Войната на светлосенките



Дата09.01.2018
Размер104.05 Kb.
#41945
Войната на светлосенките...

Води се една невидима война. Тя е ожесточена, безпардонна, няма задръжки, не подбира средства. Тази война продължава хилядолетия с различни методи, но с една цел - съзнанието на хората. Идеолозите й винаги са различни, стоят в сянка, но бенефициентите са лесно разпознаваеми. Това е управляващата върхушка. Стремежът към манипулация е изкушавал просветени личности, таланти, откровени мошеници, нагли и арогантни простаци, лукави фарисеи, обикновени глашатаи. Разликата между тях е, че първите моделират подходи, които да въздействат и променят нагласи и разбирания за удобство на властта, а другите мачкат психически и физически хората. През годините този натиск се проявява по различни начини, включващи и физическо унищожение на инакомислещите. Сега манипулацията е по-фина, небрежно забавна, дори пресметливо присмехулна на моменти, но действа постоянно със силата и настойчивостта на водата... Водата, която има един вкус, когато си жаден, а съвсем друг, когато се давиш... Почти в същата ситуацията се оказва всеки потребител на електронна информация в днешния виртуален свят. Едва ли не, като Алиса в страната на чудесата. Зрителят е жаден за информация, но рискът от “удавяне” в потопа от подобието на информация е огромен. В хилядите минути екранно време посветени на незначителни подробности от живота на маргинали и аутсайдери. Манипулаторите са толкова професионални, че дори ключов екологичен проблем могат да размият в брътвежи. Уважавана телевизия в централната си емисия показа как се стоварват балите със софийски боклук в сметището край село Цалапица. То също е незаконно, но кой го интересува това. Репортерът запита драматично някаква баба дали софийският боклук й мирише? Бабата се завайка, че ще мирише. Обикновено възрастните хора имат съпротива към всякакви промени. Това променя гледната точка, защото отговорът е предизвестен. Проблемът е другаде. Той се състои в това, че вместо да се проследи и анализира причинно-следствената връзка от непострояването на завод за отпадъци /проблемът е разискван още през 88-година, писал съм сценарий за научнопопулярен филм по темата/, за да се разкрият скрити интереси от комисионни, рушвети и прочие, репортерите интервюират случайна баба от село какво мисли по най-незначителната част от този проблем. Не питат експерти, еколози, представители на местната власт за неговата същност като първопричина, а нея за последиците. Какво ще реши това? Не можш да отстраниш последиците, ако не откриеш причините – казва Конфуций. Това е пример за непрофесионализъм или за манипулация. Изграден е висок коефициент на автентичност в ситуацията, но той подвежда. Създава се впечатление за интерес към общественото мнение. Но него го няма. Забелязва се устойчива тенденция да се интервюират хора по незначителни въпроси. Дали това е пътят към развитото гражданско общество?

Анкетите са важно нещо в структурата на новините, защото дават неподправена представа за настроенията на обществото. Проблемът е какъв е въпросът, към кого е насочен и кой коментира.

Телевизията е велико изобретение. С нейната природа и с влиянието й върху хората се занимават стотици учени. Във времето на информационното общество и високите технологии телевизиите информират, коментират и анализират събития в момента на тяхното случване. Телевизията от главен информационен източник се превърна в основен модератор на общественото мнение. Обикновено телевизионните новини задават гледната точка и детерминират тона на публичния дебат към дадено събитие. Това вече предопределя битката за влияние върху аудиторията, защото моделира отношение. Ако нещо не е показано по телевизионните екрани, за хората то не се е случило и това вече априори е грандиозна подмяна. На значимостта на събитията, на дневния ред на обществото и държавата, в крайна сметка на ценностната система на реципиента на информацията. Особено в контекста на това, че зрителите на един канал през деня се осведомяват за около двадесет, двадесет и пет събития в новинарските емисии. Извън тяхното внимание остават хиляди, за да не кажа милиони други – национални и световни. Единствено от етиката и професионализма на новинарите зависи дали аудиторията ще бъде потопена в незначителни случки, за да останат извън нейното внимание важни, но неудобни за властта събития. Дали програмите съдействат за повишаване на интелектуалното ниво на зрителя или го принизяват ежеминутно? Досега човечеството не се е сблъсквало с подобен масов феномен на глобално синхронизирано халюциниране. Новините не се занимават с проблеми на здравеопазването, двукратното източване на пенсионните фондове, неяснотите около масовата приватизация, създаването на нескопосни закони, които гарантират недосегаемост на престъпниците. Те се занимават с новите си шоу програми. Най-малкото ги нареждат в една и съща емисия, което е степенуване по значимост. Често важни новини се изчитат на бланк, за петнадесет секунди, а незначителни се показват с пълни репортажи и продължителни интервюта, от които нищо не става ясно. Освен, че поредната незначителна персона от Big Brother ще води предаване...Непретенциозната аудитория на тези формати вече е нащрек – тя е наясно, че тези персони нищо не могат да съобщят, но пък ще ги забавляват с поредната простотия...

Американският филм “Да разлаеш кучетата” много вярно, въпреки природата си на художествено произведение, разкри лабораторията на една масова хипотетична манипулация. Действителността обаче доказа, че тази фикция е напълно възможна само осем месеца по-късно. Избухна аферата “Люински”, което забави излизането на филма с цяла година поради откровените аналогии на скандала с филмовата интрига.

Телевизионните предавания станаха основна арена на сблъсък на политически тези, обществени настроения, икономически интереси. Те изместиха форуми, митинги, кръгли маси и други, като форми на пряк контакт с хората. След либерализацията на електронните медии партийните лидери вече предпочитат да говорят на своите избиратели в стил ex catedra от телевизионния екран /костюмирани, гримирани, надлежно инструктирани, репетирали и усмихнати/, отколкото да водят открит дебат със своите избиратели на преки срещи.



Конвергенцията между електронни медии, телекомуникации и високи техологии доведе до бурно развитие на телевизиите. В тази нова обстановка те не са само технологичен и естетически подход за спечелване на вниманието на аудиторията. На практика вече можем да говорим за психологическа индустрия, която е сила с нарастващо влияние. Маркетинговите закони все по-категорично ще ръководят тази система. Те не държат сметка за интересите на обществото. Маркетингът в изкуството разглежда зрителя единствено, като потребител, а не като гражданин. Това е основна разлика, която формира подходи и обяснява превеса на зрелищното начало над съдържателното. Масовото развитие на телевизиите води до огромна по размер аудиовизуална продукция. Без да претендирам за прецизност само в България се излъчва над 480 000 часа годишна програма. /Шестдесет три телевизии излъчват по 24 часа програма дневно. / Това на практика е виртуален свят, който все по-често се мъчи да наложи дневния си ред над реалния и да го измести в съзнанието на хората. Или поне преподреди като приоритети. PR агенциите и политиците веднага разбират какви възможности се разкриват пред тях. Те осъзнават, че хората по-лесно се влияят от приказки с картинки и нямат време, а и възможност да оспорват или опровергават факти. Важен принцип на драматургията заработва. Той е известен от римско време под дефиницията “цялото чрез частта му”. Проблемът в телевизиите е кога тази част е истинска, кога аранжирана и с каква цел е направено това. /Казусът от филма “Да разлаеш кучетата”/ Как се пренася това във виртуалния свят? Десетки телевизии показват как политикът Х е сред дом за деца без родители сред питомците. Обикновено той е прегърнал някакво детенце и демонстрира загриженост, състрадание и любов към ближния. /Имиджмейкърите на лейди Даяна са я съветвали да прегърне и се снима с най-грозното детенце, когато е на посещение в домове за сираци./ Какво остава в съзнанието на зрителя, който в това време гледа репортажа с понижено внимание, защото говори с близките, по телефона, мисли за разни неща, яде пуканки, пие бира и т.н.? Ето какво. Политикът Х е състрадателен човек, той обича децата, дори ничиите, има потребност да се погрижи за тях, значи той има качества да бъде “баща” на народа, нацията, държавата! А всъщност политикът Х гради имидж, казано на професионален жаргон. Той използва любимия похват на заявеното поведение, на добрите намерения, което се различава от реализираното в действителност. И медиите помагат, особено аудиовизуалните. Имаше време, когато депутатки, за да попаднат в полезрението на телевизиите, взимаха деца от домове за деца без родители за празниците. Все едно взимат вещ. Широко усмихнати те преливаха от умиление към себе си и своята щедрост. А после тихомълком ги връщаха, когато с ужас установяваха, че тези деца има чувства, притеснения, страхове и надежди, а те нямат време и желание да се занимават с тях. Защото тази дейност не попада в новините.

Отбелязахме по-горе, че събитие, което не е показано по телевизията, в съзнанието на хората все едно не се е случило. От тази гледна точка можем да разглеждаме световните информационни агенции и транснационалните телевизионни пулове като мощни информационни редуктори. Редакционната преценка какво да се покаже става единствен критерий за определяне важността на едно събитие. В учебниците се дава за пример казуса, че в случай на два пожара – единият, който се е случил през деня, а другият вечерта или през нощта, ще се покаже нощния защото носи повече драматизъм и картината е по-ефектна. Често етиката и обективността отстъпват пред зрелищността и необходимостта да се събира повече аудитория. По този начин огромни телевизионни аудитории по цял свят биват манипулирани – волно или неволно. Използвам термина манипулация не като елементарна лъжа, а като подреждане на приоритети в съзнанието на зрителя. Телевизията казва кое е важно, кое не. Зрителят пасивно се съгласява. Редът на новините в емисиите се превръща в изключително важен инструмент за въздействие. Когато показват непрекъснато някого по повод и без повод в началото на емисията, за обикновения зрител той естествено се налага като фигура от първостепенно значение. Независимо от неговите ограничени правомощия и влияние. И това вече е фина манипулация, защото не отговаря на реалното състояние на нещата. Но в съзнанието на хората показваната персона придобива много по-голяма значимост. Това е така да се каже принадената стойност на PR в телевизионните новини. Друго ниво на проблема е, че както не е възможно от времето на древна Елада да има пряка демокрация с бърз ефект, вследствие на което са се появили демагозите, така и виртуалният свят не е в състояние да показва всичко, което се случва по света и се появяват редакторите. Дори CNN INTERNATIONAL и FOX NEWS не могат да покажат всичко, което се случва по света. Етествено идва необходимостта да се подбере и излъчи най-важното от събитийния поток. И тогава по обективни критерии /по моето скромно мнение такива съществуват единствено в BBC/ редакционният състав и мениджърите на новините на съответния канал определят кое е най-важно. Те се превръщат във филтър на информационния поток. Те обаче не са компютри, а хора с пристрастия - религиозни, политически, обществени и т.н., които действат на /под/съзнателно ниво. И зрителят става все по- често потребител на институционална информация и все по-рядко на събитийна. Първата е територия на държавата и нейните институции, а втората се отнася до промени, които засягат обществото или големи групи от хора. Например телевизиите услужливо показват президента, който отправя със сдържан, премерен тон, своите критични съображения към отделни политици и правителството. Проблемът не е в това дали е прав или не, а защо досега не се е възползвал от конституционните си правомощия да направи това обръщение в парламента? Това е негово право и то ще отрази в действителната степен неговата загриженост и стремежът му да повлияе на политиците. Водещи телевизии показаха как президентът е посетил събор и хиляди негови съмишленици са го поздравили за това. Каква новина е това? Управляващата коалиция заяви, че ще анализира предупрежденията от ЕК. Новина би било, ако управляващата коалиция заяви откровено, че тези предупреждения не я интересуват. Какъв е интересът на обществото към тези незначителни събития, освен на членовете и симпатизантите на управляващата партия? Но, това пък е удобен повод да не се говори за повишението на цените и измамите на държавните и частни монополи, които действително засягат всички… И ето как дневният ред на обществото е подменен. Другото е PR техника. По тази причина новини за важни събития остават на заден план заради политическа, институционална информация.

В началото на 2008 –ма година станахме свидетели на флагрантен пример на тотална медийна манипулация. В държавата се случиха две бедствия. Най-мащабното бе затрупаните от снежните виелици пътища от националната пътна мрежа. Това се случи в резултат на нахални измами от фирми- фантоми, които са прибрали държавни средства, без да имат елементарна механизация за почистване. С две думи безцеремонно излъгали и арогантно откраднали. Журналистите подложиха ресорната госпожа министър на остра критика.

Второто бедствие бе необяснимото и нелогично отплаване на български кораб от пристанище, по време на буря и последващото му потъване в Азовско море. Първоначално медиите изразиха предположения, че някакъв странен товар е принудил капитанът да поеме неоправданият риск да отплува. Или му е било наредено от собствениците. Изведнъж в регионално вестниче се появи статия за кадри с детска порнография във филма БАКЛАВА на режисьора Алексо Петров. Какво стана? Ето какво. Всички медии, /без да са гледали филма/ изведоха тази “новина” на първо място и я коментираха в продължение на месеци. В общия шум потънаха проблемите за непочистените пътища и откраднатите пари за тази дейност. Веднага се забрави загадката около потъването на българския кораб. Аргументите на киноспециалистите, че филмът е показван на няколко уважавани форума, че в него няма такива кадри и става дума за художествена метафора останаха нечути. Техните аргументи не стигнаха до широката общественост, защото не се вписваха в общия хор обвинители. Всичко бе подчинено на намислената теза за детска порнография. Намек за нея се съдържа в три монтирани кадъра от трейлъра на филма в Интернет, взети наготово, а не заснети. Сагата с тази драма продължава досега. Угрижена, неизвестна, но доблестна неправителствена организация дори сезира Комисията по етика в елекронните медии.

Информационните емисии са потопени от институционална информация. Важни новини биват измествани от безмислени случки и автопромоции. Това е още един пример за манипулация или най-меко казано за некоректно отношение към фактите от действителността. От световните събития най-много пет-шест биват включвани в централните емисии. Защо точно те? Какво става в Чехия, Словения, Унгария, Македония? Как Румъния ни изпревари по отношение на изискванията на ЕС? Защо имаме най-малките заплати спрямо съседните ни страни? На тези проблеми няма посветени информации в новините.



Феноменалното въздействие върху зрителите е основният фактор да се инвестират огромни средства в развитието на телевизията, без да подценявам естествената потребност от информация, култура и забавление на всеки човек. Дълбоко съм убеден, че ролята на телевизията при формирането на културни нагласи, качеството й на мощен продуцент и разпространител на кино, театър, музика, балет и коректното информиране за случващото се в местен, национален и глобален мащаб е огромна и това е нейна изключително важна мисия в обществото. Все пак не бива да се забравя, че новинарските емисии са малка, макар и важна част от програмата й. Същото се отнася за коментарните и аналитични предавания, които задължително трябва да присъстват в програмната схема. Можем спокойно да направим извода, че основанията да се създаде телевизионен канал са много, гледните точки към неговите цели и задачи също. При добре измислен и осъществен програмен проект ефектът би бил много голям. Въпросът дали има такъв идеален канал остава в сила. Както остава в сила въпроса каква част от българската телевизионна аудитория се интересува от сериозни коментари и анализи, разследвания и документални филми? Какъв е шансът на програмните директори да предложат моноспектакъл вместо шоу и как ще убедят маркетинговите директори в тази необходимост? Броят на любителите на чалгата издава наличието на огромна маса духовно ограничени хора в държавата, чийто „културни” потребности се изчерпват с клюки около битово-телесните проблеми на “фолк-фуриите”. Няма търговска телевизия, която да не се интересува от потребностите на своята аудитория. И така кръгът се затваря. Националният обществен оператор трябва да бъде негова алтернатива. Поне по замисъла на европейските директиви.

Иво Драганов
Каталог: 1114
1114 -> Изяществото на една световна столица по маршрут: софия – париж версай софия
1114 -> Франция белгия –- холандия елате с нас на кафе в париж, на по бира в брюксел и за диаманти в амстердам
1114 -> Списание „Прозорец”1/11
1114 -> Аржентина – водопадите игуасу – бразилия с възможност за посещение на столицата на уругвай монтевидео три забележителни градa
1114 -> Технически спецификации
1114 -> Албания древен дух и средиземноморска красота По маршрут: София – Поградец – Eлбасан – Круя Тирана Дуръс – Арденица Берат Вльора
1114 -> Скандинавия – постигната хармония 8 дни/ 7 нощувки / 7 закуски


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница