Вяра регионален месечник



Дата10.02.2018
Размер112.76 Kb.
#57033

ВЯРА



РЕГИОНАЛЕН МЕСЕЧНИК





ЗА ЖИВОТА И ПРОБЛЕМИТЕ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ година X ПЛЕВЕН март 2014

Президентът Плевнелиев откри форум за правата на хората с увреждания

На 27 февруари 2014 Президентът Росен Плевнелиев откри конференцията „Променя ли се светът на хората с увреждания”, която се проведе в София по повод две години от ратификацията на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. Участниците във форума дадоха оценка на постигнатото през последните две години в полза на хората с увреждания и обсъдиха основните предизвикателства пред прилагането на принципите на Конвенцията в България, ратифицирана със закон, приет на 26 януари 2012 г. Дискусията очерта дългосрочна перспектива в областта на прилагането на заложените в Конвенцията ценности и принципи и постигането на консенсус за необходимите бъдещи действия на различни институционални равнища. За участие в конференцията бяха поканени омбудсманът на Републиката Константин Пенчев, парламентаристи, представители на изпълнителната власт, на Европейската комисия, на неправителствения сектор, експерти, медии. В България Конвенцията е ратифицирана със закон, приет от 41-то Народно събрание през януари 2012 г. Две години по-късно, отново са актуални въпросите какво реално промени този документ и дали има напредък в неговото изпълнение, какви са бъдещите смислени институционални действия, които могат да постигнат резултати и реална промяна в живота на стотиците хиляди хора с увреждания в България, техните семейства и близки, за да се почувстват те част от останалия свят. От трибуната Президентът каза:

"Не уврежданията правят хората непълноценни, а средата, която не може да ги възприеме. Новият подход към хората с увреждания изисква промяна в стереотипите на обществото като цяло, както и законодателни промени за активното включване на хората с увреждания", каза президентът Росен Плевнелиев по време на дискусията. Росен Плевнелиев постави акцент върху необходимостта да се улесни достъпът до физическата среда, транспорта, информационните и комуникационните технологии, до стоки и услуги. Предизвикателство е също така получаването на адекватно образование, за да бъдат хората с увреждания конкурентни на пазара на труда. "Належащата вече реформа в образованието трябва да интегрира и да използва потенциала на хората с увреждания", каза той.

"Те са част от нас - те са наши роднини и близки, те имат нужда от съпричастност, от съдействие, от признание и от помощ да упражняват своите права на граждани и да развиват потенциала си в интерес на държавата и обществото. Наш дълг е да ги подкрепим", допълни Плевнелиев.



Нашите производствени предприятия

Както писахме в миналия брой на вестника, ще Ви представим производствените предприятия за хора с увреждания работещи на територията на нашата община. Едно от тях е и предприятието в което работят хора със зрителни увреждания.

Успех Металкап ССБ ЕООД е производител на метални капачки за буркани и бутилки, разположен на територията на гр.Плевен, Република България. Производството започва през 1986 г. с една автоматична производствена линия за производство на капачки тип "кронк". Днес работят три високотехнологични автоматизирани линии за производство на всички типоразмери метални капачки. Предприятието разполага със собствена лакировъчна и литографска база. Успех Металкап ССБ от основаването си до днес успя да се наложи със своите продукти на българският и чуждестранен пазар като надежден и коректен партньор. . Голяма част от продукцията се изнася за ЕС и Близкият изток. Използват се съвременно високопроиз-водително технологично оборудване, включващо автоматизирани процеси и електронен контрол на:

-Фигурно разкрояване на ламарината;

-Щанцоване;

-Оформяне геометрията на капачката;

-Полагане на уплътнителна паста

-Отброяването им в опаковка

Партидата готова продукция се съхранява в условия, запазващи чистотата на продукта. За контакти: Плевен, ул. "Вит" 1, тел.: 064 800 558
Информация до хората с увреждания, потребители на услугата за предоставяне и ремонт на медицински изделия, помощни средства и приспособления

Агенцията за хората с увреждания уведомява хората с увреждания, които закупуват от търговците на дребно на територията на страната помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия, посочени в списъците по чл. 35а, ал. 1 от Закона за интеграция на хората с увреждания, с изключение на медицинските изделия, които се заплащат напълно или частично от Националната здравно-осигурителна каса, както и медицинските изделия изработени по индивидуална поръчка, че при получаването им следва да изискват инструкция за употреба на български език и гаранционна карта с посочени адреси и телефони на сервизните бази, на която следва да бъде обозначен срока на годност на съответното изделие, както и попълнен приемо-предавателен протокол.

Обръщаме внимание, че предоставянето на слухови апарати задължително се извършва в центрове за слухопротезиране.

Дейностите, които се осъществяват в центровете за слухопротезиране, включват:

1.избор на марка, вид и модел на слуховия апарат;

2.настройка с фирмен софтуер и хардуер;

3.демонстрация на звукови и шумови картини чрез подходяща акустична система, изпробване на няколко апарата;

4.вземане на мярка и/или изработка на индивидуални отливки;

5.обучение за работа със слуховия апарат;

6.осигуряване на консумативи, батерии, индивидуални отливки, акустични тръбички, средства за поддържане на хигиената и др.;

7.приемане за диагностика или ремонт и/или диагностика на рекламиран или дефектирал слухов апарат.

При установени дефекти на предоставените медицински изделия, помощни средства, приспособления и съоръжения в рамките на гаранционният срок, лицата с увреждания следва да се обръщат към представителите на търговеца, от които са получили медицинското изделие, помощно средство, приспособление и съоръжение или към сервизната база, посочена в гаранционната карта на изделието.

Следва да се знае, че в рамките на гаранционния срок на изделието, извършените ремонтни работи са безплатни за лицата с увреждания.

Следва да се знае, че предоставените медицински изделия, помощни средства, приспособления и съоръжения за хората с увреждания не се заменят в експлоатационният срок, когато са загубени, повредени, унищожени в резултат на виновно поведение, небрежност или непредпазливост от правоимащото лице.

След изтичане на гаранционния срок, но в рамките на посочения в Приложение № 7 към чл. 40, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за интеграция на хората с увреждания експлоатационен срок на изделията, лицата с увреждания имат право на безплатен ремонт.

При получаване на ремонтирано изделие лицата с увреждания следва да се информират и извършат оглед на извършените ремонти дейности, както и да изискват попълнен приемо-предавателен протокол.

При констатирани дефекти или проблеми при използването на медицински изделия, помощни средства и приспособления, при установена забава в срока за изпълнение на ремонтните дейности и/или отказ за извършването им, както и при констатирани дефекти и проблеми при експлоатацията на ремонтираните изделия, лицата с увреждания могат да се обръщат към компетентната институция–Комисия за защита на потребителите.


Териториалната организация НА Националната асоциация на сляпо-глухите в България/НАСГБ/ - Плевен на шест години

На 16декември 2013 г., ТО на НАСГБ - Плевен навърши шест години от създаването си. По този повод членовете на организацията и УС на ТСО на ССБ Левски, се събраха в Клуба на инвалида в град Левски, на мило тържество. Повечето от членовете на НАСГБ-Плевен са от град Левски, затова там бе и честването. Гости на тържеството присъстваха директорката на ДСП Плевен г-жа Теменужка Диманова и секретарят на народно читалище "Георги Парцалев". Тържеството откри председателката на ТО на НАСГБ Плевен , г-жа Величка Драганова. Тя поздрави присъстващите, благодари на гостите за указаното им внимание. Тя направи кратка оценка на изминалите шест години, за направеното от страна на ръководството на плевенската организация, както и координирането от страна на централното ръководство. Прочетоха се поздравителни адреси от Председателя на НАСГБ - г-н Димитър Парапанов, председателя на ТО на НАСГБ г-жа Добрич - Калинка Ковачева и от Община Левски. Дейността се развива съвместно с организациите на ССБ-Плевен, тъй като членовете са малобройни, намиращи се в доста голям регион. От цялата област Само групата в Левски е с повече членове и развива сравнително самостоятелна дейност. Управителният съвет взема присърце проблемите на членовете си и ги решава своевременно. При необходимост търси помощ от социалните служби и други институции към съответните общини, с които работи много пълноценно. Членовете на НАСГБ-Плевен активно участват в различни спортни мероприятия, като завоюват добри позиции на спортни и културни мероприятия на НАСГБ. Групата от Левски е най-активна, отчете ръководството, задружни са, празнуват всички лични и национални празници. Имат почти ежедневни срещи в клуба, обсъждат прочетени книги и провеждат интересни беседи, разговарят на чашка ароматно кафе. Директорката на ДСП Плевен поздрави присъстващите с празника и пожела здраве, късмет и повече радост в живота. В нейно лице сляпо-глухите имат един голям приятел и помощник. След това тържеството продължи с почерпка, песни и танци до късния следобед. Веселото настроение осигури акордеона на Пламен Любенов, за което всички му благодариха.

Участниците в събирането благодариха и на господин Венциславов - президент на верига магазини "Абсолют плюс", който осигури сладкиши и безалкохолни напитки за празника.
Над 250 000 са подпомаганите с целева помощ за отопление

Увеличението в сравнение с миналия отоплителен сезон е с повече от 41 000 лица и семейства. Броят на подадените молби за целева помощ за отопление за отоплителен сезон 2013/2014 г. е 303 878, отпуснати са 251 876, сочат окончателните данни на Агенцията за социално подпомагане (АСП). Броят на подадените молби-декларации е с 37 424 повече в сравнение с отоплителен сезон 2012/2013 г., което представлява 12,3% увеличение. През миналия отоплителен сезон 2012/2013 г. издадените заповеди за отпускане на помощта са били 210 711 броя, което показва увеличение с 41 165. Общият брой на отказите за отоплителен сезон 2013/2014 г. е 52 000, което е с 3 743 заповеди по-малко от предходния отоплителен сезон. Основна причина за отказите е доход над диференцирания минимален доход за отопление - 28 999 случая, което е 56 процента от общия брой откази.

Лицата, неизползвали по предназначение целевата помощ за отопление, се лишават от правото да получават такава и през следващия отоплителен сезон. В случаите на констатирана недобросъвестност получената социална помощ се възстановява заедно със законната лихва. На тези основания са санкционирани общо 290 лица и семейства.

За настоящия отоплителен сезон молби-декларации за отпускане на целева помощ за отопление се подаваха в дирекциите „Социално подпомагане" от 1 юли до 31 октомври 2013 г. Размерът на целевата помощ за отоплителен сезон 2013/2014 се запази на 65,72 лева месечно.

Предоставяната целева помощ за отопление е за период от 5 месеца от 1 ноември.2013 г. до 31 март 2014 г., като в молба-декларацията лицата и семействата заявяват вида на ползваното отопление - топлоенергия, електроенергия, твърдо гориво или природен газ. Редът за изплащане на целевата помощ за електроенергия, твърдо гориво или природен газ е регламентиран по следния начин:

- за месеците ноември и декември - не по-късно от края на месеца, следващ месеца на издаване на заповедта, с която е отпусната помощта;

- до 31 януари на следващата година - за месеците януари, февруари и март.

За лицата и семействата, които се отопляват с топлоенергия, целевата помощ се отпуска за период от 5 месеца и се превежда ежемесечно в максимален размер по списък от дирекциите "Социално подпомагане" на съответните топлофикационни дружества.

През 2013 г. бяха изменени индивидуалните проценти за определяне на диференцирания минимален доход за отопление, с което се постигна увеличение на границата на достъп до целева помощ за отопление за всички групи лица и семейства в неравностойно положение в размер на 15 лева.

Според данните, предоставени от дирекциите „Социално подпомагане" в АСП, общият брой на лицата и семействата, подпомагани с целеви помощи за отопление през последните три отоплителни сезона се променя.


Помощта за настанени при близки деца с увреждания е 100 лева

Поради появили се подвеждащи медийни материали относно прилагането на някои нови изменения и допълнения в Закона за семейни помощи за деца, в сила от 1 януари 2014 г., дирекциите «Социално подпомагане» в цялата страна имат указания, че когато е налице настаняване на дете по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето (настаняване в семейство на роднини или близки или за отглеждане в приемно семейство) и това дете е с трайни увреждания се отпуска семейна помощ в размер на 100 лева. При наличие на издадени заповеди за тази помощ в размер на 35 лева за месец януари правоимащите ще ги получат в този размер до края на февруари, а през март 2014 г. ще се осъществи доплащане до размера от по 100 лева за всеки от първите два месеца на 2014 г.


Двама варненци представят страната на параолимпийските игри в Сочи

Двама възпитаника на Училището за деца с нарушено зрение „Проф. д-р Иван Шишманов” във Варна – Желяз Колев и Светослав Георгиев ще представят България на 11-те Зимни параолимпийски игри в Сочи. Форумът за спортисти с двигателни, сетивни и интелектуални увреждания ще се проведе от 7 до 16 март в Русия и ще представи надпревари в ски алпийски дисциплини, биатлон, крос кънтри, хокей на лед и кърлинг. Игрите се Провеждат на всеки четири години след Олимпийските игри и се организират от Международен параолимпийски комитет. Желяз Колев и Светослав Георгиев заминаха с още седем души на 2 март и ще останат в Сочи до 18-ти. И двамата са с нарушено зрение. Желяз е настоящ възпитаник на варненското училище, а Светослав – бивш, като в момента се обучава в Националната спортна академия. Те ще участват в ски бягането на 1,2 и 10 км, като по регламент с тях ще се движат двама придружители по трасето.


Хоризонти

Хималаите – слънце и снегове

Пътищата на Непал са толкова стари, колкото цивилизацията му. Само 4% са равнини, разположени предимно край южната граница. Наричат се терай и са част от Индийската равнина. Останалата територия се състои от полупланински и планински райони, нарязани от дълбоки речни долини със стръмни склонове. Непал има 15 милиона жители, повечето от които се занимават със селско стопанство.

Първата връзка на Катманду с Индия и оттам със света е била 45-километрова товарна въжена линия. Силно е развит пътническият въздушен транспорт. Има към 40 летища за вътрешни връзки, предимно с тревни писти. Шосетата са тесни, често само с едно платно. При разминаване се налага колите да излизат на банкета. Първите леки коли са се появили в Катманду през 50-те години, които са били пренесени на гръб в разглобено състояние и след това сглобени на място. Автобусите са предимно индийско производство, марки „Ашок-Лейланд“ и „Татай“ — модели от времето на войната. От всяка страна на пътеката имат седалки с по три маломерни места, съобразени с размерите на непалците. Те са толкова близо една зад друга, че след 2 часа возене колената изтръпват и Ви се струва, че са излишни. Багажникът на автобуса е отгоре. Започва малко зад предното стъкло и свършва на края на автобуса. Отстрани остават само тесни наведени надолу пътеки. Парапетите са високи 20-30 см. Отпред има половинметров сандък за брезент със същата височина. Стълбата отзад на автобуса е широка колкото него. Наподобява шведска стена. А когато автобусът се напълни със 100-150 души, отгоре върху багажника се качват още стотина. Те сядат на багажа, на перилата, на сандъка с брезент, даже понякога има правостоящи. На стълбата и по вратите се возят двадесетина пътника на къси разстояния. Не мислете, че това е законно положение. Напротив. На границата на окръзите се минава край полицейски контролни пунктове с бамбукови бариери на шосето. Често полицаите спазват закона и отварят бариерата само когато пътниците от покрива, стълбата и вратите слязат. Автобусът преминава в другия окръг и спира след 100 м.

Пътниците се качват на старите си места и пътуването продължава. Въпреки някои неудобства, возенето на покрива е най-приятно. Вътре в автобу-са непалците пушат, плюят по пода, а голямата пренаселеност в топло време Ви дава възможност да усетите не особено голямата им любов към личната хигиена. Обслужващият персонал на автобуса се състои от шофьор, помощник-шофьор и кондуктор. Шофьорът кротко изпълнява функциите си. Помощникът седи от външната страна, между него и вратата. Той следи за качването и слизането. При трудни ситуации като разминаване, остри завои и тесни места на пътя слиза и дава сигнали на шофьора. Сигнал за тръгване е два удара по ламарината, за спиране е един, за опасност — серия бързи удари.

Най-тежка е работата на кондуктора. Добре пресован, обслужил пътниците вътре, той излиза през задната врата, таксува хората на стълбата и се качва на покрива. Там той започва да изпълнява упражнения, достойни за цирка. Обикаля багажника по тясната пътека около него, прескачайки краката на седналите по перилата. Таксува всички пътници, багажа, козите, кокошките и другите животни, качени на покрива. Той не продава билети, а има кочан, в който записва имената, маршрута, бройките и багажа. Пише в два екземпляра с индиго. Един за пътника, друг за автобусната компания. Ако има много хора, кондукторите понякога се придвижват, стъпили на отворените прозорци, държейки се за перилото на багажника. След като таксува всички, кондукторът слиза долу през първия отворен прозорец. Следва продължение


Съставители: инж. Румен Петков За контакти: тел. 064/835852

Разпространява се БЕЗПЛАТНО
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница