Видове електрически процеси за нагряване. Основи на индукционното нагряване. Топология на електроенергийната система



страница1/10
Дата03.01.2022
Размер68 Kb.
#112390
ТипРешение
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
elektricheski-procesi-za-nagryavane-osnovi-na-indukcionnoto-nagryavane-topologiya-na-elektroenergiiinata-sistema-indukcionni-sistemi-i-prilojenie-za-otoplenie
Свързани:
Кратка-инструкция-за-употреба-на-Spectra-с-клавиатура-K636-1, invertori-na-tok

Съдържание на Курсовия проект:

  1. Въведение

  2. Видове електрически процеси за нагряване.

  3. Основи на индукционното нагряване.

  4. Топология на електроенергийната система.

  5. Индукционни системи приложение за отопление.




  1. Ел. Схема и схемно решение.




  1. Спецификация




  1. Използвана литература


1.Въведение

Всички ИН (индукционни нагрявания) приложни системи са разработени с помощта на електромагнитна индукция, която е открита от Майкъл Фарадей през 1831. Електромагнитна индукция се отнася до явлението, чрез което се генерира електрически ток в един затворен кръг, от колебанията на тока в друга верига, поставена до него. Основният принцип на индукционно нагряване е фактът, че AC ток преминаващ през контура влияе върху магнитното движение на вторичната верига, разположен в близост до нея. Колебанията на тока в първичната верига отговор за това как мистериозния ток се генерира в съседната верига. Откритието на Фарадей, е довело до развитието на електрическите двигатели, генераторите, трансформаторите и безжичните комуникационни устройства. Неговото прилагане, обаче, не е безупречно. Загубите на топлина, което се случва по време на процеса индукционно нагряване, е голямо главоболие, подкопаващи цялостната функционалност на системата. Изследователите са се опитали да сведът до минимум загубата на топлина, чрез ламиниране на магнитните рамки, поставени вътре в двигателя или трансформатор. Закон на Фарадей бе последван от поредица от по-напреднали открития като Закона Ленц. Този закон обяснява факта, че индуктивният ток протича обратно на посоката на промените в индуцираното магнитно движение.

Топлинните загуби, възникнали в процеса на електромагнитната индукция, могат да се превърнат в продуктивна топлинна енергия, в електрическа отоплителна система, чрез прилагането на този закон. Много индустрии са се възползвали от този нов пробив, чрез прилагане на индукционно нагряване за пещи, закаляване и заваряване. В тези приложения, индукционното нагряване, е по-лесно да се заложат дадени параметрите за отопление, без да е обходимо от допълнителен външен източник на захранване. Това значително намалява топлинните загуби, докато поддържане на по-удобна работна среда. Липса на физически контакт за отоплителните устройства не допуска неприятни електрически аварии. Висока енергийна плътност се постига чрез генериране на достатъчно топлинна енергия в рамките на относително кратък период от време.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница