За и против електронното обучение Мнения на участниците в курса



Дата12.03.2017
Размер117.91 Kb.
#16640
За и против електронното обучение

Мнения на участниците в курса (от дискусията по темата)

Info:

20 entries on 2 page(s) · Current page: 1
589 hits since 2004-03-16 10:58:10




  1. Date: 2004-06-04 05:56:00
    Милена ( no email / no homepage) wrote:

    Здравейте,
    Искам да изразя съгласието си с мненията по въпроса колко е полезно е-обучението. Особенно в един динамичен и
    натоварен начин на живот. Определено всички мнения по въпроса за
    ползата от него са вярни. Свободата от време, разнообразието от ресурси и лесното им достъпване са неоспорими предимства. Това което не ми харесва е минимизирането на ролята на учителя.Сега
    имаме възможност да учим много неща сами,но не винаги тези знания са пълноценни. Мисля че при обучението на малки деца,
    това не е много подходящо. Според мен тогава личните контакт,стимул и контрол са необходими. Мисля че тогава електронното обучение може да се използва за спомагателен начин на обучение, но не и за основен.То е подходящо за възрастни хора,
    осъзнали необходимостта от конкретни знания и с конкретни планове и идеи за постигането и реализирането на тези знания. За тези хора обаче е-обучението определено е един безспорно добър
    начин да се учат.




19 

Date: 2004-06-03 08:11:57
Лъчезара ( la4ezara@cablebg.net / no homepage) wrote:

В днешно време , с помощта на бързото развитие на Интернет технологиите се създадоха условия за развитие и на дистанционното обучение.За разлика от недотам успешните предишни опити за използване на компютърните технологии в обучението, трябва да се отбележи, че сега шансовете за успех са значително по-големи.


Примерно , нека да обърнем внимание на електронното обучение , като средство за обучаване на персонал на дадена фирма.
Много често производствените дейности на различните фирми изискват познания в две или повече насоки. Реалността показва, че дори кандидатът с две университетски дипломи може да не отговаря на тези изисквания :). Според мен преподготовката на даден специалист чрез формите на е-обучението в интердисциплинарните области е по-доброто решение и като разходи ,и като качество.
Непрекъснатата промяна на съществуващите и въвеждането на нови технологии в производствената дейност изискват и непрекъснато обучение на персонала. Преквалификацията на специалистите с откъсване от работното място е в повечето случаи е недопустимо. Преквалификацията чрез е-обучението , без откъсване от производството, е добро решение, особено в условията на малките и средни предприятия, в които изпращането на специалист за преквалификация е сериозен проблем. Единствения начин да се справим с този проблем според мен е чрез формите на е-обучението.Една система за е-обучение може да предложи леснодостъпна среда за провеждане на тестове за оценка на текущата квалификация на специалиста. Тестовите системи могат да се използват и за периодична проверка на персонала, за сертифициране на определена квалификация както за вътрешни нужди така и за обслужване на външни клиенти.( Такъв вид обучение и атестация се прилага и на персонала на фирмата , в която аз работя.)Една обучаваща среда може да се използва успешно и при подбора на нови специалисти чрез серия от тестове.

18 

Date: 2004-06-02 10:01:33
Ивелина ( iva@lml.bas.bg / http://lml.bas.bg/~iva) wrote:

И още за предимствата! Мисля че е чудесно това, че ресурсите при електронното обучение са споделени и да се ползват многократно. Те са достъпни за неограничен брой хора едновременно и от всяка точка на света, където има връзка с Интернет. Електронното обучение позволява на хората и организациите да бъдат в крак с промените в глобалната икономика, имайки достъп до новостите в световната мрежа и възможност да се ползват актуални източници веднага след момента на появата им. Друго основно предимство е бързината на оценяване, след всеки on-line курс всеки може да тества нивото си и на момента да установи напредъка, а времето е винаги ценно. Освен това всички тези предимства се съчетават и с по-ниска цена на обучението - не са нужни разходи за класни стаи и пътните разходи. Според мен електронното обучение трябва и ще се разширява все повече, защото това е начина да станем част от информационното общество и да се развиваме заедно с него, немислимо е да продължаваме напред без да използваме техника и методи, които не се вместват в традиционното обучение. Една от новостите за които четох е инициативата на Прима Софт съвместно с Cisco Systems за въвеждане на електронното обучение в хотели с високоскоростен интернет и така да им се даде възможност да работят като денонощен учебен център, а и да се ползват извън активния сезон с нетуристически цели.




17 

Date: 2004-05-31 13:58:29
Ивелина ( iva@lml.bas.bg / http://lml.bas.bg/~iva) wrote:

Здравейте, искам да споделя един недостатък, за мен, на електронното обучение и това е невербалната комуникация, която се осъществява по време на часовете в класната стая и излъчването на преподавателя. Това винаги е била важно за мен и ми е помагало при усвояване на представяния материал. И колкото и да ми се иска да се обучавам електронно, защото е много по-удобно, не е обвързано с конкретно време, в което да го правя, освен това източниците са многобройни и лесно достъпни, винаги ще ми липсва човешкото присъствие при поднасянето на новата информация.



16 

Date: 2004-05-27 05:12:15
Свилен Стефанов ( s.stefanov@cablebg.net / no homepage) wrote:

Електронното обучение има както положителни, така и отрицателни черти. Напълно съм убеден, че положителните са повече и с течение на времето, което ще помогне на малко по-възрастните от нас да повярват и да приемат този начин на развитие, самоопределяне и самоусъвършенстване като нормален и съвсем естествен, Електронното обучение ще се превърне в доминантен метод в световното образование.


За мен няма физическа пречка да стоя поне 24 часа пред цомпа си и поне 5 от тях да отделя за приятно четене.
Дерзайте!

15 

Date: 2004-05-25 09:02:29
Vesna ( vesnam@lufthansa.com / http://www.bebili.net) wrote:

Naigoliamoto predimstvo koeto ima distanicionoto obucenie za mene e tova che az moga da ziveia i rabotia v cuzbina a v syshtoto vreme imam vyzmoznost da si vzema tozi kurs:) Prosto idealno za nas raboteshtite v cuzbina studenti! Triabva poveche kursove da bydat taka. V tozi slucai niama da tribva da izbirame mezdu obrazovanieto i finansiskata samostoiatelnost. Smiatam che rezultatite v obrazovanieto shte bydat mnogo pogolemi ako pusneme studentite da se obucavat i da rabotiat v syshto vreme.



14 

Date: 2004-05-24 21:41:40
Биляна ( no email / no homepage) wrote:

Бих искала да споделя с вас едно предимство на електронното обучение, което не сме засегнали досега. А именно неговата актуалност.Ел. Обучение за разлика от класното може да ни предостави почти моментално всичко ново в сферата на науката. Не е нужно да чакаме месеце и дори години, за да се издаде книга по даден проблем и още по-дълго за да се издаде учебник. Чрез интернет ние имаме достъп до световните научни открития, да специалисти във всички сфери. Научаваме своевременно за всичко ново и актуално и имаме вузможност сами да се ровим и да го доразвиваме. Това не ни се предоставя от обучението в класната стая.



13 

Date: 2004-05-19 11:55:33
Надя ( tapankova@abv.bg / no homepage) wrote:

Здравейте колеги !


Надявам се да раздвижим малко дискусията :)
Ще поставя няколко въпроса на които се надявам да помислите и поспорите :)
Има ли значение дали такъв начин на обучение ще се предложи на информатици или на хуманитаристи .
Длъжен ли е един човек с малко или почти никакви познания по информационни технологии да се самообразова за да може да се учи пълноценно?
Задължен ли е той да има такива знания ?
и още нешо което надявам се ще ви провокира да се включите. Мислите ли че такъв начин на обучение дава прекалена свобода на обучаемите и понякога тази свобода пречи вместо да помага ?Има ли преподавателят контрол върху обучаемите?

12 

Date: 2004-05-11 20:40:51
Биляна ( bebtcho@care2.com / no homepage) wrote:

Здравейте колеги,


Искам да добавя още една полза от електронното обучение. Няма да говоря за желание да учим - нека ни се учи. Но колко пъти интересни предмети са били с по двама студенти на лекции просот защото преподавателя не може да представи материала ясно, или не е на твоето ниво - по-труден или по-лесен. А само като си помислиш колко по-добре би ти било да си седнес пред компютъра и сам да си определиш скоростта, времето начина на възприемане на материала. Може да пропуснеш или да наблегнеш на някои материал без да се съобразяваш с 20 или дори 100 човека. И най-важното - разделяш се с безкрайните нерви, които хабиш в гледане на часовника и отмерване на секундите до почивката. И тоа би било едно много розово бъдеще :)

11 

Date: 2004-05-03 11:17:31
Ivelina ( iva@lml.bas.bg / http://lml.bas.bg/~iva) wrote:

Здравейте,

Аз искам да споделя едно от най-главните за мен предимства на електронното обучение и въобще ползването на литература в електронен вид и това е бързата навигация, възможността за търсене в голяма база от данни и същевременно - бързо отсяване на нужната и ненужна информация, чрез използването на системи за обработка на документи. Добрите електронни курсове за обучение са много динамични, разделени на малки стегнати сегменти с множество хипервръзки между тях, което позволява бързо да намерим обяснението на неясните за нас понятия. Също така, често ни се налага да четем материали на чужд език, който не владеем отлично и когато те са на електронен носител е много по-лесно, поради възможността да ползваме електронен речник.

А ето и основния за мен проблем на електронното обучение за момента - липсата на достатъчно материали в електронен вид (по-специално на български) и мисля че това може да се преодолее, ако се направи електронно хранилище в което да се съхраняват всички такива ресурси и те да бъдат общодостъпни за преподаватели и обучавани.



10 

Date: 2004-04-26 08:11:37
Мариана ( no email / no homepage) wrote:

Здравейте! Аз също мисля, че най-голямото предимство на електронното обучение е свободата по отношение на време и място. Затова и аз съм сред привържениците на електронното обучение. То обаче си има и недостатъци - прекалено голямата свобода не винаги е предимство - например един online курс, който предлага връзки към допълнителни материали, които от своя страна съдържат други линкове и т.н. - това може да обърка или да отчае студента поради големия обем на информация, която му се предлага. Друг недостатък е, че някои преподаватели избират дистанционното обучение просто защото 'не им се занимава', но тук стигаме до въпроса за мотивацията, която както беше споменато вече, трябва да я има и при двете страни. Електронното обучение е изключително полезно(особено когато студентите са и работещи), но то трябва да е съобразено с конкретната аудитория, учебния материал, средствата, до които обучаващите се имат достъп или могат да използват. Ето защо, подкрепям т.нар. blended learning - смесено традиционно и електронно обучение, което именно поради своята гъвкавост има най-добри резултати.



9 

Date: 2004-04-24 22:35:14
Биляна ( bebtcho@care2.com / no homepage) wrote:

Може би ще се отклоня малко от казаното до тук, но ел. об. дава възможност самият процес на обучение да се проспособи към обучаемия, а не обратно, както е при стандартното обучение. Може да се подбират материали според интересите му и степента и барзината на усвояване на материала и това да става автоматично, без намесата на преподавателя. Това е удобно както за обучаемия, за който курса става по интересен, така и за преподавателя, който има напредващ студент. И всичко това само използвайки една база знания :)



8 

Date: 2004-04-20 11:20:20
Айгюл Джамбазова ( allinastar@yahoo.com / no homepage) wrote:

Здравейте! Ами аз не смятам да се впускам в подробности, само ще кажа, че преди години, когато ме питаха с какво искам да се занимавам,казвах, че не знам, просто защото това което исках беше да обикалям из различни места или просто да си стоя в къщи и да уча или да оценявам ученици по интернет. Освен това идеята е много блазнеща и защото няма определено точно време за работа или лекции. Тогава това беше в мъглявината на бъдещето, но сега вече не е така.Толкова е приятно да виждам, че една моя мечта може да се осъществи!





7 

Date: 2004-04-17 11:26:35
Ирина ( irina_yurchieva@cablebg.net / no homepage) wrote:

Здарвейте и от мен!


Определено съм за ЗА електронното обучение! А ето и моето мнение по някои от засегнатите аспекти:
1)важността на мотивацията:
Да, определено мотивацията е важна и то не само за ел.обучение, но и за всяко едно обучение.Но въпреки всички обстоятелства, според мен именно от самия човек зависи доколко ще е мотивиран. И ако наистина обучаемият се интересува от това, което учи той самият ще намери начин да си направи обучението интересно. Защото все пак, преподавателят не може да задоволи
индвидуалностите на всички обучаеми. Разбира се начина по който е ораганизиран самият курс е
важен, защото той трябава да служи за основа на обучаемите за развитието на знанията им. А тази
организация мисля, че зависи от мотивацията на самия преподавател. Така че най-добрия вариант
е и двете страни да бъдат мотивирани, за да се стигне до желания резултат :-) Мисля, че със
средствата на електронното обучение могат да се постигне такъв.

2)връзката между преподавателя и обучаващия се:


Тя е другата ключова предпоставка за успех. От една страна всеки може да прецени до колко е
усвоил материала, от друга е изключително полезно за преподавателя при цялата организация. Начините по които може да се осъществява тази връзка са много разнообразни, добре е да има няколко варианта (електроното обучение дава така възможност). Но важно е да има взаимственост.

3)сферата в която се използва електронното обучение :


Разбира се, че има значение и това трябва да се вземе под внимание при организирането на крус, в
който е застъпено електронното обучение, за да не се окаже той недостъпен за обучаемите.

6 

Date: 2004-04-16 21:51:57
Биляна ( bebtcho@care2.com / no homepage) wrote:

Нека да вмакна и един нов аспект към казаното. Да ел. обучение е много полезно когато хората са мотивирани за работа. То е изключително добро за работното място. Човек се учи докато е жив и винаги е нужна допълнителна специализация. Но ако триабжа да ходиш на работа това не е лесно. Затова на помощ идва elearning. Дали в обедната почивка или докато нямаш много работа винаги има време да попрехварлиш някоя и друга секция. Това е широко разпространено в развитите страни. Така не губиш време и фирмата е доволна. А ти си мотивиран ад го направиш. В това електронното обучение е незаменимо според мен.



5 

Date: 2004-04-15 12:21:42
Радостина Маркова ( radi_f@abv.bg / no homepage) wrote:

Здравейте! По въпроса с мотавацията аз съм на мнение че е много важна, защото ако студента няма никакво желание, той няма и да научи. Но ако му се налага дори да не иска поне ще направи опит и ако информацията е представена интересно ще научи. Затова мисля,че е важно информацията да е представена интересно, например с повече примери, фигури и филмчета. Тестовия начин на изпитване е обективен, защото отговора или е верен или не, но не е много добър, защото отговорите могат да се налучкат и не винаги въпросите са зададени ясно.



4 

Date: 2004-04-15 05:38:19
Надежда ( tapankova@abv.bg / no homepage) wrote:

Здравейте колеги !


На 06.04.2004г. започнахме дискусията "За и против електронното обучение".На дискусията присъстваха 11 души.Ето и някои от аспектите които засегнахме заедно с вас колеги .
Важна ли е мотивацията на студентите обучавани чрез електронно обучение? Трябва ли този вид обучение да се представи по интересен начин за да бъде по-лесно възприето ?
Ако един студент не е мотивиран достатъчно да учи електронното обучение може ли да го мотивира и как?
Много серизоно беше разискван въпросът за обективността при оценяването. Има ли я и удачен ли е тестовия начин на изпитване ? От какво зависи тази обективност?
Стигнахме до единодушие по въпросът ,че е нужно критериите за оценяване да са ясно поставени още в началото на курса.
Електронното обучение предлага известна свобода на обучаемия по отношение на времето и избора на задачи.Как влияе тази свобода върху всеки обучаем , може ли тя да се контролира от преподавателя и как?
Предлага ли електронното обучение достатъчно материали за самообучение , има ли обратна връзка с преподавателя и от какво зависи това?
Кой е най-удачния начин тази връзка да бъде осъществена?
Предимство ли са по-малките групи при електронното обучение?
Помагат или пречат форумите при тази форма на обучение?
Колегата Емануил(извинявам се ако изписвам грешно името) предложи да има единен стандарт за преподаване и оценяване. Възможно ли е това да се осъществи и удачно ли е то?
Разисквахме и влиянието на ергономичните фактори при електонното обучение.Известно е ,че четенето от екрана е по-бавно и предизвиква на някои обучаеми главоболие.Как влияят върху вас тези фактори?
Иска ми се да поставя пред вас още няколко аспекта за дискусия:Има ли значение сферата в която се използва електронното обучение за по - лесното му внедряване сред обучаемите?Тоест има ли значение дали се използва при информатици или при хуманитаристи например?
Колеги, надявам се че ще се включите активно в дискусията.
Лек ден.
Надежда

3 

Date: 2004-04-07 22:02:23
Силвия ( smateina@msn.com / no homepage) wrote:

Здравейте колеги,


Тъй като ми се наложи да се задълбоча в проучвания за електронна обмяна на информация, всякакъв вид електронна комуникация и развиване на електронен бизнес мога да ви предоставя следната информация.
В момента тече план за действие "e-Eurpoe 2005" и са отпуснати средства за финансиране на научни изследвания утвърдени от Съвета и Президентството на Европа. Като приоритетните области за развитие на знанията и технологиите са 7: генетика и биотехнологии за здравеопазването, технологии за информационното общество, нанотехнологии и нано-науки, аеронавтика и космически изследвания, безопасност на храните, устойчиво развитие на обществото, икономически и социални науки. Предвидени са над 12 милиарда евро за развитие в тези насоки (бюджетът е за 4 годишен период 2003-2006 и е за всички страни членки и кандидат членки на Европейския съюз).
След тази статистика смятам, че електронното обучение ще навлезе с пълна сила и в България до 2006 година. Мисля, че това е бъдещето.
За момента в България техниката и интернет връзката все още не са достатъчно добри. Но в момента се работи и по този въпрос и предполагам до края на тази година и началото на следващата цените на интернет връзките и софтуера ще се намалят, а скоростта и качеството ще се подобрят.

2 

Date: 2004-04-06 08:17:34
EK ( no email / no homepage) wrote:

Колеги, даваме начало на дискусията


"За и против електронното обучение"

Очакваме вашето мнение по тази тема - интересуваме се от гледните ви точки, отчитайки, че вие сте в този курс от една страна и глеждате темата по-задълбочено по отношение какво е това електронно обучение - същност, стандарти, модели ..., а от друга страна вие използвате и сте използвали в обучението си web базирани курсове.

Водеща тази дискусия ще е Надежда Тъпанкова, 4, Информатика.

Очакваме мниенията ви!!!

Всичко добро и Весели празници.


1 

Date: 2004-03-16 11:03:40
Евгения ( no email / no homepage) wrote:

Здравейте Колеги,


От днес може да използваме и този начин за комуникация - форума.
Надявам се на вашата активност
Приятен ден
ЕКовачева

Каталог: courses
courses -> Съдържание
courses -> Книга на рекордите на Гинес". Купувач е британската фирма "Гълейн ентъртеймънт", а сумата 45,4 млн британски лири
courses -> Мобилни телефони
courses -> Създаване на Web страници
courses -> 6-Отлично, 5-Много добро, 4-Добро, 3-Средно, 2-Лошо. Да
courses -> Програма по дисциплината: Моделиране в крайномерни системи включена в учебния план на специалност: Физика, Инж физика
courses -> Мобилни телефони
courses -> Tempus проект №14047-99 Център по технологии на информационното общество
courses -> Програма по дисциплината: "Увод в инструменталната фонетика" Професионално направление: Филология
courses -> Оценъчна карта на Web сайт с учебна цел


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница