Военна академия „георги стойков раковски” становище от доц д-р Николай Станев Проданов вту „Св св. Кирил и Методий”



Дата02.12.2017
Размер49.48 Kb.
#35902
ВОЕННА АКАДЕМИЯ „ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”

СТАНОВИЩЕ
от доц. д-р Николай Станев Проданов

ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”

дом. адрес: 1505 София, ул. Стоил войвода №2А, ап. 14

0878652444

за научните трудове, представени по конкурса за заемане на академична длъжност „доцент” в научна област 9. Сигурност и отбрана, проф. направление 9.1. Национална сигурност, научна специалност Организация и управление извън сферата на материалното производство (Отрасъл „Управление на сигурността и отбраната”)
на кандидата гл. ас. д-р Илина Стефанова Козарова-Арменчева, ВОЕННА АКАДЕМИЯ „ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”, факултет „Национална сигурност и отбрана”, катедра „Национална и международна сигурност”


  1. Обща характеристика на научноизследователската, научноприложната и педагогическата дейност на кандидата




    1. Д-р Козарова-Арменчева е концентрирала изследователските си търсения изключително в сферата на информационната сигурност. Авторските публикации, представени за рецензиране по обявения конкурс могат да бъдат систематизирани в три основни области на проучване:

- Мениджмънт и стандартизация на информационната сигурност;

- Киберсигурността като аспект на политиката за национална и международна сигурност;

- Сигурност и защита на информацията.

1.2. Всички представени за рецензиране заглавия като теми и проблеми са част от преподавани учебни дисциплини в рамките на магистърските специалности във Военна академия и са предложени на обучаемите като литература по съответните програми. Представени са съответни документи за приложение на научните резултати от част от публикациите на д-р Козарова-Арменчева при разработване на приложни продукти.

1.3. Д-р Козарова-Арменчева води лекции по учебните дисциплини Информационна сигурност, Етика в информационното пространство, Защита на класифицираната информация, както и отделни лекции в дисциплината Национална и международна сигурност. Видно е плътното припокриване на научните интереси на д-р Козарова-Арменчева с нейната конкретна падагогическа дейност във Военна академия „Георги Стойков Раковски”.
2. Оценка на педагогическата подготовка и дейност на кандидата
Д-р Козарова-Арменчева притежава много добра педагогическа подготовка. Тук следва да се отбележи нейната педагогическа правоспособност като „Учител по информатика”, придобита във Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Впоследствие кандидатката в конкурса е полагала системни грижи за своето педагогическо усъвършенстване. Тя притежава квалификация за работа с платформа за електронно обучение Blackboard Learn; завършила е курс по „Финансов мениджмънт” в Института за следдипломна квалификация при Университета за национално и световно стопанство; завършила е курс по дидактика за навопостъпили преподаватели във Военна академия. По време на преподавателската си работа във Военна академия от 2001 г. Козарова-Арменчева е демонстрирала качества на опитен педагог, създавала е необходимата мотивация у обучаемите, прилагала е модерна методология и методика на преподавателска дейност.


  1. Основни научни резултати и приноси

1. Според мен, най-съществените научни резултати и приноси, реализирани от д-р Козарова-Арменчева са тези в нейната монография „Киберсигурността – ключовият въпрос в глобалното общество”, Военна академия „Г. С. Раковски”, 2015. Към кръга на тези приноси следва да се добавят и направените от авторката в публикациите под номера в списъка 13.2, 13.3, 14.5, 16.1, 17.1, 18.2, 18.3, 18.4, 18.5, 18.6.

Като цяло се солидаризирам с авторовата преценка за осъществените от нея научни резултати, но смятам, че те биха могли успешно да бъдат обобщени в по-голяма степен. Според мен, основните приноси на научната продукция на д-р Козарова-Арменчева в разглеждания сегмент са в следните насоки:

- адекватното определяне на същността на киберсигурността като динамично състояние и процес, зависимо от множество конкретни фактори;

- безспорно вярното наблюдение за проблемите с нормативната база;

- анализите на политиките за киберсигурност в Югоизточна Европа и в България, вкл. изводите за необходимостта от създаване на нови специализирани звена в армейските структури;

- препоръчаната ориентация към превенция в сферата на киберсигурността.

2. Следващата съществена група приноси са в сферата на общата сигурност и защита на информацията, като към това тематично направление могат да бъдат отнесени публикациите под номера 13.5, 13.6, 14.3, 14.4, 18.1. В тази сфера следва да се отбележи констатацията за противоречивата роля и значение на социалните мрежи с оглед опазването на деликатна информация и перспективната идея за защитен обмен на класифицирана информация през виртуални частни мрежи.

3. Последната голяма група публикации на д-р Козарова-Арменчева са в сферата на мениджмънта и стандартизацията на информационната сигурност. В този сегмент на изследователска дейност реалните нейни достижения са в сферата на анализа на ефективната политика за информационна сигурност в съвременните организации.


  1. Оценка на значимостта на приносите за науката и практиката

Приносите на кандидата в конкурса са уплътнени от прилагането им в учебния процес, както и от очевидния стремеж те да бъдат в съзвучие с актуалните направления на изследване в сферата на информационната сигурност.

Използваният научен модел, направените конкретни изводи и заключения крият значим евристичен потенциал по отношение бъдещото проучване на други неизследвани в България сектори на информационната сигурност.


  1. Критични бележки за представените трудове

Изследователската материя, върху която е базиран актуалния конкурс за заемане на академичната длъжност „доцент”, представлява актуално световно научно поле. Едва ли е възможно в момента да се направи напълно адекватна преценка за реалното състояние на това световно поле. В този смисъл би било полезно, ако всеки автор би акцентувал на саморефлексивната оценка и диференциация на собствените си изследователски резултати с оглед частната си представа за посоченото състояние. В тази насока са и моите препоръки към кандидатката в конкурса.


6. Заключение
Представените от д-р Илина Козарова-Арменчева за конкурса изследователски текстове заслужават максимално висока оценка – както от съдържателна, така и от формална гледна точка. Безспорната редовност при реализацията на конкурса, оригиналността на изследванията, верността на самооценката за приносите, успешната преподавателска и организационна дейност покриват напълно изискванията на Закона за развитието на академичния състав в Република България и останалите нормативни актове в тази обществена сфера. Наличните факти и изводи ми дават правото на обосновано заключение, че са налице всички условия, гл. ас д-р Илина Козарова-Арменчева да заеме академичната длъжност „доцент”.

Позволявам си да предложа на членовете на уважаемото научно жури да гласуват положително по разглеждания въпрос.


22 октомври 2015 г.

София доц. д-р Николай Проданов
Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница