Vinf 16: 32: 01 27-03-2015 is1632V



Дата10.04.2018
Размер225.12 Kb.
#66596
VINF 16:32:01 27-03-2015

IS1632VI.034

НЗОК - Лекарски съюз - среща
С 25 процента повече са разходите за

лекарства за първото

тримесечие на годината

София, 27 март /Десислава Пеева, БТА/

С 25 процента повече са разходите за лекарства, платени

от НЗОК, за първото тримесечие на годината в сравнение със същия

период на миналата година. Това каза пред журналисти

председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов

след среща с членовете на Надзорния съвет на НЗОК.

Двете страни са се договорили да се направи подробен

анализ за първото тримесечие на годината. При такъв преразход на

лекарства до края на годината той би станал 100 процента, каза

още Райчинов.

Засега е ясно, че има общо средно със 7 процента

увеличение на дейностите в болничната помощ. Надвишението за

болниците е много малко в сравнение със същия период на миналата

година, когато е било 25 процента, посочи Райчинов.

Към момента няма сигнали за предстоящи лекарски протести

в резултат на новата методика, по която се финансират лечебните

заведения, увери Райчинов и добави, че всяка болница, която в

първото тримесечие е показала драстични отклонения от бюджета

си, ще бъде подложена на проверка. Райчинов подчерта, че няма да

се прави компромис, ако се докажат злоупотреби.

На днешната среща не е било обсъждано намаляване на

цените на клиничните пътеки, допълни Райчинов по повод на

подобна информация, появила се в някои медии.

/ИС/
www.tv7.bg, 27.03.2015 г.

http://news7.bg/_l.n_i.140873_c.24.html#.VRWlaI4oER9
Касата платила 25% повече за лекарства
Болниците с преразход и заради свръхприем на пациенти.

Преразходът на болниците за тази година е заради свръхприем на пациенти и заради лекарства. С 25% повече са разходите за лекарства, платени от Здравната каса само за последните 3 месеца в сравнение със същия период миналата година. Това показва анализ на лекарския съюз и здравния фонд. Предстои проверка на болниците, в които има драстични отклонения от предвидените бюджети.

Ако се докаже, че при тези отклонения медицинската дейност е основателна, няма да се оспорва нейното изплащане от държавата. Но там, където има злоупотреби - няма да има компромис, е становището на Надзорния съвет към Касата.

Сигнали до лекарския съюз за много висок прием в болници има за градовете София, Пловдив и Лом. Засега е ясно, че средно със 7% е увеличението на дейностите в болничната помощ за декември, януари и февруари в сравнение със същите месеци през 2013 и 2014 г.

Разликата ще бъде компенсирана от резерва на Касата. Преразходът за лекарства обаче е 25% спрямо сумата за периода на миналата година.
www.bnr.bg, 28.03.2015 г.

http://bnr.bg/post/100539101/margarita-grozdanova-prerazhodat-za-lekarstva-do-kraa-na-godinata-shte-e-okolo-153-mln-leva-a-ne
Маргарита Грозданова: Преразходът за лекарства до края на годината ще е около 153 млн., а не 400 млн. лева
Автор: Светослава Кузманова

Преразходът в бюджета на Здравната каса за първото тримесечие ще е 38 млн. лева, а не 100 млн., както твърди председателят на Лекарския съюз. Това заяви пред "Хоризонт“ Маргарита Грозданова, директор в Националната здравноосигурителна каса. В сряда председателят на Лекарския съюз Цветан Райчинов прогнозира, че до края на годината преразходът за лекарства ще е 400 млн. лева. Грозданова каза, че тази цифра ще е не повече от 153 млн. лева:

Аз дълбоко се надявам, че този преразход ще бъде доста по-малък, след като виждам какво се случва с нормативната уредба и се надявам, че съвсем скоро ще бъдат налице тези промени, за да можем ние ефективно да почнем да договаряме и съответно ефективно, този финансов риск, който съществува, да се споделя заедно с притежателите на разрешения за употреба.

Прогнозата за 400 млн. лева преразход Грозданова коментира:

Смятам, че д-р Райчинов, тиражирайки 100 млн. за 3-месечието, го е умножил по 4 и се получава, така, съвсем грубо, 400 млн., показвайки, че, едва ли не, лекарствата са по-голям преразход от болничната помощ. Той така много пъти се е изказвал, че лекарствата "изяждат“ цените за пътеките. Не смятам, че е така. При лекарствата има един така ръст по-висок категорично. Но в годините, бюджетът, който се приема за лекарствата, той е бюджет в дефицит. Само за 2014-а, мога да ви кажа, че разходът за лекарства, за извънболнична е 599 млн., а бюджетът, който е приет, е 547 млн. за 2015-а. За онкологията разходът, който се реализира 2014-а, е 218 млн., а бюджетът, който ни е заложен по закон, е 175 млн. Ето от тук ние още започваме с дефицит и казваме един такъв по-висок процент на преразход, който, реално, си идва и от този дефицит, залегнал в Закона за бюджета.
www.investor.bg 28.03.2015 г.

http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/m-grozdanova-prerazhodyt-za-lekarstva-do-kraia-na-godinata-shte-e-do-153-mln-lv-191924/
М. Грозданова: Преразходът за лекарства до края на годината ще е до 153 млн. лв.
Директорът в НЗОК опроверга твърденията на председателя на Лекарския съюз Цветан Райчинов, че сумата ще е 400 млн. лв.
Преразходът в бюджета на Здравната каса за първото тримесечие ще е 38 млн. лева, а не 100 млн., както твърди председателят на Лекарския съюз, заяви пред "Хоризонт“ Маргарита Грозданова, директор в Националната здравноосигурителна каса.

В сряда председателят на Лекарския съюз Цветан Райчинов прогнозира, че до края на годината преразходът за лекарства ще е 400 млн. лева. Грозданова заяви, че тази цифра ще е не повече от 153 млн. лева.

"Аз дълбоко се надявам, че този преразход ще бъде доста по-малък, след като виждам какво се случва с нормативната уредба и се надявам, че съвсем скоро ще бъдат налице тези промени, за да можем ние ефективно да почнем да договаряме и съответно ефективно, този финансов риск, който съществува, да се споделя заедно с притежателите на разрешения за употреба."

Прогнозата за 400 млн. лева преразход Грозданова коментира така:

"Нямам идея откъде д-р Райчинов... Смятам, че той, тиражирайки 100 млн. за 3-месечието, го е умножил по 4 и се получава, така, съвсем грубо, 400 млн., показвайки, че, едва ли не, лекарствата са по-голям преразход от болничната помощ. Той така много пъти се е изказвал, че лекарствата "изяждат“ цените за пътеките. Не смятам, че е така. При лекарствата има един така ръст по-висок категорично. Но в годините, бюджетът, който се приема за лекарствата, той е бюджет в дефицит. Само за 2014-а, мога да ви кажа, че разходът за лекарства, за извънболнична е 599 млн., а бюджетът, който е приет, е 547 млн. за 2015-а. За онкологията разходът, който се реализира 2014-а е 218 млн., а бюджетът, който ни е заложен по закон е 175 млн. Ето от тук ние още започваме с дефицит и казваме един такъв по-висок процент на преразход, който, реално, си идва и от този дефицит още, залегнал в Закона за бюджета."
www.tv7.bg, 29.03.2015 г.

http://news7.bg/_l.n_i.141017_c.24.html#.VRf7FvysWo0
Болните у нас остават без лекарства
В същото време 15% от медикаментите в Германия са внос от България и Румъния
15 на сто от медикаментите в Германия са доставени от България и Румъния, сочи ново изследване на лекарствения пазар в Европа. Според д-р Кунчо Трифонов - представител на Световна маркетингова агенция, продуктите се изкупуват от случайни лица, препакетират се някъде и после се представят за чиста легална стока, докато у нас пациенти с трансплантации, с онкологични и редки заболявания остават без лечение.

Д-р Кунчев предупреди, че до края на годината проблемът ще се изостри и за много българи липсата на лекарства ще има фатален изход. По данни на Министерство на здравеопазването процесът на паралелен износ ескалира и цели групи медикаменти изчезват до 10-то число на месеца . Ето и какви грозни сцени се наблюдават в някои аптеки.

По правило паралелният пазар на лекарства означава евтино за европейци, скъпо за българи. Най-засегнати от този износ са пациентите, които ползват скъпи и оригинални медикаменти. Лекарствата се доставят на по-ниски цени за България спрямо големите европейски страни. Такива са и имуносупресорите за трансплантираните пациенти.

От 400 регистрирани у нас търговци на лекарства, едва 4-5 фирми обслужват вътрешния пазар и имат дял от 10 до 25%. Останалите се занимават с препродажба и паралелен износ.

Европа се кани да криминализира продажбата на лекарства от аптеки към дистрибутори, но едва след 2017 г.

www.tv7.bg, 28.03.2015 г.

http://news7.bg/_l.n_i.140938_c.24.html#.VRfQY_ysWo0
Болниците следят за правилното разпределение на лекарствата
Трябва да се прави икономия на медикаментите, за да има пари в Здравната каса
Страната ни е изчерпала възможностите за намаляваме цените на лекарствата само със законодателни промени, заяви изп. директор на агенцията по лекарствата доц. Ася Стоименова.

Затова от Агенцията предлагат въвеждането на клинични фармацевти в лечебните заведения, които заедно с лекарите да определят терапията на лечение и да следят за правилното приемане на медикаментите.

За да има повече пари в Здравната каса, трябва да се направи икономия на лекарства в болниците, смята изп. директор на Агенцията по лекарствата.

Доц. Стоименова уточни, че страната ни разполага с близо 100 подготвени клинични фармацевти, които могат да се назначат в болниците като пилотен проект. Това са група студенти от УНСС, които са направили проучване кой, как, с какви лекарства се лекува.

Всъщност от две години Националният съвет по цени и реимбурсиране на медикаментите определя цените и ги сравнява с 17 държави в ЕС.

"И ако тук някой си позволи да даде по-ниска цена, тя преминава в целия испански пазар, после във френския пазар. И съответно няма луд производител, който заради нашия малък пазар да си намали цените", обясни д-р Станимир Хасърджиев.

Най-масовите заболявания като сърце, високо кръвно и холестерол се доплащат символично от Здравната каса - около 25%.

Министерството на здравеопазването вече подготвя законодателни промени за икономии на средствата за лекарства в болниците, за да може те да се използват за извънболнично лечение.



www.bnr.bg, 27.03.2015 г.

http://bnr.bg/post/100538922/lekarskiat-sauz-ne-e-dogovaral-namalavane-na-ceni-na-klinichni-pateki
Лекарският съюз не е договарял намаляване на цени на клинични пътеки
Гергана Хрисчева

Българският лекарски съюз не е договарял намаляване на цени на клинични пътеки, каза председателят на организацията д-р Цветан Райчинов след среща между Надзорния съвет на Здравната каса със съсловната организация.

Не е постигната договореност да се направи съвместен анализ за преразхода на болниците за първото тримесечие, който е в размер на 7% болнична дейност и 25% за лекарства. 7% средно преразход за болничната дейност до момента е в рамките на допустимото. За сравнение миналата година е бил приблизително 27%, т.е. сега болниците са започнали своята регулация, обясни д-р Райчинов. Преразходът за лекарства обаче от 25% досега означава 100% до края на годината.

Председателят на Българския лекарски съюз каза, че има сигнали за много висок прием в някои болници в страната като например в София, Пловдив, Лом, заради притеснения от листи на чакащи.

Всички лечебни заведения, които за първото тримесечие са показали драстични отклонения, ще бъдат проверявани, преди да бъде заплатена дейността им.
www.dariknews.bg, 27.03.2015 г.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1412681
Проверяват болниците, които са превишили бюджетите си драстично
Димитър Панев

С 25% повече от предвиденото са изхарчили болниците за лекарства през първите месеци от годината. Това означава, че до края на годината за лекарства ще са необходими двойно повече пари от заложените. Информацията стана ясна след среща между представители на Здравната каса и на Българския лекарски съюз този следобед.

Всички болници, които са превишили бюджетите си драстично, предстои да бъдат проверени. Това съобщи председателят на Лекарския съюз д-р Цветан Райчинов. Той добави, че на някои места в страната има сигнали за висок прием в определени болници, а причината била, че пациентите са притеснени от фиксираните бюджети на лечебните заведения, които предстои да бъдат въведени. Председателят на съсловието обаче е категоричен, че няма да допусне цените на клиничните пътеки да бъдат намалявани.

Според Райчинов намаляване на цените на клиничните пътеки не е обсъждано. От надзорния съвет уточниха, че през април може да започне да се говори за такова, когато станат ясни подробните анализи за похарченото до момента от болниците. Потвърди се обаче тезата, че то е с около 7 на сто повече от очакваното: „7% дефицит не е нещо, което да не може да бъде решено дори и в рамките на наличния резерв на Касата от около 100 милиона. Засега сериозен проблем и заплаха за дейността няма. Всички болници, които към първо тримесечие са показали драстични отклонения, ще бъдат проверени".

Райчинов е убеден, че с новите правила за финансиране на болниците до фалити не можело да се стигне. Всичко останало било приказки за пред медиите: „Фалит заради това, че има тази методика, няма как да се получи. Има сигнали за свръххоспитализация, но те са в малко места, да не кажа и в малко болници. Лекарският съюз при тези разчети и при тези изпълнения на бюджета няма да допусне намаление на цени най-вече, защото това ще има обратния ефект. Намалението на цените ще доведе наистина до свръххоспитализации, които невинаги да бъдат оправдани".

Райчинов добави, че директорите на болници, които работят съвестно, се справят, за разлика от тези, които недоволстват.




27.03-03.04.2015 г., с. 16
Хапчетата дънят бюджета на касата
Калоян Атанасов

Двете крила на фармацевтичния бизнес - генеричните и "оригиналните" производители, влязоха в нов етап на "студена война". Този пък конфликтът не е кой да продава повече хапчета на здравната каса, а кой да отговаря за огромните харчове, които прави публичният фонд. От асоциацията "БГФармА", която обединява генеричната индустрия, разкриха, че конкурентите им са направили неприемливо предложение за промени в Закона за здравното осигуряване. Организацията на производителите на иновативни лекарства настоявала всички фармацевтични компании солидарно да възстановяват пари на здравната каса, ако има преразход над заложената финансова рамка за медикаменти.

Председателят на "БГФармА" Николай Хаджидончев смята, че това не е справедливо, тъй като преразходът не се дължи на употребата на генерици. Той отбеляза, че при лекарствата с аналог цените падат заради голямата конкуренция между производителите, а при оригиналите е обратното - ставките постоянно се вдигат. Хаджидончев обясни, че ако се стигне до подобно решение, много продукти ще бъдат изтеглени от българския пазар. От "БГФармА" подкрепиха тезата си с данни, според които здравната каса харчи 40% от ресурса си за 18 разновидности на хапчета, с които се лекуват едва 20 000 болни. Според тях някои фармацевтични фирми са увеличили приходите си от 100 до над 300%, а само в онкологията разходите са нараснали с около 80 млн. лв. за една година.

Заместник-министърът на здравеопазването и член на надзорния съвет на НЗОК д-р Бойко Пенков също се включи в задочния спор. Той каза, че в Европа е нормално при преразход в публичния фонд парите да връща индустрията, която има най-голям ръст на разходите или пазарен дял. По думите на Пенков генеричните фирми се притесняват, че те имат висок пазарен дял и затова искат само иновативните компании с най-голям ръст на приходите да възстановяват получени суми. Ръководствата на министерството и осигурителният фонд вероятно ще вземат соломоновско решение и ще поканят всички фармакомпании за договаряне на отстъпки.

Междувременно председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов каза, че преразходът за лекарства в бюджета на касата е много по-значителен, отколкото този за болнична дейност. По негова информация, за първото тримесечие на 2015-а са платени със 100 млн. лв. повече за медикаменти, докато лечебниците са надхвърлили с 50 млн. лв. лимитите си. Според Райчинов, ако не се вземат мерки, до края на годината дефицитът за лекарства може да достигне 400 млн. лева. "В касата говорят за намаление на цени на клинични пътеки и на дейности в болниците. Аз искам да чуя с колко ще паднат цените на лекарствата. Ако поевтинеят с около 30%, можем да приемем намаляването на четири-пет пътеки в болниците. Но това според мен не е решение, защото автоматично ще се увеличат обемите, а за тях няма регулация", изтъкна експертът. Лекарите предлагат да се направи ясен списък с критерии кои заболявания, кога, с какво и по какви индикации да се лекуват.

www.dnevnik.bg, 27.03.2015 г.

http://www.dnevnik.bg/zdrave/2015/03/27/2500616_proizvoditelite_na_generichnite_lekarstva_sa_protiv/
Производителите на генеричните лекарства са против споразумението със здравната каса
Всички работещи със здравната каса фармацевтични компании да покриват солидарно плащанията й за лекарства, ако те надхвърлят годишния й бюджет по това перо. Това се предлага в пакта за стабилност, който трябва да бъде одобрен от правителството и парламента, след като бъде подписан от производителите на лекарства и здравното министерство.

Генеричните фармацевтични компании обаче не са съгласни с предложения документ, пише "Капитал". "Философията на това споразумение е заложена във формула, според която всички компании трябва да плащат независимо дали са оригинални, генерични и дали имат принос за преразхода за лекарства. Предложението е, ако има ръст над предвиденото, той да се покрива солидарно от всички компании на база на това какъв пазарен дял имат от средствата на касата за медикаменти", обясни Николай Хаджидончев, председател на "БГФарма", която обединява генеричните фармацевтични компании, работещи в България.

Генеричните фармацевтични компании са против подписването на общо споразумение, тъй като ръстът над заложените бюджети винаги идва от нови оригинални лекарства без аналог и никога от генерични, чиито цени намаляват всяка година. ​Предполага се, че и тази година ще има преразход на плащания за лекарства (за миналата година здравната каса плати със 100 млн. лв. повече от предвидените в бюджета за медикаменти за домашно лечение).

"Потреблението на опаковки генерични лекарства расте, което значи, че с тях се лекуват повече пациенти. То обаче пада в стойност, което означава, че цените слизат стабилно надолу. Средната цена на една опаковка е 3 лв.", коментира Хаджидончев, цитиран от "Капитал". Той допълни, че през миналата година при среден ръст на болничния пазар от 18.7% за онкомедикаменти има оригинални лекарства, които са с ръст от 330% и преразходите идват оттам.

Хаджидончев каза още, че 18 лекарства под патент усвояват 40% от ресурса на НЗОК за медикаменти и с тях се лекуват 20 хил. пациенти. От "БГФарма" допълниха, че генеричните продукти няма как да дават допълнителни отстъпки от цената, тъй като се конкурират с още десетина продукта в група и освен това здравната каса обикновено плаща само малък процент от стойността им - до 50%.

Това е причината около 200 евтини лекарства да престанат да се продават в България през последната година, тъй като производителите им са на загуба.

"Търсим твърда договорка, че бюджетът за лекарства е този. В процес на преговори сме", коментира ситуацията заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков. Той допълни, че в повечето европейски страни има споразумения и фирмите определят процент на база на пазарен дял и постигнат ръст, според който връщат на здравните каси надплатените средства.

Пенков каза още, че ако фирмите не се споразумеят, остава в сила законовият текст, според който ще се договарят задължителни отстъпки за новите лекарства.


www.zdrave.net, 27.03.2015 г.

http://zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=I9b4rfy5Xhg%3d
Новата система на финансиране затруднява онкологичното лечение
Бойко Бонев

При онкологията не бива да има листи на чакащите, а има опасност от създаването на такива заради твърдите бюджети, които се налагат с новата методика на НЗОК за финансиране на болниците. Това стана ясно от думите на директора на Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания в София (СБАЛОЗ ЕООД) д-р Борислав Димитров пред Zdrave.net. Той заяви, че при онкологичните заболявания химиотерапията се извършва циклично, на определени курсове през определен период от време, по строго фиксирани терапевтичните схеми. „Не може пациенти, които са започнали курса, изведнъж да бъдат оставени в листа на чакащите. От друга страна тези, които не са започнали, не би следвало да чакат дълго”, отбеляза той.

Д-р Димитров каза, че лечебното заведение непрекъснато има надлимитна дейност, поради няколко причини. Едната е, че от тази година болницата има нова дейност – лъчетерапия, за която обаче се оказва, че не са отпуснати средства в бюджета. Д-р Димитров заяви, че още миналата година е направил нужните прогнози какъв обем ще е дейността на лъчетерапията, но накрая се оказвало, че бюджетът за химиотерапия и за лъчетерапия е един в главата клинични пътеки.

Другият фактор е, че болницата има огромен контингент от болни, на които няма как да се откаже лечение. Д-р Димитров отбеляза, че лечебното заведение предлага някои уникални дейности, с които никой друг в София не иска да се занимава. Такива са например обезболяващата терапия и диспансерното наблюдение. „Така че не виждам как тези пациенти биха намерили обслужване на друго място”, добави той.

От думите на д-р Димитров стана ясно, че болницата реализира и съществени разходи за лекарства. Той каза, че надлимитната дейност за януари е около 250 хил. лв., като само за медикаменти преразходът е около 150 хил. лв. Д-р Димитров заяви, че броят на пациентите, които се нуждаят от скъпоструващо лекарствено лечение, никак не е малък. Запитан дали въпросният преразход може да се компресира с генерични медикаменти той отговори, че болницата закупува предимно генерични продукти, при това на цени, по-ниски от определените от касата пределни. „Това разбира се, оказва влияние на разходите, но не може да компенсира недофинансирането”, каза д-р Димитров. Според него основният проблем, който съществува в онкологията е, че дейността е обвързана с лекарствата. „Т.е. при надлимитна дейност освен труда ти остават лекарства, които понякога многократно надхвърлят самите клинични пътеки. Това предполага един огромен буферен ресурс, който болниците трябва да имат, за да могат да се разплащат с доставчици, когато касата закъснява с реимбурисрането на тези средства. Когато въобще откаже да ги реимбурсира, аз просто не мога да си представя такъв сценарий и какво би станало тогава, защото мисля, че това не е редно”, заяви той.

Д-р Димитров отбеляза, че към края на месец април ще стане ясно дали ще има сериозни сътресения заради твърдите лимити. По думите му, досега рано или късно НЗОК е намирала начин да се разплаща. Той каза, че се надява да има някаква преоценка на лимитите, но също така прогнозира, че тази година ще е по-трудна за болниците от миналата.





30.03.2015 г., с. 1-2
Държавата пак бави социални плащания
Оплаквания има в цялата страна. От НОИ категорично отричат, но до края на март няма да има преводи на обезщетения
ЕКИП НА "СЕГА"

Изплащането на някои социални плащания отново се бави - болнични, майчински, покривани от здравната каса скъпи лекарства. За това сигнализираха читатели на "Сега". Майки се оплакват заради забавени обезщетения за децата до една годинка. В повечето случаи проблемът идва от липсата на точен график къде и кога ще бъдат изплатени сумите. При болничните и лекарствата обаче причината е в бюрокрацията.

От Националния осигурителен институт категорично отрекоха, като посочиха, че за март парите ще бъдат изплатени на 2 април. Според наредбите обезщетенията за месеца се изплащат до 5-о число на следващия месец. През март обаче не са получени преводи, защото през февруари е имало две плащания заради струпването на почивните дни в началото на този месец. През декември също са получени майчинските за два месеца - за ноември, но и за декември заради почивните дни в началото на годината.

Липсата на фиксирана дата, в която да си получат парите, изнервя майките. "НОИ превежда на всяка банка два пъти седмично в определени дни - понеделник и сряда, общата сума за всички правоимащи лица, поради което не може да бъде фиксирана строго определена дата за изплащането на обезщетенията", коментираха оттам.

Много хора се оплакват и за забавяне на болничните с месеци. Тук ситуацията е абсурдна - макар болничният лист от лекаря да пристига на мига в НОИ заради въведената онлайн система от началото на годината, обработката продължава да се бави, защото разтакаването по гишета на работодателя остана. Той трябва да подаде документите на служителя си до 15-о число на месеца. След това започват да текат следващите 15 работни дни, в които пък НОИ има срок да изплати болничните. Ако има проблем в документите от работодателя, всичко започва отначало. Форумите са пълни с питания защо се бавят болничните. Читател се оплака, че за престой в болница през октомври е получил парите си през декември м.г. "Относно болничен лист, който е от 07.01.2015 до 05.03.2015 г. и документите са внесени на 06.02.2015 г., в НОИ пише като статус, че все още се обработва. 15-дневният срок е минал отдавна. На телефоните не отговарят, а вчера бях в НОИ и не им работела програмата", пише участничка в един от форумите на 18 март.

Същият проблем със забавяне се появява периодично и при изплащането на детските от Агенцията за социално подпомагане. Социалните служители обаче са изрядни по закон, защото и тук срокът е твърде голям - до края на месеца. Обикновено в градовете хората са свикнали да получават парите си около определена дата и ако има забавяне след нея, макар и то да не нарушава закона, майките започват да протестират. Проблемът е, че понякога проблемът идва от финансовото министерство, което бави превода. Преди време от АСП обясниха, че получават всеки ден определени лимити от суми от социалното министерство, с които се разплащат веднага, като детските се изплащат по различно време за различните градове в страната. Самите платежни обикновено са готови до средата на месеца. От социалното министерство обясниха, че не може да има фиксирани дати.


БАВЕНЕ
И протоколите за отпускане на скъпи лекарства на пациенти с диабет са били забавени от здравната каса, съобщиха потърпевши. Така болни е трябвало сами да си плащат инсулина. Става дума за лечение, което трябва да се одобри в централното управление на НЗОК, например при смяна на терапия и при новооткрити случаи. Обикновено процесът отнема под 1 месец, но сега хората е трябвало да чакат месец и половина. От касата обясниха, че забавянето се дължи на въвеждането на нов регистър. Имаше технически проблем, но той вече е отстранен, увериха от НЗОК. Освен това в средата на февруари бившият вече управител Румяна Тодорова нямаше право да подписва протоколи за около седмица, което също забави достъпа на хиляди болни до терапия.



29.03.2015 г., с. 8-9
Д-р Султанка Петрова:
Хранителни добавки да се купуват само от аптека или
Интервю на ДИАНА ТЕНЧЕВА с депутатката от Патриотичния фронт за законовите промени, които тя подготвя за паралелния износ, оставящ българи с рак, хепатит, диабет и астма без лекарства, и за предлаганата нова регулация на хранителните добавки
- Д-р Петрова, съобщихте пред „Труд", че подготвяте законови промени за паралелния износ на медикаменти (доставени за българския пазар лекарства се изнасят за западноевропейския например, където се продават на много по-високи цени - б.р.), заради който болни българи остават без терапия. Какво точно ще съдържат новите текстове?

- Все още обсъждаме поправките в лекарствения закон, които ще предложим. Те не са финализирани, но идеята ни е да спрем износа, заради който у нас липсват животоспасяващи медикаменти. Ще разгледаме чл. 217, в който ще заложим мониторинг на медикаментите на пазара. Предвиждаме да се създаде комисия от представители на различни институции, която ще дава разрешение на фирмите да извършват паралелния износ, но само ако в България има достатъчно количество от необходимите препарати за лечението на пациентите. Трябва да намерим решение на този толкова сериозен и задълбочаващ се проблем.

- Как ще се извършва мониторингът? Нужна ли е електронна система, чрез която да се проверяват доставяните у нас количества и въобще възможно ли е да се реализира?

- Проследяването ще се извършва в Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) чрез електронни носители. За целта ще се създаде експертен съвет, който ще се състои от петима членове. Те ще позволяват на физически или юридически лица, които притежават разрешение за търговия на едро с медикаменти, да реализират паралелния износ и то на произведени от тях лекарства. А за намерението си за износ за всеки препарат фирмите ще трябва да подават уведомление до директора на ИАЛ.

- Как точно ще се отказва износ?

- В срок от 7 дни след постъпването на искането съветът ще извърши преценка на наличните количества за три месеца назад и ще изготви становище за експорта. А отговорът ще е негативен, когато се установи недостиг на препарата с повече от 15 % от нуждите на пациентите.

- В края на януари Конституционният съд обяви за противоконституционни предложените подобни промени в лекарствения закон от БСП и ДПС в предходния парламент. Според тях ИАЛ трябваше да извършва същия анализ, сравнявайки данните за използваните и доставените количества медикаменти и имаше правото да забрани износа. Вашите поправки съобразени ли са с това решение на съда и с европейската директива за свободно движение на стоки?

- Подготвяните от нас промени не противоречат на решението на КС и на евро-директивата. Но нека пак повторим, че все още работим върху черновата на новите текстове. Трябва да проведем допълнителни срещи с юристи и експерти, да разговаряме с Министерството на здравеопазването (МЗ) и чак тогава ще „облечем" законодателно идеите си, за да сме убедени, че те ще са работещи и ще гарантират лечението на болните българи. Трябва да ги предпазим от безумието, което се случва.

- Започнахте ли да търсите подкрепа за това свое предложение сред останалите парламентарни групи? Говорихте ли с ГЕРБ?

- Все още не сме търсили ГЕРБ за мнение, както и реформаторите, тъй като продължаваме да изчистваме неясните моменти и за нас самите. Когато имаме готови текстове, тогава ще ги представим на партньорите, ще ги обсъдим заедно и ще видим какво е тяхното мнение. Предполагам, че ще имаме подкрепа (от ГЕРБ коментираха за „ Труд", че искат да видят поправките и чак тогава ще съобщят становището си - б.р.).

- Ще търсите ли гласове „за" сред БСП и ДПС, които вече са внасяли подобен проект?

- Ще търсим подкрепа от всички групи. Не искаме да политизираме проблема, тъй като става дума за здравето на хората и за национална отговорност.

- Съобщихте, че Патриотичният фронт ще предложи контрол за хранителните добавки като при лекарствата, затова ще се пускат на пазара ни не от агенцията по храните, както е в момента, а от ИАЛ. Докъде стигнахте с писането на тази поправка?

- По този проблем пред нас стоят много въпросителни. Но предложението ни ще бъде МЗ, съответно ИАЛ, да започне да следи продажбата им. Търсим начин и как да се упражнява контрол във фитнес залите. Съществуват две наредби на МЗ - едната е №9, в която обаче се предвиждат инспекции само за санитарното състояние на спортните клубове и какво е здравословното състояние на персонала в тях. Останалата част от контрола в момента се извършва от Българската агенция по безопасност на храните. В четвъртък успях да се свържа с председателя й и на въпроса ми колко фитнес салона са регистрирали, че продават хранителни добавки, отговорът му беше нула... Това е просто ужасно! Фитнесите трябва да са регистрирани по закона за храните и много тревожно е, че някой пак не си е свършил работата и че продължават да се предлагат добавки, които са много съмнителни.

- Да не говорим какво се случва в интернет - там никой не знае какво купува и какво се съдържа в препарата за отслабване или за трупане на мускулна маса, които си поръчва онлайн.

- Там е трудно да се извършват каквито и да било инспекции. В страните от ЕС хранителните добавки се контролират по различен начин. От тази гледна точка имаме отворена врата, която ще ни позволи да надградим националното законодателство, така че да се упражнява реален контрол върху хранителните добавки, които се внасят, произвеждат и дистрибуират в България. Можем да наложим контрол включително в интернет и върху каталожните търговии, които вървят днес. Защото всеки, който предлага подобни продукти, трябва да има склад и той да е регистриран. Така ще можем да хванем и вноса, и производството, и дистрибуцията.

- Дайте пример за регулацията на хранителните добавки в другите страни от ЕС, която ще ви е от полза при писането на промените в закона?

- В САЩ те се контролират от Агенцията по храните и лекарствата. В Австрия употребата им е разрешена от 1975 г., но в хранителните добавки не може да се включва съдържание на витамините А, Д и К. Във Франция няма специална наредба, но за тях важат нормите, каквито са за медикаментите. Категорична съм, че наблюдението на тези продукти не може да става само чрез информацията от етикета, както е в момента. А не разполагаме и с лаборатория, в която да се изследва състава им. Анализи, които са направени от антидопинговата лаборатория м.г., показват, че в 90% от изследваните 900 препарата има примеси, просто казано - намерени са замърсявания. Това означава, че има сериозен проблем и ние не трябва да си затваряме очите пред него.

- Добре, според вас и Патриотичния фронт коя е мярката, която задължително трябва да се въведе?

- Хранителните добавки да се предлагат само в дрогерии и аптеки, а фармацевт или помощник-фармацевт да консултират купувачите. Аргументът ни е, че в много случаи младите хора вземат и лекарства, и задължително трябва да се посъветват с аптекаря дали медикаментът може да се приема заедно с добавката. Възможно е активните съставки на едното да са противопоказни за другото. За съжаление проучване на Фармацевтичния факултет разкрива, че 60% от хората, които вземат медикаменти, не се консултират за тях с лекар или фармацевт. Така лесно се стига до странични ефекти и дори до други заболявания.


Нашият гост
Д-р Султанка Петрова е родена на 12 ноември 1962 г. в Ямбол.

По професия е консултант.

Тя е депутат от Патриотичния фронт, избрана в София.

Член е на комисията по здравеопазването и на комисията по земеделието и храните.




29.03.2015 г.,с. 5
БСП дава жилища на лекари за вота
"Позитано" прокарва поправка "Анти-Станишев" в устава
Лекарите в областните болници да получават общински жилища. Това обещава БСП за местния вот. В предизборната програма на червените е заложено също да има 24-часови аптеки във всеки областен град, а бедните ученици след 8-ми клас да разполагат с библиотечен фонд от учебници и помагала. Вчера социалистите обсъдиха подготовката за местните избори на пленум на "Позитано" 20. Единствено документът "За политиката l на БСП в местната власт -Местни избори 2015" бе приет без разногласия и бързо на вчерашния пленум на "Позитано" 20. В него е записано, че БСП трябва да работи за "кадрово укрепване на областните болници с предоставяне на общински жилища за необходимите медицински специалисти". Мерките са част от "стандарти за лява политика в местната власт". "БСП се утвърждава все по-успешно като основната и лява партия - единствена алтернатива на днешното управление", заяви пред пленума председателят на социалистите Михаил Миков. Преди да се стигне до единодушното им гласуване обаче, червените спориха часове по политическата декларация за конгреса си идната неделя. Както и за промените в устава, които ще позволят на ръководството на БСП да уволнява местни лидери и да назначава служебни председатели при слаби резултати на вота. Същите мерки ще важат и "при неизпълнение на решенията на Националния съвет". В проектоустава в чл. 19, т. 2 беше записано, че "не се позволява избирането на едно и също лице за председател на ОбС, PC, ГС, ОблС и НС за повече от два последователни мандата" от 4 години". И още, че при предсрочно прекратяване на мандат на същите лица 'не могат да се избират отново за лидери преди изтичане на един пълен". Промените бяха наречени "анти-Станишев", а по време на пленума лично Миков е предложил да отпадне "Националния съвет". "Не се прие предложението ми председателят на НС да се ползва от специален статут. Председателите не бива да бъдат отделяни от партията", заяви Миков след края на пленума. Червени се разгневиха и нарекоха гласуването "партизански трикове". Социалистите гласуваха и 20% гарантирана квота за комсомолците в пленума чрез "отделна листа". В устава е оформен нов раздел за награди и отличия и най-активните социалисти ще могат да получават партийни призове като "почетен член" и "почетен знак". Промените в устава ще бъдат гласувани окончателно на конгреса идната неделя. Биляна ВЕСЕЛИНОВА
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница