Volume explosion opportunities for industrial applications



Дата23.01.2017
Размер75.47 Kb.
#13377
ГОДИШНИК НА МИННО-ГЕОЛОЖКИЯ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. ИВАН РИЛСКИ”, Том 56, Св. II, Добив и преработка на минерални суровини, 2013

ANNUAL OF THE UNIVERSITY OF MINING AND GEOLOGY “ST. IVAN RILSKI”, Vol. 56, Part ІI, Mining and Mineral processing, 2013

ОБЕМНИ ВЗРИВОВЕ - ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПРИЛожение В ПРОМИШЛЕНОСТТА

Димитър Христанов




Минно-геоложки университет “Св. Иван Рилски”, 1700 София


резюме. Принципът на действие на вакуумната бомба е известен отдавна: да разпръсне и взриви над избраната цел специално горящо вещество. Поразяващите фактори са взривната ударна вълна и крайно високата температура. Въз основа на последните достижения може да бъде разработена и да се използва технология за разрушаване на сгради с помощта на обемен взрив. Практиката показва, че по този метод разрушаването на сградата не води до разрушаване на съседни такива, намалява се разлета на късове и се намаляват разходите за извършването на работата.
VOLUME EXPLOSION - OPPORTUNITIES FOR INDUSTRIAL APPLICATIONS

Dimitar Hristanov

University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, 1700 Sofia


ABSTRACT. The principle of operation of the vacuum bomb was known long ago: scatter and explode over selected target special burning substance. Striking factors blast shockwave and extremely high temperatures. Based on recent advances can be developed and used technology to destroy buildings using volumetric explosion. Practice shows that this method demolition does not lead to destruction of the adjacent ones, reduces splash of debris and reduce the costs of doing the work.


Въведение
Ежедневно сме свидетели на аварии предизвикани от газови експлозии. Тези газови експлозии в домовете могат да бъдат със смъртоносно действие, ако изтичането на газ остане незабелязано. Газът се натрупва в дома, докато достигне определено ниво. Когато това се случи, почти всяка малка искра като например включване на лампата от ключа може да запали газта, което да доведе до масивна експлозия. В резултат на което се получават различни злополуки на хората, сградния фонд, комуникации и др. На фиг. 1 са дадени последиците от такива аварии.


Фиг. 1. Разрушаване на сгради
Поразяващите фактори са взривната ударна вълна и крайно високата температура. Възникналите аварийните ситуации с изтичане на природен газ и пропан бутан могат да бъдат разделени на:

- аварии, възникнали при добиването им;

- аварии, възникнали при транспортирането им;

- аварии, възникнали при съхраняването;

- аварии, възникнали при използването им.

В зависимост от това, къде са възникнали се делят на:

- аварии, възникнали в затворен обем - могат да предизвикат взрив тогава, когато концентрацията на газа се намира между долна и горна концентрационна граници на възпламеняване. При наличие на хора в тази зона съществува опасност от задушаване и смърт задушаване и смърт.

- аварии, възникнали на открито - могат да предизвикат локална взривоопасна концентрация, която при наличие на източник на огън се възпламенява и образува първоначално "огнени кълба" , които предизвикват поражения с голямото си топлинно излъчване и ударна вълна, след което горенето преминава във факелно.


Първи са използвали обемен взрив по време на Втората световна война немците, които са се готвели за унищожението на Гибралтар. Те разпръснали във въздуха водород, който в контакт с кислорода образувал гърмяща смес и вдигнали облака с помощта на обикновена бомба. Принципът на действие на вакуумния бомба е известен отдавна - да разпръсне и взриви над избраната цел специално горящо вещество.
Взривни газообразни смеси
Смесите на някои газове и фино дисперсни прахове с въздуха и кислорода могат да намерят практическо приложение. Макар тяхната относителна мощност да не е голяма благодарение на големия обем реагиращи вещества и лесното им приготовляване, те са много ефективни. Дори ако се получи налягане на ударната вълна от 1 атмосфера могат да се нанесат поражения на хората, а голяма част от зданията могат да се разрушават при налягане от няколко атмосфери. Опасност от взрив в различни области на промишлеността съществуват, така например при производството на захар, брашно, пластмаса и др.
При газовите смеси целия обем детонира в резултат, на което се извършва въздействието на околната среда. При обикновените взривни вещества /ВВ/ се създава много високо налягане в малък обем и с увеличаването на разстоянието то намалява значително.
Обикновеното горене на битовия природен газ е способно да разруши голяма сграда, тъй като взрива протича по целия обем. За това има много примери на подобни нежелани аварии.
На табл. 1 и табл. 2 са дадени някои от характе­ристиките на тези смеси и границите на взривяемост.
Таблица 1. Граници на взривяемост

Газ ( пари на течно гориво)

Концентрация на газа,

% обемни


Въглероден окис

1,25-80,0

Водород

4,0-80,0

Ацетон

1,6-13,0

Амоняк

15,5-27,0

Бензол

1,3-9,5

Ацетилен

1,53-82,0

Метан

2,5-15,4

Пропан

2,0-9,5


Таблица 2. Характеристики на газовите смеси

Газ или прах

Температура на възпламеняване,

0С


Минимална енергия на възпламеняване, mJ.

Метан

545-730

0,28

Пропан

466-588

0,26

Бутан

450-569

0,25

Водород

510-610

0,019

Ацетилен

335

0,19

Въглища

750-1100

40

Дървесина

430

20

Магнезий

520

20

Алуминий

550

50

Практиката показва, че при разрушаване на строителни конструкции с традиционни ВВ с приемлива степен на раздробяване, относителния разход на ВВ е 0,5-1,0 кg/m3. При разрушаване на дебелина 0,25 m, и разстояние между зарядите 0,32 m, количеството ВВ в дупката е 0,05. При размери на конструкцията 16,0 х 10,1 m и височина на етажа 2,7 m, броят на дупките може да достигне до 1700 при ВВ на една секция до 40,0 кg. При провеждането на взривните работи за хората и близките обекти опасностите са сеизмичните вълни, разлета на късове и най вече действието на въздушната ударна вълна. Най слабият конструктивен елемент е остъкляването.


При използване на обемен взрив може да се намали количеството използвано ВВ. Известно е, че работоспособността на обемния взрив е до 4 пъти по-голяма от обикновените ВВ, а в затворен обем до 10. Най-добри резултати могат да се получат при използване на обикновени ВВ за разрушаване целостта на конструкцията, и основно взривяване с обемен взрив за раздробяване на съоръженията.
Прилагането на този метод позволява значително да се намали количеството на взривното вещество. В доклада е даден пример, като бригада от 5 работника може да разруши пет етажна панелна сграда до 10 дни. Практиката показва, че по този метод разрушаването на сградата не води до разрушаване на съседни такива, намалява се разлета на късове и се намаляват разходите за извършването на взривяването. Изчисленията показват, че за разрушаване на една секция от панелна сграда с размери 16,0 х 10,1 m и височина на етажа 2,7 m, е необходимо до 0,5 kg смес, при което се намалява общото ВВ до 2-3 пъти / фиг. 2/.

Фиг. 2. Разрушаване на сграда с обемен взрив
Също така е възможно да се намалява гръмотевичната активност с прилагане на ефекта от обемния взрив.

Заключение

В доклада неизчерпателно се засяга въпроса за приложението на обемните взривове за полезна работа а не за нежелани аварии.
При използване на обемен взрив може да се намали количеството използвано ВВ. Известно е, че работоспособността на обемния взрив е до 4 пъти по-голяма от обикновените ВВ, а в затворен обем до 10. Най-добри резултати могат да се получат при използване на обикновени ВВ за разрушаване целостта на конструкцията, и основно взривяване с обемен взрив за раздробяване на съоръженията.
Литература

Кулаков И.И., Ильиничев А.И. Новый метод сноса зданий и сооружений с помощью объемного взрыва. Конверсия в машиностроении. 1996.



Кулаков И.И., Волков Ю.В., Тараскин А.В. Применение объемного взрыва для снижения грозовой активности. Конверсия в машиностроении. 1998.

Правилник по безопасността на труда при взривните работи - 1997 г.


Каталог: sessions
sessions -> Изследване чистотата на слънчогледово масло за производство на експлозиви anfo
sessions -> Laser “Raman” spectroscopy of anglesite and cubanite from deposit “Chelopech” Dimitar Petrov
sessions -> Св иван рилски
sessions -> Modeling of
sessions -> Управление на риска от природни бедствия
sessions -> Oценка на риска от наводнениe в елховското структурно понижение в района на гр. Елхово красимира Кършева
sessions -> Гравиметрични системи използвани в република българия и оценка точността на системи igsn-71 и unigrace при точки от гравиметричните и мрежи
sessions -> Toxicological assessment of photocatalytically destroyed mixed azo dyes by chlorella vulgaris
sessions -> Field spectroscopy measurements of rocks in Earth observations


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница