Втори ден на биологичното земеделие в Източните Родопи 7 септември 2011 Подкрепената от българо-холандския проект „Новото тракийско злато”



Дата11.04.2018
Размер31.68 Kb.
#66770


Втори ден на биологичното земеделие в Източните Родопи

7 септември 2011


Подкрепената от българо-холандския проект „Новото тракийско злато” моделна биоферма в с. Тополово, община Маджарово ще събере на 9-и септември земеделски производители и преработватели от района на Източните Родопи.

Това ще е вторият поред Ден на биологичното земеделие в Източните Родопи. Негов специален гост ще е посланикът на Кралство Нидерлания в България - Карел ван Кестерен. Очакват се представители на Министерството на земеделието и храните, на общинските и областните служби „Земеделие” в Хасково и Кърджали, както и на регионалните Служби за съвети в земеделието. В първия Ден на биологичното земеделие в Източните Родопи, който се състоя през октомври 2010 година, участваха над 60 земеделски производители и гости.

Денят ще предостави възможност за обмяна на опит, знания и информация между земеделски производители и преработватели, представители на екологични неправителствени организации, служители в общински администрации и други хора, които се стремят заедно да създадат нов икономически модел в района на общините Кърджали, Маджарово, Стамболово, Ивайловград и Крумовград. Проектът „Новото тракийско злато” разчита на социалния ефект, който Денят на биологичното земеделие в Източните Родопи създава за сплотяване на местните общности в района.

Събитието цели да популяризира производството и потреблението на биопродукти.

Ще бъдат дегустирани и някои традиционни земеделски продукти от Източните Родопи, които са биосертифицирани или в преход към сертификация: вино, грозде, мед, билки и др.

Повече от 180 души са обучени в биоземеделие по проекта „Новото тракийско злато” в рамките на девет обучителни събития. Публикувани са три наръчника, които се радват на голям успех сред биопроизводителите: за принципите и практиките на биопроизводството, за биобилките и за биорастителна защита. 15 фермера са подкрепени финансово от проекта чрез схема за покриване на 50 % от разходите им през 2011 г. за биосертифициране.

През 2009 година проектът „Новото тракийско злато” започна със 7 сертифицирани производители, в момента има над 37 производители, които са сертифицирани или са в преход, както и трима преработватели, контролирани от сертифициращи органи. Тази мрежа от фермери е редовно информирана за новите развития и изискванията в биопроизводството, както и персонално консултирана от експертите по биоземеделие в проекта.



Проектът „Новото тракийско злато”:

„Новото тракийско злато” e петгодишен проект (2009-2014) за устойчивото развитие на Източните Родопи, изпълняван от холандските природозащитни организации АРК и Авалон, които имат голям международен опит в проекти за опазване на околната среда и биоземеделието. Проектът е финансиран от Националната пощенска лотария на Холандия.



„Новото тракийско злато” е уникален проект, съчетаващ в интегриран подход работата по три компонента: дива природа, биологично земеделие и екотуризъм. Според екипа на проекта, опазването и възстановяването на дивата природа в Източни Родопи и запазването на типичния мозаечен ландшафт чрез природосъобразно пашуване, създава база за развитието на нова зелена икономика в района. Източните Родопи имат всички предпоставки да се превърнат в център за екотуризъм – уникална природа, изключително разнообразие на флора и фауна, богато културно наследство. Съчетано с екотуризма биологичното земеделие не само предлага качествена храна, но създава работни места, повишава жизнения стандарт на местните хора и намалява обезлюдяването на района.
Вижте повече на: www.newthraciangold.eu

За медиите:
Колеги,
По време на Деня на биологичното земеделие в Източните Родопи ще имате възможност за разговори и интервюта с координатора по биопроизводство в проекта „Новото тракийско злато” доц. Владислав Попов, както и с местни фермери.
Ето и дневният ред на деня:

10.00 часа: Посрещане на гостите на територията на биофермата на Красимир Арабаджиев в землището на с. Тополово (пред обора за биоживотновъдство), община Маджарово.

10.30 часа: Придвижване към биополетата и приветствени слова към гостите.

10.30 часа – 11.30 часа: Разглеждане на биорастениевъдната част на фермата, демонстрация на техники в биоземеделието, дискусии.

11.30 часа – 12.30 часа: Коктейл с дегустация на местни биопродукти и традиционни ястия; дискусии между гостите, фермери от региона, обмен на информация и литература по биоземеделие.



Каталог: cms -> folders -> Press%20Releases
Press%20Releases -> Орхидеята Dactylorhiza romana
Press%20Releases -> Традиционно среднозимно преброяване на водолюбивите птици в Източните Родопи 21 Януари 2014 г
Press%20Releases -> Нов вид чапла в чапловата колония в Кърджали
Press%20Releases -> Ново находище сиви чапли в долината на Арда 14 януари 2013
Press%20Releases -> Заселване на зубри в Източните Родопи
Press%20Releases -> Първо по рода си Ателие за вълна се организира в къщата за гости „Дивата ферма
Press%20Releases -> Първите български тарпани (диви коне) ще бъдат реинтродуцирани в Източните Родопи
Press%20Releases -> Биопроизводители в Източните Родопи се отварят за посетители и туристи
Press%20Releases -> Представление на открито на спектакъла „Зеленодиво“ в Дните на тарпана
Press%20Releases -> В източните Родопи се родиха първите тарпанчета (диви коне)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница