Въпроси и отговори по процедура bg161PO003 04 „развитие на приложните изследвания в изследователските организации в българия”



Дата13.01.2018
Размер48.65 Kb.
#45520



ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ ПО ПРОЦЕДУРА

BG161PO003-1.2.04 „РАЗВИТИЕ НА ПРИЛОЖНИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ В ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ В БЪЛГАРИЯ”

ВЪПРОС № 11)

Здравейте колеги,


Във връзката с подготовка на проектно предложение от нашата организация имаме следните въпроси:

1. Предвижда ли се провеждането на информационна кампания по настоящата схема.


2. В точка I "Описание на кандидата " на Приложение А, Раздел Б е необходимо да се попълни полето "Счетоводна политика". Предвид на това, да считаме ли, че оборудване, което е с характер на ДМА, но е под възприетия от организацията стойностен праг, е недопустимо за включване, респективно за финансиране, в проектното предложение по схемата.


3. В раздел 2, т. 2.2 от Насоките за кандидатстване е посочено, че по настоящата процедура е допустимо закупуване на ново оборудване, което представлява ДМА. Това кореспондира и с т. 2.3.2.1. "Специфични допустими разходи", където е отбелязано, че са допустими разходи за закупуване на оборудване. В т.2.3.3.1. от Насоките са подробно изброени специфичните недопустими разходи по процедурата. В списъка не фигурира като недопустим разход, разходите за закупуване на нематериални активи. Допустимо ли е по настоящата схема да бъде включено в проектното предложение закупуване на специализиран софтуер за извършване на приложни изследвания и развойна дейност.


Поздрави,
Севдалина Христова
ИУ - Варна

14.01.2013 г.

ОТГОВОР № 11)

1. По процедурата е предвидено да се проведат информационните дни, както следва:

- 21.01.2013 г. – гр. София, Хотел Радисън, зала „Александър“;

- 23.01.2013 г. – гр. Пловдив, Новотел Пловдив, зала „Париж”;

- 25.01.2013 г. – гр. Варна, Гранд хотел Димят, зала „Рубин”.
Регистрацията на участниците е от 10:00 до 10:30 ч., а откриването на информационните дни е от 10:30 ч. Графикът, програмата и регистрационният формуляр за участие в информационните дни са публикувани на интернет страницата на оперативната програма на следния интернет адрес: http://www.opcompetitiveness.bg/news.php?id=658.

2. Съгласно изискванията на процедурата, дълготрайни материални активи, които са под възприетия от кандидата стойностен праг на същественост за признаване на ДМА, не са допустими за финансиране по процедурата.

3. В т. 2.3.3.1. „Специфични недопустими разходи по процедурата“, подточка с) от Насоките за кандидатстване е указано, че недопустими по процедурата са всички разходи, които не попадат в обхвата на допустимите дейности. Сред допустимите дейности съгласно т. 2.2.3. „Видове проекти/допустими дейности“ от Насоките изрично са указани само следните дейностите:


  • Закупуване на ново оборудване, което представлява дълготраен материален актив (ДМА), покриващо нуждите и разширяващо възможностите на потенциалния бенефициент за извършване на изследователска и развойна дейност (за приложни изследвания);

  • Закупуване на материали и консумативи за нуждите на въвеждане и експлоатация на закупеното по проекта оборудване в рамките на срока за изпълнение на проекта – до 1 % от стойността на закупеното по проекта оборудване.

Предвид изложеното, закупуването на специализиран софтуер за извършване на приложни изследвания и развойна дейност се явява недопустим разход по настоящата процедура.

ВЪПРОС № 12)

Уважаеми дами и господа,

Във връзка с намерението на ЦЕНТЪРА ПО ХИДРО- И АЕРОДИНАМИКА-ВАРНА (ЦХА - Варна) към Института по металознание, съоръжения и технологии „акад. Ангел Балевски“ – БАН (ИМСТЦХА) да кандидатства по обявената Процедура BG161PO003-1.2.04Развитие на приложните изследвания в изследователските организации в България“, бихме желали да отправим към Вас следните въпроси, имащи отношение към условията за допустимост на кандидатите съгласно публикуваните Насоки за кандидатстване:


  1. Допустим кандидат ли е ЦХА-Варна и възможно ли е подаването на отделно проектно предложение с цел получаване на безвъзмездна финансова помощ, опирайки се на процедурните правила за подбор на проекти в Насоките за кандидатстване и чл. 5, ал. 2 от ПМС №121/2007 г., съгласно който различните звена от структурата на бенефициента могат да кандидатстват чрез него за финансиране на предложените дейности?

(Пояснителни данни: От 01.07.2010 год. с Решение на ОС на БАН, ЦХА - Варна не е самостоятелно юридическо лице, а териториално обособено научно звено в състава на Института по металознание, съоръжения и технологии “Акад. Ангел Балевски” с Център по хидро- и аеродинамика (ИМСТЦХА) към БАН. След тази дата ЦХА - Варна е влят в ИМСТЦХА, разполагайки с широки пълномощия, в т.ч. за самостоятелно сключване и изпълнение на договори с външни възложители за извършване на научно-приложни изследвания. Основната дейност на ЦХА-Варна и приоритетите в научите и научно-приложените изследвания се характеризират със своята специфика в областта на хидро- и аеродинамиката.)

  1. Допустимо ли е  Ръководителят на ЦХА – Варна еднолично да подпише проектното предложение, Декларацията за разграничаване на неикономическата от икономическата дейност на кандидата, Декларация за липса на конфликт на интереси и Договор за безвъзмездна помощ, в случай че е изрично оправомощен да действа, съгласно нотариално заверено пълномощно, от името на официалния представител на ЮЛ – Директорът на ИМСТЦХА?

Предварително благодарим за Вашето съдействие!

С уважение,

Соня Стефанова

----------------------------------------------------------------------------

Старши експерт “Международни дейности и маркетинг”

ЦХА – Варна към ИМСТЦХА- БАН

e-mail: s.stefanova@bshc.bg


15.01.2013 г.

ОТГОВОР № 12)

1. Съгласно т. 2.1.1. „Общи критерии за допустимост на кандидатите“ от Насоките за кандидатстване по процедурата, сред допустимите за финансиране кандидати са посочени институти или академични специализирани звена на БАН, като в специфичните критерии за допустимост на кандидатите изрично е указано, че същите трябва да бъдат юридически лица, чиято основна цел е осъществяване на фундаментални изследвания, индустриални изследвания и експериментални разработки и разпространението на техните резултати посредством преподаване, публикуване или трансфер на технологии.


Предвид изложеното, необходимо е кандидатът да прецени дали ЦЕНТЪРЪТ ПО ХИДРО- И АЕРОДИНАМИКА-ВАРНА (ЦХА - Варна) към Института по металознание, съоръжения и технологии „акад. Ангел Балевски“ – БАН (ИМСТЦХА) отговаря на посочените изисквания.

2. Проектното предложение, Декларацията за разграничаване на неикономическата от икономическата дейност на кандидата и Договора за безвъзмездна помощ могат да бъдат подписани от оправомощен представител на допустимия кандидат, като в този случай към документите за кандидатстване следва се представи и нотариално завереното пълномощно, с което представляващият кандидата оправомощава конкретното лице. Декларацията за липса на конфликт на интереси се подписва в лично качество.




Каталог: images -> module4 -> files -> 110
files -> Развитие на стартиращи иновативни предприятия чрез подкрепа за внедряване на иновативни продукти, процеси и услуги” /въпроси с номера 54-63, получени в периода 17. 12. 2010 – 27. 01. 2011 г
files -> Отговори публикувани на 04. 05. 20
files -> Отговор на въпроси №119 124 получени в периода 10. 05. 2012 -27. 05. 2012 г
110 -> Въпроси и отговори по процедура bg161PO003 04 „развитие на приложните изследвания в изследователските организации в българия”
files -> Отговори на въпроси с №63-68, получени в периода 06-08. 11. 2011 г. И публикувани на 18. 11. 2011 г
files -> Програма за разработване на иновации от стартиращи предприятия с подобна насоченост
110 -> Въпроси и отговори по процедура bg161PO003 04 „развитие на приложните изследвания в изследователските организации в българия”
110 -> Въпроси и отговори по процедура bg161PO003 04 „развитие на приложните изследвания в изследователските организации в българия”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница