Вътрешно водоснабдяване за пожарогасене Ч



Дата22.10.2018
Размер89.87 Kb.
#92188
Раздел II
Вътрешно водоснабдяване за пожарогасене
Чл. 191. (1) Сградните водопроводни отклонения и сградните водопроводни инсталации за съвместно провеждане на водни количества за пожарогасене, определени съгласно този раздел, както и водните количества за питейно-битови и/или производствени нужди се проектират при спазване на изискванията на Наредба № 4 от 2005 г. за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации (обн., ДВ, бр. 53 от 2005 г.; попр., бр. 56 от 2005 г.).

(2) Сградните водопроводни отклонения и сградните водопроводни инсталации за пожарогасене се оцветяват в червен цвят (RAL 3000).



Чл. 192. (1) Сградните водопроводни инсталации за пожарогасене се изпълняват от строителни продукти, които отговарят на изискванията за клас по реакция на огън не по-нисък от А2.

(2) Разрешава се инсталациите по ал. 1 да се изпълняват от строителни продукти, които отговарят на изискванията за клас по реакция на огън В, С и D, при условие че са защитени до огнеустойчивост RI 60.



Чл. 193. Сградни водопроводни инсталации за пожарогасене се проектират във всички сгради с изключение на:

1. производствени сгради (от клас Ф5.1), в които вследствие използването на вода могат да бъдат предизвикани взрив, пожар или разпространяване на огън;

2. производствени сгради (от клас Ф5.1) от I и II степен на огнеустойчивост и сгради от пожаронезащитени стоманени конструкции с производства от категории по пожарна опасност Ф5Г и Ф5Д, независимо от обема им, както и сгради от III, IV и V степен на огнеустойчивост за същите категории производства и с обем не по-голям от 1000 m3;

3. складове (от клас Ф5.2) за горими материали с площ до 200 m2;

4. водни помпени и пречиствателни станции за битови води;

5. производствени сгради (от клас Ф5.1) без водоснабдяване за питейно-битови или производствени нужди, за които водата за пожарогасене от хидранти е осигурена от водоеми;

6. жилищни сгради (от подклас Ф1.3) до девет етажа включително;

7. електрически подстанции;

8. обекти за обществено обслужване и социални дейности (от класове Ф1 - Ф4) със застроен обем до 5000 m3;

9. гаражи (от подклас Ф5.2) за до десет моторни превозни средства и сервизи за до пет работни поста;

10. животновъдни сгради (от подклас Ф5.4);

11. неотопляеми помещения под трибуните на стадионите, когато в тях не се предвиждат горими материали;

12. складове за зърно в насипно състояние (от подклас Ф5.2).

Чл. 194. Спринклерни и дренчерни инсталации, както и сградни водопроводни инсталации за пожарогасене с повече от два едновременно действащи пожарни крана, се свързват чрез сградни водопроводни отклонения към най-малко два външни водопровода, на които се предвиждат устройства за защита от обратен поток.

Чл. 195. В производствени сгради от категории по пожарна опасност Ф5А, Ф5Б и Ф5В и във високи сгради от II, III и IV група водопроводните инсталации за пожарогасене се проектират сключени.

Чл. 196. (1) Пожарни кранове съгласно БДС ЕN 671-2 „Стационарни противопожарни инсталации. Инсталации с маркуч. Част 2: Инсталации с плосък маркуч (шланг).” се предвиждат за водопроводи с диаметър най-малко 2 цола със съединител щорц.

(2) При осигуряване на необходимия напор и разход на вода за пожарогасене се предвиждат пожарни кранове за водопроводи с по-малък диаметър при спазване изискванията на БДС ЕN 671- 1 „Стационарни противопожарни системи. Системи с маркучи. Част 1: Макари с полутвърд маркуч.”

.

(3) Водопроводи, изпълнени от строителни продукти с класове по реакция на огън В и С, може да се полагат в шахти и канали със стени с огнеустойчивост EI 60. Тръбопроводите се защитават с продукти със същата огнеустойчивост както конструкцията на пожарозащитните прегради в мястото на пресичане.



Чл. 197. Пожарните кранове се проектират в близост до входовете на помещения, вестибюли, коридори, проходи и други леснодостъпни места.

Чл. 198. (1) Разстоянието между два съседни пожарни крана се определя, при условие че техните струи се кръстосват на разстояние 2 m от краищата им в най-високата и най-отдалечената (критична) точка на обслужваните от тях части от помещението. При определяне на препокриването на струите се отчитат изискванията по отношение на местоположението и размерите на неподвижното оборудване (стелажи, паравани, леки преградни/разделителни/ стени и др.п.), предвидени в проекта.

(2) Изискванията по ал. 1 не се отнасят за площта на стелажите, разположени във високостелажни складове.



Чл. 199. (1) Необходимият разход на вода в продължение на един час за един пожарен кран и броят на едновременно действащите пожарни кранове се определят в съответствие с табл.19.
Таблица 19


№ по

ред


Видове сгради според функционалното

им предназначение



Брой на едновременно

действащите

пожарни кранове


Разход на вода за

пожарен кран,

l\s


1.

Производствени сгради:










а) с площ на помещенията, по-малка от 200 m2

1

1,0




б) с площ на помещенията, по-малка от 400 m2

1

2,5




в) с площ на помещенията, по-голяма от 400 m2

2

2,5

2.

Електропроизводствени предприятия:










а) водно- и топлоелектрически централи

2

2,5




б) атомни електрически централи

2

5,0

3.

Складове:










а) с по-малко от 2 m3/m2 горими материали

и с площ, по-малка от 200 m2



1

1,0




б) с по-малко от 2 m3/m2 горими материали

и с площ от 201 до 400 m2



1

2,5




в) с по-малко от 2 m3/m2 горими материали

и с площ, по-голяма от 400 m2



2

2,5




г) с повече от 2 m3/m2 горими материали

и с площ, по-малка от 400 m2



2

2,5




д) с повече от 2 m3/m2 горими материали

и с площ, по-голяма от 400 m2



4

2,5

4.

Високи сгради:










а) от I група

1

2,5




б) от II и III група

2

2,5

5.

Административно-битови сгради,

общежития, хотели, учебни и здравни

сгради, детски заведения и др.п.


1

2,5

6.

Театри, кинотеатри, клубове, културни

домове и др. със зрителни зали:












а) с по-малко от 500 места

1

2,5




б) от 501 до 800 места

2

2,5




в) с над 800 места

3

2,5

7.

Сгради (помещения) с автоматични средства за пожарогасене (със спринклерна или дренчерна инсталация)

1

2,5

(2) Водните количества за пожарогасене по ал. 1 с вътрешни пожарни кранове или със спринклерни или дренчерни инсталации се осигуряват при продължителност на пожарогасенето най-малко 1 час.



Чл. 200. При определяне на разхода на вода за пожарогасене се отчита едновременното действие на пожарните кранове и на спринклерните или дренчерните инсталации.

Чл. 201. (1) Производителността на струйниците, радиусът на действие на плътната част на струята и необходимото налягане в пожарни кранове с гъвкави и полутвърди шлангове се определят в съответствие с БДС ЕN 671- 1 и БДС ЕN 671- 2.

(2) За радиус на действие на плътната част на водната струя се приема височината на помещението, мерено от пода до най-високата и най-отдалечената (критичната) точка на конструкции, изпълнени от строителни продукти с класове по реакция на огън B, C, D и F, или до най-високата и най-отдалечената (критичната) точка на конструкции, изпълнени от строителни продукти с клас по реакция на огън не по-нисък от А2, или до най-високо разположените и най-отдалечените материали, изделия, машини и съоръжения, като разстоянието е не по-малко от 6 m.



Чл. 202. В сгради, в които гарантираният захранващ напор на външната водоснабдителна мрежа е недостатъчен за действието на високоразположените и най-отдалечените (критични) пожарни кранове, за повишаване на напора се предвиждат помпи с дистанционно (от крановете) автоматично или ръчно включване.

Чл. 203. Водомерните устройства, монтирани на водопроводи за пожарогасене, се проектират така, че да пропускат необходимите водни количества за пожарогасене.

Чл. 204. За генератори на електрически централи с въздушно охлаждане се предвижда пожарогасене с вода. За генератори с водородно охлаждане се проектират стабилни инсталации за пожарогасене с въглероден диоксид, пожарогасителен прах и др.

Чл. 205. За сгради на хладилници се осигуряват водопроводни инсталации за пожарогасене, като пожарните кранове се предвиждат в неохлажданата зона.

Чл. 206. Спринклерни инсталации (с отворени и затворени спринклери, завеси с отворен спринклер) се проектират за строежи и части от тях съгласно Приложение № 2 в зависимост от риска от пожар, проектната плътност на гасене, площта на действие на инсталацията, площта на действие на един спринклер и продължителността на гасене.

Чл. 207. Спринклерните инсталации на складираните стоки се проектират в зависимост от горимостта на складираните материали, включително опаковките им, и конфигурацията на складиране.

Чл. 208. Спринклерните инсталации се проектират при спазване на изискванията на БДС-ЕN 12845 “Стационарни противопожарни системи. Автоматични спринклерни системи. Проектиране, монтиране и поддържане”.

Чл. 209. За топлоелектрически централи, в които се предвижда използването на подсушени въглища, се проектират завеси с отворен спринклер, в местата на пресипките, на входа на транспортьорите в сушилния цех и в главния корпус.

Чл. 210. Пожарогасителни инсталации за финодиспергирана водна струя се проектират и изпълняват при спазване изискванията на техническите спецификации за стационарни противопожарни инсталации с водна мъгла.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница