Военна академия „георги стойков раковски”



Дата10.02.2018
Размер97.8 Kb.
#56808


ВОЕННА АКАДЕМИЯ ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”


С Т А Н О В И Щ Е
от професор доктор НАТАЛИЯ АТАНАСОВА БЕКЯРОВА, ръководител на катедра „Национална и международна сигурност”, факултет „Национална сигурност и отбрана”, при

Военна академия „Г. С. Раковски”- София

бул. „Евлоги Георгиев” № 82, тел. 02/ 92-26-543

за дисертационния труд на тема:

ГЕОПОЛИТИЧЕСКА ВИЗИЯ



НА СЪВРЕМЕННАТА ТУРСКА ДЪРЖАВА”, разработен от полк. Васил Христов Станков за придобиване на образователната и научна степен „доктор” по научна специалност „Военнополитически проблеми на сигурността”

Шифър 05.12.02


Научен ръководител


проф. д-р Наталия Бекярова



С О Ф И Я

2015

На основание чл.31, ал.1 от правилника за прилагане на Закона за развитието на академичния състав в Република България и Заповед № 3-ПУПД – 26-170 от 26.06. 2015 г. на началника на ВА”Г.С.Раковски” съм определена за член на научното жури за защита на дисертационния труд на полк. Станков на тема: Геополитическа визия на съвременната турска държава”

Представеният от полк.Васил Христов Станков комплект материали на хартиен и магнитен носител са в съответствие с изискванията и включват всички предвидени по процедурата документи.

Докторантът е офицер с впечатляваща кариера. От бойната авиация, където се реализира като щурман, той извървява сложен професионален път на военен дипломат с мисии в Москва, Дамаск, Анкара и една оперативна мисия в Афганистан. Понастоящем е военен аташе в българското посолство в Доха, Катар. Наред с отличното владеене на няколко езика, неговата професионална дейност му е позволила да вникне в детайлите на външнополитическия и геополитическия анализ.


1.Актуалност и значимост на разработвания научен проблем:

Изследването на геополитическата визия на Република Турция е изключително актуален поблем, който е слабо познат за съвременната българска политическа и научна мисловност преди всичко от излязлата през 2010 г. книга на Дарко Танаскович „Неоосманизмът – Турция се завръща на Балканите”, трудът на македонския изследовател Горан Стойковски „Изгревът на белия получмесец” С., 2014 и няколко статии на български и турски изследователи, предимно на страниците на сп.Геополитика. Тяхната цел е да се покаже интересът и „завръщането” на Турция на Балканите, като са изследвани отделни прояви на външнополитическата активност на Р Турция, без обаче да се разкрива същността и съвременните особености на геостратегическата визия на турския политически елит. Добре известно е, че в Турция не е прието да се публикуват или да бъдат подложени на публично обсъждане актуалните стратегии и концепции за национална сигурност, документите касаещи външната политика, отбраната на страната и военните доктрини. В този смисъл дисертацията на полк.Станков е ново и оригинално научно изследване, каквото в България до сега, не е правено.

Наред с това значимостта на въпросите, свързани с геополитическата визия на Турция непрекъснато се повишава, защото през последния четвърт век ролята на Турция на Балканите, както и в Южен Кавказ и Близкия Изток расте и страната все повече се оформя като икономически, военен, политически и културен лидер. Не можем да не признаем, че големия печеливш от трансформацията на Балканите след края на Студената война е именно Турция. Като съседна на България дъжава, с ясно заявени лидерски амбиции в региона, следва да познаваме турското стратегическо мислене, манталитет и цели. В този смисъл представения дисертационния труд е необходим и много важен, както за академичното знание, така и за реализирането на българската външна политика.

Достойнство на дисертационния труд е обстоятелството, че той е базиран основно на турски източници и турски изследователи, които се ползуват в оргинал. Очевидно докторанта от години проучва и анализира представената тематика, не само както интересно интелектуално занимание, но и за нуждите на чисто професионалните си ангажименти. В този кантекст заслужава да се отбележи, че полк.Станков е преводач на популярния труд на Ахмет Давутоглу „Стратегическата дълбочина”, който в обозримо бъдеще предстои да бъде издаден в България.



Методиката на изследването прецизно обединява съвкупност от научен инструментариум, включващ както типично изследователските методи анализ и синтез, така и възможността за участващо наблюдение, формиране на експертна оценка и логико-интуитивен анализ, базиран на личната експертиза и наблюденията на процесите сред турското общество, придобити по време на работата му като военен аташе в Турция в периода 2007-2010 г. Това е подпомогнало убедителното реализиране на поставените изследователски задачи.

  1. Обща характеристика и структура на дисертационния труд

Дисертационният труд е в обем от 171 страници и напълно отговаря на приетите стандарти. Структурата е обособена в увод, три самостоятелни глави с отделни параграфи по основните проблеми и изводи в края на всяка от главите. Това създава систематизираност и подреденост на научния труд.

Изследването е базирано предимно на проблемния и на хронологическия подход. Това е дало възможност последователно и целенасочено да се постигнат научните задачи и да се акцентира на практическата значимост на разработената тематика.

Уводната част въвежда в актуалността на научния проблем и без излишно многословие са посочени предмета, задачите и методите на изследване. Научната новост на изследването е накратко и скромно представена.

Структурата и съдържанието на дисертацията са обсъждани и съгласувани с научния ръководител.



В първа глава „Историческа ретроспекция на развитието на стратегическото мислене в Турция” се дава отговор на въпроса защо трябва да се познава  геополитическата визия на турския политически елит   и се изяснява същността на категорията „стратегческо мислене”. Обосновано е използването на условно наречения модел „ геополитическа проекция” за правилнто ориентиране във външнополитическите действия на Анкара. Акцентът се поставя на спецификата на близката териториална и близката акваториална зони. Специално внимание се отделя на същността на стратегическото мислене, което в случая с Турция се базира предимно на историческата памет и цивилизационната принадлежност като съвкупност от култура, традиции, манталитет и пр. Към тях се прибавя и разбирането на политическия елит за уникалното място на Турция на световния глобус. Направен е преглед на развитието на турския стратегически манталитет през отделните исторически периоди, като се показва отлично познаване на историята на турската държавност през различните периоди. Направените изводи логично следват поднесените факти.
Втората глава разкрива съдържанието на геополитическата визия на Турция. Тук се анализират изключително интересните категории и виждания на турската геополитическа мисъл относно кризите и конфликтите в международните отношения. Те се откриват преди всичко в „разминаването между границите и виртуалните геокултурни и геополитически линии, които маркират целите на геополитическата експанзия на общностите и държавите”. Специално внимение се отделя на ролята на националната мощ като геополитически инструмент, както и на най-важните за Турция близки териториални (Балканите, Кавказ и Близкия Изток) и акваториалните зони ( Черно море, Каспийско море, Средиземно морие, Персийски залив), както и близките континентални зони – Европа, Азия и Африка.

Третата глава има най-важно приносно значение, защото изследва влиянието на геополитиката на съвременна Турция върху Балканите и последиците от това влияние върху политиката на България. Направен е подробен геополитически анализ на балканската стратегия на Р Турция. По убедителен начин се доказва, че политиката на Турция в Югоизточна Европа заваиси изключително от активността и процесите на разширяването на Европейския съюз в региона, защото единствен ЕС е в състояние да попречи на турската експанзия в страните от Западните Балкани. Според съвременната турска политическа мисловност направлението Босна – областта Санджак (Сърбия)– Косово – Албания – Македония – Родопите (Кърджали) – Западна Тракия – Източна Тракия е главното направление на балканската стратегия на Турция. Много компетентно и задълбочено са разкрити мотивите на актуалната политика на Турция на Балканите. Изчерпателно са посочени институциите и организациите, които работят на Балканите и начините им на действие. Дават се интересни данни за множеството центрове и научни институти, разработващи проблемите на външната политика на страната.

Особена важност има създадения „модел на геополитическата проекцияс който се цели подпомагането на анализите и оценките относно съдържанието, насоките, основните характеристики и мотивите на външнополитическото поведение на Турция на Балканите. Показани са методологията и структурата на модела, чрез който се изследва равнището на амбиция и външнополитическото поведение на Турция. Разкриват се общите външнополитически виждания и интереси в позициите на България и Турция. Направени са интересни предложения, относно политиката на българската държава.



Характеристика на научните и научно-приложните приноси.

Посочените три научни приноса напълно се приемат. Много съществени и важни са и научно-приложните приноси, които не са номерирани , но са стойностни, аргументирани и са изцяло лично дело на докторантката.



Оценка на научните резултати

Научните резултати са съществени за външната политика на Турция и за България.

Моделът на геополитическата проекция, целящ изработването на матрица за експертен анализ и оценка на съдържанието, насоките, основните характеристики и мотивите на външнополитическото поведение на Турция на Балканите е ясно приложим и потребен за българската външна политика и в частност, при вземането на решения относно политиката спрямо Р Турция.

Езикът и стилът, на който е написан дисертационния труд е научен и в същото време е достъпен и четивен.


Оценка на публикациите по дисертацията и авторството

Докторантът сочи две свои публикации по темата на дисертационния труд и те убедително показват, че резултатите от научното изследване са коректно представени пред научната общност. Това са статии в сп.Военен журнал. Освен тях, той представя и интересен научен доклад посветен на политическия ислям, на конференцията на ФНСО 2015 г., който предстои да бъде издаден в сборника от тази конференция. Не са известни причините, поради които тази публикация не е описана в автореферата.


Литературна осведоменост и компетентност на докторанта могат да се оценят като забележителни, защото основната използвана литература е в оригинал, на турски език. Авторът владее перфектно английски и руски език. Нивото му на владеене на арабски език, също е много високо. Използваната литература включва: 41 документални източника, 34 източника специализирана литература и 29 интернет-сайтове и материали.

Оценка за автореферата

Изготвения автореферат е съобразен с установените стандарти. В него скромно, добросъвестно и коректно са проследени вътрешната логика на изследването и постигнатите резултати.



Критичните бележки и препоръки се отнасят до следното :

  1. По-голяма изчерпателност и прецизност при оформане на библиографската част на дисертационния труд;

  2. Избягване на изрази като „настоящото държавно ръководство” стр.120 и др., а да се пише от неопределено име и време, защото от приемането на дисертационния труд до защитата, политическото ръководство на държавата Турция се промени.

  3. По-ясно заявяване на научно-приложните приноси, защото настоящата дисертация категорично заслужава това.


Лични впечатления и други въпроси, по които следва да се вземе отношение.

Познавам добре полк. Васил Станков като мой докторант. Той е високо подготвен, мотивиран и всеотдаен на работата си човек и изследовател със сериозен аналитичен потенциал. Полк. Станков показа, че има отлични качества за научна работа, които би следвало да развива, защото би бил полезен и ефективен в областта на изследването на международните отношения, военната политика и политиката за сигурност.

Представеният дисертационен труд съдържа научни и научноприложни резултати, които представляват оригинален принос в науката, а докторантът категорично демонстрира отлични теоретични знания и способност за реализиране на задълбочено научно изследване.
Оценка на дисертационния труд

Предвид горепосоченото давам висока оценка на предложения за становище дисертационен труд на тема Геополитическа визия на съвременната турска държава”. Предлагам на научното жури да гласува за представения дисертационен труд и на Васил Христов Станков да бъде дадена образователната и научна степен „доктор” по професионално направление 9.1. „Национална сигурност”, научна специалност „Военнополитически проблеми на сигурността”



Изготвил становището : ..................................

(Проф. д-р Наталия Атанасова Бекярова, ръководител на катедра „Национална и международна сигурност” при Военна академия „Г.С.Раковски”)

16.07. 2015 г.



София
Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница