В. Анонс, 11 октомври 2010 г. В. Новият глас, 7 октомври 2010 г



Дата23.10.2018
Размер60.24 Kb.
#93920
В. Анонс, 11 октомври 2010 г.


В. Новият глас, 7 октомври 2010 г.



Академика.БГ, 6 октомври 2010 г.

Пловдивският университет събира полонисти от 5 държави
12 университета и научни институции от 5 държави ще участват на 7 и 8 октомври в 11-ия Полско-български колоквиум на Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”. Това съобщиха от Катедра „Славянска филология” във висшето училище.

Тази година научната среща съвпада и с 20-годишнината от откриването на специалността „Полонистика”. Колоквиума тържествено ще открият утре, 7 октомври, от 10,00 ч. в Заседателната зала на университета зам.-ректорът доц. Запрян Козлуджов и Анна Пахла, директор на Полския културен център у нас.

Надсловът на форума е „Езикът на културата. Културата на езика – Фредерик Шопен: 200 години от рождението му”, обасниха от висшето училище. Това е и причината докладите и научните изследвания през двата дни да акцентират върху явления от настоящето, които рефлектират върху изказа, културната антропология и литературата на всеки един от славянските езици.

„Граматика на заглавията – наблюдения върху съвременната преса”, „Основните стереотипни черти на поляка в българските представи”, „Предизборният език на България и Полша – между агитацията и манипулацията” и „Езикът на рекламата като израз на съвременната култура” са само част от заглавията на темите, които ще представят учени от България, Полша, Словакия, Сърбия и Словения.

От българска страна присъстват преподаватели и магистри филолози от ПУ „Паисий Хилендарски”, СУ „Климент Охридски” и ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”. Полските гости на форума са от Вроцлавския университет, Университета „Адам Мицкевич” в Познан, Институтите за славянски филологии към Ягелонския и Познанския университети. От Словения пристигат представители на Техническо-хуманитарната академия в Биелско-Бяла, Люблянски университет и Философския факултет на Университета „Коменски”. Сръбските участници са от Института за сръбски език – САНУ в Белград и от Учителския факултет във Врана, потвърдиха организаторите.

Провеждането на колоквиума на практика съвпада с първите учебни дни в Пловдивския университет. Това е добра възможност за студентите от „Славянска филология” да се срещнат с носители на изучаваните от тях езици – полски, чешки, сръбски или хърватски, коментираха преподавателите от катедрата. В рамките на 11-ото издания на научния форум ще бъдат дискутирани езиковедски и литературоведски проблеми, съвпадения, превод, както и съвременния развой на славянските езици и литератури като цяло.


ПРОФИЛ НА СПЕЦИАЛНОСТТА „ПОЛОНИСТИКА”
Специалността „Полонистика” е университетска магистърска специалност. Учебният план на „Славянска филология с полски език” се реализира в продължение на десет семестъра (5 години). След като завършат семестриално, абсолвентите полагат държавни изпити по български език и литература и по полски език и защитават магистърска теза. Тя включва дипломна работа по избрана от тях тема в областта на езикознанието, литературознанието или културната антропология. Обучението включва интензивен курс по полски език, изучава се историята на полската литература, получават се задълбочени знания за културата и историята на Полша. Застъпени са и други славистични дисциплини, които дават на студентите широк спектър от познания и активни комуникативни умения. Магистърската програма включва и кратък курс по един от останалите славянски езици – руски, чешки, сръбски и хърватски, словенски и беларуски.

Econ.bg, 6 октомври 2010 г.

Полско-български форум в Пловдивския университет
12 университета и научни институции от 5 държави ще участват в 11-ия Полско-български колоквиум на Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски". Това съобщиха от Катедра „Славянска филология" във висшето училище. Официалното откриване е на 7 октомври, от 10,00 ч. в заседателната зала на Ректората (ул. „Цар Асен" №24.) Научният форум ще се провежда в заседателната зала и в VII семинарна зала.
Тази година научната среща съвпада и с 20-годишнината от откриването на специалността „Полонистика". Надсловът на форума е „Езикът на културата. Културата на езика - Фредерик Шопен: 200 години от рождението му"
„Граматика на заглавията - наблюдения върху съвременната преса", „Основните стереотипни черти на поляка в българските представи", „Предизборният език на България и Полша - между агитацията и манипулацията" и „Езикът на рекламата като израз на съвременната култура" са само част от заглавията на темите, които ще представят учени от България, Полша, Словакия, Сърбия и Словения.
От българска страна присъстват преподаватели и магистри филолози от ПУ „Паисий Хилендарски", СУ „Климент Охридски" и ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий". Полските гости на форума са от Вроцлавския университет, Университета „Адам Мицкевич" в Познан, Институтите за славянски филологии към Ягелонския и Познанския университети.
От Словения пристигат представители на Техническо-хуманитарната академия в Биелско-Бяла, Люблянски университет и Философския факултет на Университета „Коменски". Сръбските участници са от Института за сръбски език - САНУ в Белград и от Учителския факултет във Врана, потвърдиха организаторите.

Plovdiv24.bg, 6 октомври 2010 г.

12 научни институции от 5 държави участват в колоквиум на ПУ
12 университета и научни институции от 5 държави ще участват на 7 и 8 октомври в 11-ия Полско-български колоквиум на Филологическия факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Това съобщиха от Катедра "Славянска филология" във висшето училище.
Тази година научната среща съвпада и с 20-годишнината от откриването на специалността "Полонистика". Колоквиума тържествено ще открият утре, от 10,00 ч. в Заседателната зала на университета зам.-ректорът доц. Запрян Козлуджов и Анна Пахла, директор на Полския културен център у нас.
Надсловът на форума е "Езикът на културата. Културата на езика - Фредерик Шопен: 200 години от рождението му", обасниха от висшето училище. Това е и причината докладите и научните изследвания през двата дни да акцентират върху явления от настоящето, които рефлектират върху изказа, културната антропология и литературата на всеки един от славянските езици.
"Граматика на заглавията - наблюдения върху съвременната преса", "Основните стереотипни черти на поляка в българските представи", "Предизборният език на България и Полша - между агитацията и манипулацията" и "Езикът на рекламата като израз на съвременната култура" са само част от заглавията на темите, които ще представят учени от България, Полша, Словакия, Сърбия и Словения.
От българска страна присъстват преподаватели и магистри филолози от ПУ "Паисий Хилендарски", СУ "Климент Охридски" и ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий". Полските гости на форума са от Вроцлавския университет, Университета "Адам Мицкевич" в Познан, Институтите за славянски филологии към Ягелонския и Познанския университети. От Словения пристигат представители на Техническо-хуманитарната академия в Биелско-Бяла, Люблянски университет и Философския факултет на Университета "Коменски". Сръбските участници са от Института за сръбски език - САНУ в Белград и от Учителския факултет във Врана, потвърдиха организаторите.
Провеждането на колоквиума на практика съвпада с първите учебни дни в Пловдивския университет. Това е добра възможност за студентите от "Славянска филология" да се срещнат с носители на изучаваните от тях езици - полски, чешки, сръбски или хърватски, коментираха преподавателите от катедрата. В рамките на 11-ото издания на научния форум ще бъдат дискутирани езиковедски и литературоведски проблеми, съвпадения, превод, както и съвременния развой на славянските езици и литератури като цяло.

Радио Пловдив, 7 октомври 2010 г.

ПУ "Паисий Хилендарски" е домакин на полско-български колоквиум
12 университета и научни институции от пет държави ще участват в 11-тия Полско-български колоквиум на Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”. Той е под надслов „Езикът на тултурата. Културата на езика – Фредерик Шопен: 200 години от рождението му”. Тази година научната среща съвпада и с 20-годишнината от откриването на специалността „Полонистика”. Колоквиума ще открият заместник-ректорът доцент Запрян Козлуджов и Анна Пахла, директор на Полския културен център у нас.

Дарик радио, 7 октомври 2010 г.

Филолози от България и чужбина обменят опит в ПУ
12 университета и научни институции от 5 държави ще участват в XI-ия Полско-български колоквиум на Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски". Това съобщиха от Катедра „Славянска филология" във висшето училище. Колоквиумът ще се проведе днес и утре от 10 часа в Заседателната зала на университета.
Провеждането на колоквиума съвпада с първите учебни дни в Пловдивския университет. Това е добра възможност за студентите от „Славянска филология" да се срещнат с носители на изучаваните от тях езици - полски, чешки, сръбски или хърватски, коментираха преподавателите от катедрата.
В рамките на XI-то издания на научния форум ще бъдат дискутирани езиковедски и литературоведски проблеми, съвпадения, превод, както и съвременния развой на славянските езици и литератури като цяло.
Каталог: media -> 2010
media -> Отчет на разходите за държавно подпомагане на филмовата индустрия по бюджета на иа "нфц" за 2010 г
media -> Организират четвърта Национална експертна среща
media -> До районен прокурор гр. Казанлък м о л б а
media -> Програма „Околна среда 2007-2013г. Bg161PO005/10 11/03/19
media -> Музеят за история на София открива изложбата "Среща с египетски жрец" в новата си сграда
2010 -> Специалните гости на Панаира на книгата, сръбските писатели Саня Домазет, Велимир Костов, Зоран Чирич и Сърджан Валяревич, ще се срещнат със студенти и преподаватели в пу „Паисий Хилендарски” утре, 10 декември
2010 -> В. 24 часа, 3 декември 2010 г. В. Марица, 1 декември 2010 г
2010 -> Диплом на испанския посланик


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница