За живота и проблемите на хората с увреждания година VII плевен декември 2011



Дата18.06.2018
Размер122.33 Kb.
#74110

ВЯРА



РЕГИОНАЛЕН МЕСЕЧНИК





ЗА ЖИВОТА И ПРОБЛЕМИТЕ НА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ година VII ПЛЕВЕН декември 2011

Нека тази Коледа и Нова година бъдат повод,

да станем още по-верни и добри приятели и всички наши коледни пожелания,

да се сбъднат!

Весела Коледа и щастлива новата 2012!
Кариери

Професията на социалния работник не попада сред най-атрактивните. Не е високо заплатена, пък и общуването с хора, които поради здравословни или други проблеми не могат да се справят сами с живота си, често е голямо изпитание. Ето защо се смята, че само алтруистично настроени млади хора по собствено желание отиват да работят в социалната сфера.

Защо тогава трябва да знаем поне малко за тази професия? Защото специалистите по социални дейности със сигурност ще оцелеят в условията на финансова и икономическа криза. И не само ще оцелеят, но ще станат още по-търсени. Защото в днешната ситуация на икономически спад "клиентите" на службите за социално подпомагане ще се увеличат значително и знанията и уменията на социалните работници ще са повече от необходими.

Социалният работник води цялата документация за отпускането и начисляването на различни видове помощи - за хора с увреждания, за социално слаби, за деца, еднократни помощи. Придържат се строго към съответните закони - за социално подпомагане, за интеграция на хората с увреждания, за семейните помощи за деца, Наредбата за енергийните помощи. Всеки служител в социалната служба отговаря за опре делен район и обработва всички преписки, свързани с този район, прави и необходимите посещения на адрес. Когато в службата постъпи молба за помощ, социалният работник на съответния район първо посещава кандидата за подпомагане вкъщи (т.нар. социална анкета или социална оценка), за да установи дали декларираните от него обстоятелства отговарят на истината. Може в един ден да се посетят пет адреса, в друг ден - нито един. Понякога се обикаля много - например в периода, когато се отпускат енергийни помощи, идват много молби и се правят много анкети.

Социалният работник трябва да бъде не само добър специалист, да познава съответните закони, но и преди всичко да бъде търпелив и човек с голямо сърце.
Електронна информационна система за ТЕЛК

Изграждането на електронната информационна система трябва да завърши след 15 месеца, а стойността й е 798 хиляди лева. Предстои да бъде избрана фирма изпълнител. Чрез системата ще бъдат интегрирани Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК), регионалните картотеки за медицински експертизи и Териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК).

По този начин ще има връзка между данните на всички структури и ще се създаде централизиран регистър на гражданите, преминали през ТЕЛК. Това ще даде възможност на пациентите да наблюдават през интернет докъде е стигнало придвижването на документите им за медицинска експертиза.

Проектът за изграждане на електронната система предвижда да има връзка и с други заинтересовани институции като НОИ, НЗОК, МТСП и др. Така ще се осъществява по-ефективен контрол, както над дейността на съставите на ТЕЛК и НЕЛК, така и върху финансовите ресурси на НЗОК, които се изразходват за медицински прегледи при освидетелстването в ТЕЛК, и на средствата на НОИ и МТСП, които се дават при отпускането на различни социални придобивки и пенсии за инвалидност.

Успоредно с изграждането на регистъра ще се обучат 360 лекари и 250 не медицински лица от системата на медицинската експертиза.
Ритъмът на сърцето, роман по действителен случай

Това е историята на едно глухо момиче, написана като изповед. Родена по времето на прехода в България, героинята рано губи баща си и преждевременно се изправя пред стената, издигната между чуващите и глухите хора. Разказ за борбата на едно дете да оцелее в черно-белия свят на глухотата и да съумее да го оцвети. Когато пораства, момичето среща своята любов, но любимият й е чуващо момче и тя осъзнава, че тази любов е обречена. Книгата преплита в себе си автобиографични и фикционални моменти, което превръща сюжета й в една универсална история за съзряването и любовта, разказана през изпълнения с тишина, но и с много красота светоглед на авторката Росица Караджова. История за начина на усещане на музиката, любовта и сцената.

Росица Караджова е родена на 21 юли 1992 г. в гр. Хасково, в семейство на глухи родители. При раждането й, докторите установяват 80 процента наследствена глухонемота. По законите на Република България тя е инвалид втора група. Член е на съюза на глухите в България. От 6-годишна танцува в групата за модерни танци при Районно Дружество на Глухите – гр. Хасково. В момента завършва средното си образование в Професионална гимназия по лека промишленост “Райна Княгиня” – гр. Хасково.

През 2009 година е носителка на короната – Мис България Тишина. През 2010 година участва в първото издание на шоуто за сбъдване на мечти “Байландо”. Стига до финала и променя представата за глухите хора в България.

Роси мечтае да учи актьорско майсторство и да стане актриса. Мечтае да има превод за глухи по новините и в предаванията по Националните телевизии. Мечтае хората да спрат да наричат глухите – глухонеми. Бори се за интеграция на инвалидите. Мечтае да докаже, че двата свята, тези на чуващите и глухите, могат да се слеят и да станат едно цяло.

Издателство Сиела подкрепя Росица Караджова в това начинание като издава първата й книга Ритъмът на сърцето.

Специално за премиерата от САЩ пристига режисьора Томас Маковским, с който се водят в момента преговори за филм по книгата.

Кметът на Плевен доц. Димитър Стойков встъпи в длъжност

Кметът на Община Плевен доц. Димитър Стойков, общинските съветници и кметове на населени места положиха официално клетва на първото заседание на новия Общински съвет на 9 ноември. След като се врекоха във всичките си действия да се ръководят от интересите на гражданите на общината, съветниците утвърдиха състава на временна комисия за избор на председател. С таен вот за председател на новия Общински съвет бе избран съветникът от ПП ГЕРБ Дарин Ангелов. Той получи подкрепата на 32 от 41 съветници в състава на ОбС - Плевен. Дарин Ангелов благодари за доверието и пожела успешна работа на новосформирания Общински съвет.

С призив да загърбят личните си партийни пристрастия към общинските съветници се обърна кметът на Плевен доц. Димитър Стойков. Нека да работим за развитието на град Плевен, за развитието на община Плевен, за успеха и просперитета на всеки един жител, заяви Стойков. Нека да се обединим всички заедно и да вървим напред, защото хората ни гласуваха доверие да променим Плевен към по-добро, апелира новоизбраният кмет. Той пожела на общинските съветници така, както са влезли усмихнати и приятели, така след 4 години да излязат от този мандат, усмихнати и пак приятели, но и с удовлетворението за добре свършена работа.

Община Плевен


Тошиба“ проучва възможностите за инвестиции в Плевен

На 16 ноември кметът на Плевен доц. д-р Димитър Стойков се срещна с бизнес делегация от консорциум „Тошиба Япония“. В разговора участваха областният управител Иван Новкиришки, заместникът му арх. Бойко Балтаков и представители на фирма „КВЕЛ“, по чиято покана гостува японската делегация.

Консорциум „Тошиба Япония“ бе представен от г-н Шинкуке Кашикура, г-н Тошияки Асано, г-н Уиджи Наката и г-жа Ацуко Ишиге.

Целта на посещението е проучване на възможностите, нуждите и необходимостта от внедряване на ноу-хау технологии в областта на интелигентните системи за енергийна ефективност на територията на нашия регион.

За първи път „Тошиба“ влиза със сериозни намерения за проучване на възможностите за инвестиции в Плевен, в областта на когенерацията, т.нар. умни мрежи и зелена енергия, а посещението на работната група от инженери и експерти е във връзка със спечелен гранд на японското правителство, стана ясно на срещата.

Обединените в консорциум „Тошиба Япония“, „Токио Газ“ и компания ЕНАК изпълняват предпроектно проучване свързано с възможностите на японските компании да инвестират в Плевенски регион. Целта на проучването е да се изследва необходимостта от инвестиции в т.нар. умни мрежи, което да намали загубата на електроенергия, да оптимизира енергийните доставки и да способства за постигане на добър енергиен баланс в региона. Това ще даде възможност за намаляване енергийните разходи на потребителите на електроенергия в бъдеще, за намаляване стойността на електроенергията като резултат от намалените загуби от пренос и неефективно използване на енергията. Това ще способства за увеличаване на конкурентоспособността на фирмите в региона, както и за повишаване на жизнения стандарт и качеството на живот на населението.

Плевен е избран за център на проучването, защото се намира в централна България, има добра комуникация и енергийна инфраструктура, както и функциониращи предприятия.

Община Плевен



Плевенската болница с нов апарат за диагностика на остеопороза

Многопрофилната болница в Плевен вече разполага с нов апарат за изследване на костната плътност и архитектура. Началникът на Клиниката по образна диагностика доц. Начко Тоцев заяви, че апаратурата ще е изключително полезна при превенцията на социално-значимото заболяване остеопороза, защото ще позволи нарушенията в костната плътност да бъдат установявани на по-ранен етап. Новият апарат е американско производство, с двойна енергийна система и облъчва в две посоки с рентгенови лъчи с различна характеристика. Това позволява изследване на тазобедрена става, гръбначен стълб и китки. Изследването продължава 10 минути, а цялостната обработка на пациента 20 минути. Причина за болестта могат да са ендокринни заболявания, прекаляването с кортекостероидна терапия и други. С най-висок риск да развият остеопороза са жените в менопауза. 50% от дамите във възраст над 50 години страдат или от остеопения, или от остеопороза, информира д-р Красимира Стефанова, завеждащ Отделение по ревматология в УМБАЛ - Плевен. Тя подчерта, че застаряването на населението в България води до зачестяването на това заболяване и превръщането му в социално-значим проблем. От остеопороза са заплашени и мъжете над 70 години.



Болничен туризъм

Случаите на излишно размотаване по доктори и болници без основание се отчита в доклад на Изпълнителната агенция „Медицински одит” за последното тримесечие на 2011. Според данните всеки втори се чувства жертва на лекарска или медицинска грешка и на принудителния „болничен туризъм”. Общо 504 са постъпилите жалби от физически и юридически лица само през месец октомври. В 303 от тях, което прави 60 на сто, хората се оплакват от медицинска грешка, забавена диагностика и лечение заради разкарване по лечебни заведения или отказ на джипи да даде веднага направление за преглед от специалист, лабораторни изследвания, както и на препращане от болница в болница и от кабинет в кабинет, докато през това време състоянието на болния се влошава. Повечето от недоволните твърдят, че са им искани и пари за лечение, но само 12 на сто застават с имената си пред агенцията по медицински одит. Пострадалите казват, че са им искали някаква сума, най-често под формата на „избор на екип”, но повечето от сигналите са трудно доказуеми, показва практиката. . Все повече болници искат агенцията по медицински одит да ги провери, за да си сверят часовника и да отстранят грешки във вътрешната си работа, преди да е станал фатален случай, съобщиха още от институцията. Сред проверките по самоинициатива са тези на болниците „Токуда” и многопрофилните в Благоевград и Добрич. От всички направени проверки по жалби на граждани се оказва, че най-чести са нарушенията в резултат на лоша организация на работа – в 33 на сто от случаите, показва още докладът на агенцията за месец октомври. В лечебните заведения масово не се попълва медицинската документация, няма комуникация между звената в една болница, а болният често страда от вътрешни конфликти между медиците и дори от липса на хигиена, разясни доц. Златица Петрова и добави, че от проверки по жалби в 20% не са спазени медицинските стандарти, а в 12,45 на сто е проявена лекарска небрежност. Близо 100 000 души са пострадали от грешно поставена диагноза в последните пет години, показва проучване, направено по настояване на няколко пациентски организации. Данните показват, че над 8%, или около 200 000 нашенци, се считат за жертва на лекарска грешка. Една трета от тях са с последствия за здравето, а поне 2000 случая годишно завършват със смърт. Едни от най-стряскащите цифри са за поставянето на грешна диагноза - това са около половината от случаите. Следват ги тези за неправилно проведеното лечение. Около една трета от хората смятат, че за тях и семействата им е имало някакви лоши последствия за здравето им в резултат на проведено лечение. Според изследването най-много лекарски грешки се допускат в многопрофилните болници и при семейните лекари. Тази констатация се потвърждава и от доклад на Агенцията по медицински одит. Оттам обясниха, че това е напълно закономерно, тъй като там постъпват най-тежките случи и патологиите. Оказва се още, че от 40 000 пациенти, които смятат, че са пострадали за една година, едва 500 до 1500 души търсят правата си в съда.

Профил на длъжника:

Мъж на 41-50 години, семеен и работещ

Българинът най-често “забравя” да плаща сметките си за кабелна тв, парно и вода. Това показва анализ на Асоциацията на колекторските агенции в България. В нея членуват 5 международни компании за събиране на дългове, работещи у нас. Българинът длъжник най-често е мъж, между 41 и 50 г., живее във Видин, Враца, Монтана или Русе. Той е семеен, работник или служител.

Преди кризата длъжниците бяха преобладаващо на възраст между 21 и 30 г., които висят със суми по кредитни карти. Сега най-често се просрочват или забавят сметките за кабелна телевизия, сочи проучване на колекторските компании. 65% от ползватели на услугата не се издължават на време. Очаквано българинът закъснява и със сметките за парно и вода. На другия полюс са жилищните ипотеки и сметките за ток, които се плащат най-редовно. “Домът за българина е свещен, затова ипотеките се погасяват най-коректно”, посочиха от асоциацията. Енергото пък спира тока при забава на издължаването за разлика от доставчиците на парно или вода.

Най-честото оправдание за неплащане на сметки е, че нейният титуляр е в чужбина. Следват загуба на работа и забавени заплати. Сред причините е и непознаването на банковите продукти. “Не съм взела кредитна карта, взех си пердета”, обявила домакиня, която не била коректна към банка.

Комисионата на фирмите, събирачи на дългове, варира от 0,5% до 35% от размера на вземането. В момента на пазара има 65 подобни фирми, а преди кризата били 10. До 5% са грешките, при които редовни клиенти се набеждават за длъжници.

Драгомир Николов

Пътища, хора, автомобили...катастрофи.

Според Световната Здравна Организация (WHO) годишно при автомобилни катастрофи загиват 1 200 000 души, а други 50 милиона са с различни степени на наранявания. Още по-черна е прогнозата на WHO – до 2020 г., когато автомобилните катастрофи по пътищата ще бъдат третата причина за най-масова смърт в света, след инсултите и СПИН.

Човешкият фактор ли е основната причина за тази тревожна статистика?

Първата автомобилна катастрофа в света е на 12 февруари 1898 г. в Англия. Тогава при автомобилна катастрофа загива първият водач на автомобил. Това е 42 годишния търговец от Лондон Хенри Линдфилд (Henry Lindfield). На път от Лондон за Брайтън той развил скорост от 30 км/час, която определено не била позволена по това време и в покрайнините на тогавашния Лондон изпуснал управлението на автомобила и се забил в крайпътно дърво.

Две години по-рано, на 17 август 1896 г. е загинал първият пешеходец блъснат от автомобил. Това е англичанката Бриджит Дрискол (Bridget Driscoll) която била ударена от автомобил, движещ се със „зашеметяващата” скорост от 6.5 км/час и умира на място от травма на главата.

Поразителни са и данните на WHO за материалните загуби в следствие от катастрофите по пътищата. Годишно те надхвърлят 518 милиарда долара. Според данни на OECD (Организацията за Икономическо Сътрудничество и Развитие) най-много жертви от автомобилни катастрофи на 100 хиляди жители дават в Гърция, САЩ и Полша.



Легенда за Коледния чорап

От тази легенда тръгва традицията, която впечатлява всяко едно дете със своята необикновеност.

Имало едно време един благороден мъж. Той живял щастливо и честито до неочакваната смърт на съпругата му. Овдовял и изпълнен с мъка, мъжът поел теглото да ръководи сам семейството и най-вече да се грижи за трите си малки дъщери.

Не минало много време обаче и семейството било принудено да се премести далеч от града, тъй като парите не им достигали. Така дъщерите били принудени да готвят, чистят и перат съвсем сами.

Когато дошло време момичетата да се задомяват, благородникът изпаднал в още по-голяма безпомощност. Нито една от дъщерите му нямала зестра!

Една вечер след като дъщерите му изпрали дрехите си, те простнали чорапите си над камината, за да се изсушат по-бързо. Същата нощ Св. Николай, знаейки за изключително трудното положение на семейството, спрял пред къщата на благородника. Погледнал през прозореца, за да се увери, че всички спят, и забелязал оставените над камината чорапи.

В този миг на Св. Николай му хрумнала идея. Той взел от шейната си три торби със злато, влязъл през комина на къщата и ги сложил в чорапите на младите момичета.

На сутринта, когато дъщерите се разсънили, те намерили чорапите си пълни със злато. Така благородният мъж успял да види трите си дъщери омъжени и доживял живота си щастливо.

От тази легенда тръгва традицията, на Коледа да се окачва чорап с малки подаръци, лакомства и картички,която впечатлява всяко едно дете със своята необикновеност.
Коледни вкусотии. Подаръци ще има за всички...

Кебап “Вързопчетата на Дядо Коледа”

Продукти: 1 кг свинско или пилешко месо, 1 кг кромид лук или праз, 1/3 ч.ч. олио, 50 г масло, 7-8 бр. люти чушки, 1 ч.л. джоджен, 1 с.л. червен пипер, 1 ч.л. черен пипер, 1 ч.ч. вино, магданоз

Детайли :

Месото се нарязва на хапки, които се размесват с нарязания на ситно лук (или праз), джоджен, черен и червен пипер, вино, олио и сол на вкус. Оставя се да отлежи на хладно поне 4-5 часа, а най-добре за 1 нощ.

Маринованото по този начин месо се разпределя на порции, които се поставят в намазани с масло хартии за печене или фолио. Порциите се оформят в квадратни пакетчета, наподобяващи подаръци. Във всяко пакетче се поставя по една люта чушка. Нареждат се в добре намазана с олио тава. Поливат се с малко вода и се пекат в умерена фурна.

Преди сервиране, всяко вързопче се срязва на кръст от горе, леко се отваря, поръсва се с магданоз и се поднася в индивидуална чиния на всеки гост.



Коледни пръчици

Продукти:

2 бр. яйца, 130 гр. брашно тип 500, 130 гр. Захар, 100 гр. Стафиди, 100 гр. Шоколад, 100 гр. Бадеми, 1/2 пак. Бакпулвер, 1/4 пак. канела на прах, 3 пак. Ванилия, 10 ч.л. кокосови стърготини, 100 гр. шоколад течен.

Приготвяне:



Яйцата се разбъркват на пяна с 1 супена лъжица топла вода. Добавя се захарта, ванилията и канелата и всичко се разбърква, докато се получи крем. Брашното и бакпулвера се разбиват, до като се получи тесто. Накрая се размесват в едро смлените бадеми, предварително накиснатите стафиди и настъргания шоколад. Тестото се разстилва в намазнена тавичка и се пече в предварително загрята до 180 градуса фурна около 12 до 15 минути. Когато стане готово, се нарежда на парченца и се оставя да изстине. Готовите парченца се потапят в разтопения шоколад и поръсват с кокосови стърготини.
Съставители: инж. Румен Петков За контакти: тел. 064/835852

Разпространява се БЕЗПЛАТНО
Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница