В периода 2007-2013 г бяха подкрепени над 8000 проекта във връзка с Европейското териториално сътрудничество в европейските региони както в страни от ес, така и в държави извън Съюза



Дата15.10.2018
Размер49.69 Kb.
#88362



Европейска комисия

Съобщение за медиите

Брюксел, 16 май 2014 г.



Честване на европейското териториално сътрудничество: четири граници, четири проблема, четири решения

Специфичните предизвикателства, пред които са изправени една трета от гражданите на ЕС, живеещи и работещи в гранични райони, ще бъдат изтъкнати по време на проява, чиято цел е да покаже как регионалната политика на ЕС помага на хората по места да намерят решения на проблеми чрез европейското териториално сътрудничество.

В периода 2007-2013 г. бяха подкрепени над 8000 проекта във връзка с Европейското териториално сътрудничество в европейските региони — както в страни от ЕС, така и в държави извън Съюза. Повечето от тях бяха насочени към 60-те вътрешни граници в ЕС и живеещите там граждани. Проектите, разполагащи с относително малък бюджет, дават множество конкретни резултати: премахване на пречките пред подобряване на сигурността, транспорта, образованието, енергетиката, здравните услуги, обучението и създаването на работни места.

На 19 и 20 май в Брюксел ще се състои годишната среща на органите, управляващи програмите за Европейско териториално сътрудничество, които наблюдават тези проекти. На срещата са поканени и хора, които са участвали и са се възползвали от четири водещи трансгранични регионални проекта. Идващи от различни части на ЕС лекари, полицаи, занаятчии и студенти ще се присъединят към представители на граничните региони, включително на Асоциацията на европейските гранични региони, за да споделят опита си за това как трансгранични проекти на ЕС са помогнали за справяне с различни предизвикателства — като се започне от изтичане на мозъци, сигурност, здравеопазване, безработица и се стигне до липса на професионални квалификации.

Европейското териториално сътрудничество, известно още под името Interreg, отбелязва 25-та си годишнина през следващата година. То се превърна в крайъгълен камък на европейската регионална политика.

Комисарят по въпросите на регионалната политика Йоханес Хаан заяви: „Териториалното сътрудничество заема място в самото сърце на европейския идеал. Този вид проекти показват Европа в действие — не само на междуправителствено равнище, но и сътрудничеството на местно равнище. Трябва да имаме предвид това, подготвяйки се за европейските избори. То е конкретен пример какво прави Европа за гражданите си – независимо дали в областта на здравеопазването, сигурността, образованието или опазването на нашите традиции и култура. Европейското териториално сътрудничество означава изграждане на доверие, понякога между съседи, които преди са били врагове, обединяване на хората в тяхното ежедневие и гарантиране, че общите проблеми се решават заедно.



Друг важен елемент на тези проекти е ролята, която те играят за интегрирането на по-новите страни от ЕС“, добави той. „Тъй като външните граници на ЕС постоянно се променят, сътрудничеството със съседните страни извън Съюза играеше и продължава да играе решаваща роля в процеса на разширяване и в създаването на по-силни връзки за по-нататъшна интеграция — като например с балканските страни“.

За 2014-2020 г. за Европейско териториално сътрудничество са предоставени почти 10 млрд. евро, като около 6,6 млрд. евро от тази сума ще бъдат за трансгранични региони. Въпреки че програмите Interreg доведоха до значителни резултати през годините, новият период ще изисква всяка от тези 91 програми да бъде по-добре насочена по отношение на резултати и приоритети в съответствие с новата реформирана политика на сближаване на ЕС. Това би трябвало да гарантира максимален ефект и още по-ефективно използване на инвестициите.

На срещата на 19 и 20 май ще бъде дадено начало на видео конкурс „Гранични въпроси, гранични решения“, за да се изтъкнат резултатите и ползите от регионалното сътрудничество. Победителите ще бъдат обявени по време на европейските дни на сътрудничеството в средата на септември в Милано. По време на проявата журналистите ще могат да разговарят също така с участниците в проекти и местните представители.

Четирите представени проекта

Проектът „Университетът на Големия регион“ – Белгия, Германия, Франция, Люксембург

На фона на намаляването на публичното финансиране за висше образование в много страни членки шест университета (университетът на Саарланд, университетът в Лиеж, Люксембургският университет, Техническият университет в Кайзерслаутерн, университетът в Трир и университетът на Лотарингия) в четири съседни страни обединиха усилия за запазване на високите си академични и изследователски стандарти за над 125 000 студенти и 6500 изследователи и лектори. Това сътрудничество засили трансграничната мобилност, свързваща студентите и изследователите, и ще допринесе за по-нататъшното превръщане на Големия регион в двигател на икономически растеж.



Проектът „Разминиране“ – Унгария и Хърватия

През 2011 г. по хърватско унгарската граница бяха открити животозастрашаващи противопехотни мини от конфликта в бивша Югославия през 90-те години на ХХ век. Унгарските власти обявиха част от граничния район за опасно място. Средства от ЕС помогнаха за отстраняване на мините, защита на населението и създаване на условия за множество трансгранични защитени зони по „Натура 2000“, което доведе до засилване на устойчивия туризъм. Проектът е част от стратегията на ЕС за региона на река Дунав (EUSDR).



Проектът „Теледиагностика“ – Румъния и Сърбия

С помощта на инвестиции от ЕС здравни институции в Румъния и Сърбия се наредиха сред водещите медицински центрове в световната телемедицина. Проектът включва споделяне на уникална система за телемедицина, която позволява на лекарите да използват новаторски технологии за електронна информация, за да предоставят здравни услуги на пациенти от голямо разстояние. Това доведе до намаляване на медицинските разходи и по-бърза и по-безопасна диагностика, като здравните услуги по румънско-сръбската граница реално се подобриха.



Проектът „Академия за занаяти“ – Словения и Унгария

Създаването на този проект бе предизвикано от заплаха за отдавнашните занаятчийски традиции в тази част на Словения и Унгария. Някои училища за изкуства и занаяти са принудени да затворят врати, тъй като все по-малко хора избират професионалното обучение. Проектът „Академия за занаяти“ помага за създаването на нови възможности за младите хора и запазване на това културно наследство. В проекта участват около 1000 предприемачи.



Контекст

Европейското териториално сътрудничество е основна цел на регионалната политика на ЕС. Европейските региони и градове са насърчавани да работят заедно и да се учат едни от други чрез съвместни програми, проекти и мрежи. Основните видове програми за сътрудничество са:



  • програми за трансгранично сътрудничество по вътрешни граници на ЕС.

  • програми за транснационално сътрудничество, които обхващат по-широки области на сътрудничество, например чрез макрорегионалните стратегии за региона на река Дунав и региона на Балтийско море.

  • програми за междурегионално сътрудничество, предоставящи рамка за обмен на опит между регионални и местни органи в Европа.

За повече информация

  • Програма на проявата на 19 май

  • Европейско териториално сътрудничество

  • Примери за трансгранични проекти

  • Уебсайт на комисар Хаан, Twitter:@JHahnEU

  • #interreg #crossborder

За контакти:

Shirin Wheeler (+32 2 296 65 65) - (мобилен тел.: +32 460766565)

Annemarie Huber (+32 2 299 33 10) - (мобилен тел.: +32 460 793 310)





IP/14/565

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница