Възложител: Община Варна



Дата02.02.2018
Размер94.22 Kb.
#54036




Възложител:


Община Варна





Изпълнител:

ДЗЗД Обединение “Одесос-2012”




Обект:

Обект: “Естетизация и модернизация на главни пешеходни зони и зони за обществен отдих на град Варна чрез реконструкция на градска среда“




Подобект 2:

Допълнителни обекти:

1. бул. "СЛИВНИЦА част от ПИ 10135.1508.1 от бул. „Княз Борис I ” до ул. „Петко Каравелов”

2. бул. "СЛИВНИЦА част от ПИ 10135.1508.1 от ул. „Петко Каравелов” до ул. „Стефан Караджа”

3. бул. "СЛИВНИЦА част от ПИ 10135.1508.1 от ул. „Стефан Караджа” до ул. „Славянска”

4. бул. "СЛИВНИЦА част от ПИ 10135.1508.1, 10135.1508.266, 10135.1508.267 от ул. „Славянска” до бул. „Приморски”

5. пл. Митрополит Симеон ПИ 10135.1506.38

6. ул. ПРЕСЛАВ част от ПИ 10135.1507.852 от бул. „Княз Борис 1” до ул. „Хан Аспарух”

7. ул. ПРЕСЛАВ част от ПИ 10135.1507.852 от ул. „Хан Аспарух” до ул. „Одесос”

8. ул.”САН СТЕФАНО” част от ПИ 10135.1507.892 от ул. „Одесос” до ул. „Граф Игнатиев”

9. ул.”САН СТЕФАНО” част от ПИ 10135.1507.892 от ул. „Граф Игнатиев” до бул. „Приморски”

10. бул. „Сливница” ПИ 10135.1508.74 - градинка „Севастопол”





Етап:







Част

Архитектура




Фаза:

Работен проект












грaд Варна 12.12.2012 г.


Обяснителна записка
« Култ към стара Варна. Пазете старините й!

У нас мнозина интелигентни хора са без историческо съзнание към паметниците на българското минало. Във всеки старинен български град управата унищожи много български паметници, само от манията «да сече» и планира и модернизира новия град, без оглед да пази старините и паметниците си.

Ето старинна Варна, със своите романтични стари гръцки и турски паметници, улици с чудновати къщи, църквици и джамии изчезнаха. Създаде се един полумодерен град с една вавилонска бастилия архитектура и никакви паметници, като театър, музеи, народна библиотека и обществени сгради в национален стил.

Стара Варна не съществува. В онази малкачаст към морето (гръцката махала, «Калебою») трябваше да запазим нещо за нас...»1

Варненски кореняк “ 01 01 1929 г., No. 9,   1 с.



Обект: “Естетизация и модернизация на главни пешеходни зони и зони за обществен отдих на град Варна чрез реконструкция на градска среда“
Подобект 2 – Допълнителни обекти:
6. ул. ПРЕСЛАВ / част от Поземлен имот 10135.1507.852/ в обхват от бул. „Княз Борис 1” до ул. „Хан Аспарух”.
7. ул. ПРЕСЛАВ / част от Поземлен имот 10135.1507.852/ в обхват от ул. „Хан Аспарух” до ул. „Одесос”.


8. ул.”САН СТЕФАНО” / част от Поземлен имот 10135.1507.892/ в обхват от ул. „Одесос” до ул. „Граф Игнатиев” .
9. ул.”САН СТЕФАНО” / част от Поземлен имот 10135.1507.892/ в обхват от ул. „Граф Игнатиев” до бул. „Приморски”.

Проектът е изработен в съответствие със спечелила архитектурен конкурс концепция на основата на съгласувана с инсталационните предприятия НЕК, ВиК, Вива ком, подземен кадастър на Община Варна, НИНКН / МК виза за проектиране от 05.07 2012 год. и задание от Възложителя.



1. Въведение

Варна е средище на различни култури и съвременния облик на града ни носи характеристиките на уникален, самобитен културен калейдоскоп. Пъстрият, многоезичен и космополитен град е обитаван от българи, евреи, гърци, арменци, турци, гагаузи, татари, албанци, перси, италианци... Тази разнообразна в етническо, религиозно и културно отношение общност формира в края на 19 / началото на 20 век неповторима по своята пъстрота градска среда. Богатото стилово напластяване и разнообразие на културното наследство на града е извор на идентичност и устойчиво гради чувство на принадлежност и гордост за варненци. Как да се ориентираме в това разнообразие? Какъв да бъде съвременният прочит на разработвания фрагмент от историческия център на града?


Обхванатите от проектното задание територии в по-голямата си част попадат в границите на: Архитектурно-археологическия резерват “Одесос-Варна” и на Групов паметник – система от ансамбли по бул.”Княз Борис I” – бул “Сливница”. Към момента за тези тритории няма действащи подробни устройствени планове, планове за опазване и специфични правила за прилагането им. В този смисъл възложените изпреварващи дейности по благоустрояване в Проекта за естетизация на пешеходната зона на Варна следва да се съобразят с изизскванията към подробните устройствени планове – приложени към СПН на ОУП Варна и следва да предложат решение на серия от значими проблемни ситуаци, всека една от които е сама по себе си достоен обект за задълбочено изследване.

Тъй като действащ подробен устройствен план със специфични правила към него за указаната територия липсва, а настоящият проект не е в състояние да изследва и реши натрупани във времето комплексни проблеми на опазването и на устройственото планиране в защитени територии, се придържаме към изведена система от ценности, водеща при необходимостта от намеса в обхвата на Архитектурно-археологическия резерват “Одесос-Варна” и на Групов паметник – система от ансамбли по бул.”Княз Борис I” – бул “Сливница”.


Водещи ценности за територията, определящи решението:
- Фрагментът от градската среда – обект на конкурса, се характеризира с богато стилово напластяване и разнообразие на сгради – културни ценности, което разнообразие и пъстрота следва да бъде експонирано и да доминира в решението.
- Съществуващата градска среда е демонстрация на устойчив във времето етнически и религиозен плурализъм. Всеки гражданин на Варна или група граждани, независимо от етническата и религиозна принадлежност са имали възможност да градят, и да втъкат в градската тъкан собствените си културни ценности, опазили във времето духа на космополитност и толерантност характерни за Варна.
- Варна е древна и въпреки разрушителните и завоевателни набези е опазила следи от миналото си антично величие. Археологическите културни ценности са неизползван ресурс на територията и следва да намерят достойно място - аранжирани и експонирани в тъканта на градската среда.
- Варна е отворен за междукултурен обмен и общуване морски град. Културните ценности на Варна са културни ценности на региона, на Европа. Гражданите на Варна активно са пътували и общували с други народи. Жилищно-търговските сгради, доходни здания и хотели, построени в периода 1890-1929г. в архитектурно-художествено отношение представят едни от най-добрите образци на западноевропейското влияние в развитието на архитектурата на пристанищния град от еклектичните неостилове и сецесиона до функционализма и модернизма. Съвременната градска среда следва да изведе, разкрие и експонира богатото разнообразие на културни ценности – сътворени в междукултурния обмен и общуване на варненци.
- Варна е богат на вода град. Водата присъства активно в градската среда и създава неповторим комфорт за обитателите и гостите на града. Управлението на водните ресурси на територията и разумното им щадящо ползване е приоритет в предложеното решение.
- На фона на космополитните си характеристики град Варна е опазил самобитна и уникална идентичност, особенно ценна в съверменният глобализиран свят. Тази идентичност следва да бъде изявена и прочетена точно в указаната от конкурса територия. Опазването й е водеща ценност в проектната разработка.

2. Историческа справка:

Подобект 2 – Допълнителни обекти:
6. ул. ПРЕСЛАВ / част от Поземлен имот 10135.1507.852/ в обхват от бул. „Княз Борис 1” до ул. „Хан Аспарух”.
7. ул. ПРЕСЛАВ / част от Поземлен имот 10135.1507.852/ в обхват от ул. „Хан Аспарух” до ул. „Одесос”.


8. ул.”САН СТЕФАНО” / част от Поземлен имот 10135.1507.892/ в обхват от ул. „Одесос” до ул. „Граф Игнатиев” .
9. ул.”САН СТЕФАНО” / част от Поземлен имот 10135.1507.892/ в обхват от ул. „Граф Игнатиев” до бул. „Приморски”.

В първото десетилетие на 20 век към повечето от централните улици на града е имало предвидено широко пространство за тротуари, но с изключение на ул “Преславска” нито една не е застлана. Община Варна в изпълнение на регулационният план на града ( утвърден с указ No 17 от 18/09/1900 г. ), е изготвила проекти за улиците и е нивелирала и монтирала бордюрите на тротуарите. Задължение на гражданите е било да настелят тротуарите пред домовете си, след като уведомят Общината и под контрола и указанията на техническата общинска служба. “Улици като “6 Септемврий’, “Сливница”, “Цар Борис” и пр. Представляват една грозна картина, която съвсем не прави чест на гр Варна и Варненската община. Но ако варненските жители нямат вкус, за да постилат тротуарите пред къщите си, нужно е Общината да ги застави да сторят това, като им даде един план по който ще си ги постилат.”2

За да се получи едно общо хармонично впечатление общината дава дава за упътване на гражданите следните данни: (1) под плочите ще трябва да се постави добре трамбован 10 см дебел слой бетон в състав 1:3:5; (2)над тоя бетонов слой ще трябва да се постави един слой 1,5 - 2 см циментов разтвор 1:2 от портланд беочински цимент. (3) над тоя циментов разтвор ще се поставят машинно пресовани четвъртити циментови плочи дебели 4 см ...” – Обявление 11229 от 2 11 1913 г Община Варна , във връзка с 1л. 72 ал 2 от закона за благоустройството.”3
Доброто и хармонично впечатление, е било особено важно за ул.”Преслав” – която отвежда към пристанищато, гарата и концентрира банки и значими за града търговски и капиталови дружества. Това е причината ул. “Преслав” да е първата настлана улица в целия град.
Патология:

Основен проблем на територията е паркирането.

Улиците са преситени с паркирали и върху тротоарите автомобили.

Липсват велоалеи и качествен, естетически оформена пешеходна среда.

Въведената синя зона в някаква степен работи, но се наблюдават странни явления: Отреденото паркиране в дясно на движението и разчертано с улична маркировка не пречи на обитателите по ул.”Сан Стефано” да паркират в платното за движение, а разчертаните парко места да се ползват като улично платно.

4.1.3. Проектно решение:
Целта на настоящата разработка е да даде проектно решение за осигуряване на бързо и безопасно придвижване от пл “Независимост до Морската градина, в естетически оформена съвремна градска срда чрез пешеходно и велосипедно движение.

Предвижда се изграждане на велосипедно трасе, за сметка на платното за движение на улиците, разположено успоредно на съществуващите пешеходни трасета.


Техническите параметри на велосипедното трасе са в съответствие с изискванията на „Наредба No2 за планиране и проектиране на комуникационно-транспортните системи в урбанизираните територии”. Предвижда се ширината на велосипедната алея да е 2м с цел осигуряване на възможност за двупосочно движение по нея.

При проектирането на трасето в ситуация са взети под внимание всички ситуационни дадености.

Оста на трасето върви по линията на бордюрите, чието ниво опазваме
Велоалеята преминава по асфалтобетоновата настилка от платното за движение на улиците. Изключение прави само в участъка при кръстовището с ул.”Хан Аспарух”, където трасето преминава през тротоарите.

Предвидено е да се положи единна хармонизираща настилка с тази на пешеходната зона.

В участъците върху съществуваща настилка се предвижда фрезоване на една лента с ширина 2.25м, на дебелина средно 3.0см и полагане на плътен пясъчен асфалтобетон с дебелина 3см.
Велоалеята, се състои от две пътни ленти по 1.00 м разделени с маркировъчна линия с ширина 10см.

В участъците в които се разполага в платното за движение, велоалеята е ограничена от едната страна отвъзстановения видим кменен бордюр на нут и федър с височина над настилката 15см и странична ивица от асфалтобетон на ниво с ширина 25см, по която се полага страничната ограничителна маркировъчна линия с ширина 10см. Монтират се боларди с цел да се предотврати неправомерно паркиране

В участъците върху съществуващия тротоар, платното на велоалеята е ограничено от двете страни с водещи ивици в композиционна връзка с материалите от покритието на тротоарите.

Проектанти:


арх. Александър Минчев ....................................
арх. Борислав Игнатов ....................................
арх. Живко Железов ....................................

ARCVILT 515915 PARIS LA VILLETTE


арх. Юлия Железова ....................................

Диплом серия АЯ №008646/80г.- ВИАС-гр.София




1 Статия « Култ към стара Варна. Пазете старините й! “Варненски кореняк “ 01 01 1929 г No. 9  1 с.

2 Брой 18 в-к “Свободен глас” от 30/03/1908, No. 13  2-3 с.

3 Брой 4 на “Варненски общински вестник” 04/12/1913,




Каталог: op zop -> gradska sreda -> proekti
proekti -> Възложител: Община Варна
proekti -> Закон за устройство на територията, обн. Дв, бр. 1/02. 01. 2001г. Наредба №8 от 28. 07. 1999 г за правила и норми за разполагане на технически проводи и съоръжения в населени места в сила от 14. 09. 1999г
proekti -> Възложител: Община Варна
proekti -> Съдържание обект: естетизация и модернизация на главни пешеходни зони и зони за обществен отдих на град варна чрез реконструкция на градска среда
proekti -> Обяснителна записка относно: Инженерно-геоложко проучване на обект: „Естетизация и модернизация на главни пешеходни зони и зони за обществен отдих на гр. Варна, чрез реконструкция на градската среда”
proekti -> Възложител: Община Варна
proekti -> Обяснителна записка към конструктивен проект
proekti -> Съдържание обект: естетизация и модернизация на главни пешеходни зони и зони за обществен отдих на град варна чрез реконструкция на градска среда
proekti -> Съдържание обект: естетизация и модернизация на главни пешеходни зони и зони за обществен отдих на град варна чрез реконструкция на градска среда
proekti -> Обяснителна записка към работен проект за верикално планиране и трасировъчен план


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница