Въпроси с номера 8-15, получени в периода от 03. 01. 2010г до 02. 02. 2011 г



Дата10.04.2018
Размер204.19 Kb.
#66150
ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ ПО ПРОЦЕДУРА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ BG161PO003-2.2.01 „ПОДКРЕПА ЗА СЪЗДАВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА БИЗНЕС ИНКУБАТОРИ”
/въпроси с номера 8-15, получени в периода от 03.01.2010г.

до 02.02.2011 г./

Въпрос № 8:

Здравейте,


От Шуменска търговско-промишлена палата искам да задам 2 въпроса по
процедурата за подбор на проекти: BG161PO003-2.2.01 „Подкрепа за създаване
и развитие на бизнес инкубатори".

1. Доколкото е обяснено в насоките и допустимите разходи не е предвиден


екип за управление на проекта. Значи ли това, че служителите заети в
бизнесинкубатора ще извършват и тази дейност? Изобщо предвидено ли е кой
да подготвя отчетите по проекта, като е ясно че това е доста документация
за проект с 3-годишен срок на изпълнение?

2. Като какъв се счита бизнесинкубатора - нов или реконструиран, ако част


сградата е била използвана като инкубатор, но в настоящия проект ще се
увеличат помещенията и ще бъде друга организацията бенефициент?

Благодаря предварително за отговорите.


Галя Христова

03.01.2011 г. (дата на постъпване на въпроса)


Отговор № 8:

Както е посочено в т. 2.3.1.2. „Специфични допустими разходи по процедурата”, допустими по Компонент 2 „Подкрепа за оперативната дейност на бизнес инкубаторите” на настоящата процедура са: „Разходи за възнаграждения, включително за здравни и осигурителни вноски за сметка на работодателя за персонала за управление, координация и изпълнение на оперативните дейности на бизнес инкубатора – допустими са разходите за възнаграждения, включително за здравни и осигурителни вноски за сметка на работодателя за максимум 5-ма служители на бизнес инкубатора, назначени на основен трудов договор и на пълен работен ден (8 часа) при стартиране на оперативната дейност на бизнес инкубатора. В случаите, когато се кандидатства за финансиране на разширяване на съществуващ бизнес инкубатор, то посочените разходи са допустими само за новосъздадените работни места във връзка с разширяването на бизнес инкубатора.”

Предвид изложеното по процедура BG161PO003-2.2.01 „Подкрепа за създаване и развитие на бизнес инкубатори”, за допустими се считат разходите за възнаграждения, включително за здравни и осигурителни вноски за сметка на работодателя само за персонала за управление, координация и изпълнение на оперативните дейности на бизнес инкубатора, като разходите за възнаграждения за екип за управление на проекта не са посочени като допустими. В тази връзка организацията и изпълнението на всички дейности във връзка с управлението и отчетността на проектите е по преценка на кандидатите.

2. Информацията, съдържаща се в постъпилото от Ваша страна запитване не позволява еднозначно да се прецени доколко бизнес инкубатора – обект на проекта би могъл да се определи като нов или като вече съществуващ. Следва да имате предвид, че за целите на настоящата процедура като „съществуващ бизнес инкубатор” се определя инкубатор, който към момента на кандидатстване предоставя услуги по бизнес инкубиране, и респективно „нов” е инкубатор, който не предоставя подобни услуги към момента на подаване на проектното предложение по процедурата.



Въпрос № 9:

Здравейте,


бих искала да попитам по схема BG161PO003-2.2.01 „Подкрепа за създаване и
развитие на бизнес инкубатори":

1. Услугите, които се извършват от бизнесинкубатора съответно ще бъдат


заплащани от фирмите. Тези приходи касаят ли по някакъв начин проекта?
Всъщност приходите могат ли да осигурят съфинансирането и трябва ли да
бъдат някъде упоменати? Ако се направи бизнес план на инкубатора, там ще
се видят приходите и разходите, но все пак бизнес плана не е задължителен
документ.

2. Доколкото се разбира няма предвидени разходи за услугите, които


предлага инкубатора извън персонала и режийните разходи. Имам впредвид ако
се наложи примерно инкубирана фирма да използва експертна помощ - юрист,
архитект и пр., то тя трябва да си плати разходите за това изцяло.

Г.Христова


06.01.2011 г. (дата на постъпване на въпроса)
Отговор № 9:

1. По отношение на приходите от услуги, които ще бъдат предоставяни от бизнес инкубатора, следва да имате предвид указанията, изложени в т. 2.2. „Допустимост на проектите/дейностите” от Насоките за кандидатстване по процедурата, а именно: „...в случай, че в резултат на получената помощ по настоящата процедура съответният бизнес инкубатор предостави на предприятие офис площи, оборудване, информационни, административни, рекламни, посреднически, консултантски услуги и/или обучение на цени по-ниски от пазарните, то разликата между пазарната цена и цената на предоставяне на услугата, следва да бъде в съответствие с правилата за минимална помощ, определени в Регламент № 1998/2006, като стойността на разликата между пазарната цена и цената на предоставяне на услугата, заедно с общия размер на всички получени от други източници минимални помощи от всяко едно предприятие, не може да надхвърля левовата равностойност на 200 000 евро (391 166 лева) за три последователни данъчни години.”

В допълнение, кандидатите следва да имат предвид, че „стойността на предоставяната от инкубатора помощ се изчислява като се определи разликата между стойността на пазарната цена, на която инкубаторът предоставя услуги на своите клиенти при нормални пазарни условия и стойността на цената, на която инкубаторът ще предоставя услуги на инкубирани предприятия за срока на сключен с тях договор. За удостоверяване на посоченото, кандидатът следва да приложи към проектното предложение списък с цените на предоставяните от него услуги на инкубираните предприятия и списък на предлаганите от него услуги на останалите предприятия (пазарни цени).”.

По отношение на съфинансирането от страна на кандидата, моля да имате предвид, че съгласно т. 1.6 от Насоките за кандидатстване „...остатъкът от общите допустими разходи по Компонент 1 и Компонент 2 следва да бъдат финансирани чрез собствени средства на кандидата или от източници, които изключват всякаква публична подкрепа”. При определяне на източниците на съфинансиране на предлагания от Вас проект следва задължително да се съобразите с посоченото условие.

Насоките за кандидатстване не поставят изискване за посочване от страна на кандидатите на очакваните приходи от услуги, които ще предоставя подкрепения бизнес инкубатор. Прилагането на бизнес план на инкубатора към проектното предложение е по преценка на кандидатите и е приложимо само в случай, че има разработен такъв към момента на кандидатстване. В случай че бизнес план е приложен, следва да имате предвид, че той ще бъде използван при извършване на техническата и финансова оценка на проектното предложение в допълнение на информацията, посочена във Формуляра за кандидатстване относно структурата и организацията на бизнес инкубатора, профила на подкрепяните предприятия, финансова устойчивост и други критерии за оценка по показател „Бизнес план на инкубатора”, както е указано в т. 4.1.3. от Насоките за кандидатстване.

2. Съгласно т. 2.3.1.2. „Специфични допустими разходи по процедурата” от Насоките за кандидатстване по процедурата специфичните допустими разходи по Компонент 2 „Подкрепа за оперативната дейност на бизнес инкубаторите”, включват:

„... Разходи за възнаграждения, включително за здравни и осигурителни вноски за сметка на работодателя за персонала за управление, координация и изпълнение на оперативните дейности на бизнес инкубатора – допустими са разходите за възнаграждения, включително за здравни и осигурителни вноски за сметка на работодателя за максимум 5-ма служители на бизнес инкубатора, назначени на основен трудов договор и на пълен работен ден (8 часа) при стартиране на оперативната дейност на бизнес инкубатора. В случаите, когато се кандидатства за финансиране на разширяване на съществуващ бизнес инкубатор, то посочените разходи са допустими само за новосъздадените работни места във връзка с разширяването на бизнес инкубатора.”

Допълнително следва да имате предвид, че предоставянето на експертна помощ на предприятията от страна на бизнес инкубатора е част от оперативната дейност на подкрепения инкубатор. В този смисъл, за предоставянето на посочените в запитването Ви услуги на инкубираните предприятия, по процедурата се считат за допустими „...разходи за възнаграждения ... за персонала за управление, координация и изпълнение на оперативните дейности на бизнес инкубатора”.



Въпрос № 10:

Здравейте,

Имам 2 въпроса за процедура BG161PO003-2.2.01 "Подкрепа за създаване и развитие на бизнес инкубатори":

1. Ако кандидат е ЮЛНЦ: при определяне интензитетът на безвъзмездна финансова помощ следва ли да се третира към "Други кандидати"?

2. С оглед условието, че по настоящата процедура ще бъде подкрепен само по 1 инкубатор за конкретен регион: Ако в регионът, за който се кандидатства вече има съществуващ бизнес инкубатор това ще повлияе ли пряко или косвено върху оценката на проектното предложение?

С поздрав,

Е. Костадинова

14.01.2011 г. (дата на постъпване на въпроса)


Отговор № 10:

1. Както е посочено в т. 1.6. „Размер и интензитет на безвъзмездната финансова помощ” от Насоките за кандидатстване, „определянето на категорията на предприятията е в съответствие с разпоредбите на чл.3 и чл.4 от Закона за малките и средните предприятия, които не са в противоречие с определението за МСП съгласно Приложение I към Регламент на Комисията (ЕО) № 800/2008”.

Съгласно Допълнителните разпоредби - § 1, т. 1 от Закона за малките и средните предприятия (ЗМСП), „предприятие” е всяко физическо лице, юридическо лице или гражданско дружество, което извършва стопанска дейност, независимо от собствеността, правната и организационната си форма. В този смисъл, независимо от факта, че кандидатът е регистриран като юридическо лице с нестопанска цел съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), за определяне на категорията му – микро, малко или средно предприятие, следва да бъдат приложени критериите, посочени в Закона за малките и средните предприятия, за определяне категорията на предприятията. Дефинициите за „предприятие”, „независимо предприятие”, „свързано предприятие” и „предприятие-партньор” от ЗМСП съответстват на дефинициите, указани в чл. 1 от Приложение I към Регламент на Комисията (ЕО) №: 800/2008 и съответно в чл. 3, §1 и §3 от Регламент на Комисията (ЕО) №: 800/2008. Съгласно чл. 4б, ал. 1 от Закона за малките и средни предприятия при определяне на категорията на дадено предприятие данните се вземат на годишна база и се отнасят за последния одобрен финансов отчет – към датата на подаване на проектно предложение по процедурата, като следва да декларирате обстоятелствата по свързаност, които посочвате, че са били налице през съответната предходна финансова година. Допълнително, при определяне на категорията на Вашето предприятие към момента на кандидатстване трябва да имате предвид и текста на чл. 4б, ал. 2 от Закона за малките и средни предприятия, според който „... ако в две последователни финансови години предприятието превиши или слезе под границите по чл. 3, това се отразява на неговия статус на микро-, малко или средно предприятие”.

В случаите когато кандидатът не покрива изискванията за микро, малко или средно предприятие по смисъла на чл. 3 и чл. 4 от ЗМСП, при определяне интензитета на безвъзмездна финансова помощ по настоящата процедура той следва да се отнесе към категорията "Други кандидати".

2. Поставеното условие в т. 4.1. „Оценяване и класиране на проектните предложения”, а именно: „по настоящата процедура ще бъде финансиран не повече от 1 (един) бизнес инкубатор в област съгласно административно-териториалното устройство на Република България” не се отнася до общия брой на съществуващите бизнес инкубатори в една и съща област, а до броя на одобрените по настоящата процедура проектни предложения за създаване на нови или разширяване на дейността на съществуващи бизнес инкубатори на територията на една и съща област съгласно административно-териториалното устройство на страната. Допълнително следва да имате предвид, че както е указано в Насоките за кандидатстване по процедурата „в случаите когато е подадено повече от едно проектно предложение за създаване на нови или разширяване на дейността на съществуващи бизнес инкубатори на територията на една и съща област съгласно административно-териториалното устройство на страната, проектните предложения, постъпили за всяка една от административните области се оценяват и класират поотделно в низходящ ред съобразно получената техническа и финансова оценка. Финансиране може да получи само едно проектно предложение за създаване/разширяване на бизнес инкубатор в дадена административна област, получило най-много точки при оценката по етап техническа и финансова оценка и класирано на първо място измежду всички проекти с място на изпълнение в съответната област. Проектните предложения от съответните области, класирани на първо място се класират повторно в низходящ ред съобразно получената техническа и финансова оценка, като за финансиране се одобряват всички или част от проектите по реда на класирането им до изчерпване на предвидените средства по настоящата процедура за подбор на проекти.”
Въпрос № 11:
Здравейте,

Бих искала да Ви помоля за следното разяснение:

Съгласно насоките за кандидатстване, могат да кандидатстват "дружества, създадени съгласно чл. 357-364 от Закона за задълженията и договорите, които могат да включват:


  • юридически лица, регистрирани съгласно Търговския закон или Закона за кооперациите, предоставящи консултантски и/или информационни услуги на бизнеса, както и услуги свързани с бизнес инкубиране;

  • юридически лица с нестопанска цел, регистрирани съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел, предоставящи консултантски и/или информационни услуги на бизнеса, както и услуги свързани с бизнес инкубиране;

  • Общини;

  • Областни администрации;

  • български висши училища, получили последна валидна оценка при институционална акредитация не по-ниска от “добра” съгласно Глава десета от Закона за висшето образование;

  • Българска академия на науките и нейни институти и звена;

  • Селкостопанска академия и институти към нея;

  • експериментални лаборатории, изследователски институти по смисъла на чл. 60 от Закона за администрацията;

  • научни организации по смисъла на параграф 1, т.1. от Допълнителните разпоредби на Закона за насърчаване на научните изследвания7;

  • други институции и организации в подкрепа на бизнеса". 

Възможно ли е да кандидатства дружество, създадено съгласно чл. 357-364 от ЗЗД, което включва само юридически лица с еднакъв статут, например само висши училища или само институти към Селскостопанската академия? Трябва ли задължително да бъдат включени други лица, посочени в останалите точки?

 

Предварително благодаря!



Елена Спасова

17.01.2011 г. (дата на постъпване на въпроса)


Отговор № 11:

Дружествата-кандидати, създадени съгласно чл. 357-364 от Закона за задълженията и договорите, могат да включват участници с една и съща и/или различна правно-организационна форма, отговарящи на критериите за допустимост описани в т. 2.1.1. „Общи критерии за допустимост на кандидатите” от Насоките за кандидатстване:

„дружества, създадени съгласно чл. 357-364 от Закона за задълженията и договорите, които могат да включват:


  • юридически лица, регистрирани съгласно Търговския закон или Закона за кооперациите, предоставящи консултантски и/или информационни услуги на бизнеса, както и услуги свързани с бизнес инкубиране;

  • юридически лица с нестопанска цел, регистрирани съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел, предоставящи консултантски и/или информационни услуги на бизнеса, както и услуги свързани с бизнес инкубиране;

  • Общини;

  • Областни администрации;

  • български висши училища, получили последна валидна оценка при институционална акредитация не по-ниска от “добра” съгласно Глава десета от Закона за висшето образование;

  • Българска академия на науките и нейни институти и звена;

  • Селкостопанска академия и институти към нея;

  • експериментални лаборатории, изследователски институти по смисъла на чл. 60 от Закона за администрацията1;

  • научни организации по смисъла на параграф 1, т.1. от Допълнителните разпоредби на Закона за насърчаване на научните изследвания2;

  • други институции и организации в подкрепа на бизнеса”.


Въпрос № 12:

Здравейте,

бих искала да попитам по схема BG161PO003-2.2.01 „Подкрепа за създаване и
развитие на бизнес инкубатори":

Какво включват разходите за виртуален бизнес инкубатор?


- Изграждането на платформата с всякакви услуги и информация, която да
предоставя онлайн,

- поддържане на платформата с актуализиране на информацията на нея за


целия период на проекта,

- оказване на експертни услуги - например маркетингово проучване, което да


се извърши от външен за инкубатора човек.

Моля, поради сложността на проекта да ни отговорите своевременно на въпросите.


Благодаря

Г.Христова

20.01.2011 г. (дата на постъпване на въпроса)


Отговор № 12:

Както е посочено в т. 2.3.1.2. „Специфични допустими разходи по процедурата”, по Компонент 2 „Подкрепа за оперативната дейност на бизнес инкубатора” са допустими разходите за създаване на виртуални бизнес инкубатори. Насоките за кандидатстване не поставят конкретни условия относно специфичните видове разходи, които са допустими във връзка със създаването на виртуални бизнес инкубатори, като кандидатите следва самостоятелно да преценят целесъобразността от включване на определен разход в зависимост от целите и визията за развитие на виртуалния бизнес инкубатор, както и дейността и предоставяните от инкубатора услуги.


Въпрос № 13:

Здравейте,


Въпроса ми е относно процедура за подбор на проекти BG161PO003-2.2.01 "Подкрепа за създаване и развитие на бизнес инкубатори".
Моля да ми разясните дали кандидат-дружество съгласно чл.357-364 от ЗЗД,състоящо се от фирма предоставяща консултантски услуги на бизнеса и друга фирма-собственик на земята върху която ще се изгради бизнес инкубатора, е допустим кандидат по настоящата процедура.

Благодаря предварително!

С уважение,

Стефан Радев



31.01.2011 г. (дата на постъпване на въпроса)
Отговор № 13:

Както е посочено в т. 2.1.1. Общи критерии за допустимост на кандидатите от Насоките за кандидатстване по процедурата, „Допустими по настоящата процедура за подбор на проекти са само кандидати, които отговарят на следните общи критерии:

a) Да са юридически лица, регистрирани съгласно Търговския закон или Закона за кооперациите, предоставящи консултантски и/или информационни услуги на бизнеса, както и услуги свързани с бизнес инкубиране, или

б) Да са юридически лица с нестопанска цел, регистрирани съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел, предоставящи консултантски и/или информационни услуги на бизнеса, както и услуги свързани с бизнес инкубиране, или

в) Да са дружества, създадени съгласно чл. 357-364 от Закона за задълженията и договорите, които могат да включват:


  • юридически лица, регистрирани съгласно Търговския закон или Закона за кооперациите, предоставящи консултантски и/или информационни услуги на бизнеса, както и услуги свързани с бизнес инкубиране;

  • юридически лица с нестопанска цел, регистрирани съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел, предоставящи консултантски и/или информационни услуги на бизнеса, както и услуги свързани с бизнес инкубиране;

  • Общини;

  • Областни администрации;

  • български висши училища, получили последна валидна оценка при институционална акредитация не по-ниска от “добра” съгласно Глава десета от Закона за висшето образование;

  • Българска академия на науките и нейни институти и звена;

  • Селкостопанска академия и институти към нея;

  • експериментални лаборатории, изследователски институти по смисъла на чл. 60 от Закона за администрацията3;

  • научни организации по смисъла на параграф 1, т.1. от Допълнителните разпоредби на Закона за насърчаване на научните изследвания4;

  • други институции и организации в подкрепа на бизнеса, и

г) Да имат седалище в Република България, и

д) Да са пряко отговорни за изпълнението на дейностите по проекта, а не да действат в качеството на посредник.”

Така посочените общи изисквания за допустимост на кандидатите не съдържат изрични изисквания относно минимален и максимален брой на членовете на дружествата, създадени съгласно чл. 357-364 от Закона за задълженията и договорите, както и конкретни изисквания кои от посочените в подточка в) институции/организации задължително следва да включва обединението.
Въпрос № 14

Уважаеми Господине / Госпожо,

Във връзка с участието ни по процедура за подбор на проекти: BG161PO003-2.2.01 „Подкрепа за създаване и развитие на бизнес инкубатори", бихме желали да получим разяснения по следния казус:
Съгласно изискванията, посочени в Насоките, кандидатът има учредено право на строеж върху земята, върху която ще бъде изграден бизнес-инкубатора, както и притежава 1/3 идеална част от собствеността върху нея. Сградата на инкубатора ще бъде разположена на не по-вече от 1/3 от парцела, съгласно притежаваната част от него. В така описания случай, допустимо ли е кандидатът да представи собствеността си като принос в натура по инвестиционния компонент – Компонент 1 в съответствие с условията и размера, упоменати в Насоките за кандидатстване и в Постановление на министерски съвет № 62 от 21.03.2007?
Мартин Тодоров
01.02.2011 г. (дата на постъпване на въпроса)
Отговор № 14:
Съгласно т. 2.3.1.2 Специфични допустими разходи по процедурата от Насоките за кандидатстване по процедурата, допустими по настоящата процедура са:

“…Разходи за строителство и строително-монтажни работи (СМР), свързани с изграждане, преустройство или разширяване на сгради - върху които кандидът или участник в обединението-кандидат има вещно право (право на собственост, вещно право на ползване, право на строеж, право на пристрояване и право на надстрояване) за нуждите на нови или разширяване на съществуващи бизнес инкубатори.

(……)

Принос в натура, включващ предоставяне на недвижим имот или част от него за целите на изпълнение на проекта.


Приносът в натура е допустим разход по Компонент 1 „Инвестиционен компонент” от

настоящата процедура в съответствие с условията, посочени в чл. 4, ал. 7 от Постановление № 62 на МС от 21.03.2007 г. за приемане на национални правила за допустимост на разходите по оперативните програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз, за финансовата рамка 2007 - 2013 г. и чл. 7, ал. 1 и ал. 3 от Постановление 236/27.09.2007 г. на МС за приемане на детайлни правила за допустимост на разходите по Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007 – 2013 г. Допустим разход по Компонент 1 от процедурата е принос в натура, който се състои в предоставянето на недвижим имот или част от него, при условие, че покупката на тези активи не е била дори и частично финансирана с публична безвъзмездна финансова помощ. Стойността на приноса в натура се определя най-малко от един независим оценител или служебно оправомощен орган, а в случаите на непарична вноска по реда, предвиден в чл. '372 от Търговския закон, в Закона за общинската собственост или в Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала.


Съгласно чл. 7, ал. 3, т. 1 от ПМС № 236/2007 г. приносът в натура е допустим разход по Компонент 1 от процедурата само в размер, при който е спазено следното условие: размерът на исканата безвъзмездна финансова помощ по Компонент 1 (съфинансирането от ОП „Конкурентоспособност” по Компонент 1) не надхвърля стойността на общите допустими разходи по Компонент 1, като от тях се изключи стойността на приноса в натура. В случай, че при междинен/ финален отчет съфинансирането от ОП надхвърля стойността на общите допустими разходи по Компонент 1, след намаляването им със стойността на приноса в натура, сумата на финансиране за сметка на ОП се признава до размера на доказания принос в натура.

Приносът в натура ще бъде считан за собствено съфинансиране от страна на бенефициентите, при условие, че в т. 5.1.5 от Формуляра за кандидатстване (Приложение А към насоките за кандидатстване) кандидатът е обосновал, че приносът в натура се използва за целите на проекта и че имотът или частта от имот, предмет на приноса в натура не се ползва , към момента на кандидатстване, за нуждите на съществуващ бизнес инкубатор. Предоставения за целите на проекта недвижим имот следва да бъде собственост на кандидата или съответно на участник в дружеството по чл. 357 от ЗЗД…..”


В случай, че частта от недвижимия имот, върху който притежавате собственост отговаря на посочените условия, то следва да бъде считан за допустим принос в натура.
Въпрос № 15

  1. В случай, че съществуваща фирма стартира нов бизнес в регион с висока безработица, то възможно ли е същата да се възползва от услугите на бизнес инкубатор?

  2. Възможно ли е свързани фирми с бизнес инкубатор да се възползват от услугите на същия?

  3. Съгласно насоките за кандидатстване е допустимо придобиването на инвестиционен проект (ИП) по ЗУТ. Как считате, че следва да се представи КСС след като проектът ще бъде придобит в процеса на изпълнение на проекта? В случай, че бъдат представени осреднени стойности, не считате ли че това ще е за сметка на завишаване на количествата и бюджета, а същото ще доведе до класиране на по-малък брой бенефициенти, а след това схемата ще бъде усвоена с около 30 % по-малко за сметка на тези, за които не е достигнал бюджет?

  4. Допустими ли са разходите за придобиване на ИП по ЗУТ ако същият бъде изготвен след обявяване на схемата и преди кандидатстването? В случай, че не, защото не е записано в насоките, считате ли че може да бъде променено и същите да бъдат допустими? В случай, че не може, считате ли за допустимо ако същите бъдат платени в рамките на договора, а проектът бъде изготвен в настоящия момент като за целта се приложат всички процедури по ПМС 55?

  5. Как бихте одобрили за финансиране проект, който не е съгласуван в ДАГ или в съответната областна единица?

  6. Какво би станало ако технически или работен проект бъде изготвен и финансиран по програмата, а същият не получи разрешение за строеж?

  7. Не считате ли за правилно, че към момента на кандидатстване бенефициентът би следвало да представи работен или технически проект съгласно ЗУТ и съответните наредби?

Въпроси 5 и 6 не предполагат отговор!


Любомир Танев

02.02.2011 г. (дата на постъпване на въпроса)
Отговор № 15:

  1. Насоките за кандидатстване по процедурата не поставят ограничения подкрепения бизнес инкубатор да предоставя услуги на съществуващи фирми, които стартират нова дейност в съответния регион.

  2. Насоките за кандидатстване по процедурата не поставят ограничения подкрепения бизнес инкубатор да предоставя услуги на свързани предприятия.

  3. Моля имайте предвид публикувания отговор на Въпрос № 2, по-горе.

  4. Както е указано в т. 2.3.1.2 от Насоките за кандидатстване по процедурата „…всички разходи по настоящата процедура за подбор на проекти трябва да бъдат извършени след датата на влизане в сила на договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ и до изтичане на срока за изпълнение на проекта, с изключение на разходите за консултантски услуги за изготвяне на проектното предложение по процедурата и приносът в натура. Разходите за консултантски услуги за изготвяне на проектното предложение трябва да бъдат извършени преди датата на подаване на проекта и след датата на обявяване на настоящата процедура. Всички разходно-оправдателни документи, свързани с изпълнението на допустимите по проекта дейности, следва да бъдат издадени по време на изпълнение на проекта, с изключение на тези, касаещи приноса в натура. Плащанията по тези документи могат да бъдат извършени и след края на проекта, но не по-късно от крайния срок, определен за представяне на финалния отчет за изпълнение на дейностите по проекта. Изключение се допуска само за разходно-оправдателните документи, свързани с ползването на консултантски услуги по изготвяне на проектното предложение по процедурата и за приноса в натура. Разходно-оправдателните документи, свързани с ползването на консултантски услуги по изготвяне на проектното предложение по процедурата трябва да бъдат издадени преди датата на подаване на проектното предложение и след датата на обявяване на настоящата процедура”.

При планиране извършването на дейностите и респективно разходите за придобиване на инвестиционни проекти следва да се съобразите с посочените изисквания.

5. По отношение на въпросите Ви под номера 5, 6 и 7 следва да имате предвид, че както е изрично указано в Насоките за кандидатстване по процедурата „…в случай, че след изпълнение на дейностите по проекта, подкрепеният бизнес инкубатор или подкрепената част/и от бизнес инкубатора не е/са приведена/и в готовност за предоставяне на предвидените услуги на предприятията съгласно визията за развитие и изложената концепция за дейността и услугите на инкубатора в раздел II - т. 4.1 и т. 4.3 от Формуляра за кандидатстване, бенефициентът следва да върне предоставените му от Договарящия орган по настоящата процедура средства със съответната законна лихва”.





1 Съгласно чл. 60 от Закона за администрацията (обн. ДВ, бр.130 от 05.11.1998 г.) „...Министерския съвет може да създава с постановление на свое подчинение или към министър експериментални лаборатории, изследователски институти...”.

2 По смисъла на параграф 1, т. 1 от Закона за насърчаване на научните изследвания (обн. ДВ, бр.92 от 17.10.2003г.)„...научна организация е юридическо лице, което извършва научни излседвания в съответствие с действащото законодателство”.

3 Съгласно чл. 60 от Закона за администрацията (обн. ДВ, бр.130 от 05.11.1998 г.) „...Министерския съвет може да създава с постановление на свое подчинение или към министър експериментални лаборатории, изследователски институти...”.

4 По смисъла на параграф 1, т. 1 от Закона за насърчаване на научните изследвания (обн. ДВ, бр.92 от 17.10.2003г.)„...научна организация е юридическо лице, което извършва научни излседвания в съответствие с действащото законодателство”.

Каталог: images -> module4 -> files
files -> Постъпили въпроси от кандидати и разяснения по тях по процедура bg16rfop002 001 „подобряване на производствения капацитет в мсп“
files -> Постъпили въпроси от кандидати и разяснения по тях по процедура bg16rfop002 001 „подобряване на производствения капацитет в мсп“
files -> Развитие на стартиращи иновативни предприятия чрез подкрепа за внедряване на иновативни продукти, процеси и услуги” /въпроси с номера 54-63, получени в периода 17. 12. 2010 – 27. 01. 2011 г
files -> Отговори публикувани на 04. 05. 20
files -> Отговор на въпроси №119 124 получени в периода 10. 05. 2012 -27. 05. 2012 г
files -> Въпроси и отговори по процедура bg161PO003 04 „развитие на приложните изследвания в изследователските организации в българия”
files -> Отговори на въпроси с №63-68, получени в периода 06-08. 11. 2011 г. И публикувани на 18. 11. 2011 г
files -> Програма за разработване на иновации от стартиращи предприятия с подобна насоченост
files -> Въпроси и отговори по процедура bg161PO003 04 „развитие на приложните изследвания в изследователските организации в българия”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница