Вътрешни правила за работата на постоянно действащата подкомисия за проверки за конфликт на интереси към Комисията по въпросите на държавната администрация



Дата24.10.2018
Размер51.45 Kb.
#96162
Вътрешни правила за работата на постоянно действащата подкомисия за проверки за конфликт на интереси към Комисията по въпросите на държавната администрация


Чл. 1. Тези правила определят организацията и функционирането на Подкомисията за проверки за конфликт на интереси, наричана по-нататък „подкомисията”.

Чл. 2. Подкомисията осъществява своята дейност в съответствие със Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси, Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и вътрешните си правила.

Чл. 3. Подкомисията в своята дейност не се влияе от частни интереси на своите членове.

Чл. 4. При изпълнение на своите правомощия, подкомисията се ръководи от принципа за прозрачност, като оповестява публично въпросите, свързани с нейната дейност, до степента предвидена в настоящите правила и действащото законодателство.

Чл. 5. Подкомисията се състои от шест народни представители и се представлява от председател, а в негово отсъствие - от определен от него член на подкомисията.

Чл. 6. (1) Заседанията на подкомисията са открити и закрити.

(2) Заседанията на подкомисията са закрити, когато защитата на личните данни или наличието на друга защитена от закона информация налага това.

(3) На заседанията на подкомисията се водят стенографски протоколи, които се подписват от председателстващия и водещия протокола.

(4) Когато заседанията на подкомисията са били закрити, достъп до стенографските протоколи при условията на чл. 18 имат само народните представители.



Чл. 7. (1) Заседанията на подкомисията се свикват от нейния председател или по искане най-малко на една трета от членовете й.

(2) Заседанията на подкомисията са редовни, ако на тях присъстват повече от половината й членове. Ако до 15 минути след обявеното време за започване на заседанието кворумът не е налице, подкомисията може да заседава и при наличния състав, когато той е не по-малко от една втора от членовете й.

(3) При провеждане на заседание членовете на подкомисията се подписват в присъствен лист.

Чл. 8. (1) Решенията по същество се приемат с мнозинство от членовете на комисията.

(2) Решенията по процедурни въпроси се приемат с мнозинство от присъстващите й членове.

(3) Гласуването е явно и лично.

Чл. 9. Дейността на подкомисията се подпомага от щатни и нещатни експертни сътрудници.

Чл. 10. (1) Всички лица, държавни и местни органи оказват съдействие на подкомисията в хода на извършваните от нея проверки, като са длъжни да предоставят исканите сведения и документи и да дадат необходимите обяснения.

(2) Информацията, изискана при проверките от държавните и местните органи, органите на съдебната власт и другите институции, се предоставя на подкомисията в 14-дневен срок от получаване на искането.



Чл. 11. (1) Подкомисията създава регистър на декларациите за несъвместимост и за частни интереси по глава трета от Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси.

(2) Подкомисията извършва проверка на декларациите по ал. 1 по сигнал или по своя инициатива.



Чл. 12. Подкомисията извършва проверка за конфликт на интереси на президента, вицепрезидента, съдиите от Конституционния съд, народните представители, министър-председателя, заместник министър-председателите, министрите, омбудсмана и заместник-омбудсмана, членовете на Висшия съдебен съвет, включително председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд и главния прокурор, главния инспектор и инспекторите от Инспектората към Висшия съдебен съвет, председателя и членовете на Сметната палата, управителя, подуправителите и членовете на управителния съвет на Българската народна банка, управителя и подуправителя на Националния осигурителен институт, членовете на органи, които изцяло или частично се избират от Народното събрание.

Чл. 13. При извършване на проверки членовете на подкомисията защитават публичния интерес, при запазване достойнството на лицата, които се проверяват.

Чл. 14. (1) Подкомисията извършва проверки за конфликт на интереси по:

1. сигнал на физическо или юридическо лице;

2. искане на лицето, заемащо публична длъжност;

3. инициатива на комисията.

(2) Сигналът или искането се подават писмено. Когато сигналът е написан на чужд език, той се придружава с превод на български език.

(3) Сигналът или искането трябва да съдържа описание на обстоятелствата, на които се основава.



Чл. 15. Сигналите, които са подадени до подкомисията за конфликт на интереси на лица, заемащи публични длъжности, извън тези по чл. 12, се препращат незабавно на компетентния орган по чл. 25, ал. 2, т. 2, 3, 4 или 5 от Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси. За препращането се уведомява лицето, подало сигнала.

Чл. 16. Извън регистъра по чл. 11, подкомисията създава и регистър на сигналите и исканията за извършване на проверки за конфликт на интереси. В регистъра се отбелязват и проверките за конфликт на интереси, които са започнали по инициатива на комисията.

Чл. 17. (1) След регистриране на сигнала или искането подкомисията започва проверка, в която събира доказателствата, необходими за пълното и всестранно изясняване на фактите и обстоятелствата.

(2) При извършване на проверката, подкомисията изисква:

1. документи и друга информация, свързана с проверката;

2. обяснения от проверяваното лице.



Чл. 18. (1) Събраните от подкомисията документи и получената информация се използват само за целите на проверката.

(2) Членовете на подкомисията, както и нейните сътрудници, са длъжни да:

1. не разкриват самоличността на лицето, подало сигнала;

2. не разгласяват фактите и данните, които са им станали известни във връзка с извършваните проверки;

3. опазват поверените им писмени документи от неразрешен достъп на трети лица.

Чл. 19. (1) Проверката се извършва в срок до 60 дни от постъпването на сигнала или искането или от самосезирането на подкомисията.

(2) Проверката приключва, след като се изясни случаят и се обсъдят всички доказателства.

(3) След приключване на проверката се дава възможност на проверяваното лице да се запознае със събраните материали.

(4) Ако в хода на проверката бъдат установени данни за извършено престъпление, подкомисията изпраща незабавно материалите на прокуратурата, като проверката не се прекратява.

(5) Проверката приключва с доклад, който се приема по реда на чл. 8, ал. 1 и 3.
Чл. 20. Когато докладът приключи със заключение, че е извършено нарушение на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси, председателят на подкомисията сезира Върховния административен съд в тридневен срок от приемането на доклада, с искане за установяване на конфликт на интереси.

Чл. 21. Подкомисията обявява на интернет страницата си името на лицето, заемащо публична длъжност по чл. 12, за което Върховният административен съд установи конфликт на интереси с влязъл в сила акт.

Чл. 22. В рамките на своята компетентност и в съответствие с целите, за които е създадена, подкомисията провежда обсъждания и изслушвания.

Чл. 23. Подкомисията си сътрудничи с органите на изпълнителната и съдебната власт, Сметната палата и другите специализирани контролни органи.

Чл. 24. Председателят на подкомисията и членовете й обвързват подкомисията с публичните си изявления само в случаите, когато изразяват становища, които са взети с решения.

Чл. 25. Членовете на подкомисията имат достъп до цялата документация, която се съхранява в подкомисията.

Настоящите правила са приети от постоянно действащата подкомисия за проверки за конфликт на интереси на заседание, проведено на 14 януари 2009 г.










Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница