Ваше Превъзходителство, Уважаеми проф. Клаус, Уважаеми гости, Драги колеги



Дата13.10.2018
Размер33.5 Kb.
#84751
Предложение от ръководителя на катедра “Финанси” доц. д-р Стоян Александров:
Ваше Превъзходителство,

Уважаеми проф. Клаус,

Уважаеми гости,

Драги колеги,
Голяма чест е за мен да кажа няколко думи за живота и работата на проф.Вацлав Клаус – президент на Република Чехия, който е гост на УНСС. Убеден съм, че това посещение е значимо не само за академичната общност в Университета, но и за цялата икономическа общност в България.

Професор Клаус има огромен и много важен принос за развитието на икономическата наука. Не по-малки обаче са и заслугите му в икономическата практика. Тези заслуги трябва да се търсят не само в границите на Чешката Република, но и извън нея. Потвърждение на тези мои думи са следните факти:

Първо, проф.Вацлав Клаус е почетен доктор на 17 висши учебни заведения в Европа, САЩ, Канада, Мексико, Аржентина, Русия и др. Притежава почетни звания от над 20 университета и академии. Присъдени са му и над 20 международни награди.

Второ, проф.Клаус има издадени над 25 книги в Чехия и чужбина, Автор е на множество статии, есета и речи. Изнася лекции по целия свят. Участвува в множество световни форуми, става член на важни световни общества. Проф.Клаус, без съмнение, има огромен и много важен принос за развитието на макроикономическата теория и политика, за изясняването на проблемите на европейската интеграция - какви са и какви ще бъдат резултатите от разширяването на Европейския съюз. Специално внимание в своите изследвания отделя на проблемите на Еврото и неговото бъдеще, на Европейския валутен съюз.

Проф.Вацлав Клаус е роден на 19.06.1941 г. в Прага, квартал Винохради.

От малък проявява интерес към математиката, географията, историята и литературата. Баща му е завършил търговска академия и това е причина Икономическият университет в Прага да стане естествено начало на неговата по-нататъшна кариера. Завършва университета, специалност “Международна търговия”, през 1963 г. с червена диплома. Такава диплома получават само най-добрите измежду отличниците. В университета се запознава със своята съпруга, която следва същата специалност.

Следването по специалността “Международна търговия” е имало огромно предимство по това време, тъй като в тази специалност изучаваните дисциплини не са били силно идеологизирани, а задължителното изучаване на три чужди езика е инвестиция, която многократно се връща. Същевременно проф.Клаус признава, че за пет години следване в Икономическия университет не се е докоснал до истинската икономика или поне до неговите разбирания за икономиката. Това той прави три години по-късно като редовен аспирант в икономическия институт към Чехословашката академия на науките. По това време ръководител на Икономическия институт е добре известния и у нас Ота Шик. Икономическият институт е в центъра на революционните събития в Чехословакия през второтата половина на шейсетте години. Именно там проф.Клаус за първи път усеща що е икономика. В библиотеката на академията се запознава с трудовете на Самюелсън, Шумистар и др. Тогава за първи път се запознава с трите компонента на икономическия нализ : история, статистика и теория и стига до извода, че човек не е истински икономист, ако не е способен да носи в себе си, да чувства и непрекъснато да свързва тези три компонента.

В икономическия институт, проф.Клаус, участвува в много дискусии за икономическата реформа и когато Ота Шик става заместник министър-председател той е включен в правителствените реформаторски екипи. Тогава за първи път започва да печата и в неикономически ежедневници и седмичници текстове на границата между икономиката и политиката. За първи път участвува и в публични митинги на трибуната, а не сред публиката.

След събитията от 1968 г. изпада в немилост, нарочен е за главен виновник за неправилните възгледи в икономическата област, наречен е “един от тъжните случаи”, който изповядва “немарксистки възгледи”. След защита на дисертацията през 1968 г. остава в икономическия институт до февруари 1971 г. и през март 1971 г. постъпва на работа в Чехословашката държавна банка. След една година работа в един от нейните клонове е преместен в отдела за икономико-матиматически изследвания, а по-късно преименуван в отдел “Автоматизирана система за управление”. След 16 години работа в банковата система през 1987 г. се връща на работа в Чехословашката академия на науките – институт по прогностика.

От ноември 1989 г. започва политическа кариера, но запазва контакт с икономическата наука – чете лекции, публикува статии. 1991 г. става доцент в Карлов университет, а 1995 г. получава звание професор – специалност “Финанси” във Висшия икономически институт в Прага.

Искам да обърна вниманието Ви и върху още една страна от богата автобиография на проф.В.Клаус.

От малък той се занимава с активни спортни занимания. В средата на 50-те години се увлича по баскетбола – участвува в националния отбор на Чехословакия за юноши младша и старша възраст, почти 10 години играе в I-ва републиканска лига. Освен баскетбола, волейболът е другата му страст. Занимава се също с тенис, ски, планински туризъм.

Проф.Клаус смята, че спортът и особено колективният спорт е в основата на бъдещата му политическа кариера. Контактът със зрителите, аплодисментите и освиркванията, срещите с много хора са огромна школа за формиране на поведение и светоглед.

Проф.Вацлав Клаус е не само научен работник, но и виден политик. Политическата му кариера започва в края на 1989 г. /м. декември/, когато става Федерален министър на финансите, а от октомври 1991 г. министър на финансите и вицеприемиер на Чехословакия. През 1990 г. става председател на най-силната тогава политическа формация “Граждански форум”, а след разпадане на Гражданския форум основава през април 1991 г. Гражданска демократическа партия, чиито председател е до декември 2002 г. След спечелване на парламентарните избори от Гражданска демократическа партия през юни 1992 г. става председател на правителството на Чешката република и от тази си позиция активно участвува в мирното разделение на Чехословашката федерация. 1996 г. става председател на правителството на Чешката република, но след разпада на правителствената коалиция през ноември 1997 г. подава оставка. След изборите през 1998 г. е избран за председател на Камарата на депутатите /Парламента/ с четиригодишен мандат. От февруари 2003 година е Президент на Чешката Република и в това му качество е и визитата му в Република България.






Каталог: alternativi -> br1
br1 -> Управление при кризи – проблеми и перспективи
br1 -> Конструиране на неутрални портфейли от ценни книжа акад. Иван Попчев ч
br1 -> Рискът при изпълнение на фирмени иновационни проекти доц д-р Цветан Г. Цветков, унсс, катедра „Национална и регионална сигурност”
br1 -> Корпоративното управление: от правна норма към управленска практика относно етапите в еволюцията
br1 -> Кръгла маса по проблемите на компютърните престъпления срещу интелектуална собственост
br1 -> Практико-приложна конференция
br1 -> Хазартната дейност: разочарования и прозрения георги В. Георгиев
br1 -> Ванина Ванева Миланова – Джанони Редовен докторант към катедра „Управление на социално-културната сфера”
br1 -> Ванина Ванева Миланова – Джанони унсс, докторант в катедра „Управление на социално-културната сфера”
br1 -> Икономически аспекти на въоръжените конфликти в Персийския залив след студената война


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница