За година 1400 българки се разболяват от рак, за който вече има ваксини



страница1/14
Дата22.01.2019
Размер432 Kb.
#111287
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
19.05.2016
Национални вестници


За година 1400 българки се разболяват от рак, за който вече има ваксини


в. 24 часа Стр. 6

За година около 1400 българки влизат в списъка на болните от рак на маточната шийка, а за същия период между 350 и 400 жени умират от това заболяване. Рискът може да се намали чрез ваксината срещу човешки папилома вирус (HPV), но интересът към нея у нас е изненадващо нисък. Това каза доц. Атанас Мангъров от Инфекциозна болница на дискусия за ваксините.

У нас по желание се ваксинират момичетата на 12-13 г. но за цялата 2015 г. са го поискали само 6% от имащите достъп до безплатна имунизация.

Ваксините срещу HPV намаляват риска не само от рак на маточната шийка, но и от други видове тумори, при които се откриват конкретните патогени, обясни проф. Златко

Кълвачев, завеждащ лабораторията по клинична микробиология и вирусология в "Софиямед". Той уверява, че ваксината е безопасна и няма алтернатива.

Проф. Кълвачев разказа, че папилома вируси се откриват при поне 10 вида образувания, сред които и рак на белия дроб.



Митов дава дипломите в Американския университет, Цачева при медици в Плевен


в. 24 часа Стр. 4

Министърът на външните работи Даниел Митов и посланикът на САЩ в България Ерик Рубин ще връчат дипломите на 224 бакалаври на Американския университет в България в неделя на церемония на площада в Благоевград. Абсолвентите са от 20 държави.

Първенец на випуска е Артем Еремин от Русия с успех 4,00 (по четирибалната система), втора е Михаела Димовска от Македония с 3,99.

Цецка Цачева пък награждава днес най-изявените 5-курсници от Медицинския университет в Плевен - бъдещите лекари Мартин Караманлиев и Мохамед Абдул Свамад (Великобритания), студентката по медицинска рехабилитация и ерготерапия Поля Ламбева, по социални дейности Ивета Росмантова и Милена Манова от факултета по здравни грижи.



Болница с безплатен преглед, ако лекувате хемороиди там


в. 24 часа Стр. 26

В "Он клиник" премахват проблема без операция и болка ричините за появата на хемороидите при мъжете и жените са различни.

Ако при жените те са следствие на бременността и родилните напъни, то при мъжете водеща роля имат физическите натоварвания.

И при двата пола негативно въздейства консумацията на пикантни храни и алкохол, обясняват от "Он клиник" - водещ медицински център в световен мащаб, в който хемороиди и анални фисури се премахват без операция и без болка.

У нас клиниката вече има 3 филиала - в София, Варна и Бургас.

До края на май прегледът е безплатен, ако започнете лечение в "Он клиник".

Хемороидалната болест протича на цикли - пристъп с остра болка и кръвотечения се редува с утихване на оплакванията, но проблемът не изчезва.

Хемороидите прогресират в следваща фаза на развитие, а кръвотеченията стават все по-обилни, а болките -по-интензивни.

Неприятните усещания в аналната област невинаги се дължат на хемороидите.

Аналната фисура също предизвиква силни болки.

От 1-и до 3-и стадий на развитие на хемороидите лечението е неоперативно и безболезнено.

С краткотрайни процедури се прищипва възелът и до 7-10 дни той изчезва. В 4-и -последен, стадий обаче операцията е неизбежна. Затова от "Он клиник" съветват да не се отлага решението на проблема.

Оттам обаче съветват и да не се предприема операция, преди да се потърси второ мнение.

Нашите проктолози успешно се справят с проблема без операция.

За точна диагностика е необходимо изследване видеоаноскопия.

Ако имате ректално кръвотечение, не бързайте да го отдавате на хемороидите. Задължително се консултирайте с проктолог, за да може източникът на кръвотечението да се установи еднозначно, казват от водещата световна клиника.



В Бургас спасиха англичанка, оперирана неуспешно в родината


Лекари от УМБАЛ "Дева Мария" изправиха на крака 53-годишната Марго Изет

в. 24 часа Стр. 26

53-годишната Марго Изет е приета по спешност в УМБАЛ "Дева Мария" с остра исхемия на двата крака заради запушена аксилобифеморална реконструкция, направена в Англия преди 2 г.

"Това е нестандартна операция, която се прави в редки случаи, при особени ситуации и е с по-кратък живот. Колегите в Англия са взели кръв от шията, а колкото по-дълъг е байпасът, толкова шансовете му да оцелее са по-кратки. Когато пациентката постъпи при нас, трябваше да решим как да спасим двата й крака. Жената бе в много тежко увредено общо състояние - с агресивно заболяване на артериите на коремната аорта и на долните крайници, със захарна болест, след току-що прекарана пневмония, което усложни лечебното поведение", коментира методичният ръководител на отделението по съдова хирургия на УМБАЛ "Дева Мария" проф. д-р Тодор Захариев.

Заедно с екипа на д-р Борислав Денчев, началник на отделението по съдова хирургия, лекарите най-напред премахват неработещия байпас.

"Бяха се получили сраствания, което създаде допълнителни трудности при нашата реоперация. Преодоляхме ги, но видяхме, че пациентката има само по една годна артерия на всеки крак. Направихме аортобифеморален байпас - от коремната аорта към двете бедрени артерии. По време на операцията се установи, че патологията на артериите е много тежка", допълва проф. Захариев.

Налага се байпасът да бъде продължен с нови две операции, за всеки крак поотделно. Хирурзите вземат решение да ги направят поетапно, за да е по-щадящо за болната.

След тежките съдови операции лекарите от отделението по реанимация също извършват медицински подвиг, за да изправят на крака пациентката. Състоянието й е критично, тъй като всяка следваща интервенция е увеличила риска от развитие на усложнения на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).

"След третата операция Марго Изит остана на изкуствена вентилация, защото белият дроб не можеше да се разгърне, имаше вече инфекция, която дисеминира двустранно. Наложи се за по-добрата аспирация на секретите от трахеобронхиалното дърво, да направим трахеостома, която да помогне за по-лесното обгрижване на пациентката. Постепенно тя премина на по-лек режим, с по-ниска концентрация на кислород, за да може да се адаптира и отново да премине към спонтанно дишане", обяснява шефът на ОАИЛ д-р Николай Игнатов. След животоспасяващите манипулации пациентката е изписана в стабилно общо състояние.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница