проекта и на Правилника и тогава всичко щеше да бъде много по-ясно. Наистина, представителите на министерството показаха някакви варианти, но ги скриха бързо и не ги предоставиха на комисията, като обещаха да проведат необходимото обсъждане със Съвета на ректорите.

В академичната общност се налага становището, че е необходимо спешно официално публикуване на проекта за национални наукометрични критерии и обсъждането му в много по-широк кръг, който включва синдикатите, професионалните гилдии и неправителствените организации. Дискусията няма да започне от нулата, защото началото и беше поставено от МОН още преди три години. На български език са приведени и критериите, които се използват в други страни.

С оглед на всичко това, забавянето на публичното обсъждане изглежда напълно неоправдано.



В тази връзка, моля да ми отговорите:
Какви мерки ще предприемете, за да започне незабавното публично обсъждане на националните наукометрични критерии?
София, 19.10.2016 г. Народен представител:

Проф. дин Станислав Станилов


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница