Wwf дунавско-Карпатска програма България



Дата22.08.2016
Размер60.06 Kb.
#7104

WWF Дунавско-Карпатска програма България

Ул. „Иван Вазов”38, ет.2, ап.3-4

1000 София





Тел/факс: 02 9505040

Тел: 02 950 5041



vivanov @wwfdcp.bg

wwf.bg






Съобщение до медиите

17 декември 2013 г.


Хайверът от застрашени есетри не е подходящ за Коледа

София, Букурещ, Виена, 17 декември. Хайверът, станал символ на луксозното блюдо, би трябвало да се задраска от менюто за коледната трапеза ако е възможно, за да се даде шанс на силно застрашените есетри (антични мигриращи риби) да възстановят своите популации в естествената си среда. Днес басейнът на река Дунав все още пази някои от най-важните популации на есетри в света, като България и Румъния опазват единствените, все още годни за защита и жизнеспособни популации от този вид в Европейския съюз. Също като есетрите по цялата Земя, оцелелите екземпляри в басейна на река Дунав днес се олюляват на ръба на тоталното изчезване поради упоритата търговия с техния ценен хайвер.
Нелегалният риболов и търговия все още продължават, въпреки че в повечето държави международната търговия с див хайвер от всички техни запаси не е позволена, а риболовът е строго контролиран и в момента е забранен в България и Румъния. Хайверът се счита за деликатес и един от най-скъпите продукти, произхождащи от дивата природа.
„Става дума за това да сте съзнателни за покупките, които правите, и какво въздействие оказват те на видовете и на околната среда“, пояснява Юта Ярл от WWF.
„Всеки, който планира да купи за подарък хайвер от дива есетра, например от белуга, би трябвало да преосмисли намерението си“, казва Ярл. „Преди един век например, река Дунав беше естественото местообитание на шест разновидности антични есетри, но днес пет от тях са класифицирани като Критично Застрашени, една от които е вече изчезнала, а една е извънредно рядко срещана. Един от видовете дунавска есетра е оценен като Уязвим. Основната причина за този драматичен статус е неустойчивият апетит за хайвер“.
Всички видове есетри са защитени под Конвенцията за Международна Търговия със Застрашени Видове на Дивата Флора и Фауна (CITES: http://www.cites.org/). Понастоящем, международната търговия с див хайвер от общи запаси, като тези в Каспийско море и река Дунав, не е разрешена. През 2006 г., като реакция към намаляващия брой есетри, Румъния издаде 10-годишна забрана за улов и търговия с диви екземпляри. През 2011 г. в България последва съдебен процес и забрана, която изтича в края на 2015 г. В повечето държави по поречието на река Дунав и Черно море съществуват подобни забрани за улов на есетри.
„Забраната за улов и търговия не успя да спре разпространението на нелегалната търговия с хайвер“, казва Ярл. „Продължаващите конфискации на нелегален хайвер в Европа показват, че черният пазар в целия регион процъфтява, а в България, Румъния и още няколко страни – членки на ЕС може да бъде открит нелегално добит хайвер от бракониерски улов на дунавски есетри“.
Нужно е да се има предвид, че нелегалната търговия с хайвер има голяма връзка с организираната престъпност. Продължаващите конфискации демонстрират, че контрабандистите на хайвер са добре организирани и използват усъвършенствани методи. Всичко това прави нелегалната търговия с хайвер проблем не само на опазването на дивата природа.
„Всички хора, които са твърдо решени да купят хайвер от есетри, би трябвало да са изключително внимателни. Нужно е да се уверят, че хайверът е в запечатана консерва или буркан, който има етикет CITES (Конвенция за Международна Търговия със Застрашени Видове на Дивата Флора и Фауна). Всеки голям контейнер с хайвер би трябвало да има етикет за еднократна употреба, запечатващ контейнера, което означава, че бурканът не може да бъде отворен без визуални доказателства, и етикетът не може да бъде отстранен без да се повреди. Изискванията за етикетиране се отнасят за всички видове хайвер – от див улов или от есетри от рибарници. Кодът на CITES на етикета информира за източника на хайвера и държавата на произход“, каза Ярл.
WWF работи регионално, за да осигури дългосрочно оцеляване на есетрите в едно с тяхната висока естествена и икономическа цена. Проектът на WWF и Европейския Съюз „Съвместни действия за повишаване на осведомеността относно свръхексплоатацията на дунавските есетри в Румъния и България“ (www.danube-sturgeons.org) цели да се справи с прекомерния риболов и бракониерство – основни заплахи за оцеляването на дунавските есетри.

В допълнение към свръхексплоатацията, популациите на есетри са злополучно засегнати от строителството на язовирни стени, които прекъсват тяхната размножителна миграция, както и от промените в естествената им среда, които се появяват вследствие на реконструирането на Дунав с цел навигация.



Забележка за редактора:


  • Етикетът на контейнерите с хайвер трябва да съдържа следната информация:





СТАНДАРТЕН КОД НА ВИДА


Трибуквен код за идентификация на вида есетра, хибрид или смесен вид. Например BAE се отнася за Acipenser baerii.

КОД НА ИЗТОЧНИКА НА ХАЙВЕРА ИЛИ НА ЕКЗЕМПЛЯРА

W = есетра от див улов.

C = есетра, отгледана в рибарник.



КОД НА СТРАНАТА НА ПРОИЗХОД

ISO код от две букви.


ГОДИНА НА ДОБИВ ИЛИ ПОВТОРНО ПАКЕТИРАНЕ

Годината, в която есетрата е била уловена или мострите са били ре-пакетирани.

ОФИЦИАЛЕН РЕГИСТРАЦИОНЕН КОД НА ФАБРИКАТА ЗА ПРОИЗВОДСТВО ИЛИ ПОВТОРНО ПАКЕТИРАНЕ

Кодът е съобразен с националната регистрационна система за преработвателни предприятия, установен от съответната държава; или, при ре-пакетиране включва кода от две букви по ISO на държавата на повторно пакетиране, ако е различна от страната на произход.

ИДЕНТИФИКАЦИОНЕН НОМЕР НА АРТИКУЛА ИЛИ КОПИЕ ОТ РАЗРЕШИТЕЛНОТО ЗА ИЗНОС ИЛИ НОМЕР НА СЕРТИФИКАТА ЗА СЛЕДВАЩ ИЗНОС

Кодът е издаден съобразно със системата за проследяване на хайвер, използвана от предприятието за преработка или повторно пакетиране.



  • Днес есетрите са най-застрашените животни от списъка със застрашени видове на IUCN (Международния Съюз за Защита на Природата http://www.iucn.org/), макар че произхождат отпреди 200 милиони години и са надживели динозаврите. От най-голямо значение е прекомерният улов на хайвер, но прекъсването на миграционните пътища на есетрите, промяната на хабитатите и замърсяването следват като важни точки в списъка, допринасящи за проблема. Според Световната Общност за Опазване на Есетрите (http://www.wscs.info/) обаче, Дунав е единствената просторна речна система в Европа, където все още е възможно опазването на съществуващи, но топящи се запаси от есетри.

  • Като един от най-скъпите продукти от дивата природа, хайверът често е обект на нелегална търговия поради високата си цена и защото се среща изключително рядко. Сред видовете есетри, които са типични за Дунав, е белугата, известна със своя скъп хайвер.

  • След Каспийско море, Черно море е един от най-важните риболовни райони в света. Решаващ фактор за есетрите е река Дунав, тъй като тя е една от основните реки, които захранват Черно море и се вливат в него. Уловът и износът на есетри и продукти от есетри с див произход е забранен в Румъния от 2006 г. и в България от 2011 г. Настоящата забрана важи до 2015 г. и за двете държави.

За допълнителна информация или заявка за интервю с експерт, моля свържете се с:

Владимир Иванов, vivanov@wwfdcp.bg, тел.: +359 884 724146


Проект на WWF и ЕС „Съвместни действия за повишаване на осведомеността относно свръхексплоатацията на дунавските есетри в Румъния и България“:

http://danube-sturgeons.org/bg/
Пълен доклад „Търговия с хайвер от есетри в България и Румъния – преглед на установената търговия с хайвер :“

http://awsassets.panda.org/downloads/wwftrafficcaviartrade.pdf

Допълнителна информация за WWF:

Основана през 1961 г., международната природозащитна организация WWF [Ве-Ве-Еф] развива дейности в над 100 държави с помощта на 4000 служители и над 5 милиона доброволци. WWF работи за подобряване на състоянието на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата. В България WWF се занимава със защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, устойчивото развитие на селските райони, промените в климата.


Всички съобщения до медиите на български език може да прочетете на

http://wwf.bg/news_facts/
Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница