Якаруда е малък градец, разположен в едно котловинно проширение в най-горното течение на р. Места. Релефът на община Якоруда е планински и полупланински обхващаща части от Рила и Западните Родопи



Дата20.09.2017
Размер109.53 Kb.
#30656
Якаруда е малък градец, разположен в едно котловинно проширение в най-горното течение на р. Места. Релефът на община Якоруда е планински и полупланински - обхващаща части от Рила и Западните Родопи . Средната надморска височина е 1 603 м, а средният наклон на терена е 11,1%.
Общината се състои от осем населени места - общинския център гр. Якоруда и седем села, които са разположени в Родопите. Град Якоруда се намира на 80 км от областния център Благоевград, на 30 км от Разлог и Банско и на 40 км от Велинград. Северно и усойно е подножието на родопския масив "Бунтишка", където тя е положила по-голяма част от своята снага. Бунтишка е фонът на днешна Якоруда, в нейния бухнал зелен губер опират всичките й напречени улици. В нея опират очи и якорудчани всяка сутрин, за да разберат какво ще бъде времето през деня. Броят на населението към 14.06.2007 г. е 10 726 жители: с. Аврамово - 690, с. Бел камен - 584, с. Бунцево - 538, с. Конарско - 988, с. Смолево - 562, с. Черна Места - 393, с. Юруково - 1179 и гр. Якоруда - 5 792.
На територията на общината се намира Парков участък "Якоруда", част от Национален парк "Рила". Природните богатства са достъпни чрез един от входовете на парка, разположен в местността Нехтеница. Той е и изходен пункт към езерата във високопланинския пояс - Якорудските, Грънчарските и Ропалишките.

Историческите сведения са основание за включването на Якоруда в списъка на забележителните старинни селища на България. През Якорудското землище преминава римски пътен лъч, съединявал Филипополис и долината на р. Марица с един от главните пътища на Римската империя - Виа Егнатия. За това свидетелстват останките на две крепости - едната под града, наречена Калята, а другата - Градището, край Черна Места.

Туристически интерес представляват археологическите находки от антично, късноантично и средновековно селище на 8 км североизточно от града, развалините от средновековна църква (V-VI век) на около 3 км югозападно от града, както и останките от праисторическо селище (2-1 хилядолетие пр.н.е.) край с. Юруково. Два от тези археологически обекти са включени в реставрационната програма, която община Якоруда изпълнява в рамките на проект, финансиран по Програма ФАР на ЕС.
Интерес представляват паметниците на културата от епохата на Възраждането в Якоруда - два архитектурни ансамбъла в центъра на града. Все още "живи" и с възможност за развитие са традиционни занаяти, като домашното тъкачество - със своята самобитна цветова палитра и мотиви - както и плетачеството и изработването на гоблени. Културните дейности на територията на общината се организират от трите читалища - в гр. Якоруда и в селата Конарско и Юруково.

Още в началото на ХХ век Якоруда има построена собствена електрическа централа, водопровод от Рила, голямо читалище и ново училище, популярна банка и трудовопроизводителна кооперация. В периода след Първата световна война процъфтяват търговията с дървен материал и скотовъдството. Тогава предприемчиви фамилии и общинари си подават ръка и правят от Якоруда средище на търговията и занаятите. През втората половина на миналия век Якоруда преживява втори възход с развитие на машиностроенето, пътното и жилищното строителство, образованието и културата.


Днес община Якоруда продължава да е център на дърводобивна и дървопреработвателна промишленост, както и на производството на машини и оборудване за тях. Природните дадености са потенциал за развитие на алтернативен (екологичен, селски и културен) туризъм и дават надежда за превръщане на региона в атрактивен център за български и чуждестранни инвестиции. Възможности за ускоряване на икономическото развитие предоставя и традиционното за общината селско стопанство.
Членството на България в Европейския съюз поставя нови предизвикателства и възможности пред местната власт в Якоруда. Общината реализира редица проекти за подобряване на техническата инфраструктура. В процес на изпълнение са инициативи за повишаване на професионалната квалификация като условие за създаване на нови и по-добри работни места. Усилията на местните власти целят превръщане на община Якоруда в привлекателно място за живот и за привличане на нови инвестиции.

В Община Якоруда има регистрирани 180 фирми. Най-голям е делът на фирмите, занимаващи се с търговия,ремонт и обслужване.

Отрасли:


  • селско, ловно и горско стопанство

  • преработваща промишленост:дърводобивна и дървопреработваща, производство на машини, текстилна промишленост

  • туризъм

  • строителство

  • лека промишленост

Северната част на общината попада в Национален парк "Рила". Следи от човешка дейност през различните исторически епохи са регистрирани на много места край гр. Якоруда и с. Юруково, но подробни археологически проучвания не са правени. Туристически интерес представляват останките от късноантичната крепост Градищенска каля (Градището), останки от средновековната римска крепост Калята, останки от праисторическо селище край с. Юруково, останки от средновековна църква (ІХ в.). До 1990 г. в списъка на културните паметници са старинните жилищни сгради от епохата на Възраждането в центъра на гр. Якоруда.

Якоруда е благоустроен град с хубави сгради и добре оформен градски площад. Поминъкът е дърводобив, производство на картофи, говедарство и овцевъдство. На 2 км от Якоруда има топли минерални извори с баня. В землището на гр. Якоруда има два минерални извора , които имат широки лечебни свойства.

Твърде голяма роля играе заводът за дървообработващи машини, продукцията на който намира прекрасен пласмент на световния пазар. Този завод е един багат източник на материални блага за якорудчани. След земеделието другият важен дял от поминака на якорудчани е животновъдството. Има и много шивашки цехове, чиято продукция се изнася за страните от Евопейския съюз. Един от големите шивашки цехове в Якоруда за производство на бельо е Евромода, чиято продукция се изнася за Франция, а също и за други страни.

Друг важен дял е производството на риба, предимно пъстърва, която се реализира на вътрешния пазар. Има няколко такива стопанства както в града, така също и в местността "Трещеник", където освен пъстървово стопанство е и вилна зона.

В миналото якорудчани са се занимавали с продажбата на катран, а също и борина. Вълната, козината и ленът, а по-късно и памукът са били основните суровини в ръцете на якорудчанката в миналото.

Якоруда е старо селище, което според исторически документи е възникнало по време на Втората българска държава. По време на османското иго селището в 1508 принадлежало на вакъфа на великия везир Кара Мустафа и от г. е освободено от някои данъци съгласно привилегиите, давани на вакъфските селища. Около 1660 г. Якоруда е най - голямото селище в Разложко. В землището на Якоруда в м. Калята и Градището (при Черна Места) са запазени останки от стара крепост и защитни стени, предназначени за отбрана на главния път от Драма и Неврокоп ( Гоце Делчев ) за западния край на Горнотракийската низина. В далечното минало в м. Рудището е имало рудници за желязна руда - открити са изкопи и шахти. Логично е името Якоруда да се свърже с добиването на руда из този край, тъй като селището е било рударско.

На територията на общината и парковия участък Якоруда преминават два от основните туристически маршрута в Национален парк Рила 1) х. Грънчар - Джанка - връх Овчарец - Маришки връх - връх Мусала - х. Мусала и 2) х. Трещеник - х. Грънчар - х. Заврачица и един второстепенен - х. Семково - х. Трещеник.

Якорудските езера са разположени сред Якорудския циркус, заграден между вр. Суха вапа, главното било и вр. Ковач. Те са група от седем езера, но три от тях са съвсем малки, плитки и през лятото пресъхват. От постоянните езера най-високо разположено е Синьото езеро под вр. Суха вапа на 2 465 м н.в. То е най-малкото от трите езера, с водна площ 8,6 дка и се оттича в Рибното езеро, от което води началото си Голяма Баненска река, приток на Бела Места. Рибното езеро има продълговата форма с дължина 300 м. и ширина до 124 м. Средната му дълбочина е 2,4 м, а най-голямата - 4,5 м. Заема 28,7 дка площ. Мъртвото езеро е безоттточно, то е най-голямо и най-дълбоко от езерата разположени в Якорудския циркус. Дължината му е 340 м, средната ширина е 125 м, а най-голямата му дълбочина - 16,5 м. Мъртвото езеро се зарибява изкуствено с пастърва, но на всеки 5 год. изригва газ.

Храмовете в Община Якоруда са 8 джамии и 2 църкви, от които 7 джамии са по съставните села.

Якоруда е гара на жп линията Септември - Добринище, а асфалтираното шосе свързва града със селищата от Пазарджишкото поле и Разложката котловина. В миналото планински пътища са свързвали Якоруда със Самоков и Белово, а трудно проходими кози пътеки са се насочвали към Радуил, Костенец и Сестримо. В определени участъци, някои от тези пътища се използват и сега от местните жители.

На територията на Общината има един хотел, който се намира в местността "Баните" на 2 км.от града.

Най-високата гара на Балканите е Аврамово-1267 метра над морското равнище.

Летописът на просветното дело в Якоруда започва на 17 май 1835 г., когато първият учител, възрожденецът поп Стойко Грашкин за пръв път на обществено място, т.е. в двора на новопостроената църква "Св.Никола"събира якорудските деца, за да ги учи на четмо и писмо. В последствие училището е настанявано в частни къщи и функционира като килийно.


По-широкият обаче, умствен кръгозор на поп Стойко му е давал възможност да занимава учениците си с интересни и полезни неща извън програмата. Със своите знания, дела и духовен сан, Стойко Грашкин се наложил като най-изтъкнатия първенец в Якоруда. Със своята 25-годишна дейност като учител и свещеник той оставил дълбоки следи в паметта на якорудчани. За неговите качества като учител може да се съди по делата и проявите на многобройните му ученици, изявили се по-късно в различните области на живота, с вдъхновени сърца понасят факела на просветата. Не без основание Никифор Попфилипов пише с възторг в книгата си "Якоруда":
"След килията на поп Стойко, може да се каже, че Якоруда днес е в просветното и освободителното дело голям дял."
Учениците на поп Стойко
- Никола Вардев и Стоян Табаков са първите книжари в София, радетели за народното образование. В навечерието на освобождението заради революционната си дейност са хвърлени в затвора и осъдени на смърт. Стоян Табаков е обесен, Хаджи Никола Вардев се спасява с хитрост. През целия си живот не забравя родния край и работи за благото на училището. Изпращал учебници, книги, географски карти, картини и др. А след 1912 г. завещал на училището 3000 златни лева.
Велчо Грашкин и синовете му застават начело в борбата срещу гръкоманството и се борят за утвърждаване на българщината в град Петрич и околията.
Филип Главеев и Димитър Масларов внасят голям дял в просветната и културна дейност в Чепино и Лъджене./дн. Велинград/.
Тези примери са достатъчни да покажат, че семето на просветата посято от поп Стойко попада в сигурни ръце и продължава да се развива.
 Около 1850 г. той предава училището на Минко Кюркчийски и в летописа на образователното дело започват да се редят имена на учители, които остават светла диря след себе си.
Георги Назарчов - ученик на Йоаким Груев, който през 1865 г. преустойва училището и въвежда взаимоучителния метод. През негово време в двора на училището е построена първата училищна сграда в Якоруда.
Дамян Попов - ученик на Йоаким Груев, обаятелен човек и с бунтарски дух. Направил якорудското училище най-известно в разложко - заприиждали ученици от Горно и Долно Драглище, Белица, Разлог и други селища, постъпили и първите ученички.
Замфир Младенов - чувствително подобрил материлната база на училището, за пръв път организирал честване на празника Св. св. Кирил и Методий, провел първия публичен изпит на открито "На беглика" - мястото на днешната черква.

В периода от 1870 до 1875 година училището в Якоруда е в разцвет.
Събитията от 1877 до 1878 година спират възходящия ход на якорудстото училище, но жаждата за просвета не престава. След освобождението на България от османско иго, макар че Якоруда остава под робство, постепенно работата в училище се стабилизира и то си възвръща предишната слава. Външни хора, посетили през този период училището остават възхитени от големия брой ученици, от реда и дисциплината в него, от методите на преподаване. През 1903 година родолюбивите якорудчани построяват нова училищна сграда със собствени средства и труд.
През годините от 1885 до 1915 година в Якоруда съществува непълен, а след 1915 година е открит пълен прогимназиален курс. Този период е свързан с учителите Никола Бележков, Тодора Попниколова - първата жена учителка в разложко, Георги Ат. Вригазов, Иван Попкостов Рашков.
Неописуема е радостта на якорудчани от освобождението през 1912 г. Училището процъфтява - през 19013 - 1914 г. В него се учат вече 588 ученика.
След войните ред в училището и богата просветна дейност развили Иван Мицев, родолюбивите якорудчани: Никифор Попфилипов - народен учител и писател - краевед, поставя началото на театралната самодейност; Ангел Седлоев - ефендията - рядко оригинална и колоритна личност, първият средищен директор, който умело ангажирал обществеността за решаване на училищните проблеми;
Георги Илиев Гьошев - един от основателите на чителището и много други. Нарастналия брой ученици налага да се построи нова училищна сграда и това става през 1933 - 1934 г. - част от сградата на сегашното СОУ "Св. св. Кирил и Методий".
Достойни са имената на бележитите героични якорудчани, възпитаници на училището: гордеем се със Стойко Ангелов Ботушанов - Маджере - участник в четата на Христо Ботев; Тодор Бамбов и Тодор Прехандрийски - участници в епичните боеве на Ш ипка; Никифор Попфилипов - талантлив писател - народник, с патриотичното дело на Хаджи Никола Вардев и Стоян Неделчев Табаков - борци за свобода и просвета, с десетилетките борци, участници в антифашистката борба.
В периода след 1944 г. продължава развитието и разцвета на училището в Якоруда. Огромни усилия се полагат за прибирането, задържането и успешното обучение на всички деца, подлежащи на задължително обучение. Разширява се и непрекъснато се модернизира материалната база.
Забележителни успехи постига училището в областта на художествената самодейност, съвместно с ЦРД, Младежки  дом и чителище "Светлина". Гордост за училището през този период са успехите на ученическия духов оркестър, лауреат на републикански фестивал, носител на високи отличия и званието представителен.
Интересна и съдържателна е дейността на експедиционния отряд на учителя Живко Сахатчиев - 4 пъти републикански първенец от ОУ "Св. св. Кирил и Методий".
В своята 170-годишна история, училището в Якоруда има утвърдени традиции. Днес то се гордее със своите възпитаници, зъвършили успешно средно, полувисше и висше образование. Стотици са инженерите, лекарите, зъболекарите, икономисти, юристи, учители, агрономи  и мн. Други, работещи в цялата страна.
Стотици наши възпитаници работят в материалното производство, а в условията на пазарната икономика - десетки са тези, които са ръководители на държавни и частни фирми, мениджъри и т.н.
За големия принос в просветното дело и по случай 140 г. юбилей ОУ "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Якоруда с указ на държавния съвет № 1390 от 21.VІІ.1975 г. е наградено с орден "Кирил и Методий" - І степен.
За своята 150-годишнина училището през 1985 г. отново е наградено с орден "Кирил и Методий" - І степен. Изградена е пристройка към осн. Корпус с шест модерно обзаведени кабинети по физика, химия, биология, изобразително изкуство, български език, математика.
 В чест на своята 160-годишнина училището е топлофицирано.
Със Зоповед № РД-14-52 от 10.06.2002 г. на Министъра на образованието и науката, ОУ "Св.св. Кирил и Методий"- гр. Якоруда е преобразувано в СОУ "Св. Св. Кирил и Методий". Обучението в ІХ клас се осъществява в профилирани паралелки - "Технологичен - Стопански мениджмънт" и "Технологичен  - Туризъм"..

Но своето още по-добро бъдеще тя ще намери като курортен град, защото нейният климат се отличава с умерено топло лято и не много силни зимни студове. Намира се в самото лоно на природата, обгърната от всички страни с хубави иголистни и широколистни гори, които крият чудно красиви излетни места. А не е без значение и фактът, че тя служи като отправно място за курорта "Трещеник".

Курортната местност Трещеник се намира в непосредствена близост до границите на Националния парк "Рила". Местността Трещеник е удобен изходен пункт за множество туристически маршрути в парка като х. Трещеник - х. Грънчар - х. Заврачица. Хижа Трещеник е на 1 764 м надморска височина.
В местността е разположен и семеен хотел "Вила Десислава", в близост до който има ски-писта. В процес на разширение е ски-зоната, която заедно с новата въжена линия ще улесни придвижването на туристите до границите на Националния парк.
Районът Трещеник - Нехтеница предизвиква подчертан интерес у инвеститорите, които залагат на развитието на туризъм, свързан с чистата природа и тишината на високата планина, запазването и изучаването на природните богатства на района. Близостта до курорти с национално значение като Банско и Велинград е възможност за развитие на интегриран регионален туристически продукт.
Община Якоруда работи активно за превръщането на района в съвременен туристически център и съвместно с община Белица подготвя проект "Семково, Андрианов Чарк, Трещеник, Нехтеница - исторически царски път - минало, настояще, бъдеще".

Якоруда е не само град с вековна история и гордо и будно население, но и с изумително красиви местности разположени в двете планини  Рила и Родопите.Веригата от многобройните върхове, буйните потоци от ледникови езера и циркуси, просторните пасбища и вечнозелени гори пораждат през всички сезони на годината пленително очарование.



Използвана литература
www.yakoruda.hit.bg
www.yakoruda.gateway.bg




Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница