За изграждане, стопанисване и опазване на зелената система на Община Божурище Глава първа общи положения



Дата19.01.2018
Размер208.68 Kb.
#48170
НАРЕДБА

за изграждане, стопанисване и опазване на зелената система

на Община Божурище

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Тази наредба урежда обществените отношения, свързани с планирането, изграждането, устойчивото поддържане, опазване и развитие на зелената система на Община Божурище, независимо от формите на собственост.

Чл. 2. Зелената система е предназначена да подобрява жизнената среда и облика на населените места на Общината, чрез поддържане на екологична, рекреативна, естетическа и защитно-мелиоративна функции.

Чл. 3. (1) По реда на тази Наредба се установяват и налагат санкции за всички вреди причинени на озеленените площи и декоративната растителност от граждани, стопански и обществени организации и държавни органи.

(2) По този ред се определят и присъждат обезщетения срещу юридически и физически лица, които солидарно с причинителя отговарят за неговите действия.

(3) Не подлежат на установяване и обезщетения по реда на наредбата вреди причинени от природни бедствия.

(4) Не са обект на тази наредба озеленените площи със специално предназначение, като ботанически градини, дендрариуми, дървета с историческо значение, обявени по съответния ред, овощните дървета в селищните територии и др., статутът, на които е определен с нормативен акт.

Чл. 4. Зелената система, по смисъла на тази Наредба обхваща всички озеленени площи, за широко и ограничено обществено ползване.
Глава втора.

УПРАВЛЕНИЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА

Чл. 5. Органите на управление на зелената система са Общински съвет гр. Божурище/ОбСБ/, Кмета на Община Божурище, кметовете на населените места и Главният архитект на общината.

Чл. 6. (1) Общинския съвет управлява качеството на зелената система на Община Божурище въз основа на функционалното предназначение, интензитета на поддържане и териториалното разположение на зелените площи.

(2) Обезпечава чрез бюджета на общината необходимите средства за поддържане на оптимални жизнени условия на декоративната растителност в общинските зелени площи.



Чл. 7. (1) Кметът на Община Божурище ръководи, координира цялостната дейност по опазване, изграждане и поддържане на зелената система, организира изпълнението на бюджета по дейност “озеленяване” и на дългосрочните програми за развитието на зелената система и дава указания по прилагането на наредбата.

(2) Кметът на Общината или оправомощено от него длъжностно лице организира съставянето и актуализирането на публичен регистър на картотекираната растителност на територията на Общината.

(3) Картотекират се всички, намиращи се в регулационните граници на населените места дълготрайни декоративни дървета с възраст над 20 години, вековни дървета, дърветата с историческо значение , както и отделни ценни и редки дървета и храсти, независимо от възрастта им.

(4).за вековните дървета се съставят паспорти, поставят се означителни табели и ограждения.

(5) Не подлежат на картотекиране:

1. декоративните дървета и храсти в общинските озеленени площи, които се стопанисват от предприятията по озеленяване и са картотекирани в паспорта на обекта.

2. дърветата, обявени за защитен природен обект, които се стопанисват и картотекират в съответствие с разпоредбите на специалните закони в областта на опазването на околната среда.

Чл. 8. Кметовете и кметските наместници на населените места:

1. Организират провеждането на необходимите мероприятия по опазването и поддържането на зелената система на територията на населеното място

2. Изпълняват делегираните им от кмета на Община Божурище функции.

Глава трета

ИЗГРАЖДАНЕ И СТОПАНИСВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА
Чл. 9. (1) Планирането на зелената система се извършва с общ устройствен план (ОУП) и подробни устройствени планове (ПУП).

(2) С ОУП на Община Божурище и правилата за прилагането му и с ПУП се определят територии, устройствени зони и самостоятелни терени за озеленяване, както и специфични правила и нормативи за тяхното устройство и застрояване.

(3) При създаване, одобряване и изменение на устройствени схеми и планове се изисква:

1. Запазване на съществуващите озеленени площи от всички категории и на териториите, отредени за озеленени площи по действащите градоустройствени планове.

2. Максимално запазване на съществуващата дървесна и храстова растителност и зелени площи.

(4) Заданията за проектиране за инвестиционно проучване на обекти върху общински терени предназначени за озеленяване се обсъждат в ОЕС за устройство на териториите.

(5) Всички проекти за строителни и ремонтни работи по техническата инфраструктура на града, засягащи обектите от зелената система се съгласуват с експерт „Екология”.

(6) При издаване на визи се отразява съществуващата дървесна растителност и се изисква от проектантите при изготвянето на проектите, максимално нейното запазване.



Чл. 10. (1) Заданията за изработване на ПУП на обществени зелени площи по чл.61 от ЗУТ се разглеждат и приемат от ОбЕСУТ и от постоянната комисия по устройство на територията при Общинския съвет.

(2) По решение на Общинския съвет или кмета на Общината могат да се разглеждат и приемат задания и за други видове зелени площи.

(3) При разглеждане на заданията по ал.1 и ал.2, с оглед характера на обекта, кметът или председателят на Общинския съвет могат да изискат подробния устройствен план да бъде подложен на обществено обсъждане по реда на чл.121, ал.1 от ЗУТ.

Чл. 11.(1) Разрешаване на строителство и поставяне на обекти по чл.56 и чл.57 от ЗУТ в съществуващи паркове, градини и други зелени площи за широко обществено ползване по чл.61, ал.4 от ЗУТ се допуска само въз основа на влязъл в сила подробен устройствен план и на план-схемите към него.

(2) Главният архитект на общината одобрява схема за разполагане на преместваеми обекти и дава разрешение за поставяне на обекти за разносна търговия и рекламни материали в зелените площи, които не засягат затревени и залесени площи.

(3) В изградените озеленени площи съществуващите обекти с временен статут не могат да добиват траен градоустройствен статут.

Чл. 12. Парковете и градините, обявени или декларирани за паметници на градинско-парковото изкуство или представляващи части от групови паметници на културата, се планират, устройват и опазват при спазване на Закона за паметниците на културата и музеите.

Чл. 13. Новоизградените общински зелени площи се предават с гаранционен срок, в който изпълнителят е длъжен да отстрани допуснатите пропуски и да възстанови загиналата растителност. Гаранционния срок е равен на гаранционното поддържане, включено в договора по изпълнение на обекта, но не по-къс от 2 години.

Чл. 14. В изградените паркове и зелени площи по чл.61, ал.4 от ЗУТ след обществено обсъждане се допуска застрояване само за:

1. мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура;

2. поддържане на зелената система;

3. спортно-атракционни дейности и детски площадки;

4. обслужване на посетителите.

Чл. 15. (1) В изградените паркове и зелени площи по чл.61, ал.4 от ЗУТ не се допуска изграждане на огради, освен ако не е предвидено с ПУП за парка или градината, приет по реда на чл.62, ал.9 от ЗУТ.

(2) В предвидените, но неизградени паркове и озеленени площи по чл.61, ал.4 от ЗУТ се допускат само ажурни огради при условията на чл.48, ал.2 от ЗУТ.



Чл. 16. (1) В незастроените имоти, предвидени по ПУП за зелени площи по чл.61, ал.4 от ЗУТ, които не са реализирани, могат да се изграждат само временни обекти по чл.55 от ЗУТ, представляващи спортни и детски площадки, летни естради, атракциони, открити изложбени площи и други открити обекти, съвместими с парковите функции, които заемат до 10% от имотите.

(2) За изграждането на тези обекти не се разрешава премахване на картотекираната или подлежаща на картотекиране дървесна растителност.

(3) Не се разрешава в обектите по ал.1 изграждане на временни паркинги, автокъщи, автомивки, бензиностанции, газостанции и други обекти, неприсъщи на парковите функции.

Чл.17. (1) При разрешаване на временни и преместваеми обекти по чл.чл. 55, 56 и 57 от ЗУТ в незастроените имоти, които не са определени по устройствен план за зелени площи, но в които има дървесна растителност, обектите се разполагат така, че да осигури определената с ПУП за имота минимална озеленена площ, при максимално опазване на растителността.

(2) Не се разрешава поставяне на преместваеми обекти по чл.56 и чл.57 от ЗУТ в застроените имоти, когато поставянето на обекта предвижда премахване на дървесна растителност.



Чл.18. (1) Всички инвестиционни проекти, без тези за еднофамилни и вилни сгради, и за строежи шеста категория, задължително включват част “паркоустройство и благоустройство” (съгласно Наредба № 4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти) или мероприятия по възстановяване и озеленяване на терена за обектите на техническата и транспортната инфраструктура съгласно чл.68 от ЗУТ.

(2) При реализация на нови проекти и проекти за реконструкция на благоустройството на уличното пространство, задължително да се предвиждат дърветата от уличното озеленяване и местата за тяхното засаждане.



Чл. 19. (1) Не се издават удостоверения за въвеждане в експлоатация за строежи, за които не е изпълнена част “паркоустрояване и благоустрояване” към инвестиционния проект.

(2) Когато строежът е разрешен и се изпълнява и въвежда в експлоатация по етапи, изискването по ал.1 важи след завършване на крайния етап.


Глава трета

ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА
Чл. 20. (1) Всички лица са длъжни да опазват зелените площи, независимо от тяхната собственост.

(2) Опазването на зелените площи включва:

1. полагане на постоянни грижи за поддържането в добро състояние на зелените площи

2. недопускане на действие или бездействия, които водят до увреждане или унищожаване на зелените площи, настилките и парковите съоръжения.

Чл. 21. Превантивното опазване на озеленените площи и декоративната растителност се осигурява чрез решенията на устройствените планове и инвестиционните проекти.

Чл. 22. В случите, когато с проектите се предвижда унищожаване на дървесна и храстова растителност част от зелената система на общината , към искането за издаване на разрешително за строеж се прилага и документ за внесено обезщетение съгласно Тарифата за размера на обезщетенията за причинени вреди на зелената система и декоративната растителност на територията на Община Божурище, неразделна част от настоящата наредба (Приложение №1).

Чл. 23. Изпълнителят на строителството е длъжен:

1. Да вземе необходимите мерки за опазване на озеленените площи и декоративната растителност от повреди и унищожаване.

2. Да отстранява за своя сметка всички причинени вреди на зелените площи и декоративната растителност.

Чл. 24. (1) Зелените площи на територията на общината за широко обществено ползване се опазват от общината

(2) Зелените площи и декоративната растителност с ограничено обществено ползване и със специално предназначение в урегулираните поземлени имоти на територията на общината се опазват от собствениците им.



Чл. 25. Обществените зелени площи се използват само съобразно основното им предназначение по чл. 2 от наредбата.

Чл. 26. В обществените зелени площи се забранява:

1. строителството на допълнителни обекти за обществено обслужване, спорт и атракции, освен предвидените в паркоустройствените планове;

2. нанасянето на повреди върху растителността;

3. поставянето по дърветата на рекламно-информационни материали или други съоръжения;

4. ходенето по тревните масиви в представителните зелени площи, освен в специално обозначените за целта места;

5. преминаването и паркирането на МПС, с изключение на тези със специален режим;

6. нанасянето на повреди на парковата мебел, настилките и съоръженията;

7. разхождането на свобода на домашни любимци;

8. замърсяването на зелените площи, алеи, детски площадки и други с животински екскременти;

9. изхвърлянето на отпадъци извън определените за целта съдове;

10. събирането на семена, плодове, резници, брането на билки;

11. насипването на осолен сняг, пясък и химикали в зелените площи и на по-малко от 1 метър от стволовете на дърветата и храстите, както и върху цветя и тревни площи, вследствие на зимното почистване, и при миене и метене на тротоарите и уличните платна.

12. паленото на огън;

13. ползването на озеленените площи, тротоарите и други места, предназначени за общо ползване, около търговските обекти за съхраняване на стоки и амбалаж;

14. разполагането на търговски обекти на територията на зелената система на община Божурище, с изключение на предвидените в подробния устройствен план

Чл. 27. Забранява се :

1. чупенето, късането и изкореняването на дървета, храсти и цветя в парковете, зелените площи, тротоарите, вътрешнокварталните градинки и междублоковите пространства.

2. увреждането на дървета и храсти, причинено от рязане на клони, заковаване на гвоздеи, опъване на арматурни железа и всякакви други действия, водещи до тяхното унищожаване.

3. пашата и движението на животни в зелените площи на населените места, парковете, градинките, детските площадки, междублоковите пространства, дворовете на училищата, детските градини и църквите, по бреговете на реките на територията на населените места в общината.



Чл. 28. Провеждането на културни, спортни и други обществени мероприятия на открито в зелените площи, предназначени за обществено ползване, се допуска на определените за това места след разрешение от кмета на Общината.

Чл. 29. (1) Ползвателите на съоръжения и търговски обекти в зелените площи са длъжни да почистват прилежащата си територия в обхват до 50 метра, както и да провеждат мероприятия за опазване и възстановяване на увредената растителност.

(2) Преминаването на МПС, зареждащи търговските и обслужващи обекти, се извършва по режим, определен от Община Божурище.

Чл. 30. (1) При разрешаване на строителство, което предвижда разкопаване на зелените площи по чл.61, ал.4 от ЗУТ, задължително се предписват възстановителни мероприятия.

(2) След извършване на неотложни аварийни мероприятия на инженерната инфраструктура в зелените площи по чл.61, ал.4 от ЗУТ, се дават задължителни предписания за възстановителни мероприятия и се определя срок за изпълнението им.

(3) Възстановяването и рекултивацията на изкопните работи извън уличните платна, тротоарите, алеи и др. може да се изпълнява само с почва.


Глава пета.

ПРЕМАХВАНЕ И ПРЕМЕСТВАНЕ НА ДЪЛГОТРАЙНА

ДЪРВЕСНА ИЛИ ХРАСТОВА РАСТИТЕЛНОСТ.
Чл. 31. (1) На територията на Общината се забранява отсичане или изкореняване на дълготрайни дървета и храсти, част от зелената система.

(2) По изключение растителност се премахва в следните случаи:

1. при наличие на изсъхнали и болни дървета, издънкова и самонастанена растителност, особено в основи на сгради и съоръжения, както и дървета, застрашаващи сигурността на гражданите, безопасността на движението, сградите, съоръженията и инженерната инфраструктура.

2. при реконструкция на съществуващата растителност и озеленени площи, и при провеждане на санитарни сечи по утвърдени проекти

3. при строителството на сгради, съоръжения, пътища и обекти на инженерната инфраструктура при доказана невъзможност за запазването им, след одобряване на инвестиционния проект

4. при премахване на последици от природни бедствия, производствени аварии и др.

(3) Кастренето на дълготрайни дървета и храсти, независимо от собствеността им се допуска при доказана необходимост

Чл. 32. Разрешение за окастряне, преместване или премахване на дълготрайна декоративна дървесна и храстова растителност се издава от кмета на Община Божурище след писмено искане от инвеститора или заинтересованото лице.

Чл. 33. (1) Отрязването на клони, преместването или премахването на растителност, за която има писмено разрешение се извършва за сметка на заинтересованото лице.

(2) Дървесината, добита при отсичането на растителност с разрешение за премахване, се маркира с марка собственост на общината.

Чл. 34. (1) Дървеният материал, добит от терените общинска собственост, включително тротоари и речни корита, е собственост на Община Божурище.

(2) Кметът на общината може да възлага с писмен договор на юридически или физически лица отрязването на клони, преместването или премахването на растителност от имоти общинска собственост.

(3) Добитят по ал.2 дървен материал се прихваща срещу извършената услуга, дарява се на социално слаби лица по утвърден от кмета на общината списък или се продава от общината по пазарни цени.

Чл. 35. (1) Споровете между собствениците за отсичане на дървета, намиращи се на отстояние от съседен чужд имот, по-малко от допустимото от закона, се решават от комисия, назначена от кмета на общината или по съдебен ред.

(2) По реда на тази наредба се разглеждат и разрешават искания за отсичане на корени или клони на дървета, преминаващи в съседен имот.

(3) Процедурите по премахване на растителност в съсобствен имот и в дворната част на етажна собственост се провеждат при условията и по реда на тази наредба при съгласие на собствениците, постигнато по предвидения ред в Закона за собствеността.

(4) Всеки съсобственик или собственик на обект в етажна собственост може да иска по съдебен ред премахването на растителност, която влошава недопустимо условията за ползването на неговия имот.

Чл. 35. (1) Дълготрайната дървесна и храстова растителност в частните имоти се опазва от собствениците.

(2) При ново засаждане на дървесна растителност в урегулираните поземлени имоти е необходимо да се спазват най – малките отстояния на дърветата от регулационните линии към съседите, определени от ЗУТ и чл.94 от Наредба № 7 за правила и нормативи за устройство на отделни видове територии и устройствени зони.

1. За ниски дървета (с височина до 2.5 метра) - на 1 метър от границата;

2. За средно високи дървета (с височина до 5 метра) - на 1,5 метра от границата;

3. За високи дървета (с височина над 5 метра) - на 3 метра от границата.



(3) На вътрешната регулационна линия към съседните имоти се препоръчват живи огради с височина до 1,20 метра.

(4) За създаване на оптимални условия за развитие на новозасадената растителност и опазване на сградите и съоръженията, се спазват нормативно установени разстояния от стъблата на дърветата и храстите до граници и сгради съгласно Наредба N 7 за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони.

Чл. 36. При констатиране на липса на основание за издаване на разрешение за кастрене, премахване или преместване на растителност, съответният орган отказва издаването на разрешение.
Глава шеста

КОНТРОЛ И САНКЦИИ

Чл. 37. Контролът по изпълнението на настоящата наредба се възлага на кмета на Община Божурище, кметовете на кметства и кметският наместник, заместник кметовете и началникът на Полицейски частък - Божурище.

Чл.38. За всички щети, причинени на озеленените площи и декоративната растителност по смисъла на тази наредба, виновните лица заплащат обезщетение определено по тарифата с приложение № 2



Чл. 39. (1) Нарушенията се констатират с акт за установяване на административно нарушение от контролните органи упълномощени от Кмета на Общината.

(2) Въз основа на акта кметът на общината издава наказателно постановление.

(З) Установяването на нарушенията, определянето на наказателно - отговорните лица, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

(4) Актът за административно нарушение и Наказателното постановление за съставят съобразно изискванията на ЗАН и по приложение №1 и №2 от Наредба № 1 на Община Божурище.

(5) Когато установяването на нарушението и издаването на Наказателното постановление е по реда на тази Наредба не се съставят Акт за административно нарушение или Наказателно постановление за същото нарушение по Наредба № 1.

Чл.40. При унищожаване на растителност без разрешение, предвидените обезщетения в приложение № 2 се налагат в петорен размер.

Чл. 41. При навлизане, спиране или паркиране на МПС в обектите на Зелената система на общината, освен на разрешените за целта места, се заплаща глоба от 20 до 100 лв.

Чл. 42. При пускане на свобода на домашни кучета в озеленени площи и по детските площадки, се заплаща глоба от 10 до 50 лв.

Чл. 43. При паша и движение на домашни животни, унищожаване на декоративни растения или неразрешено косене на трева в озеленените площи се заплаща глоба от 50 до 100 лв.

Чл. 44. При къпане в паркови водни площи и използване на плавателни съдове, освен в разрешените за целта места се заплаща глоба от 10 до 50 лв.

Чл. 45. При монтиране в озеленени площи без разрешение на обекти за търговия, палатки и каравани, освен на разрешените за това места, се заплаща глоба от 50 до 500 лв. за ФЛ и имуществена санкция в размер от 300 до 1000 лева за ЮЛ и ЕТ

Чл. 46. При продажба без разрешение в озеленените площи на всички видове стоки, извършване на занаятчийски услуги, устройване на забавления и провеждане на митинги и събрания се заплаща глоба от 50 до 500 лв. за ФЛ и имуществена санкция в размер от 200 до 1000 лева за ЮЛ и ЕТ.

Чл. 48. При замърсяване на озелените площи с отпадъци от всякакво естество, се заплаща глоба от 50 до 500 лв. за ФЛ и имуществена санкция в размер от 500 до 5000 лева за ЮЛ и ЕТ.

Чл. 49. При чупене и повреждане на детски съоръжения за игра в озеленени площи и друга паркова мебел се заплаща глоба в размер от 50 до 5 000 лева, заедно с разходите, необходими за възстановяване на съоръженията, чиито размер се определя от комисия, която се назначава от кмета на общината.

Глава седма.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ, ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ.

§. 1. По смисъла на тази наредба:

1. “декоративна растителност” е цялото декоративно разнообразие – дървета, храсти, цветя и треви, включени в зелените площи, в насажденията по алеи, улици, площади и в недвижимите имоти на държавата, общината, юридически и физически лица.

2. “дълготрайна декоративна растителност” са всички местни и чуждоземни декоративни видове широколистни и иглолистни дървета и храсти.

3. “озеленени площи за широко обществено ползуване” са паркове, градини, скверове и зелени площи в междуградски пространства – публична общинска собственост.

4. “поддържането на озеленените площи” е дейност със строително-ремонтен характер, която осигурява доизграждането на обектите и пространствата, агробиологическото състояние и техническата изправност на техните елементи и естетическия им облик, с цел увеличаване на експлоатационните им срокове и обезпечаване на пълноценната им среда за ползуване.

5. “озеленени площи в извънселищни територии” са крайградски и други извънградски паркове, лесопаркове, озеленени терени за курортни и туристически обекти и комплекси, крайпътни озеленени площи, ландшафтно оформени терени и др.



§. 2. Тази наредба се издава на основание чл.21,ал.2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация и чл.62, ал.10 от Закона за устройство на територията.

§. 3. В шестмесечен срок от влизане в сила на наредбата да се състави и публикува на официалната Интернет-страница на Община Божурище публичния регистър на картотекираната растителност на територията на Община Божурище по чл.7, ал.3 от настоящата наредба. Регистъра се актуализира ежегодно.

§. 4.  Наредбата е приета с Решение № 58/10.07.2008 г. и влиза в сила, в три дневен срок от приемането й от Общински съвет - Божурище.
Общински съвет

Приложение № 1

НОРМАТИВНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ОТСТОЯНИЕ НА ДЕКОРАТИВНАТА РАСТИТЕЛНОСТ ОТ

ПРОВОДИ, СЪОРЪЖЕНИЯ И СГРАДИ






ВИД НА СЪОРЪЖЕНИЕТО


Минимални разстояния до стъблата в метри







дървета

храсти

1.

До външни стени и сгради

5.00

1.50

2.

От бордюри на тротоари и паркови алеи

0.70

0.50

3.

От ръбовете на пътни платна, укрепени банкетни ивици и основи на канавки

2.00

1.00

4.

От основата и ръбовете на откоси и тераси

1.00

0.50

5.

От стълбовете на осветителни мрежи и естакади

4.00




6.

От основата и ръбовете на подпорни стени

3.00

1.00

7.

От стените на канализационни, газопроводни и топлопроводни тръби.

2.00

1.00

8.

От стените на проходими и непроходими инсталационни колектори

2.00

1.00

9.

От водопроводи и дренажи

1.00

-

10

От подземни електрокабели до 2.5 KV

2.00

0.70

11.

От подземни електрокабели над 2.5 KV

3.00

1.00

12.

От слаботокови кабели

1.50

0.70

13.

От горната част на подземни колектори до повърхности на почвата

1.00

0.50

14.

От надземни улични линии - слаботокови

проводници с ниско напрежение до короната на дърветата



1.50

-



Приложение № 2




ТАРИФА ЗА РАЗМЕРА НА ОБЕЗЩЕТЕНИЯТА ЗА ПРИЧИНЕНИ ЩЕТИ НА ОЗЕЛЕНЕНИ ПЛОЩИ


И ДЕКОРАТИВНА РАСТИТЕЛНОСТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА Божурище
Размер на обезщетенията за причинени вреди на декоративна растителност:

1. Тревни площи за 1 м. кв. - I кат. – 50 лв.

- II кат. - 50 лв.

2. Летни цветя за 1 м. кв. - I кат. - 50 лв.

3. Перенни цветя за 1 бр. - 50 лв.

4. Почвопокривна растителност за 1 м. кв. – 50 лв.

5. Жив плет - широколистен 1 м. л. до 5 год. - 50 лв.

над 5 год. - 100 лв.

6. Жив плет - вечнозелен 1 м. л. до 5 год. - 80 лв.

над 5 год. - 150 лв.

7. Рози за 1 бр. до 5 год. – 50 лв.

над 5 год. - 50 лв.

8. Широколистни храсти за 1 бр. до 5 год. - 50 лв.

над 5 год. - 50 лв.

9. Вечнозелени храсти за 1 бр. до 5 год. - 50 лв.

над 5 год. - 50 лв.

10. Иглолистни дървета:

Вид Височина в метри

Широкоразпространени:

Бял и черен бор, обикновен до 4 м - 50 - 80 лв.

смърч, бяла ела, туя, хвойна до 7 м - 80 - 150 лв.

и др. над 7 м - 150 - 200 лв.



Редки и ценни видове:

гинко, лиственица, мура, ср. ела, до 4 м - 80 - 120 лв.

ср. смърч, кедри, либоцедрус, до 7 м - 120 - 180 лв.

тцуга, тис, кипарис, секвоя и др. над 7 м - 180 - 300 лв.

11. Широколистни дървета:

Вид Височина в метри

Широкоразпространени:

айлант, акация, върба, тополи, до 5 м - 30 - 50 лв.

трепетлика и др. над 5 м - 50 - 100 лв.

Ценни декоративни видове:

бреза, ясен, каталпа, пауловния, до 5 м - 50 - 80 лв.

бук, американски дъб, софора, над 5 м - 80 - 150 лв.

зимен и летен дъб, клен, липа,

орех, конски кестен и др.
12.За особено ценни и редки декоративни дървета, дървета с историческо значение и вековни, по преценка на експертна комисия, назначена от кмета на общината се налагат глоби и санкции в размер до 10 000 лв.


ОБЩИНСКИ СЪВЕТ БОЖУРИЩЕ



Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница