Висше училище по агробизнес и развитие на регионите



страница1/3
Дата30.10.2022
Размер142.5 Kb.
#115419
  1   2   3
Курсова работа по Банково дело
Свързани:
курсова Мирослав, dokumentite.com-analiz-na-pasivite

ВИСШЕ УЧИЛИЩЕ ПО АГРОБИЗНЕС И РАЗВИТИЕ НА РЕГИОНИТЕ
Център за дистанционно обучение


Велико Търново


КУРСОВА РАБОТА


ПО


УЧЕБНА ДИСЦИПЛИНА : Банково дело


Преподавател :
Гл.ас. д-р Ваня Цонкова


На тема:
Същност, функция и роля на парите


Разработил: Лидия Якимова Михайлова


Факултетен № 0389533.
Специалност: Стопанскo управление


III.курс VI.семестър, учебна година 2011/2012
Велико Търново
м .май..2012г.


СЪДЪРЖАНИЕ:

  1. Увод




  1. Същност на парите




  1. Функция на парите




  1. Роля на парите




  1. Заключение




  1. Използвана литература


Увод


Парите са неотменим елемент на развитието на пазарното стопанство. Те влияят върху икономическата конюнктура, осигуряват обмяната на веществата в икономиката и са един от фундаменталните символи на цивилизацията.
Парите са историческа категория. Те са възникнали на определен етап от развитието на човешкото общество.
Парите както и огъня съществуват още от древни времена и никой не знае точно кога и как ги е открил. Парите са съществували далече преди финикийци и китайци, като най-различни предмети са изпълнявали тяхната роля. В Европа - различни оръжия, добитък и роби, в Америка - оцветени мидени черупки и бисери, на остров Фиджи - китови зъби, в Азия и Африка - сол. В Римската армия на войниците им е било заплащано с парчета обработена сол, наричани салариуми, откъдето идва и съвременната дума за заплата на английски - sаlаrу.
В своята първоначална форма парите представляват стока с определена вътрешна собствена стойност и обикновено се разглеждат като общоприето средство за размяна, което определя мястото им в търговския оборот. Първоначално те са приемали формата на стоки, а с течение на времето преминават към метални, а в последствие – в книжни и накрая – в пари по сметка. Независимо от тези “метаморфози”, те винаги представляват всички стоки и услуги.
Преди няколко века еволюцията на обществото извежда на преден план в качеството на пари среброто и златото, като в по-миналия век остава да господства преобладаващо златото. Защо именно златото? Последното се обяснява с иманентно присъщите качества на златото, като еднородност, делимост, преносимост, съхраняемост и малък обем - голяма стойност.
Историческото развитие на парите като средство за улесняване на размяната най-добре илюстрира качествата, на които те трябва да отговарят. От периода на мълчаливата търговия на финикийците като най-примитивна форма на разменна търговия до ден днешен парите като средство за опосредстване размяната на стоки непрекъснато се развиват и усъвършенстват качествата, на които трябва да отговарят.
Същност на парите

Какво всъщност представляват парите? Много хора биха отговорили - това са книжните пари и монетите. Но това не е пълен отговор. Парите са всичко онова, което е общоприето за заплащане на стоки и услуги и за погасяване на дългове. В затвореното натурално стопанство индивидите са произвеждали всичко, от което са имали нужда. По-късно възниква бартерната търговия.


При бартера:
където: N е броят на благата.

Така например, ако имате 20 блага, то "броя на цените" ще бъде 190, а ако са 200, тогава техния брой ще бъде – 19 900.


Същността на парите има три взаимно свързани аспекта: парите като всеобщ еквивалент; като израз и носител на определени икономически и социални отношения; като елемент в организацията на пазарните процеси и отношения и като средство за тяхното управление.
Като всеобщ еквивалент парите служат за измерване стойността на всички останали стоки. Заедно с това те опосредстват стоковата реализация, като осигуряват пряко или косвено еквивалентността в отношенията между субектите на размяната. От гледна точка на функционалното им проявление парите са единство от „мярка на стойностите” и „средство за циркулация”. Именно благодарение на това единство те са станали пари.
Втората страна от същността на парите като всеобщ еквивалент – функционирането им като средство за обръщение – еднакво добре се изпълнява както от стоковите пари, така и от паричните знаци. Необходимо е да се отбележи обаче, че стоковите пари осигуряват непосредствено еквивалентността при размяната, докато паричните знаци само косвено гарантират тази еквивалентност. Това е така, защото размяната при посредничеството на стоковите пари е непосредствена размяна на еквиваленти, докато размяната с посредничеството на паричните знаци е само прехвърляне на задължения.
Парите са самостоятелен вещен израз и носител на определена величина разменна стойност. Точно тази величина определя и спецификата на икономическите и обществените отношения, чийто абстрактен израз е категорията пари.
Парите изразяват пряко отношения между субектите на размяната, но паричните отношения не са ограничени само в сферата на размяната. Те пронизват и целия процес на производство на стоките и особено на разпределението и преразпределението на стойността в условията на пазарната икономика. Поради това в съвременната пазарна икономика парите изразяват:

  • Отношенията на стокопроизводителите към продуктите на техния труд;

  • Отношения между отделните стокопроизводители по повод размяната на продуктите;

  • Отношения между индивидите и обществото като цяло в лицето на неговите специализирани финансови и кредитни институции по повод движението на парите, доходите и капиталите;

  • Отношения между отделните обособени национални стопанства и общности по повод движението между тях на материалните носители на стойността и богатството.

Притежателят на пари всъщност притежава овещественото в тях право да закупи или плати, да притежава, да се разпорежда и да потребява част от стойността на произведения в обществото стоков продукт.
Различните школи и автори са обосновали свои виждания по въпроса за същността и ролята на парите, което е довело до формулирането на множество парични теории или теории за същността и ролята на парите, а именно:
1. Металическа теория за парите, чиито създатели и основни представители са меркантилистите от периода на ранния и късния (зрелия) меркантилизъм.
2. Теорията за парите като техническо средство, чиито най-изявен представител е А.Смит.
3. Номиналистическа теория за парите в трите й варианта:
а) теорията за идеалната сметна единица на Дж.Бъркли и Дж. Стюарт;
б) държавната теория за парите, която води своето начало от античните гръцки философи Платон и Аристотел и е развита в ново време главно от Георг Фр. Кнап и други;
в) функционална теория за парите на физиократите и др.
4. Количествена теория за парите с най-изявените си представители Ш.Монтескьо, Д.Юм, Д. Рикардо, Ърв. Фишер и много други.
5. Теорията за трудовите пари на Дж. Грей и П. Прудон.
6. Трудовата теория за стойността и парите на класиците на икономическата наука А.Смит, Д.Рикардо и на К.Маркс и неговите последователи.
В рамките на изброените теории има, разбира се, различни под-теории, ако може така да се каже и особености при трактуването им от едни или други автори.
Независимо от многобройните теории за същността и ролята на парите, с известна условност те биха могли да се обобщят в две основни направления, а именно:
а) Стоково- стойностно - в смисъл, че парите произхождат от стоковия свят, самите те са стока и притежават всички нейни атрибути и преди всичко собствена или субстанционална стойност.
б) Функционално-количествено направление - пари е всичко, което изпълнява парични функции и стойността им зависи от тяхното количество, съотнесено към количеството на стоките и услугите (благата), чието обръщение те обслужват.
Различните подходи към парите и нееднаквото им осветляване са своеобразна традиция за паричната теория. Независимо от различните схващания на отделните автори, обикновено всички приемат парите като всепризнат идол на пазарната икономика, защото „стойността на стоките обикновено се изразяват в парични единици".


Функция на парите

Парите са високоликвиден финансов актив - общоприето сресдство за размяна на стоки, използва се и като еталон за измерване стойността на други стоки. За да изпълняват добре своите функции, парите трябва да притежават определени свойства. Тези свойства са:



  • предлагането да бъде ограничено

  • да бъдат делими

  • да бъдат трайни и лесно преносими

  • да бъдат трудни за фалшифициране

  • да са общоприето средство за разплащане в сделки и дългове.

Съвременните пари са декретирани пари или необратими срещу ценни метали, както е било в миналото и съвременните пари са обявени от държавата за законно платежно средство. Логично е парите да изпълняват определени функции.
Тези функции са:



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница