Версия 1 Описание на допълнителните макроси и програми за улеснение при работа с ms office 97/2000 включени в пакета на FlexType 2K



Дата25.07.2016
Размер58.92 Kb.
#6554
Datecs Utilities за MS Office 97/2000

Версия 1.1
Описание на допълнителните макроси и програми за улеснение при работа с MS Office 97/2000 включени в пакета на FlexType 2K

Въведение
Datecs Utilities за MS Office 97/2000 включва макроси и програми за приложенията от пакетите MS Office 97 или MS Office 2000. Целта на тези макроси е да улеснят работата на потребителя с текстове на кирилица. Datecs Utilities е част от пакета FlexType 2K

Основните проблеми, които се решават с помощта на Datecs Utilities:



  • Конвертиране на документи и файлове написани на кирилица под MS Office 4.3 или MS Office 95 към MS Office 97/2000.

  • Възможност за използване на ANSI (не-Unicode) шрифтове съдържащи кирилица в Office 97/2000.

В първата глава на този документ ще намерите описание на новостите в MS Office 97/2000 за работа с кирилица. Следва, описание на начина за инсталиране на Datecs Utilities за MS Office и описание на функциите и възможностите на отделните макроси. В последната глава на документа е описан начина за работа с ANSI шрифтове съдържащи кирилица под MS Office 97/2000.


Новости в MS Office 97 и MS Office 2000 касаещи работата с Кирилица

Най-голямата промяна касаеща работата с Кирилица в MS Office 97/2000 спрямо предишните версии е преминаването към Unicode стандарт.

В стандарта Unicode един символ се кодира в два байта (16 бита), което означава, че се описват 216=65535 различни символа. Докато в стандарта ANSI (използван досега), един символ се кодира с един байт (8 бита), като по този начин се описват 28=256 различни символа. Първите 128 символа от стандарта ANSI са твърдо дефинирани и съдържат латинската азбука, цифрите и основните препинателни знаци, както и някой допълнителни символи. Останалите 128 символа трябва да се поделят между другите азбуки. Тъй като не е възможно в толкова малко символи да се съберат всички азбуки, се дефинират различни кодови таблици, които съдържат символите на близки азбуки. Например: кодовата таблица 1252 съдържа символите от английската, френската, немската и други западноевропейски азбуки; 1251 съдържа символите от Кирилската азбука и т.н.

В диапазон от 65535 символа могат да се съберат едновременно почти всички световни азбуки. Стандарта Unicode дефинира точното разположение на различните символи в този диапазон. Операционните системи Windows 3.x и Windows 95 работят с ANSI стандарта и използват една кодова таблица от 256 символа, докато в Windows NT изцяло е приет Unicode стандарта.

В Windows 95 са направени няколко стъпки за преминаване към Unicode, тъй като това е стандарта, който ще позволи едновременната поддръжка на много езици.

Първата новост в сравнение с предишните версии на Windows е поддръжката на “големи шрифтове”. “Големите шрифтове” представляват стандартни TrueType шрифтове съдържащи няколко кодови таблици и използващи Unicode стандарта. Операционната система има функции позволяващи избора на точно определена кодова таблица от такива шрифтове. Някой от приложенията могат да използват такива шрифтове, други приложения (най-често 16 битовите) не ги използват. Например в диалоговия прозорец за избор на шрифт в WordPad има възможност да се избере кодовата таблица за всеки шрифт. За приложенията, в които не е предвидена такава поддръжка, в Windows има възможност за дефиниране на нови шрифтови имена за различните кодови таблици от Unicode шрифтовете. По същество това не са нови шрифтове, а само указатели към кодови таблици от даден Unicode шрифт. Например, за Unicode варианта на Arial в Pan European версията на Windows се дефинират следните допълнителни имена на шрифтове: Arial CE, Arial Cyr, Arial Greek и т.н, които са указатели за различните кодови таблици от “големия” шрифт Arial.

Втората новост в Windows 95 касаеща работата с много езици е дефинирането на език на клавиатурата. В Windows 95 имате възможност да използвате само по една активна клавиатурна подредба от всеки език. FlexType разширява тази възможност и Ви позволява да имате няколко клавиатурни подредби от един и същ език. Също така FlexType Ви позволява бързо да променяте езиците на активните клавиатурни подредби. Езикът на активната клавиатурна подредба се предава на активното приложение, което в зависимост от вида на приложението променя текущите си параметри според този език. Например текстообработващите програми (MS Word, WordPad и др.) променят активния шрифт в зависимост езика на активната клавиатурна подредба.
Инсталация



  1. За да инсталирате Datecs Utilities за MS Office 97/2000 е необходимо да стартирате инсталацията от програмната група Datecs Applications и да изберете съответното приложение за което Datecs Utilities да бъдат инсталирани.

ВНИМАНИЕ: При отварянето на файловете, съдържащи инсталационните програми, MS Word и MS Excel ще изведат предупредителен диалогов прозорец със съобщение, че файловете съдържат макроси. Необходимо е от диалоговия прозорец да се избере бутона Enable Macros.



Помощни програми за MS Word 8.0, 9.0

След инсталация на макросите за MS Word, според описанието в предишната глава, към лентата с инструменти ще се добави нова лента с бутони. На всеки един бутон отговаря макрос с точно определена функция. Предназначението на отделните бутони и следното:






Този бутон може да се използва, когато се отваря документ съдържащ кирилица, въвеждан с някоя от по-старите версии на MS Word за Windows. Действието на макроса е следното: Обхожда се целия документ и се заменят шрифтовете Тимок и Хебар със съответните им Unicode варианти. Сменя се езика на всеки един от конвертираните параграфите на български.






При избирането на този бутон, ANSI кирилските букви от текущо избрания текст се конвертират към Unicode. Ако няма избран текст, върху целия документ се извършва конвертирането.





Този макрос може да се използва за конвертиране на текстове написани с някой от не-Unicode кирилски шрифтове към Unicode.

За повече информация виж “Използване на ANSI кирилски шрифтове в MS Office 97/2000”.











При избирането на този бутон, кирилските букви от текущо избрания текст се конвертират от Unicode към ANSI кодове. Ако няма избран текст, върху целия документ се извършва конвертирането.





При избирането на този бутон, ANSI кирилските букви от текущо избрания текст се конвертират към Unicode. Ако няма избран текст, върху целия документ се извършва конвертирането.





Този макрос може да се използва за конвертиране на текстове кодирани с кодовата страница CP02. При тази кодова страница са съвместени кирилските букви и немските букви и се използва в Windows 3.x.

ВНИМАНИЕ: Работата на всеки един от макросите може да бъде прекъсната по всяко време, ако се натиснат клавишите Ctrl + Break.


ВАЖНО: Ако резултатът от изпълнението не Ви удовлетворява, можете да изпълните командата Undo и да върнете документа в състояние преди да е бил стартиран макроса.
Помощни програми за MS Excel 8.0, 9.0

След инсталация на макросите за MS Excel, според описанието в главата “Инсталация”, към лентата с инструментите на програмата ще бъде добавен един бутон със следното предназначение:







Конвертира полетата съдържащи текстове на кирилица от текущия документ към Unicode. Този макрос може да се използва за конвертиране на документи създавани с по-старите версии на MS Excel за Windows.




ВНИМАНИЕ: Работата на макроса може да бъде прекъсната по всяко време, ако се натиснат клавишите Ctrl + Break.


Използване на ANSI кирилски шрифтове в MS Office 97 и MS Office 2000

Едно от големите неудобства, с които се сблъскват потребителите използващи кирилица под MS Office 97/2000 е невъзможността да работят с използваните досега ANSI кирилски шрифтове. FlexType 2К Ви дава възможност да работите с такива шрифтове в MS Office 97/2000.

Условно начинът за работа на MS Office 97/2000 с кирилицата ще бъде наричан Unicode кирилица, а използваният досега механизъм на кодовите страници ще бъде наричан ANSI кирилица.

Проблемите, който решава FlexType 2К са следните:



  • Конвертиране на вече съществуваща Unicode кирилица към ANSI кирилица.

Конвертиране на текстове от ANSI кирилица към Unicode и обратно.


Макросите от Datecs Utilities Ви дават гъвкавостта да работите и с двата вида кирилица - използваната досега (ANSI кирилица) и новата (Unicode кирилица). Това което е необходимо да разграничите са шрифтовете които съдържат Unicode кирилица и тези които съдържат ANSI кирилица (обикновено това са по-старите шрифтове). За разпространените шрифтове на Датекс - Timok и Hebar, Unicode вариантите са с разширение “U”, напр. TimokU и HebarU. Използвайки макросите за конвертиране от ANSI към Unicode и обратно (вж. “Помощни програми за MS Word) Вие ще можете да работите безпроблемно и с двата вида шрифтове.
Пожелаваме Ви приятна работа!


© 1997-1999 Датекс ООД.
Каталог: students
students -> Моля на въпросите, които изискват отговор Yes/No, отбелязвайте верния отговор с Х
students -> Програма на С, която генерира и извежда на екрана редица от числа на Фибоначи: от 1 до зададено от потребителя число оценка: 4
students -> Модул 1 Inkonabula
students -> Катедра „социология” икономика и социология
students -> Окс “магистър” Редовно обучение I курс /Ф-т „ЕЕ”
students -> Зависимости между питагоровите тройки и степените на простите числа
students -> Програма „Развитие на човешките ресурси, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз
students -> Списък на студентите
students -> С п р а в о ч н и к н а студента първокурсник


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница