Въведение Стратегията за местно развитие на Местната инициативна рибарска група „Главиница Тутракан Сливо поле



страница1/11
Дата29.08.2016
Размер1.75 Mb.
#7842
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

Стратегия за местно развитие на МИРГ „Главиница - Тутракан - Сливо поле”

Въведение

Стратегията за местно развитие на Местната инициативна рибарска група „Главиница – Тутракан – Сливо поле” е програмен документ, основан на стратегическите насоки на Европейския съюз (ЕС) за развитие на динамична и конкурентоспособна икономика, основана на знанието, устойчивото развитие и целите на Структурните фондове за икономическо и социално сближаване, регионално сътрудничество и регионална конкурентоспособност и заетост, както и за опазване на околната среда.


Процесът на програмиране на стратегията е съобразен с баланс между различните аспекти на местното развитие (икономически, социални и екологични), както и между различните териториални общности и институции. Определянето на визията и основните цели на стратегията се извършва в процес на консултиране с местните заинтересовани страни, представители на трите общини на територията на РО.
Целта на стратегията е да подпомогне местното интегрирано конкурентоспособно развитие на рибарската област (РО), посредством оптимално използване на местните ресурси за постигане на дългосрочни и устойчиви резултати. Териториалното развитие ще се осъществи на базата на партньорството между различните обществени сектори в областта: публичният, частният и гражданският. В този смисъл, стратегията дава насоките на местното развитие и определя основните правила на работа в партньорството.
Стратегията за местно развитие е съобразена също така с основните цели на Националния стратегически план за рибарството и аквакултурите (2007 – 2013) и Оперативна програмата за развитие на сектор „Рибарство” (2007 – 2013), Приоритетна Ос 4: „Устойчиво развитие на рибарските области”. Формулираните цели и приоритети са съобразени с основните стратегически и планови документи в Република България, Община Главиница, Община Тутракан и Община Сливо поле, имащи пряко отношение към развитието на рибарската област на МИРГ.


Мисия


Местната инициативна рибарска група „Главиница – Тутракан – Сливо поле” е механизъм, създаден с цел:


  • Осъществяване на публично-частно партньорство;

  • Прилагане на подхода отдолу-нагоре;

  • Балансирано отразяване на интересите на трите обществени сектора на територията (публичен, частен и граждански);

  • Активно мобилизиране и устойчиво управление на наличните териториални ресурси;

  • Стимулиране на местно развитие чрез изпълнение на Стратегията за местно развитие на РО.

Основните приоритети на рибарската група са:




  • Възраждане на рибарския поминък чрез подобряване на условията на труд към постигане на по-голяма привлекателност на професията и подобряване качеството на живот на заетите;

  • По-голяма информираност за възможностите за получаване на финансова подкрепа от фондовете на ЕС;

  • Насърчаване на сътрудничеството между рибарските групи;

  • Подобряване на инфраструктурата и на зоните, свързани с риболова и туризма;

  • Защитеност на околната среда – запазване на привлекателността и природното наследство и опазване на видовото разнообразие и количеството риба в р. Дунав и водоемите;

  • Осигуряване на допълнителна и алтернативна заетост на рибарите и техните семейства.

Визия


Превръщане на рибарската област в привлекателна територия за живот, работа и отдих посредством запазване на традициите в рибарския поминък, подобряване на условията за съвременно риболуване, рибовъдство и отглеждане на аквакултури, издигане на ролята на туризма и опазване на природните богатства на областта.

Глобална цел


До 2015 г. в Рибарската област да се създадат 50 работни места, да се въведат поне 10 иновативни услуги, технологии или процеси и най-малко 200 човека да придобият нови умения.

Основни принципи


МИРГ цели да насърчи устойчиво и конкурентоспособно развитие на рибарската област, основано на следните принципи:


  • Териториален подход (троицата „Територия – Стратегия – Партньорство”) – в центъра на процеса на развитие стои територията на рибарската област, характеризираща се с висока степен на хомогенност и критична маса на ресурси за планиране и развитие;

  • Публично-частно партньорство – партньорство между трите общини, съставляващи територията на РО, бизнеса и гражданския сектор;

  • Подходът „отдолу-нагоре” – стимулират се идеи за развитие, идващи от активното местното население, бизнес и гражданско общество; овластяват се местните общности в процеса на планиране и вземане на решения, касаещи развитието на тяхната местна среда;

  • Иновации – насърчава се внедряването на иновативни технологии и търсенето на нови подходи при създаването на заетост, търсенето на пазари, производството на продукти от риболов и аквакултури и др.

  • Работа в мрежа

  • Сътрудничество – насърчава се сътрудничеството и обмяната на добри практики с други рибарски групи в страната и в ЕС, особено с рибарски групи, разположени в географска близост по р. Дунав;

  • Създаване и укрепване на местен капацитет – подкрепят се дейности и интервенции, които включват като резултат от изпълнението си подобряването на гражданския, управленския, институционалния и физическия капитал за развитие на рибарската област.

1. Описание на Рибарската област




1.1. Общини/територии, попадащи в обхвата на територията на РО

Територията на Местната инициативна рибарска група (МИРГ) „Главиница – Тутракан – Сливо поле” включва целите административни територии на общините Главиница, Тутракан и Сливо поле. Територията попада в две административни области, включени в Северен Централен район за планиране – област Русе (община Сливо поле) и област Силистра (общини Тутракан и Главиница). Трите общини попадат в Северен централен район за планиране (NUTS2) и се категоризират като изостанали селски райони1, характеризиращи се с преобладаващ селски начин на живот, специализация в развитието на селското и горско стопанство, ниска степен на развитие на икономическата база, високо равнище на безработица, ниски доходи на населението и ускорено обезлюдяване.


Основните административни центрове на разглежданата територия са трите общински центъра – градовете Главиница, Тутракан и Сливо поле. В тях се намират по-голямата част от представителствата на общински и държавни структури, офиси на банки и други учреждения, свързани със административното и социалното обслужване на жителите на територията.
Най-близките до територията на РО са по-големите градове: Русе (голям град, с район за растеж - 159 хил.д., разположен на 20 км от Сливо поле, на 60 км от Тутракан и 75 км от Главиница), Силистра (средно голям град - 40 хил.д., на 45 км от Главиница, 60 км. от Тутракан и 100 км от Сливо поле), Разград – (средно голям град-37 хил.д., на 60 км. от Тутракан, 50 км от Главиница и 45 км от Сливо поле) и Букурещ – столица на Република Румъния (2,082 мил.д., на 155 км от Главиница, 130 км от Тутракан и на 70 км от Сливо поле).
Територията на Рибарската област (РО) включва всички 49 населени места в трите общини, които я съставят (3 града – общински административни центрове и 46 села).
Списъкът на населените места в трите общини е както следва:


  • Община Главиница: с. Бащино, с. Богданци, с. Вълкан, гр. Главиница, с. Дичево, с. Долно Ряхово, с. Зафирово, с. Звенимир, с. Зебил, с. Зарица, с. Калугерене, с. Коларово, с. Косара, с. Листец, с. Малък Преславец, с. Осен, с. Падина, с. Подлес, с. Ножарево, с. Сокол, с. Стефан Караджа, с. Суходол, с. Черногор;

  • Община Тутракан: с. Антимово, с. Белица, с. Бреница, с. Варненци, с. Дунавец, с. Нова Черна, с. Пожарево, с. Преславци, с. Старо село, с. Сяново, гр. Тутракан, с. Търновци, с. Цар Самуил, с. Царев дол, с. Шуменци;

  • Община Сливо поле: с. Бабово, с. Борисово, с. Бръшлен, с. Голямо Враново, с. Кошарна, с. Малко Враново, с. Ряхово, гр. Сливо поле, с. Стамболово, с. Черешово, с. Юделник.



1.2. Карта на територията

По своето географско разположение РО се намира в Североизточна България. Трите общини в РО са съседни, като са разположение от запад на изток в следния ред: община Сливо поле, община Тутракан и община Главиница.


Територията на РО граничи: на север – с река Дунав; на изток – с общини Ситово и Дулово; на юг – с общини Кубрат, Завет и Исперих; а на запад – с община Русе. Общата площ на територията на Рибарската област (РО) Главиница-Тутракан-Сливо поле е 1231 кв.км, от които площта на община Главиница е 481 кв. км, на Тутракан - 474 кв. км, на Сливо поле 276 кв. км. На север територията граничи посредством река Дунав с две румънски общини – Олтеница и Гюргево.
Общините в състава на РО са част от семейството на Дунавските общини. РО е разположена по долното течение на река Дунав от речен километър 475 до речен километър 410. Речната ивица за община Главиница е 9 км, за община Тутракан - 31 км и за община Сливо поле - 25 км.
Територията на РО се намира в източната част на Дунавската равнина - най-северната физикогеографска област в България и има висока историческа и културна стойност. С тази територия се свързва и една от най-големите в миналото заливни Дунавски низини – Побрежие или Елия, разположена между Русе и Тутракан, която попада в територията на общините Тутракан и Сливо поле, както и долината край с. Малък Преславец, община Главиница. Към момента по-голямата част от територията на тази низина представлява пресушени блата и заливни тераси, защитени от високите води на р. Дунав посредством построената в периода 1948-1952 г. защитна дига.
Река Дунав се явява естествена северна граница на РО и чрез нея се получава специфична рибарска област (РО) с уникални природни, културни, демографски и икономически характеристики.
Фиг.1: Територия на Рибарската област Главиница – Тутракан – Сливо поле,

отнесена към територията на РБългария


РО „Главиница-Тутракан-Сливо поле


Източник: Интернет.
Фиг. 2: Карта на трите общини в РО.



Източник: Бюлетин No. 1 на МИРГ, септември 2010 г.


1.3. Териториална идентичност


Наред с различията в културното и природно богатство на трите общини, територията на РО притежава няколко уникални ключови характеристики, които я отличават от останалите придунавски територии, а именно:

  • Селски общини в най-плодородната част на България;

  • Територия, която от неизменно се свързва с риболова, с плетенето на рибарски мрежи и с лодкарските работилници,

  • Голяма част от територията е под специалната закрила на директивите за опазване на дивите птици и естествените местообитания;

  • Равнинен релеф, умерено-континентален климат, разположена по поречието на 65-километров участък на десния Дунавския бряг,

  • Територия с хилядолетно съществуване, с културно и историческо наследство с международно значение,

  • Привлекателни населени места с неповторима история, традиции и дух, създаващи усещане за спокойствие и уединеност.

Територията на РО се свързва и неизменно се разпознава по следните символи:



  • Лодките “Тутраканки” и „Трансмарински”. Това са рибарските лодки, произвеждани в Тутракан и са дали името на отделен вид плавателни съдове за плитки води – т.н. “Тутраканки”. Поради голямата си устойчивост те за използвани по цялото Дунавско поречие в България и чужбина;

  • Обширните кайсиеви масиви и ароматната кайсиева ракия;

  • Спокойното течение на река Дунав и характерните разширения на реката при Тутракан и Ряхово предоставят уникална гледка на красиви изгреви и залези;

  • Уникалното амфитеатрално разположение на Тутракан на речния бряг;

  • Уникална местност Градището и край Преславния дом на Дунава, община Главиница

  • Музеят „Дунавски риболов и лодкостроене” – уникален за цялото Дунавско поречие;

  • Уникалният архитектурен резерват „Рибарска махала”;

  • Девствените дунавски острови с обширни пясъчни коси;

  • Единствените запазени естествени влажни зони по Дунав от световен интерес;

  • Военният мемориален комплекс „Тутраканска епопея 1916” – възможност за докосване до историята от времето на освободителните войни за България;

  • Своеобразният „Римски път” от кастелите Трансмариска-Медиоланум-Апиария е бил част от северната граница на Римската империя; бил е оживен район с развита търговия и движение на хора и стоки, тук е имало голямо монетообръщение; и днес все още могат да се намерят римски монети по брега на Дунав;

  • Уникалната за България Римска гробница от първата четвърт на IV век от н.е. в Бабово - една от най-внушителните по размерите си Римска гробница мавзолей (диам. 40м, вис. 7м и дълж. 22,5 м);

  • Множество митове, предания и легенди за територията – за лечителите Рахман деде (светилището в кв. Сливица в Сливо поле) и Софта баба (светилището на Софта баба теке в Тутракан), за хана и сливовата градина, край които са отсядали пътниците в региона, за лечебната сила на извора в манастира в с. Сяново, за трептенето на слънцето при изгрев рано сутрин на брега на Дунав на Еньов ден; за традиционно приготвяната рибена чорба – тук тя има най-добрия вкус, защото се прави с Дунавска вода;

  • Уникалното рибарско селище „Клондайк” край с. Бръшлен.


2. Процес на разработване на стратегията и изграждане на партньорството

2.1. Мотиви за създаване на МИРГ

Общините, попадащи в обхвата на рибарската област – Главиница, Тутракан и Сливо поле – са типично аграрни, с традиционно активен рибарски сектор в по поречието на р. Дунав и около вътрешните водоеми. На територията на РО в последните години са привлечени инвестиции, свързани със селскостопанското производство, предимно по предприсъединителните програми ФАР и САПАРД, но липсват инвестиции в сектор „Рибарство” и съпътстващите го дейности. Основната движеща сила в подготовката и реализацията на инвестиционни проекти до момента е публичната власт, в лицето на общините, като потенциалът за публично-частно партньорство е слабо развит. Като цяло икономическият сектор в РО е с ниска конкурентоспособност поради липсата на крупни инвестиции, ниско ниво на използване на съвременни технологии и ноу-хау, недобро състояние на комуникационните и информационни услуги и др. Гражданският сектор в РО също е слабо развит, с изключение на няколко по-големи НПО в общинските центрове. Основна слабост на РО е слабо организираният рибарски сектор, където липсват представителни браншови организации и където гражданската активност за привличане на ново възможности за икономическо и личностно развитие е ниска.


Ето защо МИРГ отговаря на някои основни потребности за развитие на рибарската област:


  • МИРГ идентифицира основните силни страни на територията и предлага стратегия за устойчиво развитие, която максимизира потенциалните ползи;

  • МИРГ е основана на публично-частно партньорство между публичния сектор, бизнеса, неправителствените организации и гражданите, където двигател на местното развитие е активният диалог между трите сектора за определяне на целите и прилагането на дейностите по стратегията;

  • Чрез дейността си МИРГ цели да изгради местен капацитет за подготовка на проекти по ОПРСР и други механизми за сектор „Рибарство”, насочени към устойчивото развитие на територията чрез диверсификация на икономическите дейности;

  • МИРГ поощрява намирането на нови форми за използване на местните ресурси, за изработване на продукти с добавена стойности и за въвеждане на иновации в икономическите дейности изобщо, с цел преодоляване на проблемите на слабо развитите райони на територията на МИРГ и на рибарския сектор в частност.

Чрез механизмите на функциониране на МИРГ на територията на общините Главиница, Тутракан и Сливо поле ще се даде възможност на местната общност да участва активно в процесите на развитие на местната територия чрез подхода „отдолу-нагоре”. Дейностите за развитие, инициирани чрез този подход, обосновават създаването и изпълнението на Стратегията за местно развитие на рибарската област. Стратегията цели създаването на местен капацитет за използване на потенциала на европейските и национални програми за местно развитие, с акцент върху сектор „Рибарство”. Дейностите, реализирани по стратегията, ще доведат до устойчивото развитие на областта и ще спомогнат за разрешаването на конкретни проблеми в икономическата, екологичната и социална сфера.


2.2. Описание на процеса на изграждане на партньорството и разработване на стратегията



Подход и етапи:
1. Изграждане на първоначално партньорство и заявяване на интерес за регистриране на МИРГ

- 3 срещи в периода септември – ноември 2009 г. с цел подготовка на декларацията за заявка на интерес

- Първоначалните партньори са 11 на брой, пропорционално представени сред трите общините (4 партньори от община Тутракан, 3 от община Сливо поле и 4 от община Главиница). Представителството на секторите е следното: сред първоначалните партньори 3-ма са представители на публичния сектор (общини), 3-ма представители на бизнеса, 1 НПО и 4 физически лица. Както в първоначалния състав на партньорството, така и в МИРГ, гражданският сектор заема най-голям дял сред партньорите.
2. Изграждане на капацитет

- Срещи с ИАРА и обучение (август 2010 г.)

- Срещи с представителите на публичната власт на трите общини по повод планиране на интегрирана стратегия за конкурентоспособно развитие на потенциална рибарска група Сливо поле-Тутракан-Главиница по мярка 4.1.; разработване на въпросник за набиране на проектни идеи

- 3 срещи в периода април – май 2010 г. за обсъждане на проектните идеи от заинтересовани страни на територията на 3-те общини

- През м. юни 2010 г. Изпълнителният директор на ИАРА дава заповед за начало на етапа на изграждане на капацитет

- През м. август са сключени договори с експерта по разработване на стратегията и с експерта-модератор в процеса на създаване на капацитет.


3. Подготовка на стратегията по подхода „тдолу-нагоре”

- 2 фокус-групи зала за генериране на идеи за алтернативни и съпътстващи дейности на рибарството и за иновации в рибарския сектор. Попълнени анкети от участниците за ...

- Разширяване на партньорството в резултат от процеса на мозъчна атака за генериране на идеи за нови потенциални партньори по време на обучението на експертите в гр. Сандански, август 2010 г.

- 3 срещи на партньорите в 3-те общини за съставяне на Анализа на силните страни, слабите страни, възможностите и заплахите за местно развитие (SWOT анализ)

- Окт. 2010 г. - Проведен форум за обсъждане и получаване на обратна връзка от заинтересованите страни относно мерките, предвидени за изпълнение чрез Стратегията за развитие на МИРГ.

- Ноември 2010 г. - Подробно разписаните приоритети, цели и мерки на стратегията са изпратени по електронна поща до всички членове на УС на МИРГ, с цел коментари и обратна връзка към експерта по разработване на стратегията.

- Среща с експертите от ИАРА и ФАРНЕТ в гр. София. Презентация на етапа на изграждане на капацитет на МИРГ „Главиница – Тутракан – Сливо поле” и на Стратегията.

- Текущи консултации с експерти и служители от ИАРА, консултанти и местни заинтересовани страни



- Дек. 2010 г. - Форум за гласуване на стратегията от Общото събрание на МИРГ.
Основните методологични похвати, използвани в етапа на изграждането на капацитет, са следните:

  • В етапа за изграждане на капацитет са проведени общо 11 срещи на територията на общините Главиница, Тутракан и Сливо поле за разпространяване на информация относно целите на ОПРСР и възможностите, които предоставя сформирането на потенциалната МИРГ за местното развитие на областта;

  • Организирани са 2 фокус-групи (една с представители на публичния, гражданския и частния сектор и една със заетите в сектор «Рибарство») с цел извеждане на приоритети за стратегията за развитие на РО, както и за съпътстващи дейности на риболова и за иновации;

  • Набиране на проектни идеи сред рибарите, НПО и бизнеса;

  • Проведени анкети с рибари, НПО и фирми;

  • Постигане на съгласувана визия и приоритети на Стратегията за местно развитие на РО.


Принципи на балансираното партньорство

  • Срещи в различните населени места;

  • Създаване на комфортна атмосфера за диалог с рибарите (в Тутракан, Ряхово) -срещи в тяхната махала, на брега на реката, в базата им;

  • Балансирано представителство на различните обществени сектори: поканени представители на различни местни общности и социални групи: училищни настоятелства, спортни клубове, музеи, читалища, неправителствени организации, ловно-рибарско дружество, активни местни граждани, фирми, извършващи дейност в сектор Рибарство и извън него, други потенциални бенефициенти, представители на научните среди, представители на местната власт и на други публични институции (регионални структури на ИАРА).


Принципи на разработването на Стратегията за местно развитие

  • Принципът за постигане на съгласувана на визия, приоритети и проектни идеи по подхода „отдолу-нагоре”;

  • Постигане на разбиране за общ подход за развитие на РО;

  • Консултативен процес, включващ представители на всички социални групи и местни общности;

  • Процес, в който местната публична власт е координираща, но не водеща;

  • Външна експертна помощ при разработване на стратегията, което дава добра представителност на процеса и е гарант за прозрачен процес на програмиране на финансовата помощ, в оптималния интерес на всички заинтересовани страни.


Основни предизвикателства:

  • Липса на представителност сред рибарите; слаба заинтересованост от тяхна страна и висока доза скептицизъм относно потенциалните възможности на МИРГ; трудно вземат участие в групова дискусия; Подходът на Екипа за координация – отиваме лично при тях и питаме за техните нужди;

  • Недостиг на данни за сектор „Рибарство” за територията на РО, особено касаещи точното количество улов, продажба и износ на риба; социално-демографски характеристики на заетите в сектор „Рибарство”;

  • Кратък период за изграждане на капацитет и за реализиране на подхода „отдолу-нагоре”.


Етапи и подход за разработването на Стратегията за местно развитие:

  • Разработване на „Профил” на РО – възоснова на първични данни и вторични източници на информация (Списък на източните за информация е представен в Приложение 1);

  • Като част от профила беше разработен, за първи път за територията на РО, Анализ на рибарския сектор за РО (въз основа на първични данни и вторични източници на информация);

  • Разработване на съгласувана визия за приоритети, цели и мерки на стратегията въз основа на проведени анкети, срещи и консултации с местната общност (Списък на проведените срещи е представен в Приложение 2). Определяне на подход в програмирането на интервенциите.

  • Разработване на финансов план за програмата и мерките и на индикативна работна програма. Съгласуване на мерките с членовете на УС на МИРГ.

  • Разписване на структурата на МИРГ, отговорностите, процеса на вземане на решения, принципите на работа в МИРГ и др. елементи от стратегията (въз основа на одобрения Устав на МИРГ, консултации с експерти и местните заинтересовани страни).

  • Одобряване на стратегията от членовете на Общото събрание на МИРГ.



2.3. Обобщени анкети, проведени сред местните заинтересовани страни


2.3.1. Анкети сред участниците във фокус-групите осносно тяхното виждане за проблемите в областта и фокуса на стратегията
Проведените анкети идентифицират следните основни проблеми и нужди на местната общност и в частност на рибарския сектор, за разрешаването на които Стратегията цели да спомогне.
(Анкети към всички участници във фокус-групите – попълнени 8 анкетни карти):

  • Основният проблем в общините е липсата на инфраструктура и на добре обучени кадри;

  • Участниците са склонни да участват в проекти с местното управление за подобряване на икономическата и социална обстановка в общината;

  • Като цяло участниците биха се възползвали от професионално обучение, основно в областта на рибарството, земеделието и туризма;

  • Почти никой от участниците няма опит с европейско финансиране, но всички имат желание на получат повече информация за такива възможности и потенциално да участват с проекти.


(Анкети към фирмите – попълнена 1 анкетна карта):

  • Фирмата няма опит в управлението на проекти с европейско финансиране, но им желание на участва с проект по ОПРСР;

  • Според анкетираната фирма, основните приоритети на МИРГ трябва да бъдат подпомагане на зарибяването по р. Дунав и запазване на риболовния поминък.


(Анкети към НПО – попълнени 4 анкетни карти):

  • 2 от НПО имат над 50 членове, а други 2 – по 10 членове;

  • Като цяло анкетираните считат, че МИРГ може да подпомогне работата на организаците им;

  • Различен опит с грантово финансиране (от добър до никакъв);

  • Мотивацията на организациите за участие в рибарската група включва основно създаване на възможности за младите хора в областта и опазване на рибните ресурси.


(Анкети към рибари – попълнени 2 анкетни карти):

  • Рибарите биха желали да популчат обучение в съпътстваща дейност на риболова и за подобряване условията на живот на рибарите;

  • Риболовът за тях е основен източник на доходи;

  • Условът им в последните години спада;

  • Основните мерки на стратегията, от които се интересуват рибарите, са свързани с повишаване на квалификациите.


Обобщение: Анкетите показват на преден план слабо развития местен капацитет за осъществяване на проекти по ОПРСР и Стратегията, но наред с това и силното желание на местните заинтересовани страни да се включат в процеса.
Мненията и препоръките на анкетираните са интегрирани в целите и мерките на Стратегията.
Анкетите, проведени в етапа на изграждане на капацитет, нямат претенциите да бъдат статистически представителна извадка. Въпреки малкия брой анкетирани, анкетите дават представа за опита и мотивацията на партньорите в МИРГ и на другите местни заинтересовани страни, сред които са и потенциалните бенефициенти на проектите по Стратегията за местно развитие на МИРГ.
2.3.2. Идентифицирани проектни идеи за РО
В етапа на изграждане на капацитет са разпространени и анализирани кратки въпросници към представители на рибарския сектор в трите общини (общо 20 участници). Възоснова на тези въпросници са идентифицирани следните проектни идеи:
Община Сливо поле:

  • Възстановяване на сгради и парк с. Ряхово по поречието на р. Дунав, северно от дигата;

  • Изграждане на лодкостоянки в землището на с. Ряхово и срещу с. Бръшлен;

  • Изграждане на зона за отдих и къпане – плажна ивица;

  • Изграждане на питейни заведения – снек бар, кафе бар и др.;

  • Създаване на туристически маршрут с лодки;

  • Изграждане на център за обучение на кадри за аквакултури;

  • Възстановяване на пристанище в с. Ряхово;

  • Изграждане на къмпинг;

  • Възстановяване на отводнителните канали в землището на с.Ряхово и с. Бръшлен с цел производство на зарибителен материал;

  • Електрифициране на лодкостоянка до 23 помпена станция;

  • Поставяне на плаващи понтони.


Община Тутракан:

  • Почистване на блатото в Пожарево и създаване на рибарник за редки видове;

  • Почистване на каналите около островите

  • Изграждане на място за къмпинг и риболовен туризъм;

  • Изграждане на лодкостоянки;

  • Обучение за водачи на малки плавателни съдове за предлагане на туристически услуги;

  • Изграждане на малка преработвателна мощност за първоначална преработка на риба;

  • Изграждане на обходен път по протежението на р. Дунав в велоалея;

  • Подобряване на условията за достъп до и съхранение на рибарските принадлежности;

  • Подобряване условията на живот на рибарите;

  • Осигуряване на заетост за рибарските съпруги и алтернативна заетост за рибарите, особено в ненатоварените сезони.


Община Главиница:

  • Прокарване на електричество и питейна вода до язовирите;

  • Изграждане на път до язовирите;

  • Изграждане на развъдници за риба и басейни за уловената риба;

  • Изграждане на кейова площадка;

  • Асфалтиране на рибарско селище;

  • Изграждане на складове за рибарските принадлежности;

  • Облагородяване на зони за туристически отдих.

Проектните идии са интегрирани в целите и мерките на Стратегията, според допустимостта на дейностите и разходите.



2.4. Информационна кампания





  • Информационни срещи (Приложение 2.1.)

Екипът за координация на процеса на изграждане на капацитет за МИРГ използва възможността на всички работни срещи, форуми и фокус-групи да разпространи информация за целите на ОПРСР и Приоритетна ос 4, за идеята на местното партньорство, залегнало в основата на МИРГ, както и за възможностите за финансиране чрез Стратегията за местно развитие. Екипът проведе срещи и на „територията” на рибарите – в рибарската махала в гр. Тутракан и на рибната «борса» в с. Ряхово, община Сливо поле. Експертите отговориха на множество въпроси от местните заинтересовани групи относно МИРГ и стратегията, и бяха отворени за доставяне не информация по всяко време по телефон и електронна поща.




  • Информационен бюлетин (Приложение 2.2.1)

Екипът за координация разработи информационен бюлетин, съдържащ основните етапи в изграждането на капацитет, визията и приоритетите на МИРГ (изведени въз основа на проведените срещи към м. септември 2010 г.) и снимков материал. Бюлетинът беше разпространен в тираж 200 броя. Информацията от бюлетина беше публикувана също така на таблото за информация на община Тутракан.




  • Медийно покритие

Списък на медийното отражение на етапа на изграждане на капацитет е представен в Приложение 2.2.2



.

  • Мрежа от лични контакти

В местната среда, където много от заинтересованите страни са скептични към образуването на партньорството и/или имат по-ограничен достъп до информация (не използват интернет и др.), мрежата от лични контакти сред местните общности е важен инструмент за разпространяване на информация, за мотивиране на различните социални групи към участие в дейностите на МИРГ, и за повишаване на доверието в потенциалната роля на МИРГ за развитието на РО. В процеса на изграждане на капацитет Екипът за координация изгради мрежа от лични контакти сред НПО, фирми, публичната власт и заетите в сектор „Рибарство”, която може да бъде важен ресурс в по-нататъшната работа на МИРГ за изпълнението на стратегията и за изграждането на местен капацитет.


Последващи дейности за информиране на местните общности и за публичност са заложените като част от Комуникационния план на стратегията (подробно разписан в Бизнес плана към стратегията).

2.5. Експертна помощ при разработване на стратегията

Стратегията е разработена в периода август – ноември 2010 г. от наетия експерт по стратегия Наталия Желязкова, със съдействието на другите членове на екипа за координация за създаването на МИРГ.


Екип за координация на процеса на изграждане на капацитет за МИРГ „Главиница – Тутракан – Сливо поле”:

  • Наталия Желязкова, Експерт по стратегията;

  • Даринка Иванова, Експерт – модератор;

  • Евелина Иванова, Координатор.

Координатори за различните общини в МИРГ са:



  • За Тутракан – Евелина Иванова (Експерт, община Тутракан)

  • За община Главиница – Данка Милова (Заместник-кмет, община Главиница)

  • За община Сливо поле – Снежана Билева (Директор на дирекция, Община Сливо поле)

В периода на разработване на Стратегията за местно развитие бяха проведени консултации с местни заинтересовани страни и експерти.


Експерти:

  • Доц. д-р инж. Георги Митев (Експерт в Центъра за трансфер на технологии към Русенския университет; Експерт по селскостопански технологии, рибарство и аквакултури);

  • Камелия Калоянова (Експерт, Европейски фондове, „Прoксима консулт”).



Местни заинтересовани страни:


  • Михаил Михайлов (Началник Регионален Център „Дунав”, ИАРА);

  • Ивелина Чорбаджиева (Експерт, Регионален Център „Дунав”, ИАРА);

  • Георги Атанасов (кмет, с. Ряхово, община Сливо поле);

  • Иван Иванов (н-к сектор „Контрол и опазване на околната среда”, Агенция „Морска администрация”, гр. Русе)

  • Рибари (с. Бръшлен, община Сливо поле и гр. Тутракан, община Тутракан);

  • Концесионери на язовири (община Главиница);

  • Фирми в сектор „Рибарство” (с. Ряхово, община Сливо поле).

Екипът по разработване на стратегията също проведе редовни консултации с експерти от ИАРА – София по отношение на етапа на изграждане на капацитет и Стратегията за местно развитие на МИРГ.



Каталог: wp-content -> uploads -> 2009
2009 -> Католически Литургичен Календар 2010
2009 -> Смб – Секция “Изток” Великденско математическо състезание 22. 04. 2007 г
2009 -> 1. Числото, което се получава от числото 194 973, като се разменят цифрите на десетиците и хилядите, е
2009 -> Програма за развитие на сектор „Рибарство на Република България, финансирана от Европейския фонд по рибарство за Програмен период 2007 2013 г
2009 -> Програма за развитие на сектор "Рибарство" на Република България, финансирана от Европейския фонд по рибарство за Програмен период 2007 2013 г
2009 -> Програма за развитие на сектор "рибарство" (опрср) на република българия, финансирана от европейския фонд за рибарство за програмен период 2007 2013 Г.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница