В ъ п р о с от проф дин Станислав Станилов народен представител от Парламентарната група на партия “Атака” На основание чл. 90, ал.



Дата23.07.2016
Размер19.79 Kb.
#2238
ЧРЕЗ

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
ДО

ДАНИЕЛ МИТОВ

МИНИСТЪР

НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
В Ъ П Р О С
от проф. дин Станислав Станилов

народен представител от Парламентарната група на партия “Атака”


На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл.91 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание внасям въпрос
ОТНОСНО: Подновяване на преговорите по уреждане на нерешените имуществени въпроси между Република България и Република Турция след избора на новото турско правителство
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,
На 24 юли 2015 г. Вие информирахте народните представители, че съществено препятствие пред подновяване на преговорите по уреждане на нерешените въпроси между Република България и Република Турция се явява усложнена след изборите в съседната държава политическа обстановка.

Напомням, че има съответно решение на Четиридесет и първото обикновено народно събрание от 8 април 2011 г. То е във връзка с Договора за приятелство, подписан между България и Турция на 18 октомври 1925 г., тъй наречения „Ангорски договор”, и Протокола към него, които нямат давност. Решението възлага българското правителство да ускори работата си в рамките на Смесената комисия по нерешените въпроси между Република България и Република Турция по имуществени и социални теми и да определи актуален размер на претенциите на българската страна.

След Вашата изява в българския парламент през юли 2015 политическата обстановка в Турция се стабилизира. Проведоха се нови парламентарни избори и се избра стабилно еднопартийно правителство. Вече не съществуват формални пречки Министерството на външните работи на Република България да поиска провеждане на нова среща на Смесената комисия. През декември имаше дори официално посещение на турски премиер в България.

Вие заявихте, че българската страна се фокусира към максимално използване на комплексни възможности, особено в контекста на членството ни в Европейския съюз и на продължаващите разговори за присъединяване на Република Турция към Европейския съюз. Самият турски премиер Ахмет Давутоглу заяви в София, че отношенията на страната му с България „ще бъдат едни от най-приоритетните” и „България е врата на Турция за Европейския съюз”.



В тази връзка, моля да ми отговорите:
Защо българската страна не постави провеждането на заседание на Смесената комисия като условие за посещението на премиера Давутоглу в България?

София, 11.01.2016 г. Народен представител:



Проф. дин Станислав Станилов


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница