Видове външнотърговски сделки. Характеристика Сделките се класифицират на



Дата05.03.2018
Размер81.53 Kb.
#61021
Видове външнотърговски сделки.

Характеристика

Сделките се класифицират на :

В зависимост от възприетия начин на плащане се разделят на стокообменни операции,  посреднически операции, специфични операции.

В зависимост от етапа на производствения процес, в който възникват връзките се делят на традиционно чисто търговски операции и нетрадиционни комплексни операции.
     Обвързаните насрещни сделки биват:


1. Бартер - изграден е на принципа на компенсацията - продажбата на една стока е свързана задължително с покупката на друга. Може да се извършва със или без насрещно плащане във валута, бартера е пълна, 100% операция и се извършва на базата на един договор. Бартерните сделки могат да бъдат:
- междудържавни - прилича много на клиринговата сделка и затова се казва още мини клиринг, основава се на бартерно споразумение и се осъществяват множество бартерни операции между държавите, сключили споразумението. При мини клиринга няма насрещно плащане във валута.
- междуфирмени - обменят се на принципа стоки на еднаква стойност.
     Компенсационната търговия се нарича още голям бартер, но разликата при нея е, че се разменят много на борй стоки и освен междуфирмен бартер се сключва и междуправителствен или малък клиринг.
2. Заменните сделки обикновенно са външнотърговски операции, чрез които се преследват политически цели, валутно финансов ефект, разнообразявяане асортминта на вътрешния пазар чрез внос на чуждестранни стоки и износ на отечествени.
     3. Посредническите сделки - имат широк диапазон на действие от информационното осигуряване на контрагентите по сделките до извършването на някои специализирани производствени функции и на различни маркетингови мероприятия. Собствеността на стоката преминава върху посредника в случаите на препродажба и при някои реекспортни операции. При всички други случаи на посредническа дейност, включително и при комисионната и консигнационната търговия посредника не получава право на собственост върху стоката.
     При комисионната търговия комисионерът сключва договор със своя доверител да извършва сделки от свое име, но за негова сметка. Това се препоръчва при фирми, които няматр опит във ВТ, които излизат на нов пазар или пък лансират непозната стока на съществуващ пазар.
     Констигнационната търговия е специален вид комисионна сделка  при която доверителят предоставя на консигнатора своята стока с цел тя да бъде продадена на съответния пазар.  Отношенията между дваматас е уреждат на базата на договор за консигнация, като консигнаторът продава стоката от свое име, но за сметка на консигнанта. Този вид търговия се използва при продажба на стоки, неизвестни за потребителя, при продажба на машини и съоръжения на отделни пазари или когато трябва да се поддържат запаси от резервни части, да се осигури специализирано техническо обслужване и т.н.
      Агентските сделки са сделки които се реализират на основата на дългосрочен договор между доверителя и агента. Агентът сключва сделки от името и за сметка на принципала, като възнаграждението, което получава, произтича от агентския договор и се нарича провизион. Брокерските сделки са разновидност на агентските, но брокерите имат по-ограничени права и се използват за еднократно поръчение.
     
     Реекспортни операции
Реекспортните операции са сложни комбинации от сключени самостоятелно външнотърговски сделки с цел продажба на една или повеч стоки при участието на контрагенти от повече от две страни. За реекспортните сделки е без значение дали стоката подлежи или не на преработка, дали се намира или не в обръщение на вътрешния пазар. Целта на реекспорта е извличане на чиста валутна печалба. Плащането при покупката и продажбата на стоки се извършва в свободно конвертируема валута. Участниците в една реекспортна сделка са реекспортьорът, продавачът и вносителят. На реекспортьорът принадлежи инициативата и изпълнението на реекспортната сделка, независимо от чие име и за чия сметка действа. Тук идва и момента за чия сметка се извършва реекспортната операция - тя може да бъде за своя или за чужда сметка. За своя сметка целта на операцията е покупката на стока в една страна с цел препродажбата й в друга, без стоката да се подлага на съществена преработка. Когато реекспортната сделка се извършва за чужда сметка обикновенно сделката се договаря директно между продавача и купувача, а реекспортьорът изпълнява по договореност посреднически функции.
Според броя на участващите контрагенти реекспортните сделки могат да бъдат двустранни, тристранни и многостранни, като при тристранните съществува разновидност на отворени и затворени.
     В международно търговския обмен се срещат и реимпортни сделки - покупка и внос от чужбина на отечествени стоки, които не са претърпели значителна преработка. Реимпортните операции имат случаен характер. При транзитните сделки една стока се купува и се продава в чужбина без да се изнася от страната, която извършва операцията. Плащането се извършва в свободноконвертируема валута, а целта е чиста печалба.
    Към групата на реекспортните сделки се числят още сделките суич, але-ретур и други. При сделките суич плащането се извършва задължително в различен вид валута - клирингова срещу свободно конвертируема или обратно. Основната цел е разменянето на една валута в друга  на основата на раликата в тяхната ценност. При разменянето на клирингова срещу свободно конвертируема валута възниква въпроса за обезценката на клиринговата спрямо свободно конвертируемата и това се случва защото с клирингова валута могат да се купуват стоки само от страната клирингов партньор и то по асортимент, цени, качество и други условия, които тя предлага. С конвертируемата валута може да се пазарува в цял свят. Цифровата обезценка между конвертируемата и клиринговата валута се нарича дизажио или загуба. В обратния случай - превръщането на конвертируема в клирингова валута се отчита известен процент премия или ажио. 
     В зависимост от преследваната цел суичовите операции могат да бъдат
- финансови - извършват се директно между клиринговите къщи на две или повече страни
- стокови - целта е набавяне на определено количество стоки от страната клирингов партньор, които по една или друга причина не могат да бъдат получени чрез редовен внос в рамките на действащата между страните търговска спогодба. 
     В зависимост от това каква валута се конвертира съществуват прав и обратен суич. При правия се конвертира клирингова срещу свободно конвертируема валута - по-малоценна срещу по-цьенна валута, при отчитане на дизажио. При обратния суич се започва със свободно конвертируема валута и целта е да се наберат средства по клиринга, тоест конвертире се по-ценна в по-малоценна валута при отчитане на ажио.
     Сделката але-ретур е комбинация от две суичови сделки. Але е обратен суич и при него суичьорът си набавя клирингова валута. Ретур е прав суич и в този случай клиринговата валута се превръща в свободно конвертируема.
     Сделките на ишлеме са известни още като скрит реекспорт - при него се договаря изработката на готов продукт или полуфабрикат с материали на клиента срещу възнаграждение за вложения национален труд. Съществуват различни видове сделки на ишлеме - при едните продуктите и материалите се предоставят безвъзмездно от клиента, а в друг срещу заплащане.Доставените материали за преработка на продукта се отчитат като временен внос, а  само живият труд по преработката се отчита като износ.




     Международни борсови операции
     Борсите обслужват 3 вида сделки - реален пазар - кеш и форуърд, фючърсен пазар и опционален пазар. 
     Спот сделките уреждат реална доставка и покупка на стоки с кратък срок на изпълнение - сключват се след пряко договаряне по време на борсовата сесия или непосредствено след нейното приключване. Съществуват някои особености:
- специфичен начин за определяне на качеството. Използва се клауза средно добро качество, като то се определя от борсата и за целта тя изработва мостри и описание на стойноститие на всички важни качествени показатели за конкретните стоки. Разработва се и скала на допустимите отклонения, скала за отстъпки от цената при по-ниско качество и скала за бонификации при по-добро.
- сделките спот уреждат продажбата на налични стоки. Има сделки за незабавна доставка - стоката е на склад в борсата в момента на сключване на сделката, а собствеността се прахвърля на купувача с предаване на варант. Съществуват сделки флотан - стоката е на кораб, а кораба в открито море, а собствеността върху стоката се прехвърля с предаването на чист коносамент. Има и сделки, които се сключват в момента на товарене на стоката.
      Форуърд сделките са сделки за реална покупка или продажба на стоки, ценни книжа или валута за определен момент в бъдещето, на цена договорена в момента на сключване на сделката. Имат за цел запазване за определен бъдещ момент на сегашните цени и други търговски условия, които се оценят от двама търговски контрагенти като благоприятни. Форуърдните сделки се сключват по време на борсовите сесии или след тяхното приключване и имат следните особености:
- форуърдния контакт е частично стандартизиран - използва се клаузата faq
- срокът за изпълнение на форуърдна сделка се движи в рамките на 3 месеца до 1 година с изключение 2 години.
- форуърдните сделки се изпълняват само чрез реална доставка и реална покупка на стоката на съответната сделка
- борсата не гарантира изпалнението на сделката
- важно предимство на форуърдните сделки са ниските разходи в момента на сключване на сделката.


Фючърсните сделки са безусловни срочни сделки, които се сключват за реализиране на печалба от изменението на цената на базовия актив на фючърсния пазар през периода от сключването до изпълнението на сделката. Те нямат за цел реална доставка или покупка на стоки, но не изключват възможността за това. Базовите активи са стандартни контракти за стоки, валута или финансови активи.. Особеностите на фючърсните сделки са:
- Двете страни по сделката поемат безусловното задължение да я изпълнят, независимо от пазарната ситуация в момента на изпълнение, като това става чрез сключване на обратна сделка или чрез реална покупка или продажба на стоки.
- фючърсните сделки са борсов инструмент за осъществявяне на две противоположни стратегии - защита от ценови, валутен, търговски риск и спекулиране.
- главната организационно-управленска предпоставка за съществуването на фючърсни сделки е излизането от пазара преди настъпване срока за изпълнение на поръчката, без да е необходимо съгласието на другия контрагент. Този механизъм се управлява от Клиринговата къща и за него е необходимо задължителното внасяне на марджин.
- фючърсните сделки се сключват само по време на борсавата сесия, като поемане на задължение за покупка е откриване на къса позиция и обратно - поемане на задължение за продажба е откриване на дълга позиция.
- фючърсните сделки се оформят с напълно стандартицирани фючърсни контракти.
Етапите при сключване на фючърсни сделки са установявяне на контакт с брокера, възлагане на брокура да сключи сделка с писмена поръчка от потенциалния купувач или продавач, внасяне на марджин и регистриране на поръчката, изпълнение на поръчката, регистриране на сделката в клиринговата къща, обработване на борсовите сделки.
     Опционните сделки са условни срочни сделки за покупко-продажба на стандартни контракти. Опцията дава право на своя купувач да купи или продаде определен базов актив по определена в опцията цена в определен базов актив по определена в опцията цена в определено време.  Те са опционни, защото се изпълняват само когато държателят на опцията желае това. Съществуват няколко вида опции:
- пут опции - право да се продава базов актив
- кол опции - право да се купува базов актив
Според срока на валидност опционните сделки биват:
- американски тип - за целия период на опцията
- европейски тип - само в момента на изтичане на срока на опцията
Рекмизитите на една опция са:
- базов актив, цена на базовия актив, цена на опцията, премия
Премията има собствена и времева стойност. Собствената стойност отразява печалбата, която може да се получи при упражняване на опцията. Собствената стойност = базовата - текущата пазарна цена. 
Времевата стойност отразява вероятността опцията да получи собствена стойност или да я увеличи през периода до изтичане на опцията.
Размерът на премията зависи от печалбата, времето до изтичане на опцията, съотношението между търсене и предлагане на съответната опция.
Срока на валидност на опцията е срокът, в който може да се купи или продаде базовия актив по определената базова цена.
Държателят на опцията има право да я упражни, да я продаде, да я изостави. Максималната загуба за държателя на опцията е равна на платената при покупката на опцията премия.
Издателят на опцията си гарантира максимална печалба с продажбата й, като тази печалба е равна на получената премия, в случай че опцията се окаже губеща и нейният държател не я упражни.



Каталог: 2010
2010 -> Ноември, 2010 Г. Зад Кое е неизвестното число в равенството: (420 Х): 3=310 а) 55 б) 66 в) 85 г) 504 За
2010 -> Регионален инспекторат по образованието – бургас съюз на математиците в българия – секция бургас дванадесето състезание по математика
2010 -> Януари – 2010 тест зад Резултатът от пресмятане на израза А. В, където
2010 -> Библиографски опис на публикациите, свързани със славянските литератури в списание „Панорама” /1980 – 2011
2010 -> Специалисти от отдел кнос, Дирекция „Здравен Контрол при риокоз русе, извършиха проверки в обектите за съхранение и продажба на лекарствени продукти за хуманната медицина на територията на град Русе
2010 -> 7 клас отговори на теста
2010 -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
2010 -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница