Взаимодействие между растенията и животните. Хранителни вериги



Дата30.03.2023
Размер249.17 Kb.
#117165
ТипПлан-конспект
План конспект на урок Човекът и природата ТПП
Свързани:
план конспект на урок по физическо за 4 клас

Шуменски университет
„Епископ Константин Преславски“
ПЛАН КОНСПЕКТ

НА УРОК ПО ЧОВЕКЪТ И ПРИРОДАТА ЗА 3. КЛАС


Текуща педагогическа практика


Учебник: Човекът и природата
Издателство: „Просвета“
Авторски колектив: Мария Касабова, Калоян Манолов, Павлина Стоянова


ТЕМА:
Взаимодействие между растенията и животните. Хранителни вериги



Изготвили: Проверил:
Диана Дойчева Динева, доц. д-р Станислава Тодорова
фак. № 2142774021
Специалност: Иновации в началното образование
МП,Втори курс: Задочно обучение
ДИКПО – гр. Варна
Варна
2023



  • Тема: Взаимодействие между растенията и животните. Хранителни вериги.

  • Вид: Нови знания

  • Дидактични средства:

  • Презентация, схема на хранителни вериги

  • Ключови компетенции:

  • Цели:

  • Усвояване на знания за хранителни взаимодействия между организмите в природата

  • Самостоятелно съставяне на различни хранителни вериги


ХОД НА УРОКА:
1. Организация на класа за работа:
Преподавател: Добро утро, деца! Да подготвим работните места и всичко, което ще ни трябва за часа. Отворете тетрадките си, за да проверя как сте се справили със заданието ви за домашна работа. Нека трима от вас по желание да застанат пред дъската и да прочете своето задание за домашна работа, а заданието на останалите ученици аз ще проверя индивидуално на всеки от вас.
Чудесно сте се справили със задачата за домашна работа, това означава, че всеки от вас е положил усилия за да научи урока.
Нека си припомним какво научихте предишния час.
Кажете ми деца, от какво зависят приспособленията на растенията?
Ученици: Зависят от мястото, в което виреят.
Преподавател: Точно така. Например здравеца-това растение обича сенчести места. Неговите листа са покрити с власинки, които спомагат водата да се задържа за по-дълго време. Това са приспособленията на здравеца към средата му на живот.
Преподавател: А от какво зависят приспособленията на животните?
Ученици: Зависят от начина, по който се снабдяват с храна.
Преподавател: Точно така!
2. Подготовка за мотивирано съобщаване на темата:
Преподавател: Днес ще говорим за вериги, но не вериги като тези тук:

Днес ще говорим за хранителни вериги. Нека си припомним какво знаем за храненето на растенията.


Ученици:Растенията сами образуват хранителните си вещества, но е необходимо да имат подходяща среда-светлина, вода, въздух.
Преподавател:А какво знаем за животните?
Ученици:Животните според вида на приеманата храна биват растителноядни, хищници и всеядни животни.
Преподавател: Животните, за разлика от растенията не могат сами да си произведат необходимите хранителни вещества. Те ги получават наготово като растителна и животинска храна.
Нуждата от храна свързва организмите от всяка среда на живот. Тя ги прави зависими един от друг. Тази връзка между организмите наричаме хранителна верига.
Ученици, отворете си учебниците на стр. 52/ урок 23. Запишете в тетрадките си заглавието на урока.
В природата растенията и животните са свързани чрез храненето си.
Да разгледаме картинката на ст.52. Какво изобразява тя?
Ученици: Има нарисувано жито, мишка и сокол.
Ученици: Мишката изяжда житото, а соколът мишката.
Преподавател: Точно така! Ето това е една хранителна верига. Тя показва кой кого изяжда. Основните хранителни вещества произвеждат растенията, затова те винаги са на първо място в хранителната верига. Деца, животът на Земята зависи изцяло от растенията. Само те могат сами да си произвеждат храна с помощта на слънчевата светлина. Всички животни, които следват веригата, приемат готова храна.
Ето примери за хранителна верига:

Дължината на хранителните вериги е различна, в зависимост от това с какво се хранят различните животни. Има по едри хищници които се хранят с по-дребни такива, за това една хранителна верига, не винаги е съставена само от растение, растителноядно животно и хищник.




Както вече знаете растителноядни наричаме тези животни, които се хранят с растения.


Тези, които се хранят с месо, се наричат месоядни (хищници), а всеядни са животните, които се хранят и с месо и с растения.
На дъската съм записала една хранителна верига, която е съставена от повече от растения и животни. Някой от вас дали може да състави подобна хранителна верига на тази.



Преподавател: Сега на дъската ще направим още примери на хранителни вериги:



Преподавател: Ученици, разгледайте това изображение на дъската. Помислете и направете хранителните вериги, като имате предвид, че няма повтарящи се животни. Кой е готов и да излезе на дъската за да попълне първата хранителна верига?


3. Преценка за работата през часа:
Преподавател: Доволна съм от вашето представяне днес! Бяхте старателни, активни и се справихте отлично с поставените задачи.
За домашна работа ще ви раздам по една картинка и по нея в тетрадките си съставете схеми на хранителни вериги.


Преподавател: Затворете тетрадките и се пригответе за следващия час. Довиждане!

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница