Военна академия „георги стойков раковски”



Дата31.03.2018
Размер66.43 Kb.
#64471
Приложение 13


ВОЕННА АКАДЕМИЯ ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”


С Т А Н О В И Щ Е

от професор доктор на науките Севдалина Илиева Димитрова


Национален военен университет „Васил Левски“,

факултет „Общовойскови“, гр. Велико Търново


на дисертационния труд на асистент Николай Георгиев Камарашев
на тема „ Изследване на възможностите за повишаване на ефективността на управлението на жизнения цикъл на отбранителните продукти“,
представен за придобиване на образователната и научна степен „доктор”

в област на висшето образование 9 „Сигурност и отбрана“,

професионално направление 9.1. „Национална сигурност“,

по научна специалност „Организация и управление извън сферата на материалното производство ”



  1. година



  1. Актуалност и значимост на разработвания научен проблем

Динамиката в обществено-икономическите процеси в национален, регионален и световен мащаб сама по себе си е сериозно изпитание пред отбранителните системи на страните-членки на НАТО и необходимостта от развитие на адекватни военни способности. Сложният, динамичен и с трудно предвидими измерения характер на съвременната стратегическа среда на сигурност, белязана от терористичните актове, провокирани от действията на „Ислямска държава“, перманентната заплаха от тях, миграционните потоци, създаващи условия за сериозно видоизменяне на нравите и традициите на „Стария континент“ и на неговата икономическа стабилност, опасността от разрастването и насаждането на радикалния ислямизъм, „преначертаването“ на държавните граници, хибридната война, е предизивкателство, което поставя на изпитание „великите сили“, действията на политиците, общественото мнение.

И ако до неотдавна вниманието на обществеността е ангажирано с позитивните ефекти от глобализиращия се свят, днес повече от всякога е необходимо дискусиите да се насочат към отрицателните такива и тяхното отражение върху националната и международната сигурност. Нещо повече, наред с придобиващите, образно казано „константен“, за последните години характер конфликти в Афганистан, Близкия изток и Северна Африка, асиметричните заплахи и основно транснационалния тероризъм, разпространението на оръжия за масово унищожение, организираната престъпност, нелегалният трафик на хора, оръжия и наркотици, киберзаплахите, демографските, енргийните и екологичните проблеми, рисковете от технически и природни катастрофи и др., се генерират нови рискове и заплахи.

В така създалата се сложна и противоречива среда на сигурност и засилената тенденция на ресурсна ограниченост, от една страна е създаденият дисбаланс между планираните способности и поддръжка на съществуващите такива, от друга - необходимостта от приспособимостта на отбранителните способности към параметрите на променящата се среда. Това повече от всякога изисква въоръжените сили на страната ни да бъдат модернизирани и оборудвани със съвременни, високотехнологични оръжие и техника, с необходимата поддръжка и изграждането на подходяща, отговаряща на новите реалности инфраструктура. От тук е необходимо теорията и практиката да се насочат към прилагането на подходящ, интегриран подход за повишаване на ефективността на управлението на жизнения цикъл на отбранителните продукти, което е в основата на изведената проблематика на темата на дисертационния труд. В съответствие с това мотивите за избор на темата на дисертационния труд и насочеността на научните търсения са ориентирани към аргументация, свързана с намирането на нови и приспособяването на съществуващите подходи за усъвършенстване на мениджмънта на жизнения цикъл на отбранителните продукти. Нещо повече, стремежът е към създаването на концептуален модел за управление на жизнения цикъл на отбранителните продукти на принципа за икономичност, ефективност и ефикасност при разходването на отбранителните ресурси. Под внимание следва да се има и ниската степен на разработеност на проблема. Не се откриват комплексни научнометодически и научнопрактически изследвания и анализи по темата, които в изследваната област са ограничени и недостатъчни. В съответствие с това и дискусионният характер на изследваните проблеми, определят актуалността на темата на дисертационния труд, с който се запълва празнотата в научното познание за повишаване на ефективността на управлението на жизнения цикъл на отбранителните продукти.

Неоспоримата актуалност и възможните решения на проблематиката в дисертационния труд са защитими в обем от 236 страници основен текст (без приложенията). Целта на научните търсения на докторанта точно и ясно е формулирана, конкретизирани са научноизследователските задачи, обосновани са предметът и обектът на научното изследване. Инструментариумът, методът и средствата за постигане на целта и решаването на научноизследователските задачи по подходящ начин са подбрани и използвани, като са детерминирани и допустимите ограничения. Съобразно това е структуриран дисертационния труд, коректно е използвана подходяща специализирана литертура и нормативна уредба.

На научната общност е представен дисертационен труд, отличаващ се с яснота и логика на изследванията, с логичен, аналитичен, научноизследователски стил на изложение. Предложени са научни решения с практико-приложен характер за повишаване на ефективността на управлението на жизнения цикъл на отбранителните продукти. Конкретиката на аналитико-изследователската работа в дисертационния труд по неоспорим начин доказват приносите на докторанта към обогатяване на теорията и усъвършенстване на практиката за ефективен мениджмънт на жизнения цикъл на бойните припаси. В подкрепа на това е съотвествието на темата на дисертационния труд със съдържанието на същия.

Дисертационният труд се отличава с яснота и логика на изследванията и стил на изложение – логичен, аналитичен, научноизследователски.




  1. Оценка на научните резултати и приносите на дисертационния труд

Дисертационният труд се отличава със своята завършеност и постигане на целта на изследването, в потвърждение на което са получените научни резултати и приносни моменти, обособени както следва:

2.1. Научни резултати

Доразвита е теорията по управлението на жизнения цикъл на отбранителните продукти в динамични промени на средата на сигурност на основата на извеждането на нови определения, принципи и модели за ефективен мениджмънт на жизнения цикъл в ресурсно ограничена среда.

2.2. Научно-приложни резултати:

- създаден е концептуален общ икономико-математически универсален модел за ефективен мениджмънт на жизнения цикъл на отбранителните продукти;

- формирани са три варианта жизнени цикли на експлоатацията на отбранителните продукти – рентабилен, неутрален и нерентабилен и са разработени методики за тяхното ефективно управление;

- разработени са и са предложени модели и методики за ефективно управление на жизнения цикъл на отбранителните продукти с акцент на бойните припаси;

- предложен е модел за измерване на риска, който позволява неговото прогнозиране и стойностно дефиниране при поддръжката на решения за ефективен мениджмънт на жизнения цикъл на отбранителни продукти.



Дисертационният труд и публикациите по него са самостоятелно научно изследване. Постигнатите научни и научно-приложни резултати са лично дело на докторанта и се явяват база за по-нататъшни изследвания в областта на управлението на човешките ресурси за сигурност и отбрана.


  1. Критични бележки

Като препоръка, считам че е препоръчително постигнатите научни и научно-приложни резултати и на тази основа направените предложения в дисертационния труд по възможност да станата достояние на заинтересуваните структури и органи на военното ведомство, чиято рационалност е в подкрепа на ефективния мениджмънт на жизнения цикъл на отбранителните продукти.


  1. Заключение

Дисертационният труд, разработен от ас. Николай Камарашев, е завършен труд, имащ конкретно научно-практическо приложение, съответстващ на изискванията на Закона за развитието на академичния състав в Република България и Правилника за неговото приложение за придобиване на образователна и научна степен “доктор”.


  1. Оценка на дисертационния труд

Достойнствата на дисертационния труд, общата научна и практическа дейност на докторанта, неоспоримите му лични качества, с постигнати значими научни и научно-приложни резултати в дисертационния труд, ми дават основание за положителна оценка и с убеденост предлагам на уважаемите членове на научното жури да се присъди на ас. Николай Камарашев научната и образователна степен „доктор” в област на висшето образование 9. „Сигурност и отбрана“, професионално направление 9.1. „Национална сигурност“, научна специалност „Организация и управление извън сферата на материалното производство“.

02.08.2016 год.
Член на журито:

проф. д.н. Севдалина Димитрова
Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница