Влияние върху производителността



страница1/43
Дата21.12.2022
Размер1.47 Mb.
#116011
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   43
CAA.doc
Свързани:
saap conspect
  1. Oсновни понятия.Варианти за алгоритми.Влияние върху производителността.Въведение в анализа.


Алгоритъмът показва как се решава задачата, начинът за решаването й – чрез изпълнение на каква последователност от инструкции тя се решава.Алгоритъмът е последователност от инструкции (указания, команди, стъпки, оператори) за действие (или действия), която при изпълнението си реализира зададена функционална зависимост между данните и резултатите. Алгоритъмът може да се представи и като ориентиран граф: възлите съответстват на операциите, а дъгите – на предходите – те показват кои да са следващите операции в алгоритъма. Алгоритъмът може да се разглежда като преобразувател на данни – при изпълнението си алгоритъмът преобразува данните от едно представяне в друго, докато се получат резултатите.


Примери за алгоритми: Начини за извършване на аритметични действия, Числено решаване на системи линейни уравнения (по метод на Гаус, метод на проста итерация,итерационен метод на Зайдел),Числен метод за решаване на определен интеграл
Алг. за анализ: Анализ на честотен или преходен режим на една ел. верига, алг. за анализ и синтез на комбинационни логически схеми,алг.в каква последователност да се обадим по телефона,упътване как да се придвижим от т.А до т.Б.
При разработване на всеки алгоритъм трябва да се направи анализ на задачата която той решава, за да се определят свойствата, които има тази задача, с цел те да се използват в алгоритъма.
Запис на алгоритмите: Словестно, с блокова схема, с език за програмиране, с теоретични алгоритмични системи
Свойства на алгоритмите:Определеност – Алгоритъмът като цяло и всяка негова стъпка при едни и същи данни дават един и същ резултат при различни изпълнения. Крайност- Алгоритъмът и всяка негова стъпка се изпълняват за крайно време. Алгоритъмът съдържа краен брой стъпки и се изпълнява краен брой пъти. Дискретност – Изпълнението на алгоритъма във времето се извършва на интервали, на стъпки – процесът на изпълнение на алгоритъма е дискретен, не е непрекъснат. Всеки алгоритъм има множество от входни данни – това е дефиниционната област за която алгоритъмът работи коректно. Всеки алгоритъм при изпълнението си дава резултат – празно множество резултати не е допустимо. Коректността на алгоритмите се проверява по 2 начина: Експериментален - Използват се тестови набори от данни и известни резултати. При сегашните огромни размери на програмите 100% коректност няма. Аналитичен - на входа се задават входни условия, на изхода изходни и внякои вътрешни точки – междинни условия


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   43




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница