Бизнес план 2014-2018 год.”Водоснабдяване и канализация” ЕООД гр. Ямбол

Е-mail :vik_yambol@abv.bg
www. vik_yambol.com
БИЗНЕС ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ
НА “В и К” ЕООД – гр. ЯМБОЛ ПРЕЗ 2014 - 2018 ГОДИНА
ЮЛИ 2013 ГОДИНА
БИЗНЕС ПЛАН
ЗА РАЗВИТИЕ НА“В и К” ЕООД – гр.ЯМБОЛ ПРЕЗ 2014-2018 ГОДИНА
ГЛАВА ПЪРВА
Настоящият петгодишен бизнес-план на “Водоснабдяване и канализация” ЕООД гр. Ямбол е изработен на основание чл.10 от Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги.
Целта на бизнес плана е да представи програмата на ръководството на фирмата за постигане на високите изисквания, които се предявяват към един оператор от сектора на публичните услуги, работещ в условията на естествен монопол, за подобряване на качеството на предоставяне на В и К услуги, устойчивото управление и финансовата стабилност на дружеството за постигане на дългосрочните нива на показателите за качество.
Бизнес планът е структуриран в две части: техническа и икономическа.
При съставяне на бизнес-плана са използвани:
-
Закона за регулиране на В и К услугите;
-
Наредба за дългосрочните нива, условията и реда за формиране на годишните целеви нива на показателите за качество на В и К услугите, както и указанията към тази Наредба, одобрени от ДКЕВР;
-
Наредба за регулиране на цените на Ви К услугите и указанията към нея;
-
Указанията за формата и съдържанието на информацията, необходима за изготвянето на петгодишен бизнес плана за развитието на В и К оператора, одобрени от ДКЕВР ;
-
метод за определяне на годишните целеви нива на общите загуби на вода за периода 2014-2018год.
-
Наредба №1/05.05.2006г. на МРРБ – “Методика за определяне на допустимите загуби на вода във ВС”
-
наличната финансова, техническа и управленска информация от дружеството за отчетните резултати в края на третата година на петгодишния Бизнес-план 2009 – 2014 година.
ГЛАВА ВТОРА
Раздел първи
Общи данни за В и К оператора
1.Юридически и административни данни за В и К оператора
“Водоснабдяване и канализация” ЕООД гр. Ямбол е регистрирано на 27.06. 1991г. с решение на Ямболския окръжен съд по фирмено дело №. 953/91.с еднолично управление с едноличен управител. Дружеството е данъчно регистрирано в ГУ на Данъчната администрация на 17.09.1993год.,а по ДДС – на 24.031994год. От Националният статистически институт е издаден БУЛСТАТ на 04.02.2002год. №128000893
Адресът на управление на дружеството е: гр. Ямбол, ул. д-р “П. Брънеков”, № 20.
Регистрационният номер от КЗЛД е № 0025690/23.08.2006г.
Дружеството е 100% държавна собственост като функциите на принципал на държавната собственост се изпълняват от Министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Действието на дружеството е за неопределен срок.
Капиталът на дружеството е 228 240 лв. държавно имущество, разпределен в 228 240 дяла по 1.00 лв.всеки един - деноминиран. Основният предмет на дейност на дружеството е водоснабдяване, канализация, пречистване на питейни и отпадни води и инженерингови услуги в страната и чужбина.
Дружеството се управлява и представлява от инж. Стоян Радев, в качеството му на управител.
2.Стратегия за развитие на В и К – ЕООД гр.ЯМБОЛ в периода
2014-2029 година
Водоснабдяването и канализацията, в т.ч. пречистване на отпадъчните води, имат изключително важно значение не само за стандарта на населението, благоустрояването на населените места, опазване на околната среда, но и за цялостното икономическо и социално развитие на съответния регион. Качеството на ВиК услугите, които се предоставят в голяма степен, определят облика на всяко населено място и неговите възможности за привличане на инвестиции за развитието на производството и туризма.
Същевременно процесите на развитие на сектор “ВиК” в Ямболския регион в последните 20÷30 години изостават от развитието на секторите, предоставящи подобни услуги в другите европейски страни и са с тенденция на влошаване на качеството на предлаганата услуга.
Критериите за качество на тези услуги в страните от Европейския съюз са изключително високи. Те са залегнали в съответните директиви и ние като пълноправни членове на този съюз трябва да се стремим да ги достигнем.
На този етап водоснабдяването и канализацията в Ямболския регион не е в добро състояние, визирайки общите загуби на вода, отвеждане и пречистване на отпадъчните води.
Основни цели на Стратегията
Основната цел на тази стратегия е достигане изискванията на ЕС за качество на услугата и предоставяне на непрекъснати и качествени ВиК услуги за населението, администрацията и бизнеса в Ямболска област.
Основните задачи за постигане на тази цел, които трябва да изпълни дружеството в периода 2014-2018г., са следните:
1.Определяне на действителния размер на загубите на вода чрез точно
измерване на подаваните количества вода от водоизточните, като се доставят и монтират необходимия брой разходомери и водомери, на определените с наредбите и методиката места.
2.Поддържане на цялото водомерно стопанство в изправност в
съответствие с изискванията на Закона за измерванията и Наредбата за метрологичния контрол.
3.Изготвяне програма за подмяна на амортизираните водопроводни и канализационни системи.
4.Изготвяне на програма за намаляване на загубата на вода до определените годишни целеви нива.
5.Подобряване на материално-техническата база и организацията на труда.
6.Изготвяне на програма за намаляване на енергоемкостта на ВиК системите и увеличаване на ефективността им.
7.Разширяване на диспечерската система и изграждане на АСУ на ВиК системите.
8.Ориентиране на фирмата към изискванията на потребителите.
9.Повишаване квалификацията и мотивацията на персонала.
10.Повишаване производителността на труда.
11.Прилагане на интегриран подход при реализация на инвестиционните програми.
Сроковете за реализация на тези задачи са в съответствие с Наредбата за дългосрочните нива, условията и реда за формиране на годишните целеви нива на показателите за качество на ВиК услугите. Стратегията за развитие на дружеството ще се актуализира в съответствие с настъпилите законодателни промени в петгодишния период и Регионалния генерален план на обособена територия на В и К – ЕООД гр.Ямбол.
3.Стратегия на ВиК оператора за обслужване на потребителите
“В и К” ЕООД гр.Ямбол има за своя главна цел и основен ангажимент осигуряването на постоянно водоснабдяване на населението, администрацията и бизнеса в Ямболска област, с високи стойности на показателите за качество на услугата при поносима цена, лоялно отношение към потребителите и възможност за модернизиране и усъвършенстване на дейността.
Авторитета на Дружеството се гради от доверието и уважението на нашите потребители. Ние търсим партньорството им и инвестираме разумно, за да осигурим по-доброто им обслужване.
Предлагаме нашите услуги със съзнанието и отговорността, че удовлетворяваме специфични и жизнено важни потребности и нужди както за битовите потребители, така и за администрацията и бизнес партньорите.
Подхода към клиентите ни е свързан с подобряване, модернизиране и улесняване на взаимните ни контакти чрез бърза , точна и актуална информация.
Ние открито заставаме пред своите потребители като им осигуряваме възможност за директен контакт с ръководството на Дружеството.
3.1.План за подобряване обслужването на потребителите.
“ВиК” ЕООД гр. Ямбол ще продължава да инвестира в създаването но он-лайн услуги. Внедрен е нов софтуерен продукт, който дава възможност за бързи и точни справки чрез интернет в т.ч. и плащане на сметки, изпращане на електронни фактури и SMS съобщения за дължимите суми.
За допълнителна информация относно предоставените услуги, съгласно Наредба № 4, на сайта на дружеството са обявени всички цени и са достъпни за всички потребители.
В дружеството се налага практика за монтиране на оборотни водомери за свеждане на прекъсването на водоподаването на потребителите в границите 10-30мин. при подмяна на общите и индивидуалните водомери в случаите при повреда или последваща проверка.
3.2.План за разглеждане и отговор на жалбите на потребителите.
Отправените жалби се завеждат в специален дневник в оригинален вариант, като се следи за срока на отговор.Само при възникнали обективни причини на някой жалби не се отговаря в определения от закона 14 дневен срок.
Основната част от жалбите на потребителите се отнасят до изразено несъгласие с разпределяне на допълнителни количества изразходвана питейна вода като разлика между отчетените количества на общия водомер и индивидуалните водомери. Един от начините за решаване на този проблем и ограничаване на разликите в приемливи граници е включване на разходите за подмяна, ремонт и проверка на индивидуалните водомери в цената на услугата”доставяне вода на потребителите”.
На второ място по брой на жалби са случаите на ниско налягане или липса на вода в случаите на увеличено потребление през лятото,отстраняване на по сериозни аварии по външните водопроводи.
Този проблем може да бъде решен или ограничен в приемливи граници само с цената на водата /сезонна или диференцирана в зависимост от потреблението/ или изключване на потребители, които ползват вода за поливане и сериозни инвестиции за подмяна на водопроводите.
Целта на дружеството е да сведе до минимум броят на подадените жалби, като резултат на непрекъснатата работа в посока за подобряване качеството на предлаганите услуги.
През 2012 в дружеството са постъпили общо 124 жалби , на 123 броя е изпратило отговор в срок и само на 1 бр е пресрочена датата на отговора.
Поводът за подаването на въпросната жалба е свързан с несъгласие с начислените водни количества по главния и индивидуалните водомери.Решаването на този проблем е свързан с проверка на водомерите след осигуряване на достъп до тях.Именно ненавременния достъп забави изготвянето на отговора в определения срок.
3.3.План за намаляване на несъбраните вземания
Несъбраните вземания на дружеството към 31.12.2012 год. са 2543 хил.лв.За периода 01.01.2012 г.-31.12.2012 год.са заведени общо 271 бр.дела за сумата 195 хлв.. Към потребителите с просрочени задължения прилагаме всички законови мерки, отнасящи се до уведомяване,поканване,съд и отнемане на имущество чрез съдия изпълнител, но резултатите са незадоволителни.
Проблемите тук са много:
-
големият брой потребители с просрочени задължения, който нарасна значително в периода от 2000 г. до 2004г., когато спирането на водоподаването не беше разрешено;
-
честата смяна на местоживеенето. Това се отнася както за малцинствените групи (най-вече ромите), така и за не малко фирми;
-
липсата въобще на намерение да плащат задълженията си;
-
липсата на имущество при извършване на описи от съдия-изпълнител и др.
Особено в ромските квартали е почти невъзможно спирането на водоподаването
поради масовото незаконно строителство.
Независимо от всичко ние ще продължим работата по събиране на тези вземания, включително и спиране на водоподаването, за което имаме създадени звена във всяка община.
За решаване на проблема са необходими допълнителни работещи законодателни мерки за съдействие от Общини__Подадена_вода__ПИВ'>Общините и Полицията.
4.Потребители и потребителски групи
Общият брой на населението, живеещо на територията на Ямболска област към края на 2012 год.е 128560 души, а обслужваното население е 128431 чов. Водоснабденото населението в областта е 99.9 %, а населението, ползващо канализация, е 54 %.
Основно потреблението на вода е съсредоточено в общините Ямбол, Елхово и Тунджа (вж. таблица 1).
Таблица 1: Водопотребление по експлоатационни райони в Ямболска област през 2012 година, в % от общото количество
-
Общини
|
Подадена вода
|
ПИВ
|
Ямбол
|
65,4 %
|
60,9 %
|
Тунджа – Изток
|
9,7 %
|
7,9 %
|
Тунджа – Запад
|
7,2 %
|
8,7 %
|
Стралджа
|
9,8 %
|
7,5 %
|
Елхово
|
6,0 %
|
12,1 %
|
Болярово
|
1,9 %
|
2,9 %
|
Общо:
|
100 %
|
100%
|
Основен клиент на “Водоснабдяване и канализация” ЕООД, Ямбол е населението, като бизнесът и публичната администрация заедно потребяват по-малко вода от него (вж. таблица 2). Наблюдава се трайна тенденция за намаляване консумацията от небитовите потребители.
Средното дневно потребление на жител от областта намалява през последните години и достига до 108,194 л/ж/ден за 2012 год.
Таблица 2: Съотношение, показващо ползването на вода от населението на областта и другите консуматори /бюджет, промишленост, за селскостопански нужди и др./ спрямо общото количество
-
Общини
|
Население
|
Други
|
Общо кол. Фактурирана вода х.м3
|
Ямбол
|
73 %
|
27 %
|
3339
|
Тунджа – Изток
|
86 %
|
14 %
|
432
|
Тунджа – Запад
|
87 %
|
13 %
|
476
|
Стралджа
|
82 %
|
18 %
|
410
|
Елхово
|
80 %
|
20 %
|
665
|
Болярово
|
77 %
|
23 %
|
159
|
Общо за ВиК:
|
77 %
|
23 %
|
5481
|
Сподели с приятели: |