В област добрич за 2014 г. Цел



Дата22.10.2018
Размер219.51 Kb.
#92276

РЗИ – ДОБРИЧ

ОТДЕЛ „ДЪРЖАВЕН ЗДРАВЕН КОНТРОЛ”, ДИРЕКЦИЯ “ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ”







АНАЛИЗ НА КАЧЕСТВОТО НА ПИТЕЙНИТЕ ВОДИ

В ОБЛАСТ ДОБРИЧ

ЗА 2014 г.


Цел:

Приоритизиране на действията във водния сектор в област Добрич с оглед намаляване до минимум риска за здравето и обезпечаване на населението с достатъчно количество качествена питейна вода.



Основа за действие:

Добричка област е разположена в североизточния край на България и граничи на изток с Черно море (около 110 km дължина на крайбрежието), на юг с Варненска област, на север с територията на Румъния, на запад със Силистренска област, а югозападно с Шуменска област. По териториално - административен принцип са оформени осем общини. Водните ресурси на територията включват главно подпочвени води.

При водоснабдяването на населените места от област Добрич се използват води от сарматския и валанжинския подпочвен хоризонт. Водите се отличават с микробна чистота и могат да се използват за питейни нужди без пречистване. Съгласно Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно – битови цели, (Обн. в ДВ бр. 30/2001г.), същите се подлагат на задължително обеззаразяване.

Водовземането се осъществява чрез сондажни кладенци. Водата се изпомпва с потопяеми помпи, спуснати в сондажите. От тях водата постъпва в черпателни резервоари на помпените станции и чрез препомпване с хоризонтални помпи се подава в събирателните водоснабдителни водоеми.

Оценка на качеството на питейно-битовите води се извършва както при водоизточника (помпена станция, сондажен кладенец), така и на място при крана на консуматора, т. е. от водопроводната мрежа на населените места.

Във връзка с контрола върху качеството на водата при крана на консуматора в началото на 2014 г. са разработени, съгласувани и осъществени общо 16 съвместни мониторингови програми с водоснабдителните организации, осигуряващи вода за питейно-битови цели на територията на област Добрич, при спазване изискванията на Наредба № 9/2001 г. за качеството на водата, предназначени за питейно-битови цели.



Съвместната мониторингова програма с “В и К” ЕООД, гр. Добрич е с най-голям обхват – през 2014 г. е обхванала общо 71 зони на водоснабдяване в област Добрич (51 зони са с обем разпределяна вода под 1000 м3 в денонощие и/или с постоянно живущо население, свързано към водоснабдителната система под 5000 човека и 20 зони - с обем разпределяна вода над 1000 м3 в денонощие и/или с постоянно живущо население, свързано към водоснабдителната система над 5000 човека). След приспадане количеството водни загуби по водопреносната система и изчисляване реалните обеми в зоните на водоснабдяване, получени от Q4-Q7 по смисъла на Наредба № 1 от 05.05.2006 г., са определени 61 зони на водоснабдяване с актуален обем разпределяна вода под 1000 м3 в денонощие и с постоянно живущо население, свързано към водоснабдителната система под 5000 човека и 10 зони на водоснабдяване, като 9 от тях са с обем разпределяна вода над 1000 м3 в денонощие и/или с постоянно живущо население, свързано към водоснабдителната система над 5000 човека и 1 зона - 08.зона Гурково е с актуален обем над 1000 м3 в денонощие, но с постоянно живущо население, свързано към водоснабдителната система под 5000 човека.
По съвместна преценка на РЗИ и „В и К” ЕООД, основана на убедителни данни от предходни изследвания (2009 г., 2010 г., 2011 г., 2012 г. и 2013 г.), че няма вероятност показателите антимон, арсен, бензен, бенз(а)пирен, бромати, 1,2-дихлоретан, полициклични ароматни въглеводороди, тетрахлоретен и трихлоретен, трихалометани, манган, живак, кадмий, натрий, никел, олово, селен, цинк да присъстват в концентрация, превишаваща нормативните изисквания, през 2014 г. същите са изключени от периодичния мониторинг, съгласно чл.9, ал.3 от Наредба № 9/2001 г.

Броят на обхванатите пунктове при крана на консуматора, съгласно мониторинговата програма за 2014 г. са 325. Взети са общо 325 проби, от които: 272 са анализирани по показателите за постоянния мониторинг и 53 - анализирани по показателите за периодичния мониторинг. За радиологичен анализ са взети и анализирани 8 проби вода от централни водоизточници.


Общият брой нестандартни проби, получени при изпълнение на мониторинговата програма при крана на консуматора е 52 (16 %), при 42 проби (11.83 %) през 2013 г. От тях 28 са нестандартни по микробиологични показатели, 19 проби по физикохимични показатели и 5 проби са едновременно нестандартни по микробиологични и физикохимични показатели.
Относителният дял на изследваните проби, дали отклонение от здравните норми по микробиологични показатели е 10.15 % (6.76 % през 2013 г.) и показва повишение, предвид резултатите от предходни години и препоръчваните от СЗО 5 %. Нестандартни по физикохимични показатели са 24 проби – 7.38 %, при 5.91 % за 2013 г. От тях: 17 - по показател “нитрати”, 3 - по показател „остатъчен активен хлор”, 2 - по показател „желязо”, 1 проба е едновременно нестандартна по показател “желязо” и показател „мътност”, 1 проба е едновременно нестандартна по показател „фосфати” и „амониев йон”.
По повод подадени сигнали са изследвани 8 проби води за питейно-битови цели от водопроводната мрежа на населените места по показатели на постоянния мониторинг. Четири от пробите са нестандартни по показател „мътност”.

През 2014 г., са издадени общо 23 предписания до „ВиК” ЕООД за предприемане на необходимите мерки и привеждане качеството на водата в съответствие с изискванията на Наредба № 9 /2001 г. Изпълнени са 17 от тях. По повод неизпълнение на 3 предписания са съставени актове за установяване на административно нарушение на отговорните лица - началник район ВиК в община Добричка, община Балчик и община Каварна.


Във връзка с неблагоприятните метеорологични условия (обилни валежи и наводнения) през м. юни, обявеното бедствено положение в гр. Добрич и прекъснатото му водоснабдяване, както и на част от населените места в областта, поради аварирали водоизточници и водоснабдителни съоръжения, са предприети следните мерки:

  • издадено е предписание до „В и К“ ЕООД за: увеличаване на подаваното количество хлор в питейната вода; засилване на контрола върху качеството на питейната вода в населените места и зони на водоснабдяване в райони, засегнати или застрашени от наводнения, в които водоподаването не е прекъснато; възстановяване на водоснабдяването към крана на потребителя след получаване на двукратни последователни резултати, съответстващи на нормативните изисквания; извършване на оглед, почистване и дезинфекция на всички водоснабдителни обекти, пострадали от наводненията, както и мерки спрямо авариралите водопроводи;

  • предприет е засилен мониторинг - ежедневно пробонабиране на води от централни водоизточници и пунктове при крайния консуматор за анализ качеството на подаваната питейна вода в засегнатите райони. За периода 21.06 – 30.06.2014 г. са взети: от гр. Добрич – 56 проби води, от които 12 са нестандартни по показатели Ешерихия коли, Коли форми, Ентерококи и мътност; от гр. Балчик – 7 проби, от тях 3 нестандартни по показатели Ешерихия коли, Коли форми, Ентерококи и мътност; от община Каварна – 26 проби, от които 12 са нестандартни по показатели Ешерихия коли, Коли форми, Ентерококи и мътност. Издадени са 2 предписания до „В и К“ ЕООД относно нестандартни проби в гр. Добрич, гр. Балчик и община Каварна, които впоследствие са проконтролирани и изпълнени;

  • своевременно информиране на населението на област Добрич чрез съобщения за сайта на РЗИ-Добрич и медиите относно проблемите в качеството на водата, използвана за питейно-битови цели. Дадени са препоръки за използване на бутилирани води за питейно-битови цели, преваряване на използваната от крана или от резервни съдове вода, спазване на строга лична хигиена и други мерки с оглед предотвратяване възникването и разпространението на заразни заболявания.

През 2014 г. са изпълнени и останалите съвместни мониторингови програми, структурирани по зони на водоснабдяване за всички контролирани ведомствени водоизточници на територията на област Добрич – общо 15. При извършеното от тях пробонабиране са взети общо 36 проби: анализирани по постоянен мониторинг са 32 проби, а по периодичен - 4. Резултатите от лабораторния контрол показват, че 4 от пробите (3 по постоянен и 1 по периодичен мониторинг) не отговарят на изискванията на Наредба № 9. От тях: 1 проба - по показател “мътност”, 1 проба - не съответства едновременно по физико-химични и микробиологични показатели и 2 проби - по микробиологични показатели. Издадени са 3 предписания, които са изпълнени, като са предприети мерки за привеждане качеството на водата, подавана от ведомствените водоизточници (ВВ “Лагуна 2007” ЕООД, с. Българево, ВВ “ДЗИ”, с. Петлешково и ВВ-ЗКПУ "Успех-93", гр. Добрич) в съответствие със здравните изисквания и са представени протоколи от повторно изследване на водата по показателите, дали отклонение от Наредба №9.


От централни водоизточници са взети за анализ 8 проби питейна вода, като 4 от пробите не отговарят на изискванията на Наредба №9/2001 г. (1 по физико-химични показатели (мътност) и 3 по микробиологични показатели Колиформи, Ентерококи). Издадени са 4 хигиенни предписания до “ВиК” ЕООД за предприемане на необходимите мерки и привеждане качеството на водата в съответствие с нормативните изисквания, както и повторно пробонабиране, в присъствието на здравен служител, анализиране и представяне на протокол от повторно изследване на водите, показали отклонение от Наредбата. Предписанията са проверени и изпълнени.
От обществени местни водоизточници (ОМВ) са пробонабрани изследвани 10 проби, които отговарят на здравните изисквания.

Област Добрич:
Област Добрич обхваща 4 719.7 км2, от които 3 800 206 дка са обработваема земя. На територията има над 30 000 стопанства. Използваните в селското стопанство торове и препарати до голяма степен са причина за установените при мониторинга трайни отклоненията по показател «нитрати» - общо в 8 зони през 2014 г. това продължава да е един от основните проблеми за решаване по отношение качеството на водата, използвана за питейно-битови цели в региона, наред с амортизираната водопроводна система и чести аварии, водещи до прекъсване на водоподаването, както и липсата на учредени и поддържани санитарно-охранителни зони (СОЗ).

Резултатите от лъчевото пробонабиране през 2014 г., осъществявано съвместно с “ВиК” ЕООД в контролните пунктове при крана на консуматора, в областта, сочат, че от общо 325 проби, 52 са нестандартни, т. е. 16 % от пробите са с отклонения от здравните норми (фиг.1). От тях 28 проби ( 8.6%) са нестандартни по микробиологични показатели, 19 проби (5.9%) по физико-химични показатели и 5 проби (1.5%) са нестандартни и по двата вида показателя.




Фигура 1

В таблица 1 е показано разпределението на резултатите от мониторинга, извършен по общини. От нея става ясно, че питейна вода с най-добри качества е консумирало населението на община гр. Добрич, община Добричка, община Генерал Тошево и община Тервел (фиг. 2, 3, 4 и 5). С най-лошо качество на питейната вода е консумирало населението в община Каварна.



Таблица 1

 

% стандартни проби

% нестандартни по микробиологични показатели

% нестандартни по химични показатели

% нестандартни по микробиологични + химични показатели

Добрич


100.0

0

0

0

Добричка


90.0

8.0

2,0

0

Балчик


84.0

14.0

2.0

0

Каварна


45.0

19.0

23.0

13.0

Шабла


68.0

21.0

11.0

0

Г.Тошево


88.0

2.0

10.0

0

Крушари


85.0

0

10.0

5.0

Тервел


91.0

9.0

0

0

Общо за

областта

84.0

8.6

5.9

1.5

Фигура 2

Сравнявайки качеството на питейната вода за двугодишен период от време в различните общини е констатирано, че в общините Добрич и Добричка е отчетено подобрение на качеството на питейната вода. В общините Балчик, Крушари и Тервел то се запазва сравнително добро, а в общините Каварна и Шабла е установен значителен спад.


Видно от фигура 3, през 2014 г. се наблюдава повишаване на относителния дял нестандартни проби питейна вода по микробиологични показатели, с изключение на три общини - Добрич Добричка и Крушари.

Фигура 3


Проследявайки пробите с физико-химични отклонения, видно от фигура 4, прави впечатление че при общините Добрич, Балчик, Шабла и Тервел качеството на водите е с добри параметри.
Фигура 4


Видно от фигура 5, имаме несъответствия едновременно по микробиологични и физико-химични показатели само в две от общините – Крушари и Каварна, както и за предходната 2013 г., когато общините са Добричка и Крушари.



Фигура 5

Фигура 6 представя потреблението на вода през последните три години (по данни на “В и К” ЕООД), при което е видно, че през последната 2014 г. се запазват почти еднакви показатели спрямо потреблението през предходните 2012 и 2013 г. Изключение прави община Балчик, при която наблюдаваме драстично повишаване на консумацията на вода, което най-вероятно се дължи на завишаване потреблението на вода в курортна зона.



Фигура 6




Община град Добрич:
На територията на града функционират три водоема, които осигуряват покритие на денонощната консумация на питейна вода – два водоема на 5-ти километър (посока гр. Варна) и един водоем в местността “Дъбовете” (посока гр. Шумен). Общата вместимост на водоемите е 22 000 м3.
По данни на “В и К” ЕООД, общото водопотребление за 2014 г. в гр. Добрич е 93,45 л/ж/днщ.
През 2014 г. резултатите от проведения мониторинг по физико-химични и микробиологични показатели на изследваните общо 47 бр. проби питейна вода при крана на консуматора показват, че всички отговарят на изискванията на Наредба № 9 от 2001 г., което представлява 100 % съответствие (фиг.7).

Фигура 7


В регистъра на обектите с обществено предназначение са вписани 6 ведомствени водоизточника (ВВ ЗКПУ ”Успех”, кв. Рилци, ВВ “Савимекс”, ВВ “Келто”, ВВ “Мандра Рилци”, ВВ ”Тедива”, ВВ ”Гъша кланица”) на територията на гр. Добрич, като подаваната от тях вода е изследвана през 2014 г. с честота и обем, съгласно изготвената за всеки от тях мониторингова програма. Резултатите от лабораторния контрол на изследваните общо 16 проби вода показват, че при ВВ ЗКПУ ”Успех”, кв. Рилци една проба е нестанартна по микробиологичен показател – коли форми 34 КОЕ/100 мл. За сравнение през 2013 г. са установени 3 нестандартни проби, от които 2 проби по микробиологични показатели при ВВ хлебозавод „Савимекс“ и 1 проба по физикохимични показатели при „Мандра Рилци ЕООД“.


Община Добричка:
Общината се състои от 68 села, разположени на обща площ 1298 км2.

На територията й са изградени 53 бр. подземни резервоари с обща вместимост 9695м3 и 3 куловодоема – “Стожер”, “Гешаново” и в района на “Шевели могила”.


За 2014 г. населението на Община Добричка е средно обезпечено с 93,4 л/ж/днщ. питейни води, от които 85,5 л/ж/днщ. за населението, а останалите - за промишлени нужди.
От изследваните общо 79 броя проби вода в община Добричка през 2014 г., регистрираните нестандартни проби по съвместната мониторингова програма с “В и К” ЕООД са 8 (от 7 населени места на територията на общината), което представлява 10% несъответствие (фиг.8), като за сравнение през 2013 г. нестандартните проби са били 13 или 14,13% несъответствие. Отклоненията от Наредба № 9 от 2001 г. са както следва:

  • по микробиологични показатели – 6 проби са с коли форми и ешерихия коли от 8 до 112 КОЕ /100мл в селата: с. Батово, с. Ведрина, с. Медово, с. Енево, с. Алцек и с. Воднянци.

  • по физикохимични показатели – 2 проби с отклонения по показатели: мътност – неприемлива в с. Стожер и фосфати и амониев йон - 0,7 мг/л в с. Батово.

Фигура 8

В регистъра на обектите с обществено предназначение са вписани 1 ведомствен водоизточник (с. Житница) на територията на община Добричка, като подаваната от него вода е изследвана през 2014 г. с честота и обем, съгласно изготвената мониторингова програма и 2 обществени местни водоизточника (с. Пчелник и с. Прилеп), чиито води са изследвани по показателите на постоянния мониторинг, като не са констатирани отклонения от здравните норми.



Община Балчик:

Населението на Община Балчик е съсредоточено в 1 град и 22 села. На територията на общината - 523 км2 площ, се намира един от най-големите български туристически комплекси - “Албена”.


През 2014 г. общото водопотребление на нейна територия е 232 л/ж/днщ, от които 135 л/ж/днщ за населението, а останалите 97 л/ж/днщ за курортна зона.
От изследваните 56 броя проби вода в община Балчик през 2014 г., регистрираните нестандартни проби са 9, от 9 населени места на територията на общината, което представлява 16 % несъответствие (фиг. 9). Отклоненията от Наредба № 9/ 2001 г. са както следва:

  • по микробиологични показатели – осем проби, като от тях една проба в гр. Балчик с коли и ешерихия коли - 5 КОЕ/100 мл, 1 проба в с. Оброчище с коли форми 7 КОЕ/100 мл, ешерихия коли 6 КОЕ/100 мл и ентерококи 2 КОЕ/100 мл, една проба във ВЗ Фиш-Фиш с коли форми - 6 КОЕ/100 мл, 1 проба в КК Албена – коли форми 5 КОЕ/100 мл, ешерихия коли 7 КОЕ/100 мл и ентерококи 5 КОЕ/100 мл и 4 бр. проби с несъответствия по показатели коли форми и ешерихия коли от 3 до 29 КОЕ/100 мл. в селата Рогачево, Църква, Кремена и Царичино.

  • по физикохимични показатели – една нестандартна проба: в с. Бобовец – желязо 340 мг/л.


Фигура 9


В регистъра на обектите с обществено предназначение като ведомствени водоизточници на територията на община Балчик са вписани: 1 ведомствен водоизточник (с. Рогачево), като подаваната от него вода е изследвана през 2014 г. с честота и обем, съгласно изготвената мониторингова програма и 1 обществен местен водоизточник (гр. Балчик), чиято вода е изследвана по показателите на постоянния мониторинг и резултатите отговарят на здравните изисквания.

Като ведомствени водоизточници се мониторират два минерални водоизточника (МВ “Р-178х” Голф игрище и МВ „Р-177х”, местност Табията), чиято обеззаразена вода се използва за питейно-битови цели в обекти с обществено предназначение.

От ВВ са изследвани общо 6 проби вода, като несъответствие е установено при една проба от ведомствен водоизточник в „Екопроект-С” в с. Рогачево, която е нестандартна по показател – мътност неприемлива.
Община Каварна:
Територията на Община Каварна е с площ 483 км2 и обхваща част от Южнодобруджанската равнина и живописното Добруджанско черноморско крайбрежие. Населението е съсредоточено в 21 населени места - 1 град и 20 села. На север от нос Калиакра в “Залива на птиците” е изграден курортният комплекс “Русалка”.
През всичките месеци на 2014 година в община Каварна не е имало режимно водоподаване. Общото водопотребление за общината е 112 л/ж/днщ.
От изготвените многогодишни анализи на качеството на питейните води в Община Каварна е установено, че в с. Хаджи Димитър, зона Горун, с. Могилище, зона Могилище, с. Крупен, зона Крупен, с. Било, зона Било, с. Септемврийци, зона Белгун и гр. Каварна, зона Каварна, проблемът с качеството на водата по показател „нитрати” персистира във времето.
От изследваните 31 проби вода в община Каварна през 2014 г., регистрираните нестандартни проби (от 8 населени места на територията на общината) са 17, т. е. 55 % несъответствие (фиг.10). Установените отклоненията от Наредба № 9 от 2001 г. са както следва:

- физикохимични показатели: нитрати (трайни отклонение) в питейните води са регистрирани при 7 от пробите в селата Хаджи Димитър и Септемврийци и в гр. Каварна, като отклоненията варират от 52 мг/л до 101 мг/л.

- микробиологични показатели: 6 проби са нестандартни: в село Вранино - коли форми и ешерихия коли 75 КОЕ/100 мл, село Божурец - коли форми и ешерихия коли 34 КОЕ/100 мл и ентерококи – 5 КОЕ/100 мл, село Камен бряг - коли форми – 132 КОЕ/100 мл и ешерихия коли - 28 КОЕ/100 мл, с. Пор. Чунчево - коли форми 8 КОЕ/100 мл, ешерихия коли – 5 КОЕ/100 мл, ентерококи – 3 КОЕ/100 мл и микробно число неприемливо, с. Нейково – коли и ешерихия коли 23 КОЕ/100 мл и с. Септемврийци – коли форми и ешерихия коли – 126 КОЕ/100 мл.

- физикохимични и микробиологични показатели едновременно: 4 проби са нестандартни: с. Могилище – коли форми, ешерихия коли – 6 КОЕ/100 мл и нитрати 72 мг/л, с. Крупен – коли форми 5 КОЕ/100 мл и нитрати 81 мг/л, с. Било – коли форми и ешерихия коли – 104 КОЕ/100 мл и нитрати – 65 мг/л и отново с. Могилище – коли форми – 3 КОЕ/100мл и нитрати 68 мг/л.


Фигура 10


За сравнение през 2013 г. са установени 13 нестандартни проби (4 по микробиологични и 9 по физикохимични показатели).

В регистъра на обектите с обществено предназначение са вписани 3 ведомствени водоизточника на територията на община Каварна (ВВ “Дълбока” и ВВ-ДВУИ, с. Българево и ВВ „Лагуна-2007“ ЕООД). Изследвани са общо 6 проби вода, като несъответствие е установено при една проба, пробонабрана от ВВ „Лагуна-2007“ ЕООД, която е нестандартна по физикохимични и микробиологични показатели – коли форми и ешерихия коли 11 КОЕ/100 мл, електропроводимост 2630 µS/cm и хлориди 542 мг/л.

Като ведомствен водоизточник е мониториран един минерален водоизточник (МВ –”ВН-39”, местност “Иканталъка”), чиято обеззаразена вода се използва за питейно-битови цели в обекти с обществено предназначение и същата е изследвана по показателите на постоянния мониторинг, като резултатите отговарят на здравните изисквания.

На територията на общината има два обществени местни водоизточника (МОВ, “крайбрежна зона”, гр. Каварна, който е с минерална вода от МВ - „R-113”, находящ се в курортната зона на гр. Каварна и МОВ, гр. Каварна, кв. 92, парцел 4 - до бившето зимно кино). Водата от минералния МОВ се мониторира, съгласно Приложение №5 от Наредба №14/87 г. за курортните ресурси, курортните местности и курортите. При изследване на 4 проби води от ОМВ, гр. Каварна - курортна зона, съгласно Приложение №5 от Наредба №14/87 г. за курортните ресурси, курортните местности и курортите не са констатирани отклонения. За втория обществен местен водоизточник, във връзка с установени отклонения в качеството на водата по микробиологични показатели през 2007 г. е издадено предписание за поставяне на трайна маркировка „Водата е негодна за пиене”.




Община Шабла:
Община Шабла заема най-североизточната част от Добричка област. Разположена е на площ 250 км2 и обхваща 16 населени места - 1 град и 15 села.

През 2014 година режимно водоподаване не е имало.


По данни на “В и К” ЕООД общото водопотребление в общината е 106 л/ж/днщ.
От изготвените многогодишни анализи на качеството на питейните води в Община Шабла е установено, че в с. Тюленово, зона Горун, проблемът с качеството на водата по показател „нитрати” персистира във времето.

През 2014 г. чрез лъчево пробонабиране са обхванати 16 населени места, с 19 проби по химични и микробиологични показатели. Регистрираните нестандартни проби са 6, което представлява 32 % несъответствие (фиг.11). Отклоненията от Наредба № 9 от 2001 г. са:



- по физикохимични показатели: 1 проба в с. Граничар – желязо 215 мг/л и 1 проба в с. Тюленово - 77 мг/л е регистрирано несъответствие по показател нитрати.

- по микробиологични показатели: 4 броя проби, нестандартни по показатели коли форми от 26 до 91 КОЕ/100мл и ешерихия коли от 26 до 83 КОЕ/100 мл в селата Крапец, Смин, Ваклино и Горун.

За сравнение през 2013 г. са установени 3 нестандартни проби (по физикохимични показатели).
Фигура 11




Община Генерал Тошево:

Общината е разположена на площ от 986 кв. км. На нейната територия има 42 селища - 1 град и 41 села. Обработваемата земя е 800 000 дка.

През 2014 година не е имало режимно водоснабдяване.

По данни на “В и К” ЕООД общото водопотребление в общината е 97 л/ж/днщ.

От изготвените многогодишни анализи на качеството на питейните води в Община Ген. Тошево е установено, че в селата Великово, Калина и Средина, обхванати от зона Калина, проблемът с качеството на водата по показател „нитрати” персистира във времето.

От изследваните общо 49 броя проби води в община Ген. Тошево през 2014 г., регистрираните нестандартни проби са 6 бр. или 12,0% несъответствие (фиг.12), от 6 населени места на територията на общината. Отклоненията от Наредба № 9 от 2001 г. са както следва:



- по химични показатели – 5 проби с трайни отклонения по показател нитрати в питейните води, регистрирани в селата: Великово – 88 мг/л, Калина - 88 мг/л и Средина – 83 мг/л, ост. хлор – 1,0 мг/л в с. Малина и една проба в гр. Генерал Тошево, нестандартна по показател желязо – 250 мг/л и мътност - неприемлива.

- по микробиологични показатели – една проба нестандартна – коли форми 6 КОЕ/100 мл и ентерококи 3 КОЕ/100 мл в с. Чернооково – помпената станция.

За сравнение през 2013 г. са установени 4 нестандартни проби ( по физикохимични показатели).
Фигура 12

В регистъра на обектите с обществено предназначение е вписан 1 ведомствен водоизточник (ВВ “ДЗИ”, Петлешково) на територията на община Ген. Тошево, като подаваната от него вода е изследвана през 2014 г. с честота и обем, съгласно изготвената мониторингова програма и 1 обществен местен водоизточник (МОВ, с. Житен), за който през 2012 г. е издадено предписание за поставяне на трайна маркировка „Водата е негодна за пиене” - във връзка с установени отклонения по показател нитрати.

Една от пробите - от ведомствен водоизточник „ДЗИ“ с. Петлешково е нестандартна по микробиологични показатели – коли форми и ешерихия коли 48 КОЕ/100 мл и ентерококи 3 КОЕ/100 мл.
Община Крушари:
Общината е разположена на обща площ 430 кв.км. На нейната територия има 20 населени места - всичките от селски тип.

През 2014 г., по данни на „В и К“ ЕООД, не е имало режимно водоподаване.


Жителите от общината са с най-ниска консумация на питейни води в областта – 58,0 л/ж/днщ.
От изготвените многогодишни анализи на качеството на питейните води в Община Крушари се вижда, че в село Капитан Димитрово е налице постоянно подаване към консуматорите на вода с трайно високи отклонения по показател нитрати.
През 2014 г. чрез лъчево пробонабиране са обхванати всички населени места от общината с 20 проби по химични и по микробиологични показатели. Регистрираните нестандартни проби са 3, което представлява 15 % несъответствие (фиг.13). Отклоненията от Наредба № 9 от 2001 г. са наблюдавани при изследване на:

  • една проба вода от с. Капитан Димитрово - едновременно нестандартна по микробиологични и физикохимични показатели: 23 КОЕ/100 мл коли форми и нитрати - 230 мг/л;

  • 1 проба вода от с. Зимница и 1 проба от с. Капитан Димитрово: с отклонение по физикохимични показатели – съответно остатъчен хлор – 0,7 мг/л, нитрати – 165 мг/л.

За сравнение през 2013 г. са установени 3 нестандартни проби (1 по физикохимични показатели и 2 проби едновременно нестандартна по двата вида показатели).
Фигура 13


В регистъра на обектите с обществено предназначение е вписан 1 обществен местен водоизточник (с. Зимница), чиято вода е изследвана по показателите на постоянния мониторинг и отговаря на здравните изисквания.
Община Тервел:
Община Тервел заема северозападната част от Добричка област и включва 26 населени места - един град и 25 села и е с население 17 880 жители.

През 2014 г. не е имало режимно водоподаване в община Тервел.


По данни на ”В и К” ЕООД водопотреблението в общината е 76 л/ж/днщ.
От изследваните 32 броя проби води в община Тервел през 2014 г., регистрираните нестандартни проби са 3 на брой, което е 9 % несъответствие (фиг.14). Отклоненията от Наредба № 9 от 2001 г. са както следва:

- по микробиологични показатели: общо 3 проби - 1 проба в с. Божан с коли форми 8 КОЕ/100 мл, 1 проба в с. Поп Груево с коли форми 4 КОЕ/100 мл и една проба в с. Орляк с коли форми 116 КОЕ/100 мл, ешерихия коли 103 КОЕ/100 мл.

- по физикохимични показатели няма отклонения в качеството на изследваната през 2014 г. вода в общината.

За сравнение през 2013 г. са установени 4 нестандартни проби (1 по микробиологични и 3 по физикохимични показатели).


Фигура 14

В регистъра на обектите с обществено предназначение са вписани: 1 ведомствен водоизточник (ВВ “Пластхим”, гр. Тервел) на територията на община Тервел, като подаваната от него вода е изследвана през 2014 г. с честота и обем, съгласно изготвената мониторингова програма и 2 обществени местни водоизточника (2 броя МОВ, с. Гуслар), чиято вода е изследвана по показателите на постоянния мониторинг. Резултатите отговарят на здравните изисквания.


Изводи:



      1. Средното водопотребление за страната е около 90-100 л/ж/днщ., като 50% от подаваната вода за питейни нужди са загуби по водопроводната мрежа. В област Добрич живеят 189 хил. 677 жители, като осигуреното водозахранване е средно 95,4 л/ж/днщ. Същевременно съществуват резервни мощности, неизползвани в момента.

      2. Водопроводната мрежа и съоръжения в област Добрич са стари и силно амортизирани, поради което загубите на вода са много големи. Подменена и ремонтирана водопроводна мрежа за област Добрич от В и К ЕООД за 2014 г. е 17658,52 м.

      3. Относителният дял на нестандартни проби по мониторинговата програма с ВиК ЕООД при крана на консуматора е нараснал с около 4% спрямо този от 2013 г. Прави впечатление, че при някои общини, качеството на водите за питейно-битови цели са с по-добри показатели в сравнение с предходни години, а при други общини от областта, водата е с по-занижени качества, което до голяма степен се дължи на:

  • последиците от наводненията през лятото на 2014 г.;

  • използваните в селското стопанство торове и препарати - на територия от 4 719.7 км2 в област Добрич има над 30 000 стопанства и 3 800 206 дка са обработваема земя;

  • неучредени пояси II-ри и III-ти на водоизточниците, при което не могат да се предприемат мерките, разписани в точка шест от приложение 2 към чл.10, ал.1 от Наредба №3 за условията и реда за проучване, проектиране и учредяване на СОЗ (ДВ бр.88/2000г.) и по реда на Наредбата № 2 от 13 септември за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници

4. Не е доказана причинно-следствена връзка между влошените качества на питейната вода и регистрираните в РЗИ-Добрич стомашно-чревни инфекции.
Изготвил :

Главен инспектор - еколог в отдел ДЗК, дирекция ОЗ при РЗИ-Добрич

Надежда Павлова


Питейни води 2014 г.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница