В област добрич за 2015 г. Цел



Дата11.01.2018
Размер221.63 Kb.
#43012

РЗИ – ДОБРИЧ

ОТДЕЛ „ДЪРЖАВЕН ЗДРАВЕН КОНТРОЛ”, ДИРЕКЦИЯ “ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕ”







АНАЛИЗ НА КАЧЕСТВОТО НА ПИТЕЙНИТЕ ВОДИ

В ОБЛАСТ ДОБРИЧ

ЗА 2015 г.


Цел:

Приоритизиране на действията във водния сектор в област Добрич с оглед намаляване до минимум риска за здравето и обезпечаване на населението с достатъчно количество качествена питейна вода.



Основа за действие:

Добричка област е разположена в североизточния край на България и граничи на изток с Черно море (около 110 km дължина на крайбрежието), на юг с Варненска област, на север с територията на Румъния, на запад със Силистренска област, а югозападно с Шуменска област. По териториално - административен принцип са оформени осем общини. Водните ресурси на територията включват главно подпочвени води.

При водоснабдяването на населените места от област Добрич се използват води от сарматския и валанжинския подпочвен хоризонт. Водите се отличават с микробна чистота и могат да се използват за питейни нужди без пречистване. Съгласно Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно – битови цели, (Обн. в ДВ бр. 30/2001 г.), същите се подлагат на задължително обеззаразяване.

Водовземането се осъществява чрез сондажни кладенци. Водата се изпомпва с потопяеми помпи, спуснати в сондажите. От тях водата постъпва в черпателни резервоари на помпените станции и чрез препомпване с хоризонтални помпи се подава в събирателните водоснабдителни водоеми.



Оценка на качеството на питейно-битовите води се извършва както при водоизточника (помпена станция, сондажен кладенец), така и на място при крана на консуматора, т. е. от водопроводната мрежа на населените места.
Във връзка с контрола върху качеството на водата при крана на консуматора в началото на 2015 г. са разработени, съгласувани и осъществени общо 17 съвместни мониторингови програми с водоснабдителните организации, осигуряващи вода за питейно-битови цели на територията на област Добрич, при спазване изискванията на Наредба № 9/2001 г. за качеството на водата, предназначени за питейно-битови цели.
Съвместната мониторингова програма с “В и К” ЕООД, гр. Добрич е с най-голям обхват – през 2015 г. е обхванала общо 71 зони на водоснабдяване в област Добрич (49 зони на водоснабдяване с обем разпределяна вода под 1000 м3 в денонощие и/или с постоянно живущо население, свързано към водоснабдителната система под 5000 човека и 22 зони на водоснабдяване с обем разпределяна вода над 1000 м3 в денонощие и/или с постоянно живущо население, свързано към водоснабдителната система над 5000 човека). След приспадане количеството водни загуби по водопреносната система и изчисляване реалните обеми в зоните на водоснабдяване, получени от Q4-Q7 по смисъла на Наредба № 1 от 05.05.2006 г., са определени 61 зони на водоснабдяване с актуален обем разпределяна вода под 1000 м3 в денонощие и с постоянно живущо население, свързано към водоснабдителната система под 5000 човека и 10 зони на водоснабдяване, от които 7 са с обем разпределяна вода над 1000 м3 в денонощие и/или с постоянно живущо население, свързано към водоснабдителната система над 5000 човека и 3 зони – 08.Зона Оброчище 2, 08.Зона Стефаново и 08.зона Гурково са с актуален обем над 1000 м3 в денонощие, но с постоянно живущо население, свързано към водоснабдителната система под 5000 човека.
По съвместна преценка на РЗИ и „В и К” ЕООД, основана на убедителни данни от предходни изследвания (2009 г., 2010 г., 2011 г., 2012 г., 2013 г. и 2014 г.), че няма вероятност част от изследваните показатели да присъстват в концентрация, превишаваща нормативните изисквания през 2015 г., същите са изключени от периодичния мониторинг, съгласно чл.9, ал.3 от Наредба № 9/2001 г. За „В и К” ЕООД тези показатели са антимон, арсен, бензен, бенз(а)пирен, 1,2-дихлоретан, живак, кадмий, мед, натрий, никел, олово, полициклични ароматни въглеводороди, селен, тетрахлоретен и трихлоретен, трихалометани, цианиди, цинк и пестициди, а за РЗИ – алуминий, арсен, бензен, бенз(а)пирен, бор, 1,2-дихлоретан, перманганатна окисляемост, полициклични ароматни въглеводороди, сулфати, тетрахлоретен и трихлоретен, трихалометани и хром.
Броят пунктове при крана на консуматора, съгласно мониторинговата програма за пробонабиране през 2015 г. са 297, като от тях са взети общо 309 проби, от които: 259 са анализирани по показателите за постоянния мониторинг и 50 - анализирани по показателите за периодичния мониторинг. За радиологичен анализ са взети и анализирани 7 проби вода от централни водоизточници.

Общият брой нестандартни проби по мониторинговата програма при крана на консуматора е 46 (14.89 %), при 52 проби (16 %) през 2014 г. От тях 28 са нестандартни по микробиологични показатели, 16 проби по физикохимични показатели и 2 проби са едновременно нестандартни по микробиологични и физикохимични показатели.

Относителният дял на изследваните проби, дали отклонение от здравните норми по микробиологични показатели е 9.06 % (10.15 % през 2014 г.) и показва леко понижение спрямо резултатите от предходната година, при препоръчвани от СЗО 5 %.

Нестандартни по физикохимични показатели са 18 проби – 5.18 %, при 7.38 % през 2014 г. От тях: 12 - по показател “нитрати”, 2 - по показател „остатъчен активен хлор”, 1 - по показател „мътност”, 2 проби са едновременно нестандартна по показатели „цвят” и „мътност”, 1 проба е едновременно нестандартна по показатели „цвят”, „мътност” и „амониев йон”.



По повод подадени 4 сигнала са изследвани в РЗИ-Добрич общо 7 проби води за питейно-битови цели от водопроводната мрежа на населените места - 4 проби по показатели на постоянния мониторинг и 3 проби по показатели на периодичен мониторинг. Две от пробите са нестандартни – 1 проба по показател „цвят и мътност” и 1 проба по микробиологични показатели (Коли форми и Ешерихия коли).

През 2015 г., са издадени общо 23 предписания до „В и К” ЕООД за предприемане на необходимите мерки и привеждане качеството на водата в съответствие с изискванията на Наредба № 9/2001 г. Изпълнени са 22 от тях. По повод неизпълнение на 1 предписание е съставен акт за установяване на административно нарушение на отговорното лице - началник район В и К община Каварна.



Във връзка с неблагоприятните метеорологични условия (обилни валежи) през м. февруари и аварирали водоизточници и водоснабдителни съоръжения, са предприети следните мерки:

  • издадено е предписание до „В и К“ ЕООД за: увеличаване на подаваното количество хлор в питейната вода; засилване на контрола върху качеството на питейната вода в населените места и зони на водоснабдяване в райони, засегнати или застрашени от наводнения, в които водоподаването не е прекъснато; възстановяване на водоснабдяването към крана на потребителя след получаване на двукратни последователни резултати, съответстващи на нормативните изисквания; извършване на оглед, почистване и дезинфекция на всички водоснабдителни обекти, пострадали от наводненията, както и мерки спрямо авариралите водопроводи;

  • засилен мониторинг - ежедневно пробонабиране на води от централни водоизточници и пунктове при крайния консуматор за анализ качеството на подаваната питейна вода в засегнатите райони. Пробонабрани са 8 проби вода (2 - от помпени станции Батово 2 и Албена, 5 - от пунктове при крана на консуматора в зоните на водоснабдяване Добрич, Стефаново и Албена и 1 проба сурова вода от централен водоизточник), като 3 от пробите са нестандартни по показатели цвят, мътност, амониев йон, Колиформи, Ешерихия коли, микробно число и Ентерококи. Извършено е последващо пробонабиране и анализиране на 2 проби вода от помпена станция Батово 2 и 6 проби вода от пунктове при крана на консуматора в населени места в гореупоменатите зони на водоснабдяване, засегнати от обилните валежи, като резултатите отговарят на здравните изисквания;

  • своевременно информиране на населението на област Добрич чрез съобщения в сайта на РЗИ-Добрич и медиите относно проблемите в качеството на водата, използвана за питейно-битови цели. Дадени са препоръки за използване на бутилирани води за питейно-битови цели, преваряване на използваната от крана или от резервни съдове вода, спазване на строга лична хигиена и други мерки с оглед предотвратяване възникването и разпространението на заразни заболявания.

През 2015 г. са изпълнени и останалите съвместни мониторингови програми, структурирани по зони на водоснабдяване за всички контролирани ведомствени водоизточници на територията на област Добрич – общо 16. При извършеното от тях пробонабиране са взети общо 37 проби: анализирани по постоянен мониторинг са 28 проби, а по периодичен - 9. Резултатите от лабораторния контрол показват, че 1 от пробите по постоянен мониторинг не отговаря на изискванията на Наредба № 9 по микробиологични показатели. В тази връзка е издадено предписание, което е изпълнено, като са предприети мерки за привеждане качеството на водата, подавана от ведомствения водоизточник (ВВ на ОПУ - гр. Добрич) в съответствие със здравните изисквания и е представен протокол от повторно изследване на водата по показателите, дали отклонение от Наредба №9.



От централни водоизточници са планирани 7 проби по периодичен мониторинг. Взети за анализ са 7 проби питейна вода, като 1 от пробите не отговаря на изискванията на Наредба №9/2001 г по физико-химични показатели (цвят и мътност). При извършено в кратък срок повторно пробонабиране са установени резултати, отговарящи на здравните изисквания.
От обществени местни водоизточници (ОМВ) са планирани, пробонабрани и изследвани 9 проби води, като 1 проба вода не отговаря на изискванията на Наредба № 9/2001 г. по показател нитрати (62 мг/л). Във връзка с установения нестандартен резултат по показател нитрати за проба вода от обществен местен водоизточник, с. Прилеп, община Добричка, потвърден и при повторното му изследване, е издадено предписание до кмета на община Добричка за поставяне на трайна маркировка „Водата е негодна за пиене“, с цел информиране на потребителите и опазване здравето на населението. Предписанието е проконтролирано и изпълнено.

Област Добрич:
Област Добрич обхваща 4 719 км2, от които 3 800 206 дка са обработваема земя. На територията има над 30 000 стопанства. Използваните в селското стопанство торове и препарати до голяма степен са причина за установените при мониторинга трайни отклоненията по показател «нитрати» през последните 2013 г., 2014 г., и 2015 г. Това е един от основните проблеми за решаване по отношение качеството на водата, използвана за питейно-битови цели в региона, наред с амортизираната водопроводна система и чести аварии, водещи до прекъсване на водоподаването, както и липсата на учредени и поддържани санитарно-охранителни зони (СОЗ).

Резултатите от лъчевото пробонабиране за област Добрич през 2015 г., осъществявано съвместно с “В и К” ЕООД в контролните пунктове при крана на консуматора, сочат, че от общо 309 проби, 46 са нестандартни, т. е. 14.89 % от пробите са с отклонения от здравните норми (фиг.1). От тях 28 проби (9.06 %) са нестандартни по микробиологични показатели, 16 проби (5.18 %) - по физико-химични показатели и 2 проби (0.65 %) са нестандартни и по двата вида показателя.



Фигура 1

В таблица 1 е показано разпределението на резултатите от пробонабирането по общини. От нея става ясно, че питейна вода с най-добри качества е консумирало населението на община Добрич, община Добричка, община Генерал Тошево и община Шабла (фиг. 2, 3, 4 и 5). С най-лошо качество на питейната вода е консумирало населението в община Каварна.



Таблица 1

 

% стандартни проби

% нестандартни по микробиологични показатели

% нестандартни по химични показатели

% нестандартни по микробиологични + химични показатели

Добрич


100.0

0

0

0

Добричка


94.44

4.18

0

1.38

Балчик


79.6

16.32

4.08

0

Каварна


62.86

20.0

14.28

2.86

Шабла


87.5

0

12.5

0

Г.Тошево


84.8

2.16

13.04

0

Крушари


73.68

26.32

0

0

Тервел


82.8

13.78

3.42

0

Общо за

областта

85.11

9.06

5.18

0.65

Фигура 2

Сравнявайки качеството на питейната вода за двугодишен период от време в различните общини е констатирано, че в общините Добричка, Каварна и Шабла е отчетено подобрение на качеството на питейната вода. В община Добрич се запазва като цяло доброто й качество, а в останалите общини е установен в по-малка или по-голяма степен спад в качеството на питейната вода.

Видно от фигура 3, през 2015 г. се наблюдава повишаване на относителния дял нестандартни проби питейна вода по микробиологични показатели, с изключение на три общини Добрич, Добричка и Шабла.

Фигура 3


Проследявайки пробите с физико-химични отклонения, видно от фигура 4, прави впечатление че при общините Добрич, Добричка, Каварна и Крушари качеството на водите е с подобрени параметри.
Фигура 4


Видно от фигура 5, имаме несъответствия едновременно по микробиологични и физико-химични показатели само в две от общините – Добричка и Каварна, както и за предходната 2014 г., когато общините са Каварна и Крушари.



Фигура 5


Фигура 6 представя потреблението на вода през последните три години (по данни на “В и К” ЕООД), при което е видно, че през последната 2015 г. се запазват почти еднакви показатели спрямо потреблението през предходните 2014 и 2013 г. Изключение прави община Балчик, при която наблюдаваме драстично повишаване на консумацията на вода, което най-вероятно се дължи на завишаване потреблението на вода в курортна зона.
Фигура 6



Община град Добрич:
На територията на града функционират три водоема, които осигуряват покритие на денонощната консумация на питейна вода – два водоема на 5-ти километър (посока гр. Варна) и един водоем в местността “Дъбовете” (посока гр. Шумен). Общата вместимост на водоемите е 22 000 м3.

По данни на “В и К” ООД, общото водопотребление за 2015 г. в гр. Добрич е 90,58 л/ж/днщ.

През 2015 г. резултатите от проведения мониторинг по физико-химични и микробиологични показатели на изследваните общо 43 бр. проби питейна вода от крана на консуматора показват, че всички отговарят на изискванията на Наредба № 9 от 2001 г., което представлява 100 % съответствие (фиг.7).
Фигура 7

В регистъра на обектите с обществено предназначение са вписани 6 ведомствени водоизточника (ВВ ЗКПУ ”Успех”, кв. Рилци, ВВ “Савимекс”, ВВ “Келто”, ВВ “Мандра Рилци”, ВВ ”Тедива”, ВВ ”Гъша кланица”) на територията на гр. Добрич, като подаваната от тях вода е изследвана през 2015 г. с честота и обем, съгласно изготвената за всеки от тях мониторингова програма. Резултатите от лабораторния контрол на изследваните общо 16 проби вода показват, че същите отговарят на здравните изисквания. За сравнение през 2014 г. е установена 1 нестандартна проба по микробиологични показатели при ВВ ЗКПУ ”Успех”, кв. Рилци.



Община Добричка:
Общината се състои от 68 села, разположени на обща площ 1298 км2.

На територията й са изградени 53 бр. подземни резервоари с обща вместимост 9695м3 и 3 куловодоема – “Стожер”, “Гешаново” и в района на “Шевели могила”.

За 2015 г. населението на Община Добричка е средно обезпечено с 71,38 л/ж/днщ. питейни води.

От изследваните общо 72 броя проби вода в община Добричка през 2015 г., регистрираните нестандартни проби са 4 (от 4 населени места на територията на общината), което представлява 5.56% несъответствие (фиг.8), като за сравнение през 2014 г. нестандартните проби са били 8 или 10% на несъответствие. Отклоненията от Наредба № 9 от 2001 г. са както следва:



  • по микробиологични показатели – 3 проби са с Коли форми и Ешерихия коли от 19 до 67 КОЕ /100 мл в селата Черна, Алцек и Воднянци.

  • едновременно по микробиологични и физикохимични показатели – 1 проба с отклонения по показатели: цвят и мътност – неприемливи за потребителите и Коли форми и Ешерихия коли >200 КОЕ /100мл в с. Одърци.


Фигура 8

В регистъра на обектите с обществено предназначение са вписани 1 ведомствен водоизточник (с. Житница) на територията на община Добричка, като подаваната от него вода е изследвана през 2015 г. с честота и обем, съгласно изготвената мониторингова програма и 2 обществени местни водоизточника (с. Пчелник и с. Прилеп), чиито води са изследвани по показателите на постоянния мониторинг. Установен е нестандартен резултат по показател нитрати за проба вода от обществен местен водоизточник, с. Прилеп, община Добричка, потвърден и при повторното му изследване, във връзка с което е издадено предписание до кмета на община Добричка за поставяне на трайна маркировка „Водата е негодна за пиене“, с цел информиране на потребителите и опазване здравето на населението. Предписанието е проконтролирано и изпълнено.



Община Балчик:

Населението на Община Балчик е съсредоточено в 1 град и 22 села. На територията на общината - 523 км2 площ, се намира един от най-големите български туристически комплекси - “Албена”.

През 2015 г. общото водопотребление на нейна територия е 192 л/ж/днщ, от които 120 л/ж/днщ за населението, а останалите 72 л/ж/днщ за курортна зона.

От изследваните 49 броя проби вода в община Балчик през 2015 г., регистрираните нестандартни проби са 10, пробонабрани от 8 населени места на територията на общината, което представлява 20.4 % несъответствие (фиг. 9). Отклоненията от Наредба № 9/ 2001 г. са както следва:



  • по микробиологични показатели – осем проби, като от тях три проби в гр. Балчик с Коли форми и Ешерихия коли от 13 до >200 КОЕ/100 мл, 1 проба в с. Кранево с Коли форми 12 КОЕ/100 мл и Ешерихия коли 6 КОЕ/100 мл, 1 проба в КК Албена – Коли форми 48 КОЕ/100 мл, Ешерихия коли 27 КОЕ/100 мл и 3 бр. проби с несъответствия по показатели Коли форми и Ешерихия коли от 8 до > 200 КОЕ/100 мл в селата Гурково, Сенокос и Дъбрава.

  • по физикохимични показатели – две проби: в с. Соколово – амониев йон – 1,36 мг/л, цвят и мътност – неприемливи за потребителите и в с. Оброчище – нитрати 55 мг/л.

Фигура 9

В регистъра на обектите с обществено предназначение като ведомствен водоизточник на територията на община Балчик е вписан 1 ведомствен водоизточник (с. Рогачево), като подаваната от него вода е изследвана през 2015 г. с честота и обем, съгласно изготвената мониторингова програма по показателите на постоянния мониторинг. Като ведомствени водоизточници се мониторират два минерални водоизточника (МВ “Р-178х” Голф игрище и МВ „Р-177х”, местност Табията), чиято обеззаразена вода се използва за питейно-битови цели в обекти с обществено предназначение. От ВВ са изследвани общо 6 проби вода, като получените резултати отговарят на здравните изисквания.


Община Каварна:

Територията на Община Каварна е с площ 483 км2 и обхваща част от Южнодобруджанската равнина и живописното Добруджанско черноморско крайбрежие. Населението е съсредоточено в 21 населени места - 1 град и 20 села. На север от нос Калиакра в “Залива на птиците” е изграден курортният комплекс “Русалка”.


През всичките месеци на 2015 година в община Каварна не е имало режимно водоподаване. Общото водопотребление за общината е 107,42 л/ж/днщ.
От изготвените многогодишни анализи на качеството на питейните води в Община Каварна е установено, че в с. Хаджи Димитър, с. Поручик Чунчево, с. Камен бряг, зона Горун, с. Могилище, зона Могилище, с. Крупен, зона Крупен, с. Било, зона Било, с. Септемврийци, зона Белгун, проблемът с качеството на водата по показател „нитрати” персистира във времето.
От изследваните 35 проби вода в община Каварна през 2015 г., регистрираните нестандартни проби (от 11 населени места на територията на общината) са 13, т. е. 37,14 % несъответствие (фиг.10). Установените отклоненията от Наредба № 9 от 2001 г. са както следва:
- физикохимични показатели: нитрати (трайни отклонения) в питейните води са регистрирани при 5 от пробите в селата Хаджи Димитър, Било, Камен бряг, Пор. Чунчево и Септемврийци, като отклоненията варират от 58 мг/л до 74 мг/л;
- микробиологични показатели: 7 проби са нестандартни: в село Белгун - коли форми > 200 КОЕ/100 мл, село Топола - коли форми 52 КОЕ/100 мл, село Селце - коли форми – > 200 КОЕ/100 мл, с. Крупен - коли форми и ешерихия коли – 15 КОЕ/100 мл и 3 проби в гр. Каварна – коли форми и ешерихия коли – от 7 до 33 КОЕ/100 мл;
- едновременно по физикохимични и микробиологични показатели: 1 проба е нестандартна: с. Могилище – коли форми - 38 КОЕ/100 мл, ешерихия коли – 11 КОЕ/100 мл и нитрати (трайни отклонения) -70 мг/л.

За сравнение през 2014 г. са установени 17 нестандартни проби (6 - по микробиологични, 7 - по физикохимични показатели и 4 - едновременно по микробиологични и физикохимични показатели).



Фигура 10

В регистъра на обектите с обществено предназначение са вписани 3 ведомствени водоизточника на територията на община Каварна (ВВ “Дълбока”, ВВ при ДВУИ, с. Българево и ВВ „Лагуна-2007“ ЕООД). Изследвани са общо 6 проби вода, които отговарят на здравните норми. Като ведомствен водоизточник е мониториран един минерален водоизточник (МВ –”ВН-39”, местност “Иканталъка”), чиято обеззаразена вода се използва за питейно-битови цели в обекти с обществено предназначение. Същата е изследвана по показателите на постоянния мониторинг, като резултатите отговарят на здравните изисквания.


На територията на общината има два обществени местни водоизточника (МОВ, “крайбрежна зона”, гр. Каварна, който е с минерална вода от МВ - „R-113”, находящ се в курортната зона на гр. Каварна и МОВ, гр. Каварна, кв. 92, парцел 4 - до бившето зимно кино). Водата от минералния МОВ се мониторира, съгласно Приложение №5 от Наредба №14/87 г. за курортните ресурси, курортните местности и курортите. При изследване на 4 проби вода, взети от ОМВ, гр. Каварна - курортна зона, не са констатирани отклонения със здравните норми. За втория обществен местен водоизточник, във връзка с установени отклонения в качеството на водата по микробиологични показатели през 2007 г. е издадено предписание за поставяне на трайна маркировка „Водата е негодна за пиене”.

Община Шабла:
Община Шабла заема най-североизточната част от Добричка област. Разположена е на площ 250 км2 и обхваща 16 населени места - 1 град и 15 села.

През 2015 година режимно водоподаване не е имало.


По данни на “В и К” ООД общото водопотребление в общината е 92,67 л/ж/днщ.

От изготвените многогодишни анализи на качеството на питейните води в Община Шабла се вижда, че с. Тюленово и с. Горун, зона Горун, са населени места от общината, при които е налице периодично подаване към консуматорите на вода с трайни отклонения по показател нитрати.

През 2015 г. чрез лъчево пробонабиране са обхванати 16 населени места, с 16 проби по физикохимични и микробиологични показатели. Регистрираните нестандартни проби са 2, което представлява 12.5 % несъответствие (фиг.11). Отклоненията от Наредба № 9 от 2001 г. са:

- по физикохимични показатели: 2 проби са с регистрирано несъответствие по показател нитрати - в с. Горун – 74 мг/л и в с. Тюленово - 65 мг/л.

За сравнение през 2014 г. са установени 6 нестандартни проби (2 - по физикохимични и 4 – по микробиологични показатели).


Фигура 11



Община Генерал Тошево:
Общината е разположена на площ от 986 кв. км. На нейната територия има 42 селища - 1 град и 41 села. Обработваемата земя е 800 000 дка.

През 2015 година не е имало режимно водоснабдяване.

По данни на “В и К” ЕООД общото водопотребление в общината е 79,17 л/ж/днщ.

От изготвените многогодишни анализи на качеството на питейните води в Община Ген. Тошево е установено, че в селата Великово, Калина и Средина, обхванати от зона Калина, проблемът с качеството на водата по показател „нитрати” персистира във времето.

От изследваните общо 46 броя проби води в община Ген. Тошево през 2015 г., регистрираните нестандартни проби са 7 бр. или 15.2% несъответствие (фиг.12), от 7 населени места на територията на общината. Отклоненията от Наредба № 9 от 2001 г. са както следва:

- по физикохимични показатели – 4 проби с трайни отклонения по показател нитрати в питейните води, регистрирани в селата: Василево – 88 мг/л, Калина - 55 мг/л и Средина – 83 мг/л, с. Конаре – 54 мг/л, 1 проба - ост. хлор – 0,7 мг/л в с. Малина и 1 проба в гр. Генерал Тошево, нестандартна по показател мътност - неприемлива.

- по микробиологични показатели – 1 проба нестандартна – Колиформи и Ешерихия коли 45 КОЕ/100 мл в с. Росица.


За сравнение през 2014 г. са установени 6 нестандартни проби (5- по физикохимични и 1- по микробиологични показатели).

Фигура 12


В регистъра на обектите с обществено предназначение са вписани 1 ведомствен водоизточник (ВВ “ДЗИ”, Петлешково) на територията на община Ген. Тошево, като подаваната от него вода е изследвана през 2015 г. с честота и обем, съгласно изготвената мониторингова програма и 1 обществен местен водоизточник (МОВ, с. Житен), за който през 2012 г. е издадено предписание за поставяне на трайна маркировка „Водата е негодна за пиене” - във връзка с установени отклонения по показател нитрати.

Община Крушари:
Общината е разположена на обща площ 430 кв.км. На нейната територия има 20 населени места - всичките от селски тип.

През 2015 г., по данни на “В и К” ЕООД, не е имало режимно водоподаване.

Жителите от общината са с най-ниска консумация на питейни води в областта – 34,98 л/ж/днщ.

От страна на водоснабдителното дружество са предприети мерки за трайно решаване на проблема с нитратите в зона Кап. Димитрово чрез алтернативно водоподаване.

През 2015 г. чрез лъчево пробонабиране са обхванати всички населени места от общината с 19 проби по химични и по микробиологични показатели. Регистрираните нестандартни проби са 5, което представлява 26.32% несъответствие (фиг.13). Отклоненията от Наредба № 9 от 2001 г. са наблюдавани при изследване на:


  • пет проби вода са нестандартни по микробиологични показатели: с. Зимница - коли форми 35 КОЕ/100 мл; с. Ефрейтор Бакалово – колиформи 26 КОЕ/100 мл; с. Полк. Дяково - колиформи 14 КОЕ/100 мл и ешерихия коли 4 КОЕ/100 мл; с. Капитан Димитрово - колиформи 19 КОЕ/100 мл и ешерихия коли 11 КОЕ/100 мл и с. Кушари - коли форми и ешерихия коли > 200 КОЕ/100 мл.

За сравнение през 2014 г. са установени 3 нестандартни проби (2 - по физикохимични показатели и 1 проба едновременно нестандартна по двата вида показатели).
Фигура 13

В регистъра на обектите с обществено предназначение е вписан 1 обществен местен водоизточник (с. Зимница), чиято вода е изследвана по показателите на постоянния мониторинг и отговаря на здравните изисквания.




Община Тервел:
Община Тервел заема северозападната част от Добричка област и включва 26 населени места - един град и 25 села и е с население 17 880 жители.

През 2015 г. не е имало режимно водоподаване в община Тервел.



По данни на “В и К” ЕООД водопотреблението в общината е 49,03 л/ж/днщ.

От изследваните 29 броя проби води в община Тервел през 2015 г., регистрираните нестандартни проби са 5 на брой, което е 17.2 % несъответствие (фиг.14). Отклоненията от Наредба № 9 от 2001 г. са както следва:

- по микробиологични показатели: общо 4 проби - 1 проба в с. Кочмар с коли форми и ешерихия коли 78 КОЕ/100 мл, 1 проба в с. Нова Камена с коли форми и ешерихия коли 9 КОЕ/100 мл, 1 проба в с. Безмер с коли форми 12 КОЕ/100 мл и ешерихия коли 9 КОЕ/100 мл и една проба в с. Орляк с коли форми и ешерихия коли > 200 КОЕ/100 мл.

- по физикохимични показатели: 1 проба в с. Зърнево – ост. хлор – 0,72 мг/л.

За сравнение през 2014 г. са установени 3 нестандартни проби (по микробиологични показатели).

Фигура 14

В регистъра на обектите с обществено предназначение са вписани: 1 ведомствен водоизточник (ВВ “Пластхим”, гр. Тервел) на територията на община Тервел, като подаваната от него вода е изследвана през 2015 г. с честота и обем, съгласно изготвената мониторингова програма и 2 обществени местни водоизточника (2 броя МОВ, с. Гуслар), чиято вода е изследвана по показателите на постоянния мониторинг.



Изводи:



      1. Средното водопотребление за страната е около 90-100 л/ж/днщ., като 50% от подаваната вода за питейни нужди са загуби по водопроводната мрежа. В област Добрич живеят 189 677 жители, като осигуреното водозахранване е средно 95,4 л/ж/днщ. Същевременно съществуват резервни мощности, неизползвани в момента.

      2. Водопроводната мрежа и съоръжения в област Добрич са стари и силно амортизирани, поради което загубите на вода са много големи. Подменена и ремонтирана водопроводна мрежа за област Добрич от “В и К” ООД за 2015 г. е 114 212 м.

      3. Относителният дял нестандартни проби по мониторинговата програма с ВиК ЕООД при крана на консуматора бележи лек спад с около 1 % в сравнение с предходната година, като при 50% от общините, качеството на водата за питейно-битови цели е със запазени добри или по-добри показатели в сравнение с предходни години.

      4. Основните фактори, влияещи неблагоприятно върху качеството на водата, използвана за питейно-битови цели в областта остават:

  • амортизираната водопроводна мрежа и съоръжения;

  • използваните в селското стопанство торове и препарати - на територия от 4 719.7 км2 в област Добрич има над 30 000 стопанства и 3 800 206 дка са обработваема земя;

  • неучредени пояси II-ри и III-ти на водоизточниците, при което не могат да се предприемат мерките, разписани в точка шест от приложение 2 към чл.10, ал.1 от Наредба №3 за условията и реда за проучване, проектиране и учредяване на СОЗ (ДВ бр.88/2000г.) и по реда на Наредбата № 2 от 13 септември за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници;

  • последиците от неблагоприятни метеорологични условия, довели до наводнения и изваждане от строя на водоизточници и водоснабдителни съоръжения (м. февруари 2015 г.).

5. Между влошените качества на питейната вода и регистрираните стомашно-чревни инфекции не е доказана причинно-следствена връзка.
Изготвил :

Главен инспектор - еколог в отдел ДЗК, дирекция ОЗ при РЗИ-Добрич

Надежда Павлова


Питейни води 2015 г.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница