Военна академия „георги стойков раковски”



Дата05.02.2018
Размер77.27 Kb.
#55130
ТипАнализ


ВОЕННА АКАДЕМИЯ ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”

Р Е Ц Е Н З И Я

от полковник доцент доктор Атанас Ставрев Атанасов, доцент в катедра „Сухопътни войски” на факултет „Командно-щабен” при ВА „Г.С.Раковски“,

адрес: гр. София, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ 82,

Военна академия „Г.С.Раковски“, сл. тел. 02 / 92 26 524

на дисертационния труд на полковник инж. Методи Георгиев МЕТОДИЕВ

на тема: ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА БОЙНИТЕ ГРУПИ В ОПЕРАЦИИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

представен за придобиване на образователна и научна степен “доктор”

в област на висшето образование 9. „Сигурност и отбрана”,

професионално направление 9.2. „Военно дело”,

по научна специалност “Организация и управление на въоръжените сили

СОФИЯ

2016



  1. Актуалност и значимост на разработвания научен проблем

Динамичните промени които се случват в световен мащаб, с все по-нарастващите заплахи, като тероризмът, които придоби глобален обхват и резултатите от който са все по-смъртоносни; трафик на оръжия, хора, наркотици и предизвикателствата, произтичащи от нестабилността, дължаща се на разпаднали се държави или на такива, намиращи се в процес на разпад поставя сериозни проблеми пред сигурността и стабилността на територията на Европейския съюз (ЕС) и около нея. В тази връзка все по ясно се поставя въпроса за използването на единственият военен инструмент в ръцете на Европейският съюз в лицето на бойните групи.

Анализът на достъпната литература показва, че на национално ниво няма налични разработки свързани с разглеждания научен проблем. Липсва каквото и да е изследване свързано с използването на бойните групи на европейският съюз, което извежда значението на дисертационния труд и в същото време поставя основите за доразвиване на изследванията в тази област.

Основното съдържание на разработката е в съответствие с темата на дисертационния труд. Задачите на научното изследване са коректно формулирани и позволяват постигането на желаните научни резултати.



  1. Обща характеристика и структура на дисертационния труд

Методиката на изследване при разработването на дисертационния труд основана на системния подход включва и разнообразни общонаучни методи като: анализ, синтез, сравнение, обобщение и др. Същите обслужват потребностите на научното изследване и представят достоверни за практиката научни резултати.

Дисертационният труд се състои от увод, три глави, заключение, списък на използваните съкращения, използваната литература и списък на приложенията. Общият обем е 199 страници, от които 178 – основен текст и 21 страници приложения.

Дисертацията има ясно обособена вътрешна структура по глави, както и изводи в края на всяка глава. Наред с това са изведени общи изводи, препоръки и заключение.

В увода е обоснована актуалността на темата и нейната практическа значимост. Определени са обектът и предметът на изследването, дефинирани са целта, основните задачи, работната хипотеза и са поставени ограниченията на дисертационният труд.

Анализът на реализацията на поставените научноизследователски задачи показва, че в глава първа се решава първата научноизследователска задача на дисертационния труд. В нея авторът обосновава необходимостта от преразглеждане на процесите по активиране и оперативно развръщане на бойните групи разкривайки последователно същността, правните аспекти и процедурите за функциониране на ЕС в областта на сигурността и отбраната. Направеният анализ на структурите и процесите за вземане на решение в ЕС по отношение на провеждането на операции в отговор на текущи, развиващи се, вероятни или потенциални кризи и представената командната структура на ЕС му е позволило да изведе процесите на планиране на политико-стратегически и военно-стратегическо ниво като са посочени и продуктите от самият процес и е предложен линеен график за вземане на политико-стратегически решение. В контекста на изследване политиката на ЕС в областта на сигурността и отбрана, акцент е поставен върху схващанията за използване на бойните групи от ЕС и сравняване на възможностите им с тези на сили за отговор на НАТО. В резултат на което са разкрити слабостите на бойните групи на ЕС. В края на главата е извършен и анализ на приноса на България към изграждане на обща политика за сигурност и отбрана на ЕС.

Във втора глава се решава втората научноизследователска задача на дисертационния труд. Изведени са правните и финансовите съображения, оказващи влияние при оперативно използване на бойните групи на ЕС. Разкрити са условията и е установена необходимостта за ясно дефинирани задачи за изпълнение от бойните групи при оперативното им развръщане. Предложени са възможни задачи за изпълнение от бойните групи по отделните мисии, заложени в Договора от Лисабон, включително и необходимите условия и среда за провеждане на операциите. Разгледани са факторите, влияещи върху използването на бойните групи и са идентифицирани проблемни области, използвани за обособяване на варианти за тяхното отстраняване. Представени са възможностите на различни международни организации, центрове и агенции при подпомагане развръщането и оперативното използване на бойните групи в операции на Европейския Съюз. Доказано е възможността за развръщане на боина група в непълен състав и започване изпълнението на задачи в рамките на 10 дни съгласно заложените изисквания и амбициите на ЕС. За нуждите на националната отговорност е разработен на английски език примерен меморандум за разбирателство за използване на бойните групи на ЕС.

В трета глава е решена третата научноизследователска задача. Представени са направления за усъвършенстване процеса за вземане на решения и за повишаване на европейските способности по отношение на използване на бойните групи. Предложен е модел за подобряване на планирането на политико-военно ниво. Разкрита е взаимовръзката между подготовката и процеса по сертифициране на бойните групи. Предложени са модели за подобряване на подготовката, реда за сертифициране и деклариране на оперативна готовност за използване на бойните групи.
3. Характеристика на научните и научноприложните приноси в дисертационния труд. Достоверност на материала

В резултат на разработването на дисертационния труд като изследователски резултати на докторанта приемам:

Научни резултати:

1. Систематизирана и развита е теорията за генериране, подготовка и използване на бойните групи в операции на ЕС.

2. Разработена е класификация на бойните групи и са обосновани техните задачи по отделните мисии, заложени в Договора от Лисабон.

Научно - приложни:

1. Предложена е концепция на модел за подобряване процесите за планиране на политико-военно ниво и централизирано финансиране на бойните групи на ЕС.

2. Формулирани са насоки за подобряване на подготовката, реда за сертифициране и деклариране на оперативна готовност за използване на бойните групи.


4. Оценка на научните резултати и приносите на дисертационния труд

Основните научни и научно-приложни резултати от извършените изследвания в дисертационния труд се свеждат до доказване с нови и със известни средства на съществени актуални страни на съществуващи научни проблеми и теории.

Научните и научно – приложни приноси в дисертационният труд на полковник инж. Методи Георгиев МЕТОДИЕВ са лично дело на докторанта, с което доразвива съществуващата теория за използването на бойните групи, в контекста на заложените изисквания и амбиции на европейският съюз.
5. Оценка на публикациите по дисертацията

По темата на дисертацията са публикувани 4 (четири) заглавия, които засягат основни моменти от дисертационният труд. Публикациите са в сборници научни трудове на Военна академия и НВУ „В.Левски”.


6. Литературна осведоменост и компетентност на докторанта

Авторът е ползвал общо 53 броя литературни източници от които 18 на кирилица и 35 на латиница (от тях 8 Интернет страници). Източниците са цитирани коректно в потвърждение на една или друга теза и почти винаги с личен коментар на автора.

Не ми е известно резултати от изследването в дисертационния труд да са цитирани от други автори.
7. Оценка за автореферата

Автореферата отразява основните моменти от дисертационният труд. Той дава представа за научната стойност на разработеният проблем, като в същото време, авторът декларира и своите претенции за научни и научно-приложни резултати.



8. Критични бележки

Към предложения за рецензиране и за защита дисертационен труд, могат да бъдат предявени както общи, така и конкретни критични бележки:

При предлагането на класификацията на бойните групи не се посочва има ли друга такава и с какво предложената от докторанта подобрява или доразвива съществуващата;

Не се посочва с какво предложените модели за подготовка и сертифициране се различават от настоящите;

Изводите по главите не отразяват напълно извършените анализи и направените констатации, но смятам че право на автора е да определи сам броя на изводите към главите и на какво иска да акцентира;

В дисертационния труд има допуснати и други слабости, най-вече от редакционен и технически характер.

Посочените критични бележки не намаляват достойнствата на разработения дисертационния труд и стойността на получените научни и научно-приложни резултати, а бележките имат препоръчителен характер. Те само могат да бъдат полезни при по-нататъшната научна дейност на полк. инж. Методи МЕТОДИЕВ.

9. Лични впечатления и други въпроси, по които рецензентът смята, че следва да вземе отношение

Познавам полк. инж. Методи МЕТОДИЕВ от работата му като докторант към катедрата. Убеден съм в способностите и научния потенциал на докторанта и в неговите бъдещи научни успехи.

.

10. Заключение

От анализа на разработката се налага извода, че дисертационния труд притежава научни и научно-приложни приноси и отговаря на Закона за развитие на академичния състав в Р. България и правилника за неговото прилагане и предлагам на научното жури да присъди на полковник инженер Методи Георгиев МЕТОДИЕВ образователната и научна степен “Доктор” в област на висшето образование 9 “Сигурност и отбрана”, професионално направление – 9.2. „Военно дело”, по научна специалност „Организация и управление на въоръжените сили”.


11. Оценка на дисертационния труд

Представената дисертацията е завършен научен труд от изследването на актуален проблем с постигнати научни и научно-приложни приноси, което ми дават пълно основание и давам положителна оценка на представеният за рецензиране дисертационен труд на тема „Възможности за използване на бойните групи в операции на европейския съюз” с автор полковник инженер Методи Георгиев МЕТОДИЕВ.

12.12.2016 г. РЕЦЕНЗЕНТ:

гр. София полк. доц. д-р Атанас Атанасов




Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница