Въведение приетият от Народното събрание Закон за регионално развитие през февруари 2004 г в съответствие с изискванията за планиране в ес отразява регламентите и поетите задължения на страната по Глава 21 по отношение стратегическите планови и програмни



страница1/11
Дата10.02.2018
Размер1.87 Mb.
#57763
ТипАнализ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11













ВЪВЕДЕНИЕ
Приетият от Народното събрание Закон за регионално развитие през февруари 2004 г. в съответствие с изискванията за планиране в ЕС отразява регламентите и поетите задължения на страната по Глава 21 по отношение стратегическите планови и програмни документи, които трябва да бъдат разработени на национално, регионално и общинско равнища.

Плана за развитие на Община Брезник е разработен в съответствие с чл. 14 ал. 1 от Закона за регионалното развитие и обхваща периода 2007-2013 г.

Полезен за разработването на Общинския план беше опита от разработената общинска стратегия и програма за периода 2004-2007 г.

Анализа на социално-икономическото развитие на Община Брезник дава основание да се направят следните основни ИЗВОДИ:
ПЪРВИ – ДЕМОГРАФСКО РАЗВИТИЕ
Според броя на населението общината се нарежда на трето място в областта след Перник и Радомир. По същия показател в страната тя е на 184 място от общо 262 общини.

Съотношението градско-селско население е 55% - 45% с подчертана тенденция да намалява в селата, като в някой от тях то е до степен ОБЕЗЛЮДЯВАНЕ.


ВТОРИ – ИНФРАСТРУКТУРА
Като цяло, инфраструктурната изграденост на Брезник е сравнително добра, в това число – техническата и социалната. Техническата включва състоянието на пътната, водоснабдителна и електропреносна мрежа. Наситеността с лекарски и стоматологични практики е в съответствие с мащабите и потребностите на общината – общо 20.
ТРЕТИ – РАЗВИТИЕ НА ИКОНОМИКАТА
По основни икономически показатели за стопанските единици от нефинансовия сектор 2003 г.

  • брой единици – 131

  • бруто продукция – 8106

  • приходи от дейността – 10776

  • нетни приходи от продажби – 10172

  • разходи за дейността – 10898

  • печалба – 312

  • загуба – 516

  • ДМА – 5359

Общината заема трето място след Перник и Радомир. Броят на заетите по икономически дейности е 1122 души, като най-голям е делът в преработващата промишленост – 267, следван от заетите в търговията, ремонт на автомобили и битова техника – 151, и най-малък във финансовото посредничество – 5. Делът на заетите в селското, горското стопанство, лов и риболов е едва 4,5%. Като цяло равнището на икономическо развитие на общината за изследвания период в контекста на развитието на областта може да се определи като средно с потенциал за развитие.
ЧЕТВЪРТИ – Д О Х О Д И:
Средната годишна работна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение е 2491 лв. което е значително под показателя за областта 3059 лв. Най-висока е СГРЗ в дейностите по финансово посредничество и транспорт, складиране и съобщения – съответно 4086 лв. и 30 -77 лв. Най-ниска е в хотели и ресторанти 1335 лв. Равнището на безработицата в общината динамично се променя.

  • 2000 г. – 712 безработни

  • 2001 г. – 699

  • 2002 г. – 688

  • 2003 г. – 596

  • 2004 г. – 550 , с тенденция за намаляване.


Обобщеният извод е, че в общината е налице потенциал за икономическо развитие, че са необходими последователни мерки за преструктуриране на икономиката, въвеждане на нови производства, приватизация. Те заедно с по-масирани средства за стимулиране на дребния и средния бизнес биха довели до стабилизиране и увеличаване доходите на населението.

Необходими са инвестиции в техническата и социалната инфраструктура, които успоредно с разкриването на нови работни места, биха способствали да се забавят, а в по-далечен план да ограничат отрицателните демографски процеси.

Резултатите от SWOT анализа насочват към необходимостта от разработване на СТРАТЕГИЯ, която максимално да използва потенциала за развитие на общината.

Този тип стратегия изисква:



Първо: Привличане на ресурси за развитие извън общината, които да смекчат действието на съществуващите ограничения пред развитието – съчетанието между /заплахите и слабите страни/.

Второ: Максимално оползотворяване на вътрешнообщинския потенциал за развитие /силните страни/ и превръщането на благоприятните външни възможности в нови силни страни на общината.

Трето: Стратегията трябва да бъде насочена към елиминиране на заплахите /обезлюдяване, лошата републиканска пътна мрежа/ и намаляване на слабите страни /доходи, безработица/.
В резултат от анализа се формулира следната ГЕНЕРАЛНА СТРАТЕГИЧЕСКА ЦЕЛ ЗА ПЕРИОДА ДО 2013 г.:
Преструктуриране и технологично обновяване на общинската икономиката, постигане на устойчиво развитие и повишаване качеството на живот на населението.
Формулирана така, генералната цел предполага осъществяването на следните ТРИ СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ:
Първа: Стабилизиране на общинската икономика и устойчиво развитие.

За постигане на тази цел се предвиждат мерки, насочени към ускорено изграждане на общинската инфраструктура, привлекателна за инвеститорите. Предвижда се повишаване образователният капацитет и заетостта.

Постигането на тази цел ще се осъществява чрез показателите характеризиращи развитието на реалния сектор, техническата инфраструктура и на трудовата заетост, като се предвижда в края на периода безработицата да влезе в средните или под средните за страната стойности.
Втора: Подобряване на жизнената среда и качеството на публичните услуги.

Това предполага реален достъп до предоставяните от общината публични услуги, повишаване на качеството им. Качеството на услугите ще се подобри и от реализацията на инфраструктурни проекти – пътища, канализация, пречиствателни съоръжения, водоснабдяване.

Динамичното икономическо развитие ще повиши доходите на населението. Предвиждат се мерки и действия в посока на облагородяване и естетизиране на жизнената среда в селищата на общината, съхраняване и опазване на природната среда. Утвърждаването на града като стопански, административен и културен център на общината с възможности за комплексно обслужване на цялото население.
Трета: Повишаване на управленския капацитет на общината

Висококвалифицираната общинска администрация с капацитет да разработва проекти и програми, да управлява компетентно средства, осигурени от структурните фондове, да организира и координира усилия на различните структури и ефективността на общинския съвет, е основа и гаранция на постигането на другите две цели.


Насоките на социално-икономическото развитие за периода 2007-2013 г. логически очертават следните ПРИОРИТЕТИ:
Приоритет първи: Развитие на общинската икономика и повишаване на конкурентноспособността.

Приоритет втори: Изграждане, развитие, модернизация и ефективно използване на техническата и социална инфраструктура.

Приоритет трети: Подобряване жизнената среда и условията на живот на населението на общината.

Приоритет четвърти: Укрепване на общинския капацитет за развитие на местните партньорства и подпомагане на бизнеса.
Очертаните приоритети са продължение и развитие на приоритетите, заложени в Общинската стратегия и програма за периода 2004-2007 г.

Тези приоритети съответстват на приоритетите, описани в Националната стратегия за регионално развити, както и на тези, заложени в Областната стратегия. Следваният интегритет на приоритети в Общинския план за развити, областна и национална стретегии са гаранция за успешна реализация на специфичните цели и мерките.

Финансовите ресурси за реализирането на целите, приоритетите и мерките са разписани в Индикативната финансова таблица с разчети за средства от фондове, държавен бюджет, общински бюджет, други донори, частен капитал.

Общинският план за развитие съдържа система за мониторинг и оценка на изпълнението му с което се осигурява възможност за текущ преглед и оценка и на тази база предприемане на коригиращи стъпки и действия, адекватни и отчитащи динамиката от гледна точка на практическата полезност.


ОСНОВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

НА ОБЩИНА БРЕЗНИК
Брезнишката община е разположена в западната половина на Граовското поле, като част от Пернишка област, обхваща територия от 404 кв.км и представлява 16,9% от територията на областта.

Общината граничи с общините: Перник, Сливница, Трън, Земен, Ковачевци, Драгоман и Божурище. Релефът в общината е разнообразен.

От североизток котловината граничи с Вискяр планина, а на юг и югозапад допира с Любаш и Черна гора.

Средната надморска височина е 750м. Климата е умерено континентален с изразени температурни инверсии в долините. Средната температура на най-студеният месец януари, в Брезник е -1,7° С, а средната температура на най-топлия месец – юли е 19,6°С. Преобладаващите ветрове са от север и северозапад.

Характерни за общината природни залежи и природни дадености са нефтошистите, червеният пясъчник, желязната минерална вода. В границите на общината са включени 35 селища – 1 град, 34 села и 25 махали. Населението възлиза на 7950 души /31.12.2004г/. По-голямата част от тях 4345 души живеят в града и представлява 55% от общия брой.

І .АНАЛИТИЧЕН ОБЗОР


  1. СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКО ПОЗИЦИОНИРАНЕ НА ОБЩИНАТА

Смисълът на това позициониране е да се открои /дотолкова, доколкото данните позволяват това/ и оцени мястото на общината спрямо останалите общини в Пернишка област.


1.1. По територия община Брезник се нарежда на четвърто място след Трън, Радомир и Перник и преди Земен и Ковачевци.



Общини

Площ на общината

Брой населени места

Брезник

404 кв.км.

35

Земен

254 кв.км

19

Ковачевци

138 кв.км

09

Перник

484 кв.км

24

Радомир

540 кв.км

32

Трън

573 кв.км.

52

Област Перник

2393 кв.км

171



По брой на населените места общината е на втора позиция с 35 селища. Кметствата са 5 при общо за областта 119.




    1. Население и населеност /гъстота на населението/

По население Брезнишката община е трета, след Перник и Радомир


Община

Население

Брезник

7950

Земен

3980

Ковачевци

2263

Перник

101012

Радомир

23132

Трън

5461

Област Перник

144104



По гъстота на населението общината е с параметри, които я нареждат на трета позиция. Най-гъсто населен е областния център и най-рядко Община Трън.


Гъстота на населението:




Община

Гъстота на населението

В т.ч. на урбанизирани територии

Брезник

20,4

748,3

Земен

15,7

478,9

Ковачевци

16,4

555,2

Перник

208,6

2337,3

Радомир

42,8

804,2

Трън

9,5

360,9

Общо за региона

60,1

1266,2




    1. Равнище на безработица

Процента на безработицата 16,7% нарежда общината на четвърта позиция. Най-ниска безработицата е в Перник – съответно 10,24% и най-висока в Трън – 21,5%.




    1. Икономически потенциал

Потенциала е съсредоточен в гр. Брезник и се явява като основен фактор за осигуряване на трудова заетост на работната сила от селата на общината. Определящи за общинската икономика са „Балканкар ЗФИ”, „Брист ХМ” АД, „Брезина -2000” ОООД, „Международен композит БГ”, „Нефтошисти” с.Красава, „Тексар” ООД.



Дейността в отрасъл селско стопанство практически е сведена до критичната точка, определяща се от високия процент необработваема земя, ниската ефективност, практически нефункциониращи земеделски кооперации, слабо присъствие на частния земеделски производител. Горското стопанство със своите икономически, екологически и социални функции е от съществено значение и играе важна роля за устойчивото развитие на общината.
1.5. По „Индекс на човешкото развитие – ИЧР”
ИЧР се получава като средна аритметична от следните три компонента1.


  • Очаквана продължителност на живота

  • Комбиниран образователен индекс

  • Брутен вътрешен продукт на глава от населението




Община

ОПЖ

2001/2002

ОПЖ

ранг 2002

КОИ индекс 2001-2002

КОИ ранг

2003

БВП индекс 2001

БВП ранг

2003г

Брезник

71,0

130

0,946

42

0,584

167

Земен

72,5

31

0,935

63

0,597

136

Ковачевци

69,3

246

0,939

60

0,565

203

Перник

71,4

98

0,982

5

0,685

36

Радомир

71,0

131

0,967

21

0,590

151

Трън

70,7

155

0,940

51

0,607

116

По ОПЖ общината заема трета позиция след Земен и Перник и показател по-добър от Радомир, Трън и Ковачевци.

По КОИ след Перник, Община Брезник е на втора позиция и пред другите четири общини.

По БВП общината е на пето място, преди община Ковачевци и след другите четири.

КООРДИНАТИ НА ОБЩИНИТЕ ПО ТИПОЛОГИИ
Националната типология на общините се свежда до следните типове2:


  • урбанициран тип – селски тип /F-1/

  • турски тип – български тип /F-2 /

  • планински тип – равнинен тип /F-3 /

  • финансов облик на общината: индустриален тип – неиндустриален тип /F-4 /

  • Тип – „Ромска” безработица /F-5 /

  • Тип – добър образователен обхват /F-6 /

  • Тип – демографски облик /F-7 /

Община



F1 - Урбанизация

F1 - Ранг 1-262

F2 - Етнически

F2 - ранг 1-262

F3 - Планински равнинен

F3 - Ранг 1-262

F4 - Финансов облик

F4 - Ранг 1-262

F5 – Ромска безработица

F5 - Ранг 1-262

F6 - Образование

F6 - ранг 1-262

F7 - Демографски облик

F7 - Ранг 1-262

Брезник

358,5

95

185,4

228

658,5

53

2734,1

225

67,3

148

148,8

90

38,9

5

Земен

336,8

105

194,9

251

750,1

42

3308,5

109

57,5

203

117,9

200

36,2

10

Ковачевци

81,3

260

204,8

261

580,8

67

2287,6

259

53,5

220

110,9

229

211,4

262

Перник

703,2

12

175,4

179

784,7

36

4268,9

39

53,0

223

134,8

45

29,4

62

Радомир

411,8

68

183,0

217

593,5

63

3415,2

89

65,4

159

116,1

209

16,2

196

Трън

305,0

124

179,1

201

820,2

31

3020,1

161

91,2

37

104,0

244

31,6

39

Типологията на общините е изградена на базата на СЪСТАВНИ ПОКАЗАТЕЛИ

Например: тип – добър демографски облик включва съставни показатели:


  • коефициент на детска смъртност

  • очаквана продължителност на живота

  • механичен прираст на 1000 души

Община Брезник е на първа позиция в областта и 5-та в страната

По тип F1 общината е на трета позиция след Перник и Радомир

По тип F2 позицията на общината е четвърта след Перник, Трън, Радомир

По тип F3 пред общината са Трън, Перник и Земен

По тип F4 позицията на Брезнишката община е пета

По тип F5 общината е на втора позиция след Трън

По тип F6 в по-добра позиция е само Перник.

В обобщен план позиционирането на общината в Пернишка област очертава два извода:



Първият: Равнището на социално-икономическото развитие на Брезник през последните две години очертава положителни тенденции.

Вторият: Общината разполага с резерви и вътрешен потенциал, който при ефективно управление и в съчетание с привличане на „външни” възможности ще формират добра среда за устойчиво развитие.
2. СТОПАНСКА СФЕРА
2.1. Развитие на основните сектори на икономиката

2.1.1. Промишленост

Определящи за общинската промишленост са „Брист ХМ”АД, „Брезина-2000” ООД, „Балканкар ЗФИ” АД, „Нефтошисти”, „Международен композит БГ”, свързани с производството на хладилна техника, феродови изделия, шивашка продукция, изделия от стъклопакет и др. Наетите лица в преработващата и добивна промишленост през 2004г са 302 срещу 495 през 2000г.


Таблица ИК-1
Наети лица по трудово и служебно правоотношение по дейности

Отрасъл


2000 г

2004 г

Общо

Обществен сектор

Частен сектор

Общо

Обществен сектор

Частен сектор

Селско стопанство, ловно и горско

93

31

62

50

31

19

Добивна промишленост

34

-

34

35

-

35

Строителство

55

-

55

79

-

79

Търговия, ремонт на автомобили и бит.техн.

152

-

152

151

-

151

Преработваща промишленост

461

-

461

267

-

267

Хотели – ресторанти

9

-

9

15

-

15

Транспорт, съобщения

86

-

86

117

-

117

Финансово – кредитни

6

6

-

5

5

-

Държавно управление

95

95

-

158

158

-

Други дейности, обслужващи обществото и личността

245

245

-

239

239

-

Други

6

6

-

6

6

-




1242

383

859

1122

439

683

Започнатите през 2004 и 2005 г структурни промени в промишлеността с производството на изделия от стъклопласт, гаражни врати, билкопроизводство, както и изграждащите се в момента и предстоящи да бъдат пуснати през следващите години предприятия в сферата на преработващата промишленост, решават едни от същностните за общината проблеми: проблемите на трудовата заетост и доходите.

Очаква се през 2006-2007 г. да бъдат разкрити около 170-200 работни места.

Развитието на реалния сектор е стратегически приоритет поради което и общинската политика следва да се подчини на усилията за създаване на реални предпоставки и привличащи интереса на инвеститорите условия.

Таблица ИК-2
Предприятия от нефинансовия сектор според броя на заетитя персонал и брутна продукция

Вид предприятие



2000 г

2003 г

Брой

единици


Брутна продукция хил.лв.

Брой единици

Брутна продукция хил.лв.

Микро – до 10 заети

112

1452

118

1970

Малки – 11 – 50 заети

9

5453

11

5657

Средни – 51–100 заети

2

426

2

479

Междинна група

101–250 заети



3

925

-

-

Големи – над 250 заети

-

-

-

-

В с и ч к о


126

8256

131

8106


Таблица ИК-3


Активни стопански субекти на територията на общината по основни дейности





2000 г

2004 г

Преработваща промишленост

37

44

Селско стопанство

37

40

Строителство

9

10

Търговия, ремонт на автомобили и стоки на домакинства

148

226

Транспорт , съобщения

20

26



2.1.2. Селско и горско стопанство

Балансът на територията на Община Брезник има следната структура





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница