Военна академия „георги стойков раковски”



Дата12.10.2018
Размер45.12 Kb.
#84314

ВОЕННА АКАДЕМИЯ ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”


СТАНОВИЩЕ
от доцент доктор Васил Стоянов Тотев,
Институт по отбрана „Проф. Цветан Лазаров”
на дисертационния труд на Димитър Велчев Велчев
на тема „Възможности за усъвършенстване на процеса на планиране на логистичното осигуряване за участие на формирования от въоръжените сили на Република България в съюзни операции”, представен за придобиване на образователната и научна степен доктор” по научна специалност „Организация и управление на въоръжените сили”, област на висшето образование: 9. „Сигурност и отбрана”, професионално направление: 9.2 „Военно дело


  1. Актуалност и значимост на разработвания научен проблем

Разработеният от господин Димитър Велчев дисертационен труд анализира и изследва актуални за съвременната логистика проблеми в съюзните операции.

Формулирането на темата и въведените ограничения съответстват на съдържанието на труда и действащите регламентиращи и доктринални документи в БА и НАТО.

Актуалността на дисертационния труд произтича и от факта, че Република България участва в международни организации (НАТО, ЕС) и това изисква успешно включване на въоръжените сили на страната в операции по осигуряване на сигурност и стабилизиране в конфликтни региони на света.

С аналитичен и обоснован подход е представен основният проблем, който е свързан със съвременните реалности в операциите. А именно, исторически логистиката във въоръжените сили се развива на базата на количествения подход за съсредоточаване на способности и големи количества материални средства във формированията на видовете въоръжени сили и такива на централно подчинение. Подходът е приложим при широко мащабни операции, докато при мрежово-центрични действия, и особено при съюзни операции, той се оказва тромав, труден за управление и икономически неизгоден.

В тази връзка дисертационния труд представя и изследва опита от участието на нашите национални формирования в операцията на коалиционните сили в Ирак, където са разгърнати голямо количество материални ресурси, които в последствие се оказват излишни, тъй като дублират осигурените такива в рамките на многонационалната логистика на театъра.

Авторът акцентира вниманието на повишените изисквания към въоръжените сили, в комбинация с намаляването на тяхната численост (в това число органите по логистика). Постигнатите резултати в дисертационния труд, анализът и направеното изследване са в контекста на разбирането, че твърде ограничените финансови възможности на страната налагат необходимостта от прилагане на нови подходи за планиране на логистичното осигуряване на базата на синхронизиране на всички налични логистични способности.

Авторът изследва и предлага модели на планиране, които са насочени за към установяване на гъвкава логистична система, като по този начин нейната архитектура в операциите я превръща в адекватна на мащаба, времето и разнообразието от задачи на конкретната операция.


  1. Оценка на научните резултати и приносите на дисертационния труд

Представеният за становище дисертационен труд е с обем от 159 страници (без приложенията) и е структуриран в увод, три глави, общи изводи и препоръки, научно-приложни и приложни приноси, списък на публикациите, свързани с темата на дисертацията. Разработката е съпроводена с илюстриране на съдържанието. Използваните литературни източници са 63.

Научните и научно-приложни резултати, отразени в дисертационния труд считам, че са лични постижения на автора и са постигнати в резултат на упорита и задълбочена работа, изследвания на съвременни източници и опит, както и техния анализ.

Систематично и аргументирано са анализирани, изведени и формулирани вътрешните и външните фактори, оказващи влияние върху планирането на участието на български военни формирования в съюзните операции.
Като резултат, на дисертационния труд и на автора, е доразвита е теорията за планиране на логистичното осигуряване и е предложен подход за разработване и оценка на усъвършенстван модел на системата за планиране. Предложен е алгоритъм за работа на логистичните органи по планиране. Разработен е функционално-структурен модел на системата за логистично планиране, съобразен с изискванията на съюзническите операции. Разработена е учебна документация на курс за подготовка на логистични офицери по планиране на логистичното осигуряване в съюзнически операции.


  1. Критични бележки

Като основна критична бележка, за мен, бих посочил, че темата на дисертационния труд е формулирана като „Възможности за усъвършенстване…..“, а в ГЛАВА ТРЕТА са представени като направления. Моля за разяснение и обосновка по време на предстоящата защита. Надявам се на аргументирано обяснение, което да потвърди стойността на дисертационния труд.

  1. Заключение

Считам, че дисертационния труд на тема „Възможности за усъвършенстване на процеса на планиране на логистичното осигуряване за участие на формирования от въоръжените сили на Република България в съюзни операции, разра­ботен от господин Димитър Велчев Велчев напълно отговаря на държавните изиск­вания за придобиване на образователната и научна степен „доктор".

Авторефератът е изготвен съгласно изискванията и отговаря на съдържанието на дисертацията.



  1. Оценка на дисертационния труд

Като имам предвид качествата на дисертационния труд на докторанта господин Димитър Велчев Велчев по темата „Възможности за усъвършенстване на процеса на планиране на логистичното осигуряване за участие на формирования от въоръжените сили на Република България в съюзни операции, постигнатите научни и научно-приложни резултати, давам положителна оценка и предлагам на журито да приеме дисертационния труд за завършен и да присъди на докторанта господин Димитър Велчев Велчев образователна и научна степен „доктор” по научна специалност „Организация и управление на въоръжените сили”, област на висшето образование: 9. „Сигурност и отбрана”, професионално направление: 9.2 „Военно дело”.
гр.София

17.05.2016 г.


Член на журито:

доц. д-р _______________ ВАСИЛ ТОТЕВ



стр от 4


Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница