Въведение 1 Обща характеристика (профил) на община Самоков мястото й в областта и в България 1



страница1/15
Дата09.01.2018
Размер1.49 Mb.
#42393
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15
Съдържание стратегическа част

Въведение 1

1. Обща характеристика (профил) на община Самоков мястото й в областта и в България 1

2. Синтезирани изводи от анализа на състоянието 3

2.1 Природни условия и ресурси 3

2.2 Демографско състояние и човешки ресурси 3

2.3 Икономическо развитие – промишленост 3

2.4 Икономическо развитие – селско стопанство 4

2.5 Икономическо развитие – горско стопанство 5

2.6 Туристическо развитие 5

2.7 Социално развитие - образование 6

2.8 Социално развитие – здравеопазване 6

2.9 Култура и културно наследство 6

2.10 Спортни прояви 7

2.11 Жилищен сектор 7

2.12 Населени места и селищни образувания 8

2.13 Техническа инфраструктура - транспортна мрежа 8

2.14 Техническа инфраструктура - водоснабдяване и канализация 8

2.15 Техническа инфраструктура - енергоснабдяване 9

2.16 Техническа инфраструктура - телекомуникации 9

2.17 Състояние на околната среда 9



3. Визия, цели и приоритети 12

4. Мерки, действия и проекти в отделните приоритетни направления 13

4.1 Мерки, действия и проекти в приоритетно направление “Туристическо развитие” 13

4.2 Мерки, действия и проекти в приоритетно направление “Икономическо развитие” 16

4.3 Мерки, действия и проекти в приоритетно направление “Социално развитие” 18

4.4 . Мерки, действия и проекти в приоритетно направление “Инфраструктура и околна среда” 19

5. Изпълнение, наблюдение и актуализация на Общинския план за развитие 23

5.1 Финасово осигуряване на плана 23

5.2 Организация, изпълнение, актуализация и наблюдение на ОПР 25

6. 2. Демографско развитие и човешки ресурси 37

7. 2.1 Анализ на демографското развитие на общината 37

7.1.1 Възможности 45

7.1.2 Рискове/Заплахи 45

8. Природно-климатичните ресурси на общината са отлични възможности за бъдещото развитие на спорта. 54

9. Структура на жилищния фонд по конструкция 56

Благоустроеност на фонда 57

9.1.1 1. Мерки, действия и проекти в приоритетно направление “Туристическо развитие” 77

9.1.2 Досегашното развитие на туризма в община Самоков се изразява изключително с развитието на курорта Боровец и не допринася съществено за повишаване на общото благосъстояние на местното население, което не е включено в туристическия процес. Активното участие на общината следва да съдейства за подобряване и разнообразяване на туристическото предлагане, за преориентиране към природосъобразни и щадящи средата форми на екотуризъм, за подобряване управлението на туристическата дейност, за координиране на действията на отделните инвеститори и туристически дружества и за по-активното включване на местното население в ползите от туристическото развитие. За целта е необходимо: 77

9.2 От особено важно значение за общината и за успешното бъдещо развитие на туризма в нейната територия е подобряването на транспортните връзки към Самоков и туристическите места и подобряването на голямата (довеждащата) инфраструктура (инфраструктурните обекти с надобщинско значение), за което са необходими действия от страна на общината пред компетентните държавни органи и експлоатационни дружества. За обектите с местно общинско значение е необходимо осигуряването на проекти и привличането на инвестиции от различни източници. Обектите на инфраструктурата са: 82



Въведение


Община Самоков притежава богати природни и антропогенни ресурси и възможности за активно социално-икономическо развитие и за постигане на по-висок жизнен стандарт за населението.

Планът за развитие на община Самоков съгласно Закона за регионално развитие е основният документ, определящ стратегическите цели и приоритети на общинската политика. Планът представлява отправна точка за насочване на усилията на общинското ръководство и всички заинтересовани страни в общината за постигане на целите на това развитие.



Основните задачи на плана за развитие на общината са:

  • Да дефинира стратегическите цели на общинското развитие за периода до 2013 г.

  • Да очертае изпълнима стратегия за постигане на тези цели чрез определяне на основните приоритетни направления, мерки и проекти, институционалното и финансово осигуряване на плана.

  • Да послужи за мобилизиране на собствените и привличане на външни ресурси за постигането на поставените цели.

  • Да стимулира възникването на нова ценностна система и нов подход при решаването на проблемите, ориентирани към духа на обединена Европа и принципите за устойчиво развитие.

  • Да интегрира всички заинтересовани страни към изпълнението на мерките, заложени в плана и по този начин да разшири демократизацията на управлението и чрез разширяване на социалната основа на стратегическото планиране.

Разработеният план има характер на отворен документ, който може да се развива, усъвършенства и актуализира във съответствие с динамично променящите условия и фактори, мотивиращи неговото разработване. Това по същество е една перманентна дейност на общинското ръководство и предполага създаването на гъвкава и прагматична организация.

1.Обща характеристика (профил) на община Самоков мястото й в областта и в България




  • Общата площ на територията на община Самоков е 1209,9 км2 - 17,1% от територията на Софийска област. Тя е най-голямата по територия община в област София и в Западна България (като изключим Столичната община) и пета в страната (след общините Сливен, София, Добрич-селска и Тунджа).

  • Населението на община Самоков в 2003 г. е 40525 души - 15,3% от общото население на областта. Тя е най-голямата по брой на населението община в областта и 40-та в страната.

  • Гъстотата на населението в общината е 33,5 д/км2, повече от два пъти по-ниско от средното за страната (70,3 д/км2)

  • Степента на урбанизация (градското население) в община Самоков е 66,2%, по-висока от средното за областта – 58,9%, но по-ниска от средното за страната - 69,8%.

  • Динамиката на населението – средногодишното намаляване за периода на последните две преброявания 1992-2001 г. (-0,9%) е колкото това за страната (-0,9%). Възрастовата структура – като цяло е благоприятна – делът на младите и тези в трудоспособна възраст е по-висок от средния за страната.

  • Броят на населените места е 28 – град Самоков и 27 селски населени места, а броят на кметствата е 24.

  • Населените места и другите урбанизирани територии в община Самоков заемат 2,44% от общата територия на общината, малко по-голямо от средното за областта 4,33%, но значително по-малко от средното за страната 4,99%.

  • Обработваемата земя на човек от населението в община Самоков е 6,2 дка, по-малко от средното за областта 7,0 дка, и колкото е средното за страната 6,3 дка/човек.

  • Много висок е делът на държавната поземлена собственост 50,67%, което се дължи на територията на Националния парк Рила. Дяловете на общинската и на частната поземлена собственост са почти еднакви – 19,97% и 17,97%, при средни за областта 20,96% и 24,30%.

  • Степента на лесистост в община Самоков 54,7% е много по-висока от средната за страната 31,7%

  • Защитените територии заемат 26,92% от територията на общината. В територията на община Самоков попада част от Националния парк “Рила” 29377,7 ха, “Централния Рилски резерват” 12379,5 ха, както и част от Природния парк “Витоша” 3139,1 ха

  • Общото състояние на компонентите на околната среда в общината може да се определи като задоволително.

  • Много богати са природните дадености и културно-историческото наследство в общината, фолклорът, обичаите, традиционните занаяти и др. фактори и ресурси за туристическо развитие.

  • Икономическата активност е 55,5%, по-висока от средната за областта (55,0%) и страната (49,2%)

  • Безработицата в общината през 2003 г. е една от най-високите в страната 20,68%. – над средната за областта – 13,55% и за страната – 14,25%.

  • Индексът на човешко развитие, според Глобалния доклад за човешко развитие в Р България на ПРООН, за община Самоков е на средно равнище, общината е на 17-то място в областта




Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница